Autor Wątek: Instytut Rybactwa Śródlądowego - czy naukowcy rozumieją wędkarzy?  (Przeczytany 255691 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Ja nie mówię o nawróceniu 100%  Panowie :) Niech przynajmniej jakaś część zrozumie coś. Że rejestry trzeba wypełniać chociażby...

Nie ucinajcie mi skrzydeł! :D

Lucek podważę działania systemowe które obowiązuje obecnie i powiem tak:
Gość ma łowisko na którym nie ma rejestrów tylko zdrowa ekonomia
- trzeba wpuścić ryby to ją  wpuszcza , zabierać można tylko niektóre i to określone wymiarami itp. zdrowe przepisy krótko mówiąc.
- na jego łowisku nie trzeba żadnych rejestrów itp. rozwiązań stosować
- ale co najważniejsze ma rybę !
No cóż jeżeli trzeba za taki komfort zapłacić - to trzeba niech karta koszuje 500zł - ale niech są ryby
 ( anie stosować metody małych kroczków i co roku po 20-30 zł podnosić opłaty) - a nadodatek są chore rejestry z których nic nie wynika a oparta w nich wiedza prowadzi do sytuacji jaką mamy .......

wniosek :
łowisko A jest pełne ryb
łowisko B to bez rybie ( i tu mamy wody PZW)
Maciek

Grendziu

  • Gość
Panowie macie rację, ale jak nie będziemy ze starszymi rozmawiać to nic nie osiągniemy, nawet jeśli każdy z nas przekona jedną osobę to już jest sukces.

Mój zarząd nad Czarnym ma grubo 65+ i zaproponowałem to: (kiedyś już o tym pisałem)

http://czarne.info/idea-zlow-i-wypusc-nad-jeziorem-czarnym/

I co?  Jedno spotkanie zarządu, trochę biegania przed zebraniem, kilka nieformalnych rozmów i Prezes który ma grubo ponad 70 lat pierwszy powiedział, Darek jak chcecie i upilnujecie tam porządek to proszę bardzo:

http://czarne.info/polow-ryb-nad-jeziorem-czarnym-z-lodzi/


Kiedyś niewykonalne - dziś przez to mam kolegów rówieśników/przeciwników mojego pomysłu , ale zarząd stwierdził, że jeśli idzie nowe  to dlaczego nie spróbować.

Mojego ojca faktycznie nie nawrócę, ale np. jeden Pan po 65+ który ze mną łowi często na pomoście, wypuścił ostatnio 11 kg karpia, kiedyś zabierał wszystko :)

Może idzie to jakoś mozolnie, ale w braci wędkarskiej , a nie jedności siła.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Grendziu masz rację podoba mi się to co piszesz
Jędrula też masz fajny pomysł z pozyskaniem tej żwirowni
Andrzejem też jestę z tobą najważniejsza jest woda
Ja osobiście uważam że w tym wszystkim trzeba zacząć od wody pozyskać i mieć na własność - a po co  a poto aby zrobić normalny ludzki regulamin z racjami dla wszystkich:
zarybić wodę rybami które nas interesują
górne i dolne limity wymiarowe
limity ilościowe
okresy ochronne
zakaz zabierania danych gatunków
żeby to fajnie chodziło dać białkowca na pożarcie karpia w wymiarze 35-55 cm a co niech maja i ośćmi się duszą.....
Podstawa samokontrola
Pozostałe przepisy wprowadzić po burzliwych rozmowach
Uczciwa opłata
i cóż pozostaje połamania kija

Obserwując temat przekrojowo = nasuwa mi się wniosek że i może PZW nie jest takie złe w istocie sprawy ??? - hm a dlaczego tak myśle wszak to oni nie są właścicielem wody tylko dzierżawcą a właściciele określają na jakich zasadach będzie woda użytkowana więc kto a na przykład
RZGW - daje wytyczne do przetargów , niszczy rzeki poprzez durną gospodarkę melioracji wszystkiego ... i tak dalej , i tak dalej - hm coś w tym jest ...

ps. dziękuje najwyższemu że łowie sobie na takiej wodzie ah jak przyjemnie łowić ryby a nie opowiadać o nich.....
Maciek

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Tu trzeba działać wielotorowo. Przyda się oficjalny profil na FB z opisem o co walczymy i co chcemy osiągnąć oraz jakimi metodami. Ważna będzie edukacja wędkarzy i  wewnątrz swoich kół lub kół zaprzyjaźnionych. Można to robić na kilka sposobów i przez różne sposoby komunikacji. Bardzo istotne dla powodzenia projektu będzie kwestia wypracowania wspólnego stanowiska między ichtiologami a nami wędkarzami - i to przede wszystkim na tym forum. To ważne, bo możemy pokazać, że jako pierwsza grupa jesteśmy w stanie podjąć dialog i stworzyć początki nowoczesnego wędkarstwa. Bez tego porozumienia dalej będą dwa obozy i każdy będzie ciągnął na swoją stronę. My możemy stworzyć przykład i puścić go dalej. Nie jest to proste, ale na pewno warto spróbować. Pochowajmy parówki w gatki i siądźmy do stołu jak mężczyźni którzy mają wspólną pasję. Kolejna sprawa do pozyskanie wody na której będzie można "przeprocesować" wszystkie założenia. Jeżeli nam się uda, to damy przykład dla wszystkich wędkarzom w Polsce. Jestem przekonany, że do współpracy będzie można zaprosić kilku znanych wędkarzy wyczynowych i kilka firm/dystrybutowów wędkarskich - im też zależy na rybnych i czystych wodach. Pytanie czy jesteśmy na to wszyscy gotowi...
Error Team Poland

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Panowie tu nic nie pozostaje jak tylko podejmować kroki do działań. Zobaczcie pada pytanie jak robić? Co robić? Itd. W tym temacie już zostało sporo wyjaśnione.A przecież jest nas tu trochę. Potrafimy zebrać się w grupy ludzi zakładając kluby, organizując wspólne wypady na ryby itd . Więc dlaczego w tych grupach nie zająć się konkretnie organizowaniem konkretnego 'jeziora marzeń'. Nie będzie problemów że za daleko, że tak się nie da itd. Nie trzeba wcale wieszać psów na PZW a wystarczy robić swoje. Wiemy jak działa PZW ( nie wszędzie , ale w większości) i wiemy że to się nie zmieni za szybko.Więc brać sprawy w swoje ręce. To jedyna droga do sukcesu moim zdaniem. Zaczynać lokalnie od siebie.
Grzegorz > Kołobrzeg

Kotwic

  • Gość
To ważne, bo możemy pokazać, że jako pierwsza grupa jesteśmy w stanie podjąć dialog i stworzyć początki nowoczesnego wędkarstwa. Bez tego porozumienia dalej będą dwa obozy i każdy będzie ciągnął na swoją stronę.
Masz bardzo dobre podejście Andrzeju. :thumbup:
By uwypuklić temat posłużę się przykładem:
- gdy ktoś mnie prosi o pomoc (w moim zakresie wiedzy) pomagam jeśli czas pozwoli,
- gdy ktoś uważa że nie rozumiem go i nie znam się na rzeczy (w moim zakresie wiedzy), nie wtrącam się w dyskusję i nie narzucam swych myśli.
To taki prosty, acz rzeczywisty sposób tworzenia współpracy lub inicjacji wrogości. :'(
To tylko przykład, pierwszy który wpadł do umęczonej głowy ;D

Grendziu

  • Gość
Może to nie 500 podstrona ale jest ponad 500 wpisów a już większość mówi o działaniu :) Może to w końcu nastąpi :beer: :beg: :beer: :beg: :beer:

Kotwic

  • Gość
No właśnie. Kotwic, Rybal, jak to wygląda w praktyce? U mnie dziadki oddają puste rejestry, a każdy bierze po kilka karpi dziennie. Jak potem tworzony jest operat, że na jesieni są tym karpiem zarybienia prowadzone?
By napisać operat można wykorzystać dostępne dane naukowe. Można zrobić doraźne badania i obserwacje. Można wykorzystać  dotychczasową dokumentację rybacką. Można przeprowadzić wywiad środowiskowy, ankiety, kontrole itp.
Łącząc wszystko w całość, dodając własny plan działania, uwzględniając zmiany prawne uzyskuje się operat rybacki.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Dziękuję.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
No właśnie. Kotwic, Rybal, jak to wygląda w praktyce? U mnie dziadki oddają puste rejestry, a każdy bierze po kilka karpi dziennie. Jak potem tworzony jest operat, że na jesieni są tym karpiem zarybienia prowadzone?
By napisać operat można wykorzystać dostępne dane naukowe. Można zrobić doraźne badania i obserwacje. Można wykorzystać  dotychczasową dokumentację rybacką. Można przeprowadzić wywiad środowiskowy, ankiety, kontrole itp.
Łącząc wszystko w całość, dodając własny plan działania, uwzględniając zmiany prawne uzyskuje się operat rybacki.

Mam pytanie do pana Kotwica czy po opracowaniu operatu dokument ten jest poddany dalszej weryfikacji pod czas której jest oceniany przez jakieś szacowne grono ?
Po odbyciu takowej kolaudacji jest dopiero w prawie mocowany ?

Czy może po opracowaniu przez ichtiologa jest on już gotowy do przedstawienia zamawiającemu i jest w prawie mocowany? bez dalszej oceny przez inne jednostki ?
Maciek

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Cały czas czytam ale się nie wypowiadam jako że się na tym nie znam ale ostatnią strona nareszcie mnie uradowała. Jaka determinacja i dobre podejście. Zobaczcie ilu na tym forum nas jest którym edukacja tego miejsca już wiele dała więc widać że idzie do przodu i sami też musimy działać żeby szło szybciej bo każdy mały krok przyspiesza tą maszynę :bravo: :bravo: Mamy już siłę, często trochę inny plan ale każdy z nas zmierza w dobrym kierunku :beer:
Mariusz
Fishing Fighters Team


Kotwic

  • Gość
Mam pytanie do pana Kotwica czy po opracowaniu operatu dokument ten jest poddany dalszej weryfikacji pod czas której jest oceniany przez jakieś szacowne grono ?
Po odbyciu takowej kolaudacji jest dopiero w prawie mocowany ?

Operat może napisać każdy, więc do wyboru jest opcja: osobiście lub na zlecenie.
Operat rybacki musi być przedłożony do zaopiniowania (upoważnione są do tego trzy instytucje: IRŚ, UWM Olsztyn, ZUT Szczecin).
odnośnik do rozporządzenia: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000676
W tymże samym dokumencie podano jak sporządzić regulamin opiniowania.
przykład regulaminu opiniowania: http://www.infish.com.pl/sites/default/files/content/doc074082.pdf
Kilkuosobowa komisja ocenia poprawność operatu i zgodność z obowiązującym prawem.
Po pozytywnym zaopiniowaniu operatu (i uiszczeniu należności), dokument ten nabiera mocy prawnej. ;D


hihi, Tomek też się nudził w tym samym czasie :)

Offline Rybal

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 9
    • Galeria
    • Publikacje
Upgrejduję się  ...
Znalazłem coś ciekawego: http://www.zywczyk.org/index.php

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Kolegom Kotwic , Rybal - bardzo dziękuje za odpowiedzi  :beer:
Maciek