Autor Wątek: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)  (Przeczytany 3061 razy)

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Może by spróbować zrobic kulki na tanich paszach? Wiadomo, kulka na taniej mączce 64% to nie to samo co kulka na pre-digested jednak dla wielu może to być nadal „good enough”.
Przyszło mi do głowy aby korzystając z gotowych przepisów, które wyszuka AI spróbować wykonać kulki oparte na tanich (i gorszych!) zamiennikach paszowych podpowiedzianych przez AI. Nieraz podpowiadał ciekawe rozwiązania (np. Supergold 60 próbował zastapić Skretting Supra, który już chyba nie jest produkowany :D) jednak niestety baardzo często szedł w pole i tak musiałem swoje odgooglać :).  Także ekseryment czy AI zastąpi człowieka w tym ćwiczeniu nie zadziałał tak jakbym sobie tego życzył :D


Miks mleczny
- 200g Mąka sojowa (Mączka sojowa)
- 200g Semolina
- 200g Vitamelo (oddłuszczone mleko)
- 100g WPC80 (koncentrat białek serwatkowych (z mleka krowiego))
- 5g Lactose B+
- 150g PTX (bird food + melasa)
- 70g Mielone ziarna konopi
- 20g Sól
- 30g Yeast Culture Brocacel Nutri-Cel (drożdże))
- 25g Vanilla Powder/Cukier wniliowy

Propozycja wersja pasza:
- 150g mączka sojowa (mniej bo w mieszance paszowej mlecznej już jest koncentrat białka sojowego):
- 180g semolina
- 355g mieszanka paszowa mleczna microp milac - zastępuje Vitamelo, WPC80 i częściowo makę sojową
- 220g Karma dla kanarków lub murzynek i konopie 1:3 – mielone
- 20g sól
- 50g drożdże paszowe (zawierają gluten kukurydziany i wpłyneły na redukcję semoliny)
- 25g fruktoza, aromat
 


 Miks rybny
- 200g Mąka sojowa
- 200g Semolina
- 200g Mączka rybna LT94
- 100g Mączka rybna Pre-Digested
- 50g Mączka z mielonych konopi
- 100g Mączka z zarodników pszennych
- 100g Vitamealo (oddłuszczone mleko)
- 30g Sól
- 10g Mielony czarny pieprz
- 10g Mielona kurkuma

Propozycja wersja pasza:
- 200g mączka sojowa (mniej bo w mieszance paszowej mlecznej już jest koncentrat białka sojowego):
- 180g semolina
- 300g maczka rybna
- 50g mielone konopie
- 70g zarodki pszenne mielone
- 100g mieszanka paszowa mleczna microp milac
- 50g drożdże paszowe (zawierają gluten kukurydziany i wpłyneły na redukcję semoliny)
- 30g sól
- 20g przyprawy (pieprz, pieprz cayenne, kurkuma, chili, curry)



Propozycja „kociołek Panoramiksa” – miks obu
-175g mączka sojowa (mniej bo w mieszance paszowej mlecznej już jest koncentrat białka sojowego):
- 180g semolina
- 166g maczka rybna
-130g Karma dla kanarków lub murzynek i konopie 1:3 – mielone
- 200g mieszanka paszowa mleczna microp milac - zastępuje Vitamelo, WPC80 i częściowo makę sojową
- 35g zarodki pszenne mielone
- 50g drożdże paszowe (zawierają gluten kukurydziany i wpłyneły na redukcję semoliny)
- 25g sól
- 10g przyprawy (pieprz, pieprz cayenne, kurkuma, chili, curry)
- 13g fruktoza,


Składniki paszowe użyte powyżej i nie tylko:

Kaliber Gold Mleko dla cieląt De Heus
Sklad: odtłuszczone mleko w proszku, serwatka w proszku, oleje i tłuszcze roślinne, gluten pszenny, oleje i tłuszcze roslinne, filtrat serwatki w proszku, serwatka odlaktozowana w proszku
12zł/kg (paczka 25 kg : https://www.aldomarket.pl/product-pol-1850-Kaliber-Gold-Mleko-dla-cielat-De-Heus-20kg.html
B:25% T:18%

