Autor Wątek: Ekspedycja karpiowa  (Przeczytany 2447 razy)

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Ekspedycja karpiowa
« dnia: 20.04.2024, 12:12 »
Witam wszystkich!
Planuję około 7 dniową zasiadkę na jeziorze PZW (30-40ha) ukierunkowaną na karpia w okolicach czerwca-lipca. W grę wchodzą także krótsze 2-3 dniowe wypady nad to jezioro w podobnych okresie. Jezioro to słynie z dużych karpi (10-15kg), a nawet większych. w jeziorze jest także sporo leszcza i trochę mniejszego białorybu. Dno jest tam muliste. Mam czas i możliwości nęcić wstępnie wytypowane miejscówki, ale moje wątpliwości są następujące:

-Czym nęcić (zarówno wstępnie, jak i podczas właściwej zasiadki), aby nie mieć problemu z wchodzącym ciągle leszczem?
-Ile podawać zanęty podczas nęcenia wstępnego i na ile przed planowaną zasiadką?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i odpowiedzi na moje pytania.

Offline beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #1 dnia: 20.04.2024, 12:36 »
Wstępnie 5 kg kuli na miejsce, co drugi dzień. W czasie wędkowania mix kuli z grubym peletem, łopatka/dwie garści na zestaw
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #2 dnia: 20.04.2024, 12:41 »
Wstępnie 5 kg kuli na miejsce, co drugi dzień. W czasie wędkowania mix kuli z grubym peletem, łopatka/dwie garści na zestaw

A jakiś dodatek konopi/orzecha tygrysiego/ kukurydzy?
Ile przed zasiadką zaczynać nęcic?

Offline beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #3 dnia: 20.04.2024, 12:59 »
A jakiś dodatek konopi/orzecha tygrysiego/ kukurydzy?
Ile przed zasiadką zaczynać nęcic?

Żadnego ziarna, ziarko to pod feeder i spławik się sypie a nie na karpiowej zasiadce- no chyba że na kurwidołku gdzie nie ma innych ryb poza karpiami. Orzech prawdopodobnie jest trujący/toksyczny/szkodliwy (ogólnie orzechy i mączki orzechowe po obróbce termicznej), dlatego ja osobiście z niego zrezygnowałem jak i kulek na bazie mączek orzechowych, owszem świeżo przygotowany orzech jest bardzo skuteczny i drobnica tak go nie żre jak inne ziarno, ale zdrowie ryb jest najważniejsze. Ja już wstępnie nie nęcę, bo znam wody na których łowię, ale uważa się że co najmniej tydzień przed wędkowaniem trzeba zacząć nęcić wstępnie, a najlepiej dwa tygodnie
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 538
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #4 dnia: 20.04.2024, 13:05 »
Idę po popcorn.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 262
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #5 dnia: 20.04.2024, 13:29 »
W kwestii nęcenia i przygotowania zasiadek karpiowych na PZW wielokrotnie wypowiadał się już forumowicz Kozi. Chyba trudno o lepszego specjalistę w tej dziedzinie na forum. Nie którzy próbowali jeszcze wchodzić w polemikę. Dyskusja się kończy jak Kozi wjeżdża z wynikami swoich zasiadek. Przeszukaj forum, podobnych wątków było już całkiem sporo.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #6 dnia: 20.04.2024, 17:19 »
Wstępnie 5 kg kuli na miejsce, co drugi dzień. W czasie wędkowania mix kuli z grubym peletem, łopatka/dwie garści na zestaw
Grubo :D

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #7 dnia: 20.04.2024, 17:20 »
Wstępnie 5 kg kuli na miejsce, co drugi dzień. W czasie wędkowania mix kuli z grubym peletem, łopatka/dwie garści na zestaw
Grubo :D
Właśnie też mi się wydaję, że trochę przesada.

Chyba zostanę przy samych kulach i orzechu w znacznie mniejszej ilości.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #8 dnia: 20.04.2024, 17:24 »
Wstępnie 5 kg kuli na miejsce, co drugi dzień. W czasie wędkowania mix kuli z grubym peletem, łopatka/dwie garści na zestaw
Grubo :D
Właśnie też mi się wydaję, że trochę przesada.

Chyba zostanę przy samych kulach i orzechu w znacznie mniejszej ilości.
Niech się mądrzejsi wypowiedzą, ale na start, nie znając wody można trochę oszczędniej nęcić

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #9 dnia: 20.04.2024, 17:28 »
Wstępnie 5 kg kuli na miejsce, co drugi dzień. W czasie wędkowania mix kuli z grubym peletem, łopatka/dwie garści na zestaw
Grubo :D
Właśnie też mi się wydaję, że trochę przesada.

Chyba zostanę przy samych kulach i orzechu w znacznie mniejszej ilości.
Niech się mądrzejsi wypowiedzą, ale na start, nie znając wody można trochę oszczędniej nęcić
0.5kg orzecha i 0,5kg kulek na jeden zestaw przez 2 tygodnie co drugi dzień wystarczy?

