Autor Wątek: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?  (Przeczytany 18069 razy)

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #15 dnia: 07.04.2017, 14:12 »
Spoko :) Nawyki sa strasznie trudne do przełamania tutaj, ale będę wytrwały. 30 gramów i półtora grama, 30 gramów i półtora grama :D
OT będzie, ale nie mogę się powstrzymać. ;)
Taa, nawyki są straszne bo 30g i 30g to 60g do setki brakuje 40, czterdziestka natomiast, to w niektórych regionach już flaszka, natomiast flaszka na dwóch to tzw. nic :D
Ale są takie rzeczy, o których mało wiem, ale nic i  3g to już nie jest nic ;)

Dobra przepraszam i obiecuję, że się nie poprawię ;)
Tomsza

Offline radek8

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #16 dnia: 09.04.2017, 14:48 »
Jeszcze chciałem zapytać o 1 rzecz:
Jak mam np. spławik 2+1g. To jak to rozumieć?
Bo dzisiaj takiego używałem. I dopiero jak założyłem 2 gramy to spławik był dopiero dobrze zanurzony. I teraz niewiem o chodzi.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 489
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #17 dnia: 09.04.2017, 15:13 »
2 g są wbudowane w korpus spławika, a 1 g musisz dołożyć na żyłkę żeby wyważyć zestaw. Analogicznie będzie z innymi opisami, drugą wartość trzeba dołożyć.

Offline radek8

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #18 dnia: 09.04.2017, 19:30 »
A jak rozpoznać kiedy ten opis jest poprawny a nie od tyłu?
Bo na tej np. aukcji http://allegro.pl/splawik-slider-lorpio-gramatura-3-15-i6750274378.html jest tak że 2 cyfra to jest waga dołożenia a w tym moim na odwrót

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 489
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #19 dnia: 09.04.2017, 23:30 »
Spławik z linku to tzw slider. Jest używany do łowienia w głębokich łowiskach, duże obciążenie szybciej sprowadza przynętę w strefę łowienia. Najczęściej będą to okolice dna zbiornika. W ten sposób można też zmniejszyć szansę na brania drobnicy z opadu.
W tym przypadku jest tak samo pierwsza wartość to dociążenie własne spławika a druga oznacza ile trzeba dołożyć.
Często opisy są robione w stylu 2ld+1g, skrót ld pochodzi od angielskiego słowa loaded czyli obciążony/obładowany. Z polskich producentów Expert oznacza swoje wyroby w ten sposób.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #20 dnia: 10.04.2017, 12:56 »
Trudno jednoznacznie sklasyfikować lub określić metody w odniesieniu do poszczególnych typów spławików. Z reguły jest tak, że spławiki z dużą ilością obciążenia w korpusie a nie wymagające go w znacznej ilości na żyłce mocuje się na stałe, te drugie zaś, które posiadają niewielką część obciążenia w korpusie - przelotowo.

Teraz pytanie retoryczne. Czy można zamocować pierwszy przelotowo a drugi na stałe? Można. Dlaczego by nie! Granice w stosowaniu spławików są bardzo ruchome i duży wpływ ma tutaj wszystko to, co zastajemy nad wodą. Powtórzę się po raz setny, ale to na prawdę jest nie bez znaczenia: warunki na łowisku, poławiane ryby, nasza taktyka.

Jeśli mamy mocno przemyślaną taktykę i potrafimy umiejętnie skonfrontować ją z warunkami na łowisku (głębokość, wymagana odległość łowienia, wiatr, dryfy) oraz tym jakie ryby chcemy łowić (buszujące w toni, żerujące z dna, wymagające stabilnie podanej przynęty, lubiące ruch przynęty w wodzie) to możemy dobrać do tego wszystkiego odpowiedni sprzęt.


Wrócę do wcześniej zadanego przeze mnie pytania.
Chcemy łowić płocie, które są bardzo płochliwe, żerują w toni, najlepiej reagują na wolno opadającą przynętę. Głębokość łowiska około 5 metrów sugeruje użycie popularnie nazywanego slidera (spławika z małą ilością obciążenia w korpusie). Ryby znajdują się dość daleko od brzegu - 30 metrów. Wieje słaby wiaterek, dryfy nie występują.

Ja wybrał bym w tej sytuacji na przykład 8 gramowego wagglera, mocowanego przelotowo, z odrobiną obciążenia rozmieszczoną tak, żeby uniknąć splątań ale też spowodować płynny i powolny opad przynęty. Niezależnie od tego, że łowimy na znacznej głębokości. Przecież waggler też może być mocowany przelotowo.

Inna sytuacja. Łowimy na stosunkowo płytkiej wodzie (niecałe 2 metry). Chcemy łowić leszcze, które są niechętne do uganiania się za przynętą, wolą ją podaną stabilnie. Na łowisku występują jednak silne dryfy przy dnie. Spławik, mimo, że stosunkowo ciężki jest łatwo znoszony przez prądy. Głębokość sugeruje użycie wagglera mocowanego na stałe. Czy w tej sytuacji nie lepiej było by zastosować slider, założyć na żyłkę większą ilość obciążenia i maksymalnie spowolnić ruch spławika i przynęty? A czy można go zastosować mocując na stałe? A dlaczego nie? Też można.

Punkt wyjściowy to zrozumieć sposób żerowania ryb, spróbować ogarnąć przeciwności, które nam przeszkadzają w ich odławianiu i wykorzystać to co mamy dostępne czyli sprzęt.
Grzegorz

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #21 dnia: 10.04.2017, 15:21 »
Nic dodać, nic ująć. Świetny wpis, Grzegorzu :thumbup:
Jacek

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #22 dnia: 10.04.2017, 15:30 »
Nic dodać, nic ująć. Świetny wpis, Grzegorzu :thumbup:

Też to miałem napisać. Brawo Grzesiek :bravo:
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Jumajeej

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: 1

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #24 dnia: 26.10.2021, 18:55 »
A co myślicie o pomyśle tego Pana ?
https://www.google.com/amp/s/dariuszciechanskiwedkarstwo.wordpress.com/2015/02/24/slider-bez-tajemnic-i-splatan/amp/

Testowałem wiele "antysplątaniowych" systemów przy sliderze, z "super-antysplątaniowym" zestawem belgijskim z plastikową rurką.

A i tak każdy mi się plątał, bo zarzucać nie umiem :)

Nic nie zastąpi techniki rzutu.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 489
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler a zwykły spławik przelotowy. Jakie są różnice?
« Odpowiedź #25 dnia: 26.10.2021, 19:12 »
A i tak każdy mi się plątał, bo zarzucać nie umiem :)

Nic nie zastąpi techniki rzutu.

Powodów może być więcej niż tylko technika rzutu. Trzeba poświęcić kilka godzin i rzucać jak spinningiem :) Wszystkiego można się nauczyć bo nikt się z tym nie urodził.