Mieszanka paszowa mleczna - MICROP MILAC
Składniki:
Słodka serwatka suszona, maślanka w proszku, koncentrat białka sojowego, odtłuszczone mleko w proszku, roślinny tłuszcz palmowy i kokosowy, drożdże odżywcze, Enterococcus faecium, premiks witamin i mikroelementów, butylohydroksyanizol.
14 zł/kg (paczka 3kg: https://agrofortel.pl/microp-milac-mieszanka-paszowa-dla-mleka-3-kg)
B:22% T:16%

Plazma Krwi
B: 70% T: 0,3%
20 zł/kg (worek 20kg: https://superferma.pl/wszystkie-produkty/44-plazma-krwi-20kg.html)

Hemoglobina:
B: 92%  T: 0,2%
9 zł/kg (paczka 20kg: https://superferma.pl/wszystkie-produkty/43-hemoglobina-suszona-25kg.html)

Mączka sojowa:
B: 56% T: 2,5%
9zł/kg (paczka 25kg: https://superferma.pl/wszystkie-produkty/47-hp-300-maczka-sojowa-25kg.html)

Karma dla kanarków:
B: 14,3%, T:22,4%
Skład:
(ziarna zbóż - 60,64%) kanar, murzynek, owsik, proso, proso czerwone,
(nasiona oleiste - 39,36%) konopie, len, rzepak
13 zł/kg (paczka 1 kg: https://tuzoo.pl/pl/p/Karma-Macius-1000g-kanarek/113)

Pokarm jajeczny:
Skład: jajka
16 zł/ (paczka 1 kg : https://furgo.pl/produkt/deli-nature-pokarm-jajeczny-zolty-suchy/11514)
B: 17% T:5%

Wywar gorzelniany:
B: 30%, T: 8%
5zł /kg (paczka 5kg: https://allegro.pl/oferta/zaneta-przyneta-uniwersalna-wywar-gorzelniany-5kg-13322272733)

Drożdze piwne:
12 zl/kg (paczka 5kg: https://agrofortel.pl/drozdze-piwne-g-5kg)

Drożdze paszowe:
9 zł/ kg (paczka 4kg: https://jarpasz.pl/drozdze-paszowe-probiotyk-4kg )
B: 50% T: 3%

Semolina:
8 zł/kg (paczka 1kg: Molino Cosma Rimacinata - mąka semolina do makaronu 1kg)
B: 12% T: 1%

Maczka rybna:
B:64% T:12%
10 zł/kg (paczka 25 kg: https://superferma.pl/wszystkie-produkty/50-maczka-rybna-64-25kg.html)

Zarodki pszenne
5 zł/kg (paczka 1kg: https://mlynciechanowiec.pl/produkt/zarodki-pszenne/)
B: 28% T: 10%

Fruktoza 
14 zł/kg (powszechnie dostepna)

Czy ktoś ma jakieś doswiadczenia z kulaniem miksów z takich niekonwencjonalnych składników? Może jakaś propozycja rozbudowania, zmian powyższych przepisów?
Może Wam jeszcze jakis fajny składnik paszowy przychodzi do głowy?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #1 dnia: 15.02.2024, 22:53 »
Podstawowe pytanie po co takie kulki? Potrzebujesz setki kilogramów towaru? Liczyłeś ile taka kulka by cię wyszła? Ja jestem w stanie zrobić kulke na orzechowym mixie w cenie pewnie nie wiele większej niż 15 zł/kg używając tylko dobrych komponentów, żadnych paszowych. Mączka lt94 kupisz po 15 zł/kg w odpowiednim sklepie i czasie.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #2 dnia: 15.02.2024, 23:14 »
Patrzę, czytam to co zaproponował Autor tematu i zadaję sobie pytanie: Po co to wszystko? Lenistwo? Pójście na łatwiznę? Bo takie określenia mi się nasuwają. Dlaczego? Po prostu - wyręczanie się kimś (w tym przypadku czymś) żeby przygotował alternatywny skład. Wyręczanie się, zamiast samemu zadać sobie trud poznania właściwości składników kulek.
Przyznam się, że wolałbym iść i zamówić kulki u kogoś kto ma wiedzę i doświadczenie, a tym samym mieć wartościowe kulki, jak zdawać się na "głos maszyny".
Nie jestem w stanie zrozumieć tego. Chyba się starzeję. A może po prostu jestem inaczej nauczony, że najwięcej satysfakcji daje to, co się samemu zrobiło.
Co najmniej dziwne to wszystko. Niedługo będziemy pytali sztuczną inteligencję o długość włosa, rozmiar haka i kolor kulki, by złowić karpia o wadze 16,74kg.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #3 dnia: 16.02.2024, 09:58 »


