Autor Wątek: Przepływanka  (Przeczytany 1755 razy)

Offline Aikuman

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 2
Przepływanka
« dnia: 17.08.2021, 14:48 »
Witam,
Chciałbym spróbować nowej metody jaką jest przepływanka - ale nie mogę znaleźć nic jak zbudować poprawnie zestaw. Mam spławik stały (bombkę) 8g i chciałbym rozmieścić śruciny, ale nie wiem dokładnie jaka odległość między śrucinami. Czy obciążenie główne musi być większe niż gramatura spławika?

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #1 dnia: 17.08.2021, 14:58 »
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Aikuman

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 2
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #2 dnia: 17.08.2021, 15:25 »
Obejrzałem już ten filmik, ale nie wiem jak dobrać obciążenie do spławika 8g, czy za pomocą oliwki czy bez. W innym filmiku ktoś montował spławik 8g i oliwke 10g. Więc już nie wiem czy obciążenie musi być mniejsze niż spławik, czy większe

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #3 dnia: 17.08.2021, 15:58 »
Przy spławiku 8g daj oliwkę 6g, zablokowaną od dołu śrucinami. Daj śrucinę sygnalizacyjną bezpośrednio nad przyponem. Resztę obciążenia reguluj śrucinami - ma wystawać antenka spławika. Schematy rozkładu śrucin między obciążeniem głównym (oliwka) a śruciną sygnalizacyjną są różne, zależy jakie zachowanie zestawu chcesz osiągnąć, czy będziesz przytrzymywał zestaw czy nie, jaka jest głębokość, itd. Na początek radziłbym skupiać obciążenie i nie szaleć z "paciorkami". Obejrzyj sobie filmy Grabowskiego z bolonką, zdaje się że na blogu Dariusza Ciechańskiego też były wpisy o zestawach do przepływanki.

Możesz też dać nieco mniejszą oliwkę, a więcej obciążenia w śrucinach - wtedy łatwiej będzie zmieniać rozkład obciążenia w trakcie łowienia.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #4 dnia: 17.08.2021, 16:34 »
Jak zaczynałem przygodę z przepływanką to strasznie kombinowałem zarówno z zestawami jak i spławikami i oczywiście z marnymi skutkami. Dopiero po radach miejscowego specjalisty od łowienia na rzece (Pilicy) zacząłem regularnie łowić ryby.
Zaznaczam, że rada ta odnosi się do szybko płynącej rzeki.
Załóż przelotowo taką oliwkę, jakiej gramatury masz spławik, ewentualnie jakiś krętlik lub szybkozłączkę do wymiany przyponów i tyle. Jeśli masz spławik 8g a oliwka 8g nie wyważa go odpowiednio to spiłuj oliwkę większą, tak aby nie zakładać śrucin.
Jak nie łowisz tyczką to większości tych "specjalistycznych" zestawów nie poprowadzisz dobrze, a już o braniach wystawianych można zapomnieć.
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #5 dnia: 17.08.2021, 16:42 »
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Aikuman

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 2
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #6 dnia: 18.08.2021, 09:37 »
Dobra, dziękuje wszystkim za rady. Biorę się za zlepienie czegoś, zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Znacie może, jakieś fajne spławiki na rzekę? Typowo pod przeplywanke?

Offline pinoczet

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 10
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #7 dnia: 18.08.2021, 09:45 »
Cralluso Lucifer mi się sprawdza w przepływance

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #8 dnia: 18.08.2021, 10:26 »
Potwierdzam. Bardzo fajny spławik do przepływanki. Jakoś nie mogę się przekonać do innych na moich włosach.

Offline Aikuman

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 2
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #9 dnia: 18.08.2021, 12:06 »
Panowie mam jeszcze jedno pytanko, czy spławik 8 albo 10g powinien starczyć na rzekę wartę? Dodam, iż zazwyczaj jest naprawde duży nurt- będę łowił między klatkami.

Offline pinoczet

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 10
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #10 dnia: 18.08.2021, 12:40 »
Każda rzeka w różnych fragmentach ma różne uciągi. Nie mówiąc już o warkoczach itp. Niestety musisz to zrobić doświadczalnie. Proponuje na początek obejrzeć film Pana Tomasz Horemskiego o uciągu

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #11 dnia: 18.08.2021, 13:08 »
Jeśli jest duży uciag to zastosował bym spławik typu dysk, minimum 10 gram, jeśli  za szybko zapitalał to wtedy większą gramature

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Przepływanka
« Odpowiedź #12 dnia: 18.08.2021, 13:11 »
Na wodę kołującą w klatce nie powinieneś potrzebować więcej, a bardzo możliwe, że wystarczy i połowa tego. Ale nikt ci nie da tu konkretnej rady nie znając danego odcinka rzeki czy stanu wody, a i główka główce nierówna - musisz sam dobrać zestaw do aktualnych warunków. W każdym razie kilka spławików w różnych gramaturach trzeba mieć, zakres od 4 do 15g powinien obsłużyć większość przypadków (także poza klatkami). A jeśli dopiero zaczynasz z przepływanką, to łowienie w miejscach wymagających większej gramatury sobie na razie odpuść.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.