Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 176393 razy)

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #510 dnia: 24.07.2023, 21:13 »
Mario gratulacje i brava ogromne :bravo: :beer: :thumbup:,wynik zajebisty czapki z głów ;)

Nic dodać nic ująć! :thumbup: :bravo:
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #511 dnia: 24.07.2023, 21:42 »
Odra :D 8)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #512 dnia: 24.07.2023, 23:04 »
Łowiłbym :) :bravo: :thumbup: :beer:!
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 349
  • Reputacja: 327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #513 dnia: 25.07.2023, 07:39 »
Sławek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #514 dnia: 25.07.2023, 08:02 »
Widzę że temat gorący jest ,ciekawe jak ten spławikowiec pan Grabowski łowi tymi glinami ,zanetami tyle brzan ech bez mączek,kulek czy pelletow haha cholera cudotwórca :P

To jedna z metod łowienia brzan, ja wcale nie upieram się, że jest jakaś jedyna. Ogólnie jednak feeder jest wygodniejszy, bo można używać grubszych żyłek, spławik jest bardziej wymagający, nie da się nim raczej łowić na podniesionej wodzie. I przy spławiku nie używa się kulek, pelletów też rzadziej. Polega zaś przede wszystkim na robactwie i konopiach. Pan Grabowski żeni zanęty, więc on pokazuje słuszność ich stosowania. Wcale nie są jednak wymagane :) To jeden ze sposobów łowienia brzan na spławik, wielu. Można też używać pellet wagglera :)



Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #515 dnia: 25.07.2023, 08:06 »
Prawda jest taka ,że ci spławikowcy potrafią znaleźć odpowiednie miejsce i podać w odpowiedni sposób towar ,sukcesem spławika nie jest mieszanka gliny z zanętą tylko sposób jej podawania to mają dopracowane do perfekcji,dzięki temu zawodnicy dobrej klasy potrafią na zawodach blokować innych ;) :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #516 dnia: 25.07.2023, 08:09 »
Cieszy fakt ,że na Odrze ryba się szybko odradza,kolega Mario połowił kapitalnie 21 brzan na sesji to mega wynik ale też jego wiedza i doświadczenie ,rzeka jest trudniejsza do rozczytania jak komercyjne kałuże,tym bardziej doceniam to jaki wynik zrobił :bravo: :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #517 dnia: 25.07.2023, 08:21 »
Wiedzę Piotrze zdobywa się przez lata ,nabijanie się z polskiego spławika mało taktowne jest ,mieszanie zanęt,glin ja w tym nie widzę problemu ważne, że działa :beer:

Polski spławik - co przez to rozumiesz? Oni (wyczynowcy/PZW) spowodowali wielkie zacofanie polskiego wędkarstwa, ponieważ wszystko zostało jakby podporządkowane zawodom wg idiotycznego regulaminu. Latami pokazywano w setach artykułów i filmów jak to trzeba robić kule, łowić na odległościówkę i tak dalej i dalej, ludziom zaś wciskano konieczność kupowania zanęt i uzywania ich, bo filmy robili sponsorowani wędkarze lub sami właściciele firm. Gdyby rozwijano inne aspekty spławika to spoko, ale tu był mega zastój. I co z tego, że nasi wyczynowcy mieli sukcesy na imprezach europejskich? Nie przekładało się to w żadnym stopniu na jakość polskiego wędkarstwa. I nie winię samych wyczynowców ale tych co wszystkim zarządzali - bandę kretynów z kapitanatu.

Tomasz, podam ci prosty przykład. Są zawody na rzece, w UK. Łowisz wieloma technikami, spławiki i grunt w różnych odmianach. I mamy odpowiednik tego w Polsce, też zawody, ale tu tylko spławik wg reguł z MŚ oczywiście. I rzeka po deszczach jest podniesiona, łowienie spławikiem jest bardzo trudne lub wręcz jest szaleństwem. Za to feeder daje radę. Mądre jest kładzenie nacisku na takie zawody spławikowe? Nie za bardzo. DLatego jak uważasz, że Brytole są leniwi i kiepscy, to popełniasz wielki błąd, bo tu na zawodach trzeba mieć ogarnięte różne opcje a nie jedną. I mają o wiele lepszą wiedzę na temat połowu ryb, bo są wszechstronni, mają opanowane różne techniki nęcenia a nie tylko jedną.

A co do rzek polskich i tych w UK - wg mnie brzany jest podobna ilość, w UK są one w kilku miejscach w 'dobrej' ilości, w innych są dość rzadkie. To samo w Polsce, są rzeki gdzie są ich mocniejsze populacje (San, Dunajec), są też takie, gdzie praktycznie nie występują. Tylko że w UK jest wielu wędkarzy specjalizujących się w połowach brzan, w Polsce zaś tacy są rzadkością. DLatego mało wiemy co się z czym je, należy też rozumieć, że mało kto chce się wysprzęglić gdzie je łowi, bo skutek jest oczywisty :)