Podstawowe pytanie po co takie kulki? Potrzebujesz setki kilogramów towaru? Liczyłeś ile taka kulka by cię wyszła? Ja jestem w stanie zrobić kulke na orzechowym mixie w cenie pewnie nie wiele większej niż 15 zł/kg używając tylko dobrych komponentów, żadnych paszowych. Mączka lt94 kupisz po 15 zł/kg w odpowiednim sklepie i czasie.

Kulka by pewnie wyszla w podobnej kwocie o jakiej mówisz...Gdzie polecasz się zaopatrywać w składniki w takich cenach? Ja lt94 poniżej 30zł nie mogłem znaleźć :/

Offline logan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 5
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #4 dnia: 16.02.2024, 10:02 »
Ja może nie w 100% odniosę się do tematu, ale uważam że właśnie większość z nas, trzyma się przeszłości, a nie przyszłości, dlatego jesteśmy gdzie jesteśmy. Wszystko co spływa z zewnątrz krytykujemy, a "summa summarum" to nic nie dajemy/wnosimy na świat.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #5 dnia: 16.02.2024, 10:59 »


Patrzę, czytam to co zaproponował Autor tematu i zadaję sobie pytanie: Po co to wszystko? Lenistwo? Pójście na łatwiznę? Bo takie określenia mi się nasuwają. Dlaczego? Po prostu - wyręczanie się kimś (w tym przypadku czymś) żeby przygotował alternatywny skład. Wyręczanie się, zamiast samemu zadać sobie trud poznania właściwości składników kulek.
Przyznam się, że wolałbym iść i zamówić kulki u kogoś kto ma wiedzę i doświadczenie, a tym samym mieć wartościowe kulki, jak zdawać się na "głos maszyny".
Nie jestem w stanie zrozumieć tego. Chyba się starzeję. A może po prostu jestem inaczej nauczony, że najwięcej satysfakcji daje to, co się samemu zrobiło.
Co najmniej dziwne to wszystko. Niedługo będziemy pytali sztuczną inteligencję o długość włosa, rozmiar haka i kolor kulki, by złowić karpia o wadze 16,74kg.

Z lenistwa nie. Bardziej żeby zrobić coś innego, ciekawego.
Pójście na łatwiznę to dla mnie kupienie gotowych kulek, mixów, zanęt :)
Właściwości skladników znam, ale nie potrafię tego odnieść do produktów paszowych.

Niektórzy wolą kupić i więcej czasu łowić a innym wiele frajdy sprawia jak coś zrobią sami.

Starzejesz się! ;)
Tak jak ja! Niestety w tą stronę idziemy. Sam wolałbym cofnąć się do momentu tuż przed polularyzacją smartfonów :)
Akurat pracuję w takiej branży (IT), że niestety albo zacznę korzystać z AI aby przyspieszyć swoją pracę albo zastąpią mnie Ci którzy to zrobią, bo będą pracować wydajniej. Dla nowego pokolenia AI będzie czymś czym dla nas telefon, czy internet. AI nie myśli za mnie a ułatwia mi żmudną, nudną, prostą i powtarzalną pracę. Dzięki temu pozwala samemu zrobić więcej i lepiej, a to daje satysfakcję (nawet większą). Ten powyższy eksperyment to doskonały przykład. Zamiast szukać taniego zastępnika o możliwie najbardziej zbliżonym składzie przetrząsając strony z paszami dla zwierząt, AI mogło by to zrobić oszczędzając wielu godzin poszukiwań. Niestety rozczarowało mnie, bo o ile kwestie związane z IT w internecie są powszechne i AI ma się na czym uczyć. Tak w kwestii karpi słabo się te modele wytrenowały i bazują na starych informacjach bo często wsakzywało wycofane już produkty.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #6 dnia: 16.02.2024, 13:33 »
Odpowiem krótko: dajmy wolną rękę sztucznej inteligencji - BRAWO.
Później mam takich "wyznawców sztucznej inteligencji" na drodze: a to w rowie, a to na drzewie. Bo ta cała sztuczna inteligencja miała "załatwić całą robotę" za jednego z drugim posiadacza prawa jazdy :facepalm:

