Autor Wątek: Zestaw do method waggler  (Przeczytany 15316 razy)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #15 dnia: 19.11.2014, 17:03 »
Łożyska ślizgowe i toczne to dla mnie żadna tajemnica !! ;) Jako ślusarz z zawodu przerabiałem to wielokrotnie i na różne sposoby! wszystkie swoje kołowrotki zawsze co roku rozbieram i konserwuję od nie pamiętnych czasów!! Dlatego z czystym sumieniem mogę polecać 3 a nawet 2 łożyskowe kołowrotki do metod spławikowych!! Na więcej szkoda kasy!!! No oczywiście prawidłowa konserwacja nie podlega dyskusji a i wiadomo że rozmawiamy o sprzęcie sprawdzonych marek!! Nie biorę odpowiedzialności za sprzęt typu Lidl lub Kiełbadronka ;D. Choć ponoć i tu trafiają się perełki!!!!!!!!!!!!
Arek

elvis77

  • Gość
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #16 dnia: 19.11.2014, 17:52 »
Dokładnie tak jak pisze Arunio. Dobrze spasowane i z dobrej jakości materiału części nie wymagają tylu łożysk. Oczywiście trzeba konserwować.
Ps.Arek,nie chciałem być złośliwy,tylko chciałem doprecyzować,bo często młodym wędkarzom wydaje się,że im więcej łożysk tym lepiej,a to nie zawsze jest prawdą. Kolejny chwyt marketingowy. Precyzja wykonania i dobre materiały to podstawa,no i dbanie o sprzęt gwarancją długowieczności.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #17 dnia: 19.11.2014, 19:34 »
Jest Ok.! :)
Arek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #18 dnia: 19.11.2014, 19:40 »
Ilość łożysk to często tylko chwyt marketingowy. Arek tulejki to też łożyska tylko ,że ślizgowe,dlatego niektóre kołowrotki mają po 10 i więcej łożysk tylko,że są tam 4 łożyska kulkowe i jedno oporowe.
Zgadzam się w całej rozciągłości :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline bohdan321

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 13
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #19 dnia: 20.11.2014, 19:47 »
Nigdy nie miałem styczności z kołowrotkiem match,więc mam pytanie odnośnie szpuli,czy oprócz tego że jest płytka to czy zwiększa się jej szerokość względem standardowej?

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #20 dnia: 20.11.2014, 19:54 »
Nie!
Arek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #21 dnia: 20.11.2014, 19:58 »
Z reguły jej średnica się nie zwiększa. Jeśli przyjmiemy, że standardowa pomieści przykładowo 200 metrów żyłki o średnicy 0,20 mm, to producent po prostu produkuje płytszą szpulę, która pomieści na przykład 150 metrów żyłki o średnicy 0,16 mm i już jest szpula matchowa, czy też nowy kołowrotek matchowy.
Często jest jeden kołowrotek i kilka szpul, w tym właśnie szpula matchowa płytka.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline bohdan321

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 13
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #22 dnia: 20.11.2014, 20:22 »
Czyli dając odpowiednią ilość podkładu na szpulę standardową uzyskam ten sam efekt co match?Czy takie rozwiązanie nie wpływa negatywnie :)    na komfort wędkowania waglerem?



Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #23 dnia: 20.11.2014, 20:42 »
Z tego co ja się orientuje to kołowrotki mach charakteryzują się właśnie płytką i wysoką szpulą co poprawia żuty.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #24 dnia: 20.11.2014, 20:47 »
Daj podkład z cienkiej żyłki która się szczelnie ułoży i uwierz wielkiej różnicy nie będzie! Cały pic szpuli match w tym że nie trzeba się bawić właśnie w podkłady które nie zawsze w gorszych kołowrotkach się równo układają!!
Arek

elvis77

  • Gość
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #25 dnia: 20.11.2014, 21:36 »
A jak by było nierówno to nawiń parę zwojów z taśmy izolacyjnej,żeby wyrównać. Jak kołowrotek źle nawija żyłkę zawsze możesz podkładem korygować błedy.

Offline bohdan321

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 13
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #26 dnia: 22.11.2014, 23:20 »
LUK jakie modele haczyków z drennana polecasz do waglera?

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #27 dnia: 23.11.2014, 14:56 »
Ja mogę wypowiedzieć się na temat Okumy Carbonite bo używałem go cały poprzedni sezon i zamierzam jeszcze długo go poużywać. Co do podwójnej rączki to jest to coś czego przynajmniej ja wcale nie zauważam, ani nie pomaga ani nie przeszkadza, łowi mi się nim tak samo jak z pojedynczą rączką. Co do samego kołowrotka to też nie mam żadnych zastrzeżeń pracuje bardzo dobrze. Natomiast wadą jest dla mnie tylko jedna szpula match i fakt ze parę razy zdarzyło mi się że żyłka spadała mi ze szpuli przy rzutach i wkręcała się pod nią co skutkowało koniecznością odcinania żyłki. Nie wiem czy to jest problem który występuje tylko u mnie czy powtarza się w każdym egzemplarzu. Niemniej jednak mimo wszystko polecam kołowrotek bo poza kilkoma incydentami z żyłką jestem z niego bardzo zadowolony :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #28 dnia: 23.11.2014, 15:58 »
Z Drennana do spławika i większych rybek uzywałbym bezzadziorowego  silverfish pellet, a z zadziorem haków z serii match do mniejszych ryb, a przy okoniach, kleniach, karpiach itp.  wide gap'ów lub super spade'ów.

Wszystko zalezy jakie ryby łowimy. Ja nie nastawiam się na małe rybki i stosuję haki bezzadziorowe. Ale jak mamy koniecznośc łowienia na zawodach lub zależy nam na lądowaniu mniejszych ryb - wtedy haki z serii match są OK. Maja cienki drut i lepiej sie sprawdzają przy takich rybach. Silverfish pellet jest odpowiednikiem Kamasana B911...
Lucjan

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Zestaw do method waggler
« Odpowiedź #29 dnia: 23.11.2014, 16:12 »
Marcin
Dzięki za opinię o Okumie. Trochę martwi mnie to plątanie żyłki bo szczerze mówiąc też mam kołowrotek, który nagminnie plącze mi żyłkę i między innymi z tego powodu chciałem go zmienić na Okumę ale teraz to już sam nie wiem. Gdyby był w Polsce Drennan Red to bym go wziął ale póki co nie ma. Choć jak przeglądałem opnie na jakimś
zachodnim forum to też pojawiła się opinia, że w Drennanie też to się zdarza. A może to wina żyłki? Sam już nie wiem. Kiedyś miłem kołowrotek za 80zł . Rozleciał się po dwóch sezonach, ale żyłki nigdy nie splatał.