Autor Wątek: Zmiany w poszczególnych kołach PZW  (Przeczytany 2831 razy)

Online Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 686
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« dnia: 08.09.2016, 03:22 »
Od dziesięciu lat nie mieszkam w Polsce więc przestałem być członkiem PZW. Na wakacje przyjeżdżam co roku, jeżdżę z ojcem na ryby w celach towarzyskich a że licencji nie mam to nie łowię i wędek nie dotykam, zresztą i tak nigdy nic nie bierze (czasami dogryzam Tacie, że tyle co on za cały rok złowi to ja czasami za jedno posiedzenie złowię w UK i to wcale nie na komercyjnej wodzie - nie jest to stwierdzenie dalekie od prawdy).
Od znajomych dowiaduję się, że w kole działają te same osoby co za moich czasów. Takie leśne, niereformowalne dziady czekające na pół litra za egzamin ze znajomości regulaminu PZW (z nieoficjalnych informacji wiem, że zdarza im się postawić na jeziorze siatkę, ale oczywiście dowodów nie mam. Ale jest to bardzo prawdopodobne).

Czy nie uważacie, że warto samemu zacząć działać w kole odsuwając powoli ludzi ze starego pokolenia. Ludzi, którzy nigdy nic nie zmienią, raz na rok, będą zarybiać bajora karpiem i później łowić go dzień i noc przez dwa tygodnie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #1 dnia: 08.09.2016, 08:39 »
Oczywiście, że jest sens i czas w ogóle, aby powoli przejmować stery władzy w kołach. Problemem jednak może być czas - nie każdy ma go na tyle dużo, aby poświęcić się pracy społecznej jaką jest działalność w kole. A starsi ludzie mają go więcej, często tez potrzebują czegoś takiego, takiej formy aktywności. Inna sprawa to sam fakt blokowania wielu decyzji przez okręg lub Zarząd Główny PZW...

Trzeba przede wszystkim pokazywać ludziom nowe drogi... Wielu wędkarzy chce zmian - ale nie ma na nie pomysłu. Obecne władze często zajmą się tym , co im narzucą członkowie. Warto na przykład przenosić się do jednego koła i tam pojawić się grupą na zebraniu, i odpowiednio zagłosować :D
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #2 dnia: 08.09.2016, 08:43 »
Ja najzwyczajniej w świecie nie mam na to czasu. Ale chętnie zapłacę osobom, które ten czas mają i chcą działać. To nie powinien być wolontariat. Ale jak ktoś źle wykonuje robotę, za którą mu płacą, od razu też powinien ją tracić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #3 dnia: 08.09.2016, 08:45 »
Problem może być nie tylko czas ale 'ziomki' owych lesnych dziadków. To jednak oni częściej sa na zebraniach (przynajmniej u mnie) i przegłosowanie czegoś graniczy z cudem. Ci młodsi są zawsze w jakiś sposób źle oceniani, puszczają plotki etc jak coś nie pasuje.. Więc może być naprawdę ciężko tamtych 'odusnac'

Offline karolus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #4 dnia: 08.09.2016, 08:54 »
Witam serdecznie
Żeby coś zmienić w kole, przede wszystkim trzeba mieć czas i pomysł, do tego zazwyczaj też potrzebne są fundusze. Jestem w zarządzie koła od 8 lat i mimo tego, że pomysłów jest sporo, to problemem jest brak funduszy. Moje koło jest małe (do 100 członków) i uwierzcie mi, że wiele spraw można by zorganizować i usprawnić, ale niestety czasami kasa blokuje wszystko. A pozyskanie sponsorów wcale nie jest takie łatwe jakby mogło się wydawać.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #5 dnia: 08.09.2016, 09:59 »
Problem może być nie tylko czas ale 'ziomki' owych lesnych dziadków. To jednak oni częściej sa na zebraniach (przynajmniej u mnie) i przegłosowanie czegoś graniczy z cudem. Ci młodsi są zawsze w jakiś sposób źle oceniani, puszczają plotki etc jak coś nie pasuje.. Więc może być naprawdę ciężko tamtych 'odusnac'

Tutaj leży problem, moim zdaniem. Wiele razy czytałem w internecie o ludziach, którzy próbowali coś zmienić, działając w kołach. Często była jakaś klika, która wspólnie, jednogłośnie coś ustalała, a głosowanie to była tylko formalność. Jak ktoś za bardzo się interesował sprawami koła, to miał nieprzyjemności.

Jedyne wyjście, jakie widzę w takiej sytuacji, to zorganizowanie wędkarzy w grupy i wspólne, grupowe działanie. Ale niestety często brak czasu, chęci, itd.
Marcin

Offline karolus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #6 dnia: 08.09.2016, 10:16 »
A ja zapytam jeszcze tak, może trochę przewrotnie: Ilu z nas (Was) chodzi na zebrania sprawozdawczo-wyborcze w swoich kołach, jak wygląda frekwencja na takich zebraniach? Jak mamy coś zmienić jak na zebranie koła w którym jest 1000 członków przychodzi 20-30 osób?

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #7 dnia: 08.09.2016, 10:19 »
W moim kole ponad 200 członków, jest zawsze około 40 osób w tym ponad 50% emeryci/rencisci -> mięsiarze :)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Zmiany w poszczególnych kołach PZW
« Odpowiedź #8 dnia: 08.09.2016, 10:32 »
Ja najzwyczajniej w świecie nie mam na to czasu. Ale chętnie zapłacę osobom, które ten czas mają i chcą działać. To nie powinien być wolontariat. Ale jak ktoś źle wykonuje robotę, za którą mu płacą, od razu też powinien ją tracić.
:beer: :bravo:
JK