Społeczeństwo idzie na łatwiznę, bezkrytycznie uzależniając się od maszyn.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #7 dnia: 16.02.2024, 13:38 »
Martinez, niestety - niezależnie, co napiszesz i jakie masz do tego podejście... taka jest przyszłość. Pojazdy autonomiczne już wchodzą do użycia. W niektórych miastach to są setki taksówek bez kierowców już. Cały transport będzie tak działał. Do tego te pojazdy będą się ze sobą komunikować w czasie rzeczywistym. I niedługo przyczyną wypadków pozostanie już tylko błąd ludzki.

Jak Tesla od początku rozwija swoją bazę danych z każdego pojazdu, jaki wyprodukowała, to nie robi tego po to, byśmy mogli sobie za kierownicą odpocząć, bo auto samo pojedzie. To jest krok przejściowy. Ten końcowy to są auta po prostu bez kierownicy...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #8 dnia: 16.02.2024, 13:55 »
Wiem Michał, wiem - i to mnie przeraża. Że ludzie BEZKRYTYCZNIE oddają coraz większe pole w ręce sztucznej inteligencji.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #9 dnia: 16.02.2024, 15:55 »


Podstawowe pytanie po co takie kulki? Potrzebujesz setki kilogramów towaru? Liczyłeś ile taka kulka by cię wyszła? Ja jestem w stanie zrobić kulke na orzechowym mixie w cenie pewnie nie wiele większej niż 15 zł/kg używając tylko dobrych komponentów, żadnych paszowych. Mączka lt94 kupisz po 15 zł/kg w odpowiednim sklepie i czasie.

Kulka by pewnie wyszla w podobnej kwocie o jakiej mówisz...Gdzie polecasz się zaopatrywać w składniki w takich cenach? Ja lt94 poniżej 30zł nie mogłem znaleźć :/
Np dreambaits.be, feedstimulants, mtc baits. Biorę tam gdzie najtaniej podczas Black friday. Nie kupuje w regularnych cenach.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #10 dnia: 16.02.2024, 18:26 »
Wysyłka z dreambaits teraz 17€; z feedstim 18€.  Bywa np. cyber monday lub Black friday z tańszą wysyłką, czy zawsze jak kupować to już konkretnie ?  Obecne cany porównywalne z Polskimi. Nie pozostaje nic innego jak czekać do jesieni na zakupy :)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #11 dnia: 16.02.2024, 18:46 »
Wysyłka kosztuje tyle samo, ja biorę każdą paczkę z maksymalną wagą. W dreambaits dla przykładu aktualnie mączka lt 21 zł/kg, squid 33 zł, więcej chyba pisać nie muszę 🙂. Od tego odjąć 20% na Black friday i mamy fajna cenę.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #12 dnia: 16.02.2024, 19:13 »
Patrzę, czytam to co zaproponował Autor tematu i zadaję sobie pytanie: Po co to wszystko? Lenistwo? Pójście na łatwiznę? Bo takie określenia mi się nasuwają. Dlaczego? Po prostu - wyręczanie się kimś (w tym przypadku czymś) żeby przygotował alternatywny skład. Wyręczanie się, zamiast samemu zadać sobie trud poznania właściwości składników kulek.
Przyznam się, że wolałbym iść i zamówić kulki u kogoś kto ma wiedzę i doświadczenie, a tym samym mieć wartościowe kulki, jak zdawać się na "głos maszyny".
Nie jestem w stanie zrozumieć tego. Chyba się starzeję. A może po prostu jestem inaczej nauczony, że najwięcej satysfakcji daje to, co się samemu zrobiło.
Co najmniej dziwne to wszystko. Niedługo będziemy pytali sztuczną inteligencję o długość włosa, rozmiar haka i kolor kulki, by złowić karpia o wadze 16,74kg.