A łowienie brzan na spławik pokazywało juz w Polsce kilku wędkarzy, pan Grabowski nie jest tu wcale prekursorem. W programach 'Z wędką nad wodę' wielokrotnie był temat Sanu, gdzie właściciel Bolandu dawał czadu :)
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #518 dnia: 25.07.2023, 08:23 »
Mariano, graty! Zacny wynik :thumbup: :beer: :bravo:
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #519 dnia: 25.07.2023, 08:30 »
Pan Bogusław Brud to mega dobry zawodnik,podobnie jak wielu innych w tym kraju,ja osobiście spławikowcow doceniam i podziwiam ,wielu z nich wbrew tego co piszesz napędza wędkarstwo u nas, przykład pana Piotra Lorenca lub mojego mentora pana Marka Rechowicza ,pan Marcin Kurzepa mistrz feedera zaczynał od spławika sporo tej wiedzy przelał na feedera i ma wyniki ,nauka w las nie idzie :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #520 dnia: 25.07.2023, 08:36 »
I bardzo ważny aspekt o którym nikt tu nie wspomina ,to dzięki drużynie spławika,na polskim rynku zaczął pojawiać się sprzęt najlepszych marek,ale o tym mało kto wie i pisze ,dzięki silnemu spławikowi pojawiły się też polskie marki jak np.Mikado  ;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 229
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #521 dnia: 25.07.2023, 08:58 »
Dziś we dwóch 21 brzan z czego 5 większych.
Największa wzięła na pellet 14mm. Jak by nie fakt, że urwałem szklankę ze strzałówką, to wynik pewnie byłby lepszy. Po 4 godzinach od wstępnego nęcenia miałem 5 brzan kolega 0, ale później podgonił łowiąc na białe robaki, gdzie ja już nie miałem możliwości się donęcić mocniej.

 :bravo: :bravo: :bravo: :thumbup:
Maciek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #522 dnia: 25.07.2023, 09:11 »
piękny wynik, gratulacje :bravo: :)
;)

Offline Mariano

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #523 dnia: 25.07.2023, 12:18 »
Tomku żadna wiedza i doświadczenie :D
Te 2 wypady to w sumie moje pierwsze celowe łowienie brzan w życiu.
Poczytałem, pooglądałem i wyciągnąłem wnioski.
Teraz czas żmudnych i mozolnych modyfikacji by łowić dużo ale i selektywnie.
Jedno jest pewne, brzan w naszej Katowickiej Odrze jest całkiem sporo. Rzeka tutaj jest też łatwa (Rogi), nie ma tony zaczepów i prąd nie jest silny. Jedynym problemem jest kamienisty spad, gdzie często podczas holu koszyk potrafi utknąć.

Co do komercyjnych kałuż to one poza sezonem potrafią być trudniejsze niż nie jedna rzeka, trzeba niczym inżynier wymyślać nowe patenty i modyfikacje.
Pamiętajcie. Cel jest jeden a skutecznych dróg do niego może być kilka. I czy to będzie zanęta, glina, robaki, pellet czy mączka to już sprawa drugorzędna.
Luk, ja bym nie chciał, żeby w Polsce były lansowane zawody gdzie każda technika jest dostępna. Po pierwsze mało jest czasu by nawet jedną metodę szlifować do perfekcji, po drugie gdzie ten sprzęt cały trzymać, po trzecie koszta towaru.
Wystarczy, że są zawody typu freestyle feeder czyli każda technika gruntowa oparta o DS, a i często bywa, że dopuszczone są również PW i Sinking Bomb.
Poza tym te nasze łowiska. W okręgu Katowickim to chyba tylko Rajsko jest łowiskiem gdzie wszystkie techniki mają sens użycia i w danym dniu każda może być lepsza od innej. Na innych zbiornikach pewne jest, że wygra się tylko metodą, albo klasykiem, albo łowiąc na tyczkę.
W niedzielę mieliśmy zawody (metoda, klasyk, bombka, PW, SB) na bardzo fajnym łowisku Huta Okoń Wodociągi w Częstochowie i wiadomo było, że wygra się tylko metodą. I nawet kadrowicz w klasyku Janusz Lange nie miał nic do powiedzenia.
Aczkolwiek zgadzam się, że Twoje idee są bardzo fajne. Dobry wędkarz powinien być uniwersalny i umieć być skutecznym w każdej technice. Ale czy to źle, że konkurujemy w konkretnych metodach? Moim zdaniem nie. Specjalizacja to klucz do sukcesu w danej technice. Tak jak naukowcy przy ogromie współczesnej wiedzy wchodzą w konkretne specjalizacje, bo nie są w stanie ograniczeni przez potencjał własnego mózgu i czasu przyswoić więcej informacji, tak też wędkarze ograniczeni przez czas i wiedzę nie będą wybitni we wszystkim.

A wracając do brzan, pytanie do Lucjana. Jak dużo pelletu 2mm podajesz na start, czy donęcasz i jak tak to po jakim czasie. Nęcisz jedną miejscówkę czy 2 kije w inne miejsca?
Fishing Team ZEUS

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #524 dnia: 25.07.2023, 12:40 »
O tym właśnie pisze ,nie ważne jak, ale żeby cel osiągnąć ;) :beer:,co do doświadczenia twojego ,powiem inaczej ,masz spore i ja to wiem ;),nie musisz mieć specjalizacji Brzana żeby je skutecznie łowić,kolejne zawody i rywalizacja to ciągły progres i nauka :beer: