Autor Wątek: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia  (Przeczytany 158249 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #330 dnia: 06.11.2020, 18:30 »
Zakończ linkę główną fluorocarbonem około 0,25mm o długości około 100cm. Być może będzie go trzeba znacznie wydłużyć robiąc wręcz coś na wzór strzałówki.
Wyeliminowałem w ten sposób strzelanie zestawu zasadniczo do zera. Dno bardzo, bardzo kamieniste. Co prawda woda stojąca ale myślę, że chodzi tu o to samo.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #331 dnia: 06.11.2020, 19:00 »
Stosuję ten węzeł do wiązania krętlika do żyłki głównej i do tej pory zero problemów.


Wyeliminowałbym też rurkę z zestawu. To jednak kawałek twardego plastiku który jeździ po żyłce i może uszkadzać ją nie tylko przy węźle.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Bombay

  • Gość
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #332 dnia: 06.11.2020, 20:58 »
. Koszyk założyłem już 80g mimo to jest błyskawicznie znoszony przez prąd i szczytówka bez przerwy tańczy, czy koszyk powinien być jeszcze cięższy czy może są jakieś inne przyczyny i robię coś nie tak?
- parę razy miałem taką sytuację, że przy naprawdę ostrych braniach po zacięciu zwijałem samą żyłkę, cały zestaw zostawał w wodzie.
Warta w okolicy Poznania bardzo mocno ciągnie i moim zdaniem masę koszyków musisz podnieść do minimum 120gram ale i tak będzie to mało. Wyczynowcy łowią u Ciebie na dyski po 50g70gram to już mówi samo za siebie.
Te puste zacięcia wynikają z tego że koszyk zatrzymuje się na kamieniu i innej przeszkodzenie. Dlatego warto złożyć większy koszyk i mocniejsza żyłkę minimum 0.30. Najlepiej jaka karpiowa sztywna linkę w braniach to nie przeszkadza a jak pojawi się duży klen czy leszcz to spokojnie wyciągniesz.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #333 dnia: 07.11.2020, 08:55 »
Możliwe, że strzela główna na węźle. Ale to byś widział po wyjęciu. Albo masz tam jakiś uskok z ostrą krawędzią, i przy zacięciu żyłka jedzie po tym jak po nożu. Cholera wie, ciężko to ustalić Tobie nad wodą, tym większa zagadka dla nas tutaj.

Inaczej wygląda żyłka ucięta a inaczej taka, która strzeliła na węźle. Jak się zerwie siłowo żyłkę, to też jest ona inna. Jeżeli przecierają żyłkę kamienie lub racicznice, to wtedy żyłka jest postrzępiona dodatkowo.

Ale ja strzelam, że przyczyną jest tu coś innego. Koszyk szybko ściągany jest w okolice brzegu i blokuje się w kamieniach, i zrywany jest cały zestaw. Tutaj sprawdziłbym trwałość żyłki głównej, spróbuj ja urwać w rękach, następnie zrób to samo po zawiązaniu zwykłego węzła. Wg mnie żyłka jest osłabiona.

Aby łowić przy sinym nurcie, potrzebujesz mocnych koszyków, do 180 gramów, do tego na takiej wodzie im dalej zarzucasz tym większą siłę na zestaw wywiera nurt. Dlatego lepiej lokować zestawy na brzegu rynny. No i oczywiście usisz łowić z łukiem :)

Lucjan

Offline pavel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #334 dnia: 07.11.2020, 10:57 »
Dzięki panowie za tak duży odzew!
Żyłkę główną wymieniałem, bo to pierwsze co przyszło mi do głowy, teraz mam 0,24mm i też miałem ten przypadek. Generalnie dzieje się to przy naprawdę ostrych braniach, raz np. wędka aż spadła mi ze stojaka i prawie wpadła do wody po czym po prostu zwinąłem samą żyłkę bez zestawu. To było chyba pierwszy raz i myślałem, że to jakiś rzeczny potwór :P ale później tak jak pisałem też to się powtarzało. Także raczej nie upatrywałbym tu przyczyny w dnie tylko w zestawie, ale kto wie.
Gdzieś tam przeczytałem, że problemem może być też gumowy stoper za rurką, który przy ostrych pociągnięciach może przez przesuwającą się rurkę z koszykiem napierać na węzeł od przyponu i go rozwiązywać, co myślicie? Tak czy siak na pewno zmienię pętelki na krętlik z węzłem kolegi wyżej i wywalę stoper.
Na pewno zastosuje się do Waszych rad zarówno do tego problemu jak i do znoszenia zestawu i dam znać :thumbup:

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #335 dnia: 07.11.2020, 13:47 »
Rurki odstawić, popracować nad jakością węzłów, zabezpieczać (skrętkowy/krętlikowy) węzeł odpowiednim stoperem-protektorem :)

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #336 dnia: 07.11.2020, 18:55 »
Jak radzi kolega wyżej, wywal rurki. Zmontuj prosty zestaw.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #337 dnia: 08.11.2020, 10:59 »
Spotkałem się z podobnym zjawiskiem kiedy trafiłem na uskok dna z dużą ilością małża racicznicy.  Ona tnie żyłkę jak brzytwa. Brania były częste ale także często kończyło się obcinaniem zestawu przy niezbyt mocnym  zacięciu.   Założyłem gruby fluorocarbon  0,30. Pomogło ale i tak szybko się strzępił.
Wiesiek

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #338 dnia: 08.11.2020, 15:06 »
Rzeka jest bardzo zmienna wszystko zależy od : pory roku, stanu wody i odcinka. Odra na której wędkuje jest idcinkuem na którym są główki i tu jest dylemat usiąść pod prąd, z prądem czy między główkami i znowu wszystko jest, uwarunkowane :poziomem wody, długościami główek i pora roku.
Powiem szczerze że nie ma złotego środka na dobry wynik na Odrze, ale im więcej będziesz nad rzeką tym więcej będziesz nabierał doświadczenia. Zaczniesz ją czytać będziesz wiedział gdzie się ustawiać przy niżowce jak siadać i łowić z główki, jak się ustawiać i łowić przy wysokiej wodzie. Do tego dochodzi towar który będzie bardzo różnił się inaczej będziesz robić na wiosnę inaczej na lato i inaczej na jesień. Dotyczy to zarówno ilości zanęty koloru spoistości i dociążenia czyli glin oraz mięska.
Ksiazke bym można napisać ale trzeba pamiętać że rzeka potrafi różnic się bardzo całkiem inaczej ryby mogą reagować na odcinku na którym ja łowie i całkiem inaczej u Cibie. Mało tego wystarczy 5 km w różnicy na odcinku na którym lowisz i warunki już moga być inne prostka zakręt strona wewnętrzna czy zewnętrzna.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #339 dnia: 08.11.2020, 17:35 »
Co więcej, to samo miejsce, które wydaje się nam, że je dobrze znamy po kilku miesiącach lub po przejściu większej wody zmieni się nie do poznania. I na tym polega całe piękno rzeki
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting