Autor Wątek: Długość przyponu?  (Przeczytany 14361 razy)

Offline Dawid435

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
Długość przyponu?
« dnia: 02.01.2015, 22:41 »
Mam pytanie odnosnie dlugosci przyponu w metodzie waggler ? Jaka dlugosc przyponu  dobrac do warunkow na lowisku ?

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.01.2015, 23:17 »
Najlepiej oglądnij filmy Luka poświęcone łowieniu waglerem, wszystko jest tam wyjaśnione
                Pozdrawiam
Pozdrawiam - Gienek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.01.2015, 23:26 »
Temat jest ciekawy.

Przyjmując, że przypon z cieńszej żyłki stosujemy w metodzie spławikowej po to, żeby ryba mniej bała się pionowo biegnącej linki, musimy wyobrazić sobie na jakiej wysokości dana ryba będzie się poruszać.

Wyobrażam sobie, że ciało przeciętnego 35-centymetrowego lina ma wysokość 9-10 cm i ryba ta pływa sobie jakieś 10 cm nad dnem. Pikuje w dół oraz podnosi przynętę do góry, wracając do wyjściowego poziomu.

Stąd też cieńszy przypon o długości co najmniej 20 cm wydaje się zasadny.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że część naszego przyponu będziemy chcieli położyć na dnie. Jeśli przyjmiemy, że na dnie będzie leżeć 10 cm, to w sumie przypon 30-centymetrowy wydaje się optymalny dla większości rozwiązań.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #3 dnia: 03.01.2015, 02:46 »
Ja używam 25- 30 cm przyponów do wagglera - z kilku powodów. Jeden z nich opisał świetnie Mateo. Drugi zaś to rozkład śrucin sygnalizacyjnych. Stosuje układ  15 -15  (15 cm od haka pierwsza i 15 cm następna) - i staram sie aby właśnie druga śrucina była nad przyponem. W przypadku tyczki przypony stosuje sie zazwyczaj 15-20 cm - jednak tutaj rzadko kiedy dane nam będzie łowienie na styku dna, z racj uciągu (i kładzie się część przyponu na dnie)...

Jeżeli tracę przypon to tylko z jedna śruciną, na dodatek sam przypon jest tylko osłabiony jedną z nich.

 
Lucjan

Offline Dawid435

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #4 dnia: 03.01.2015, 18:56 »
Dziekuje za podpowiedzi . Chce zrobic pudelko na przypony i nie wiem jakie dlugosc zrobic . Nie mowie o tyczce tylko waggler . Mysle  25 cm . 30 cm i 35 cm co myslicie o tym ? 

Offline Dawid435

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #5 dnia: 03.01.2015, 19:23 »
Jesli chodzi o filmy Luk to wymiatasz jesli chodzi o informacje . Rewelacyjnie ci to wychodzi i oby wiecej sesji !



szacum

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #6 dnia: 03.01.2015, 19:31 »
Do tej pory używałem przeważnie takich po 50cm teraz już wiem że bez sensu bo łowię na płytkiej wodzie.

p.s. Powinniśmy założyć temat jak dobrać się do polskiego lina :D Zaciekawiła mnie ta ryba bardzo i mam piękne okazy w jeziorku obok mnie.




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline Dawid435

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #7 dnia: 03.01.2015, 19:47 »
Mnie tez ta ryba ciwkawi . Mam obok siebie zbiornik co jest duzy lin i co wypat lowie od 2 do 6 szt przez sesie 6 h . nie uzywam zanety kupnej lecz gline duza ilosc pocietego czerwonego robaka do tego zalane martwe biale w odrobinie dipu goo tuti fruti . A przyneta kukurydza pellet expaner ale z kropelka dipu goo truskawki !

