Autor Wątek: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem  (Przeczytany 3660 razy)

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« dnia: 08.05.2016, 11:26 »
Postanowiłem założyć nowy wątek mając nadzieję, że na forum goszczą też ludzie związani z rybactwem śródlądowym i za opisanym przeze mnie przykładem wprowadzą podobne zasady na dzierżawionych przez siebie jeziorach.
Jesienią 2013 roku w Gospodarstwie Rybackim znajdującym się w mojej miejscowości nastał Nowy Prezes. Poprzedni bardzo przychylnym okiem spoglądał na Nasze Koło Wędkarskie. Bywał na zebraniach, otwierał zawody, zezwalał na budowanie stanic wędkarskich. Przedłużał zezwolenia naszym członkom itp, itd. Wydawałoby się super gospodarz. To były jednak pozory. Eksploatował wodę niemiłosiernie, wręcz grabił co zresztą w polskich realiach stało się normą.
Nastała jednak zmiana. To nie jest człowiek "stąd". Skończyły się układy, przedłużanie zezwoleń, wcześniejsze (nawet w okresie zabronionym) wędkowanie sandaczy, szczupaków.
Rok 2014 przebiegł w miarę spokojnie. No może poza konsternacją gdy wszech obiegła wiadomość, że nowy dzierżawca chce zlikwidować suma, który rzekomo wyrządza ogromne straty w pogłowiu szlachetnego sandacza. Ba miał nawet oferować telewizor w zamian za złowienie i nie wypuszczenie dużej kilkudziesięciu kilogramowej sztuki. "Niech się goni" stwierdziliśmy wypuszczając 65 kg-mowca.
Zacząłem dostrzegać pozytywy.
Jeziora zarybione boleniem.  Jakże stały się widowiskowe. Do wody trafiały kolejne partie okoni, szczupaków, węgorza. A przy tym żadnych odłowów rybackich, żadnych wontonów, żaków, mieroży, słępów, pęczków. Nic, totalnie nic.
Rok 2016 miła do mnie niespodzianka - wprowadzone zostały górne limity sum - 120, szczupak 90, sandacz 80, okoń 35 itd. Brawoooooooooooooo
Co za kretyn puścił informację o sumie i telewizorze.
Jeziora zaczęły tętnić życiem wędkarskim. Przy tym kontrola PSR i coraz więcej ludzi z pasją, i wiarą, że "złów i wypuść" to trafna zasada.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #1 dnia: 08.05.2016, 11:32 »
Ale gdzie tu rybak, skoro nie prowadzi odłowów?
"Po prostu" trafił się Wam super gospodarz wody, który postawił na wędkarstwo sportowe. Chyba marzenie nas wszystkich tutaj :)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #2 dnia: 08.05.2016, 11:35 »
Wygląda to ciekawie. Czy to gospodarstwo rybackie ma swoja stronę www?
;)

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #3 dnia: 08.05.2016, 12:03 »
Widzisz mądry i dobry gospodarz to wszyscy zadowoleni będą. Gratuluje, TAK TRZYMAĆ :thumbup:
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #4 dnia: 08.05.2016, 12:11 »
Gospodartwo prowadzi hodowlę karpia na stawach hodowlanych. Ze sprzedaży zezwoleń wędkarskich uzyskuje znacznie więcej niż z odłowu jezior.
Zapomniałem dodać bardzo istotnej informacji. Otóż wprowadził zezwolenia wędkarskie, w których sprzedający winien wpisać pesel wędkarza. Jednocześnie wystawił czarną listę osób, którym zakazał sprzedaży zezwoleń. Osób, o których było wiadomo, że to mięsiarze nieprzestrzegający regulaminu wędkarskiego, na tyle jednak cwani, że nie dawali się złapać. Chcąc zatem kupić zezwolenie wędkarskie należy nie tylko udostępnić kartę wędkarską ale i dokument tożsamości. Czy jest to zgodne z przepisami, szczególnie z prawem konsumenckim czy też ustawą o danych osobowych (w jakiś sposób wszedł w posiadanie peseli) bym polemizował. Jednak zamysł jest wg mnie przedni dlatego też nie podam nazwy gospodarstwa aby nie ułatwiać identyfikacji. Nie wiadomo kto trafi na forum.

