Autor Wątek: Dobór szczytówki do łowiska  (Przeczytany 6400 razy)

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Dobór szczytówki do łowiska
« dnia: 05.08.2017, 15:26 »
Panowie jak dobieracie szczytówkę do łowiska(woda stojąca) i pozostałe akcesoria  typu podajniki itd. ? Ja głównie łowię na rzece gdzie wiosną jak nie ma zielska stosuję koszyki 40g , latem 20-15g łowię 3m pickerem odszedłem od feedera  bo rzeka nie jest szeroka itd. więc nie potrzebny mi kij 90 i więcej gram .Ostatnio zacząłem jeździć na jezioro gdzie przeważnie wędkuję z lodu  , jest fajna płoć i leszcz (są i inne ryby ale na razie łowię tylko te wymienione) uwielbiam łowić na spławik , trzeba rzucać na jakieś 30m i więcej ,głębokość ok,2m im dalej tym głębiej , ale ze spławkiem najlepiej się łowi jak jest wiatr w plecy , bo jak wieje w twarz czy z boku to spławikiem 5g ciężko jest dorzucić dalej , wędka pod spławik to 2,75 m spining do 25g za plecami są drzewa  więc odpada match czy float 4,2m :(  łowiąc pickerem 3m-40g nie ma problemu oddać dłuższy rzut jak spławikiem , stosuję koszyczki 15-20 g bo tylko takie mam :P Wpierw macham koszyczkiem kwadratowym gdzie wchodzi więcej zanęty a potem zmieniam na koszyczek okrągły o tej samej gramaturze ale wchodzi do niego mniej zanęty , ja nęcę raczej oszczędnie :) Dziś był silny wiatr w moją stronę nie zabrałem dodatkowych szczytówek , łowiłem na najcięższą wdg. opisu 10g koszyczek 15g z zanętą nie robi wrażenia na tej szczytówce ,ale wydaje mi się że powinienem raczej użyć w przypadku wiatru i fali sztywniejszej szczytówki?? po prostu przegapiałem wiele brań   bo szczytówka prawie cały czas ''drgała'' A więc poradźcie jak i kiedy stosować jaką szczytówkę i gramaturę koszyka?   Do metody jeszcze nie dorosłem ;) na razie chcę nauczyć się dobrze operować pickerem na jeziorze . Mam też w moich szpargałach wędkarskich sprężynę zanętową 10g(chyba) ale nigdy nie łowiłem ze sprężyną więc nie wiem czy jest skuteczna? wydaje mi się jednak że w taką sprężynę można ''nabić'' więcej zanęty jak w te koszyki co posiadam? minus to to że sprężyna musiała by być zamontowana na stałe na wędce , a nie jak koszyczki na agrafce. Pozdrawiam. 
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Arty72

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby, nie po ryby
  • Lokalizacja: Sandomierz/Opatów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #1 dnia: 05.08.2017, 15:43 »
Szczerze mówiąc to używam tylko jedną szczytówkę na wodzie stojącej i pomiędzy główkami( najdelikatniejszą) a koszyki lub podajniki do 30-40 gram. Najtwardsze tylko na Wiśle w nurcie wtedy koszyki ok.80.
Artur
Karp 102cm/18,5kg
Jesiotr 88, Karaś sr. 42, Leszcz 50
Lin 45

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #2 dnia: 05.08.2017, 15:56 »
A jaka długość przyponu na wodę stojącą? ja miałem ok. 30cm i dwa razy mi się zaplątał o żyłkę główną :facepalm: nie znam się ale wydaje mi się że na jezioro powinien być jak najkrótszy? na rzece długi przypon to zaleta bo zanęta jest wymywana z koszyka przez prąd rzeki i spływa z prądem więc dłuższy przypon jest ok. ale na jeziorze nie ma takiego uciągu jak na rzece ( chociaż mogę się mylić) więc najlepiej aby przypon był w miarę krótki , wtedy jest przynęta blisko lub w zanęcie?
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #3 dnia: 05.08.2017, 16:06 »
Szczytówkę zawsze dobieram do podajnika/koszyka i ewentualnie na drugim miejscu do warunków panujących nad wodą . Wyobraź sobie szczytówkę 0,5 oz z podajnikiem 45 gr + zanęta. Napniesz elegancko i pewnie stabilność się poprawi ale żuty z taką szczytówką mogą zakończyć się złamaniem. W drugą stronę też nie należy przeginać zakładając do małego podajnika sztywnej pałki bo spowoduje to słabą sygnalizację brania i trudności z napięciem tegoż zestawu. Na warunki takie jak prezentujesz na zdjęciu ja stosuję zatapianie szczytówki pod wodą.
Piotr

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #4 dnia: 05.08.2017, 16:20 »
Ooo! z tym zatapianiem szczytówki muszę spróbować :beer: Mój brat zamiast pickera tradycyjnie używa styropianowej bombki podpiętej do zwykłego kija spiningowego :) Ta moja najdelikatniejsza szczytówka w pickerze  na pewno nie ma 0,5oz prędzej 1 oz ?
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #5 dnia: 05.08.2017, 21:15 »
Mariuszu, gdybym był Yodą, powiedziałbym, żebyś w sprawie doboru odpowiedniej szczytówki zaufał swojemu sercu. Musisz poznać siebie i szczytówki swoje, więcej nauczyć musisz się. Musisz poczuć otaczającą Cię Moc (szczytówek) ;)
Jacek

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #6 dnia: 06.08.2017, 00:43 »
Szczytówkę zawsze dobieram do podajnika/koszyka i ewentualnie na drugim miejscu do warunków panujących nad wodą . Wyobraź sobie szczytówkę 0,5 oz z podajnikiem 45 gr + zanęta. Napniesz elegancko i pewnie stabilność się poprawi ale żuty z taką szczytówką mogą zakończyć się złamaniem. W drugą stronę też nie należy przeginać zakładając do małego podajnika sztywnej pałki bo spowoduje to słabą sygnalizację brania i trudności z napięciem tegoż zestawu. Na warunki takie jak prezentujesz na zdjęciu ja stosuję zatapianie szczytówki pod wodą.
Szczytówki z reguły nie mają znaczenia przy żucaniu (rzucaniu).