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #8 dnia: 03.01.2015, 19:49 »
Rozumiem ze zakladajac srucine nr.11 lub 10 na przyponie,tak jak pokazuje to LUK,powoduje to ze szybciej widac brania podnoszone na splawiku, ale przy zalozeniu ze ustawimy ja na styku z dnem,czyli 15cm przyponu lezy wtedy na dnie i stabilizuje nam caly zestaw.Pytam poniewaz do tej pory stosowalem srucine sygnalizacyjna nad oczkiem zestawu obawiajac sie ze srucina na przyponie oslabia i tak ciensza zylke przyponowa w porownaniu z zylka glowna.

Offline Dawid435

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #9 dnia: 03.01.2015, 19:55 »
Powiem tak łowiłem spławikami middy starlit ld waggler i dawalem na przyponie srucinke nr 8 i haczyk colmic nr 14 16 . Ja sie obawialem srucin firm jaxon itp . Od kiedy kupilem dinsmores to przestalem miec stracha . Srucina dinsmores jest miekka i w palcach ja zacisniesz ! I odziwo nie spada !

Offline Dawid435

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #10 dnia: 03.01.2015, 19:58 »
Mam teraz drennany crystal waggler i wydaje mi sie ze sa lepszej jakosci . W tym sezonie testuje wlasnie je . Tylko mnie zastanawia jaki swietlik zalozyc bo nie ma 2,5 mm ?

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #11 dnia: 03.01.2015, 20:02 »
Rozumiem ze zakladajac srucine nr.11 lub 10 na przyponie,tak jak pokazuje to LUK,powoduje to ze szybciej widac brania podnoszone na splawiku, ale przy zalozeniu ze ustawimy ja na styku z dnem,czyli 15cm przyponu lezy wtedy na dnie i stabilizuje nam caly zestaw.Pytam poniewaz do tej pory stosowalem srucine sygnalizacyjna nad oczkiem zestawu obawiajac sie ze srucina na przyponie oslabia i tak ciensza zylke przyponowa w porownaniu z zylka glowna.
Nie do końca. Jeśli śrucinę położysz na dnie, to nie będzie ona niczego sygnalizować. Ona musi być kilka cm nad dnem.
Oczywiście, przy silnym uciągu możesz dodatkową jakąś założyć, która będzie leżeć na dnie, ale sygnalizacja brania podnoszonego będzie dotyczyć śruciny, która jest w użyciu, czyli dociąża spławik, a więc znajduje się nad dnem.

p.s. Powinniśmy założyć temat jak dobrać się do polskiego lina :D Zaciekawiła mnie ta ryba bardzo i mam piękne okazy w jeziorku obok mnie.
Ja też mam taki zamiar :)
Ale w tajemnicy powiem Wam, że wstrzymuję się z niektórymi tematami. Liczę, że np. za miesiąc będzie nas jeszcze więcej i dyskusje jeszcze bardziej ożywione, kiedy już wiosna będzie się zbliżać :)

Mam teraz drennany crystal waggler i wydaje mi sie ze sa lepszej jakosci . W tym sezonie testuje wlasnie je . Tylko mnie zastanawia jaki swietlik zalozyc bo nie ma 2,5 mm ?
Przypominam, że wątek dotyczy długości przyponów ;)
Zachęcam do zakładania nowych wątków tematycznych!
Pozdrawiam
Mateusz

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 166
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #12 dnia: 03.01.2015, 20:32 »
Mateusz za miesiadz jak nie bedzie lodu to moze bedzie wiosna a w tedy trzeba grzac nad wode
Maciek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #13 dnia: 03.01.2015, 20:37 »
Mateusz za miesiadz jak nie bedzie lodu to moze bedzie wiosna a w tedy trzeba grzac nad wode
Maciek ale w końcu przyjdzie jesień! A jak zasiądziesz na forum to raczej będziesz zadowolony jak będzie wiadomo co gdzie jest?? ;) ;)
Arek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 166
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu?
« Odpowiedź #14 dnia: 03.01.2015, 20:39 »
Masz racje jak narazie zapowiada sie zajeb...... ilosc rozpracowanych tematow jest imponujaca
Maciek