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #5 dnia: 08.05.2016, 13:44 »
No ale w ten sposób do niczego nie dojdziesz.
Ładnie, pięknie, slicznie - ale gdzie ?
Powodujesz straty finansowe nie podając gdzie to jest.
Fajna, woda, rybak rządzi, ja tam łowię ale Wam nie powiem :-[
JK

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #6 dnia: 08.05.2016, 13:52 »
Masz w sumie rację. Zamysł niby aby dać przykład innym ale bez konkretów może być to wytwór wyobraźni a nie rzeczywistość. Podaję zatem stronę FB https://www.facebook.com/gospodarstworybackieskoki/

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #7 dnia: 08.05.2016, 14:02 »
Nedia :thumbup:
Jestem Twoją postawą podwójnie zbudowany. :D
Szkoda, ze mieszkam za daleko. ;)
;)

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #8 dnia: 08.05.2016, 14:18 »
Może i dobrze Mario. Jesteśmy w tym samym wieku. Te same lata, podobna pasja z jakże jeszcze rzadkim podejściem do czerpania z niej przyjemności to musiałoby zakończyć się długimi, nocnymi Polaków rozmowami przy wielokrotnie napełnianych szklaneczkach whisky. A nazajutrz szukaniem wodopoju i aspiryny. Mimo odległości wznoszę jednak :beer: za dobry nastrój :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #9 dnia: 08.05.2016, 15:11 »
I to się nazywa prawidłowe podejście do biznesu! :bravo: Zaczynając swoją przygodę na forach cztery lata temu już pisałem o tym, że rybakom bardziej się opłacać będzie hodowla ryb w wybranych zbiornikach i sprzedaż zezwoleń wędkarskich na innych. Zamiast pływania i stawiania sieci, pływają i sprawdzają pozwolenia, stawiają pomosty itd. Sam nie wiem dlaczego tak mało gospodarstw rybackich idzie tą drogą. Może dlatego, że tu trzeba pracy, zainwestować czasu i pieniędzy. A zwykłą wodę można ograbić w krótkim okresie czasu.

Mam nadzieję, że te gospodarstwa będą prekursorem nowej drogi w Polsce.

A teraz dodam coś odnośnie Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Niestety polscy naukowcy rybaccy twierdzą, że rybacy są potrzebni, i realizować trzeba program wyżywienia kraju. Szkoda, ze tak mało badań jest robionych właśnie pod nowy kierunek 'rybacki' jakim jest tworzenie płatnych łowisk, gdzie rybak zajmuje się kontrolą populacji ryb i sprzedażą i sprawdzaniem pozwoleń. Winę ponoszą oczywiście też baronowie PZW, którym nie w smak zapewne taka droga. Na Mazurach wolą ukłąd i podział łupów z sieciowania wód, w co zaangażowane są częściowo i wędkarskie fundusze.

Panowie, trzeba to zmieniać i naciskać! Na pewno warto pokazywać, że się da. Dzięki Nedia! :thumbup:

Lucjan

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #10 dnia: 09.05.2016, 09:22 »
Kolejne miejsce na mojej wędkarskiej mapie na ten sezon :thumbup: :)
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline cezarym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 340
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gospodarka rybacka w symbiozie z wędkarstwem
« Odpowiedź #11 dnia: 13.05.2016, 20:04 »
Byłem tam nad jeziorkiem 1 maja, i połowiłem tak średnio(3,5 kg karasi,płotek i podleszczyków na spławik, i 1 większa płoć z gruntu) . Nie jest to niczyja wina tylko moich niewielkich umiejętności. Na szczęście pogoda dopisała, rodzinka zadowolona ;D :sun: :sun: :sun:
Tylko szkoda że budowa pomostów nie ukończona ( na j. Maciejak budowa zatrzymała się na 2 pomostach ???, mam nadzieję, że za rok będzie więcej :thumbup:). Poza tym jest sporo prywatnych pomostów z których nie można łowić bo prywatne ???  Będę obserwował to GR Skoki, będę wracał tam aby zobaczyć postępy, jak będzie dobrze to pochwalę i wydam moje ciężko zarobione pieniądze żeby tam połowić, jak będzie słabo to będę dawał zarobić sprawdzonej komercji :)
Pozdrawiam
Czarek