To nadchodzi wielkimi krokami i my jako małe żuki nie mamy na to wpływu. Możemy to wypierać lub zaakceptować, to drugie pozwoli się dostosować, to pierwsze spowoduje wykluczenie. To tak jak ze smartfonami-nie masz?Nie korzystasz? Mój znajomy po 70-tce zdawał sobie sprawę, że nie uniknie tego, zmusił się w wieku ok 55-57 lat by zakupić i nauczyć się obsługi, aktywnie dalej korzysta z Whats  upa, nawigacji, kompa w zakresie excell, przeglądarka, net, YT etc, moja rodzicielka młodsza od niego, poszła drogą wyparcia, że to nie dla niej, że nie potrzebne-obecnie można śmiało powiedzieć, że jest wykluczona cyfrowo, choć smartfon niezły leży z pakietem danych w domu, to ona korzysta z MyPhone z dużymi guzikami.
Moja teoria taka, że świata nie zmienimy, trzeba podążać za nim, osobiście też się trochę tego obawiam, zaś z drugiej strony mnie to ciekawi i jestem pod wrażeniem.
Apropos tematu-po co to i na co. A jak chcesz zrobić fajny obiad to nie korzystasz z gotowych przepisów? Tak bym to porównał.
Co do samych nowinek, to żałuję tylko, że szkolnictwo jest w tak czarnej dupie, lecimy przedwojennym trybem nauczania, a świat poszedł kilka kroków do przodu. Dzieciaków uczy się nie tego co potrzeba. Ten program był dobry, jak nie było kompów, jak nie było netu. Polski, historia, geografia ok, to się niewiele zmienia, ale matma, fizyka, informatyka-to jest archaiczne wszystko. Większość dzieciaków w tym moje obskakują tematy informatyczne co najmniej 10x więcej aniżeli program nauczania. Nie tak dawno przeżyłem lekki szok, jak moja nastolatka, swoją drogą biegle władająca angielskim, którego nauczyła się z rozmów z koleżeństwem z platform gamingowych (tu staram się na ile mogę lekko kontrolować i mówimy o platformach dostosowanych do wieku), w szkole szóstkowa uczennica z angola, z tytułami w różnych konkursach rozmawia ze mną, a tu pik, pik, pik na tel przychodzą jej wiadomości, pytam-córa, kto tak naparza? Tato, bo ja tu i tu gram, no i na jednej grupie jestem adminką a na drugiej moderatorką. Dużo użytkowników pytam? Ta co adminuję ma 75 tys ludzi, druga 42 tys. Szczęka mi lekko opadła, z jaką łatwością mówi o tym, a to wiesz tato, tu, to sporo filipińczyków jest, a tu więcej amerykanów. Zabroniłeś mi kiedyś wydawać pieniędzy na punkty w grach, to nauczyłam się robić grafiki i różne bannery do gier, jak ktoś chce to mu robię, a on mi kupuje punkty. No cóż...w net świecie staram się mieć otwartą głowę, ale zasięg młodego mózgu i ogólnie samo wyobrażenie o świecie pokazuje mi jak wielkim dinozaurem zaczyna się w tym wszystkim być. A przecież tak niedawno dziwiłem się moim rodzicom, że są takimi dinozaurami...