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #10 dnia: 20.04.2024, 18:25 »
Moim zdaniem nie!
Kilogram osobiście stosuję już przy łowieniu na dwa zestawy.
Także byłbym bardziej opcji 5 kg do necenia, ale już na dwa zestawy.
Jestem miłośnikiem wszelakiej maści zboża do nęcenia, także ja bym poszedł w mieszankę kuku, pszenicy i co tam masz jeszcze.
Do tego pół kilograma kulek i tak przez minimum trzy dni.
Przed zasiadką zrób dzień przerwy i na zasiadce kilogram zboża i kilkadziesiąt kulek.
Jak leszcze są powyżej 1.5 kg to i tak może być ciężko, bo dranie wszystko odkurzają!
Paweł.

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #11 dnia: 20.04.2024, 18:35 »
Moim zdaniem nie!
Kilogram osobiście stosuję już przy łowieniu na dwa zestawy.
Także byłbym bardziej opcji 5 kg do necenia, ale już na dwa zestawy.
Jestem miłośnikiem wszelakiej maści zboża do nęcenia, także ja bym poszedł w mieszankę kuku, pszenicy i co tam masz jeszcze.
Do tego pół kilograma kulek i tak przez minimum trzy dni.
Przed zasiadką zrób dzień przerwy i na zasiadce kilogram zboża i kilkadziesiąt kulek.
Jak leszcze są powyżej 1.5 kg to i tak może być ciężko, bo dranie wszystko odkurzają!
Zastanawiam się tylko, co tak naprawdę daje nęcenie ziarnem kiedy można nęcić tylko kulkami i orzechem, nie ściągając mniejszej ryby w łowisko.
Mniejsza ilość towaru wrzuconego na raz, ale jest on bardziej wartościowy. I mamy pewność, że wyjadła go ryba, która nas interesuje. Czyż nie?

Offline beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #12 dnia: 20.04.2024, 18:42 »
Zastanawiam się tylko, co tak naprawdę daje nęcenie ziarnem kiedy można nęcić tylko kulkami i orzechem, nie ściągając mniejszej ryby w łowisko.
Mniejsza ilość towaru wrzuconego na raz, ale jest on bardziej wartościowy. I mamy pewność, że wyjadła go ryba, która nas interesuje. Czyż nie?

Każdy karpiarz sypie ziarko do czasu jak po nocce zwinie zestawy i na każdy siedzi krąp za doopę.   
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #13 dnia: 20.04.2024, 18:47 »
Zastanawiam się tylko, co tak naprawdę daje nęcenie ziarnem kiedy można nęcić tylko kulkami i orzechem, nie ściągając mniejszej ryby w łowisko.
Mniejsza ilość towaru wrzuconego na raz, ale jest on bardziej wartościowy. I mamy pewność, że wyjadła go ryba, która nas interesuje. Czyż nie?

Każdy karpiarz sypie ziarko do czasu jak po nocce zwinie zestawy i na każdy siedzi krąp za doopę.
Właśnie ostatnio się przejechałem na małej frakcji zanęty ciągnąc 2 leszcze i krąpia w ciągu 3h.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #14 dnia: 20.04.2024, 19:47 »
Cytuj
0.5kg orzecha i 0,5kg kulek na jeden zestaw przez 2 tygodnie co drugi dzień wystarczy?

Moim zdaniem to będzie ciut za dużo. Sam nęcę bardziej asekuracyjnie max 25dag najczęściej co drugi dzień ale bardzo długo. Gdy trafisz na okres, w którym karpie nie żerują to usypiesz tam ładną górkę jedzenia :D Wydaje mi się, że lepiej nęcić mało i regularnie jak najlepszymi jakościowo kulkami niż za dużo. Karpie nie muszą się najadać po przełyk tylko wciągnąć ze smakiem lekkostrawną kuleczkę i regularnie wracać po więcej. Trzeba pamiętać, że w wodzie mają też sporo naturalnego żarełka, z którego w 100% nie zrezygnują na rzecz kulek. Jeśli masz możliwość to już od teraz wybrałbym się tam co jakiś czas i podrzucił 20-30 kulek w miejscówki. Na razie nie ma w wodzie jeszcze dużo naturalnego pokarmu i kulki będą stanowiły atrakcyjny kąsek dla przedtarłowych ryb, które na pewno zapamiętają te miejsca na dłużej. Nie jestem też zwolennikiem super precyzyjnego nęcenia jakie zapewnia np łódka zanętowa. Najczęściej strzelam kulkami z procy w okrąg o promieniu 2 do nawet 5m. Podobnie robię gdy wypływam pontonem chyba, że miejscówka swoim charakterem (wnęki w grążelach, blaty na dnie itp) wymusza większe zagęszczenie kulek.