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Mario
Mazovia Fishing Team

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #7 dnia: 06.08.2017, 00:51 »
Szczytówkę zawsze dobieram do podajnika/koszyka i ewentualnie na drugim miejscu do warunków panujących nad wodą . Wyobraź sobie szczytówkę 0,5 oz z podajnikiem 45 gr + zanęta. Napniesz elegancko i pewnie stabilność się poprawi ale żuty z taką szczytówką mogą zakończyć się złamaniem. W drugą stronę też nie należy przeginać zakładając do małego podajnika sztywnej pałki bo spowoduje to słabą sygnalizację brania i trudności z napięciem tegoż zestawu. Na warunki takie jak prezentujesz na zdjęciu ja stosuję zatapianie szczytówki pod wodą.
Szczytówki z reguły nie mają znaczenia przy żucaniu (rzucaniu).

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

... :o
Piotr

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 538
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #8 dnia: 06.08.2017, 08:19 »
Szczytówkę zawsze dobieram do podajnika/koszyka i ewentualnie na drugim miejscu do warunków panujących nad wodą . Wyobraź sobie szczytówkę 0,5 oz z podajnikiem 45 gr + zanęta. Napniesz elegancko i pewnie stabilność się poprawi ale żuty z taką szczytówką mogą zakończyć się złamaniem. W drugą stronę też nie należy przeginać zakładając do małego podajnika sztywnej pałki bo spowoduje to słabą sygnalizację brania i trudności z napięciem tegoż zestawu. Na warunki takie jak prezentujesz na zdjęciu ja stosuję zatapianie szczytówki pod wodą.
Szczytówki z reguły nie mają znaczenia przy żucaniu (rzucaniu).

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

... :o
Tak wygląda szczytówka przy zarzucaniu.

http://catsandcarp.com/wp-content/uploads/2013/11/Long-distance-casting.jpg

Jest prosta ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #9 dnia: 06.08.2017, 08:36 »
Szczytówkę zawsze dobieram do podajnika/koszyka i ewentualnie na drugim miejscu do warunków panujących nad wodą . Wyobraź sobie szczytówkę 0,5 oz z podajnikiem 45 gr + zanęta. Napniesz elegancko i pewnie stabilność się poprawi ale żuty z taką szczytówką mogą zakończyć się złamaniem. W drugą stronę też nie należy przeginać zakładając do małego podajnika sztywnej pałki bo spowoduje to słabą sygnalizację brania i trudności z napięciem tegoż zestawu. Na warunki takie jak prezentujesz na zdjęciu ja stosuję zatapianie szczytówki pod wodą.
Szczytówki z reguły nie mają znaczenia przy żucaniu (rzucaniu).

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

... :o
Tak wygląda szczytówka przy zarzucaniu.

http://catsandcarp.com/wp-content/uploads/2013/11/Long-distance-casting.jpg

Jest prosta ;)

Porównujesz szczytówkę wędki castingowej do szczytówki 0,5 Oz w feederze ???
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 538
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #10 dnia: 06.08.2017, 08:43 »
Nie. Każda szczytówka przy zarzucaniu jest prosta.
Chyba że kij jest źle zrobiony i po prostu jest sztywną pałą, w której tylko szczytówka pracuje.

Zrób sobie eksperyment i załóż dwa razy cięższy ciężarek niż normalnie. Spróbuj tym zarzucić. Czy będziesz się bał o złamanie szczytówki czy wędki w połowie?

Zresztą... wędka w trakcie rzutu wygina się tak samo jak w trakcie holu dużej ryby. Czy wtedy szczytówkę masz wygiętą czy prostą, a pracują dalsze sekcje kija? ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #11 dnia: 06.08.2017, 08:55 »
Szczytówka jest tylko sygnalizatorem.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Mario
Mazovia Fishing Team

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #12 dnia: 06.08.2017, 09:25 »
Michał, Mario macie 110% racji :thumbup: a swoją drogą to patrzę i sam nie wiem co miałem na myśli :facepalm:
Piotr

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #13 dnia: 12.08.2017, 14:46 »
Odświeżam temat 8) to samo jeziorko ,taka sama fala a czasem może ciut większa  ? dziś miałem ''średnią szczytówkę'' wędka jest od 10-40g więc najcieńsza to 10g a sztywna węglowa 40g ? ile ma średnia to nie wiem?? łowiłem tradycyjnie na kukurydzę , koszyczki 15-20g (tylko takie mam) i nie mogłem nic zaciąć >:O jak płotka czy leszczyk dobrze wziął co pokazywała szczytówka to rybki się zapinały , a przeważnie miałem ''puste zacięcia'' :( wędka ustawiona prostopadle do brzegu , szczytówka prawie dotykała wody , a tak jakby ''za mało miejsca na zacięcie'' nie wiem może za mało napinałem szczytówkę? za lekkie koszyki? za miękka wędka? chociaż ma akcję ''szczytową'' sam nie wiem na plecionkę się przestawić ? na rzece jakoś się łatwiej zacina :facepalm:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Bubel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: 16
Odp: Dobór szczytówki do łowiska
« Odpowiedź #14 dnia: 12.08.2017, 16:03 »
Zmień haczyk :)