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #13 dnia: 16.02.2024, 19:15 »
:bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #14 dnia: 17.02.2024, 16:13 »
Patrzę, czytam to co zaproponował Autor tematu i zadaję sobie pytanie: Po co to wszystko? Lenistwo? Pójście na łatwiznę? Bo takie określenia mi się nasuwają. Dlaczego? Po prostu - wyręczanie się kimś (w tym przypadku czymś) żeby przygotował alternatywny skład. Wyręczanie się, zamiast samemu zadać sobie trud poznania właściwości składników kulek.
Przyznam się, że wolałbym iść i zamówić kulki u kogoś kto ma wiedzę i doświadczenie, a tym samym mieć wartościowe kulki, jak zdawać się na "głos maszyny".
Nie jestem w stanie zrozumieć tego. Chyba się starzeję. A może po prostu jestem inaczej nauczony, że najwięcej satysfakcji daje to, co się samemu zrobiło.
Co najmniej dziwne to wszystko. Niedługo będziemy pytali sztuczną inteligencję o długość włosa, rozmiar haka i kolor kulki, by złowić karpia o wadze 16,74kg.

To nadchodzi wielkimi krokami i my jako małe żuki nie mamy na to wpływu. Możemy to wypierać lub zaakceptować, to drugie pozwoli się dostosować, to pierwsze spowoduje wykluczenie. To tak jak ze smartfonami-nie masz?Nie korzystasz? Mój znajomy po 70-tce zdawał sobie sprawę, że nie uniknie tego, zmusił się w wieku ok 55-57 lat by zakupić i nauczyć się obsługi, aktywnie dalej korzysta z Whats  upa, nawigacji, kompa w zakresie excell, przeglądarka, net, YT etc, moja rodzicielka młodsza od niego, poszła drogą wyparcia, że to nie dla niej, że nie potrzebne-obecnie można śmiało powiedzieć, że jest wykluczona cyfrowo, choć smartfon niezły leży z pakietem danych w domu, to ona korzysta z MyPhone z dużymi guzikami.
Moja teoria taka, że świata nie zmienimy, trzeba podążać za nim, osobiście też się trochę tego obawiam, zaś z drugiej strony mnie to ciekawi i jestem pod wrażeniem.
Apropos tematu-po co to i na co. A jak chcesz zrobić fajny obiad to nie korzystasz z gotowych przepisów? Tak bym to porównał.
Co do samych nowinek, to żałuję tylko, że szkolnictwo jest w tak czarnej dupie, lecimy przedwojennym trybem nauczania, a świat poszedł kilka kroków do przodu. Dzieciaków uczy się nie tego co potrzeba. Ten program był dobry, jak nie było kompów, jak nie było netu. Polski, historia, geografia ok, to się niewiele zmienia, ale matma, fizyka, informatyka-to jest archaiczne wszystko. Większość dzieciaków w tym moje obskakują tematy informatyczne co najmniej 10x więcej aniżeli program nauczania. Nie tak dawno przeżyłem lekki szok, jak moja nastolatka, swoją drogą biegle władająca angielskim, którego nauczyła się z rozmów z koleżeństwem z platform gamingowych (tu staram się na ile mogę lekko kontrolować i mówimy o platformach dostosowanych do wieku), w szkole szóstkowa uczennica z angola, z tytułami w różnych konkursach rozmawia ze mną, a tu pik, pik, pik na tel przychodzą jej wiadomości, pytam-córa, kto tak naparza? Tato, bo ja tu i tu gram, no i na jednej grupie jestem adminką a na drugiej moderatorką. Dużo użytkowników pytam? Ta co adminuję ma 75 tys ludzi, druga 42 tys. Szczęka mi lekko opadła, z jaką łatwością mówi o tym, a to wiesz tato, tu, to sporo filipińczyków jest, a tu więcej amerykanów. Zabroniłeś mi kiedyś wydawać pieniędzy na punkty w grach, to nauczyłam się robić grafiki i różne bannery do gier, jak ktoś chce to mu robię, a on mi kupuje punkty. No cóż...w net świecie staram się mieć otwartą głowę, ale zasięg młodego mózgu i ogólnie samo wyobrażenie o świecie pokazuje mi jak wielkim dinozaurem zaczyna się w tym wszystkim być. A przecież tak niedawno dziwiłem się moim rodzicom, że są takimi dinozaurami...

Przeczytałem co napisałeś. Powiem krótko - wniosek, który mi się nasuwa: po co w ogóle będą później ludzie na świecie? Jaką rolę będzie odgrywał człowiek w późniejszym świecie? A może nie będzie trzeba już tylu ludzi?
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.