Autor Wątek: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?  (Przeczytany 9889 razy)

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« dnia: 04.12.2021, 21:24 »
Cześć, pora roku odpowiednia a nie znalazłem takiego wątku na SiG. Chciałbym złowić miętusa i zbieram informacje na ten temat - wiadomo, że zestaw nie jest wyzwaniem bo to zwykła gruntówka z filetem czy rosowkami na haku. Zależałoby mi na wskazówkach co do rzek w okolicy Warszawy gdzie można zasadzić się na tą rybę. Planuję spróbować na Bzurze, którą lubię i mam blisko ale dobrze byłoby wiedzieć, że miętus tam występuje ;-) A może lepsza Pilica? Rawka? Łowimy tylko za ciemnego czy tez można liczyć na branie w ciagu dnia? Jaką strategię połowu przyjąć? Aktywne zmienianie miejscówek co np 1 godz bez brania czy czekanie do np. późnej nocy? Z góry dziękuję za wskazówki.
Pozdrawiam.
Tomek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.12.2021, 21:36 »
Ok, tylko miętus od 1 grudnia do końca lutego ma okres ochronny.

W Bzurze i Pilicy są na pewno.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.12.2021, 21:48 »
Oj to nie ma tematu…poczekajmy zatem do marca 🙈  Nie biorę ryb od 20 lat a miętusów nigdy nie łowiłem i faktycznie nie wczytałem się jeszcze w przepisy w tym zakresie. De facto dzisiaj zacząłem dopiero zbierać informacje. Zatem trzeba poczekać i zaatakować w marcu 💪 Wrócę z wątkiem za 3 miesiące.
Pozdrawiam
Tomek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #3 dnia: 04.12.2021, 21:53 »
Ale do marca w wiedzę można się zbroić ;) Ja sam miałem w tym roku pierwszy raz pojechać, ale... No nie wyszło.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #4 dnia: 04.12.2021, 22:01 »
Łowię miętusy na Dunajcu.
Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale 90% brań miewam o godz. 19 +/- 10minut.

Łowiąc na wiosnę w marcu, to nad woda chyba szarówka ok. 17.30-17.50 się robi. Jeśli żerują to wezmą tak zaraz po zmierzchu lub ok. godz. 19.00.
Po godz. 21.00 zauważyłem, że nie ma sensu co siedzieć jeśli wcześniej nie było brania.

Niestety miętus jak weźmie to raczej się zażre, więc lepiej już go wziąć i raczej nastaw się na to. :-\ 

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #5 dnia: 04.12.2021, 22:30 »
Łowię miętusy na Dunajcu.
Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale 90% brań miewam o godz. 19 +/- 10minut.

Łowiąc na wiosnę w marcu, to nad woda chyba szarówka ok. 17.30-17.50 się robi. Jeśli żerują to wezmą tak zaraz po zmierzchu lub ok. godz. 19.00.
Po godz. 21.00 zauważyłem, że nie ma sensu co siedzieć jeśli wcześniej nie było brania.

Niestety miętus jak weźmie to raczej się zażre, więc lepiej już go wziąć i raczej nastaw się na to. :-\

Pływają grupami? Czy to oznacza, że po złowieniu 1go warto jeszcze posiedzieć czy miętus to raczej samotnik i należy zmienić miejscówkę ?

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #6 dnia: 04.12.2021, 23:37 »
Ja maksymalnie złowiłem dwa na jednym wypadzie chociaż słyszałem i o 10szt. Miejscówek nie zmieniam bo najzwyczajniej w nocy jakoś nie sprawia mi to przyjemności. Z reguły łowię na główkach na napływie.

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #7 dnia: 07.12.2021, 19:46 »
Ja maksymalnie złowiłem dwa na jednym wypadzie chociaż słyszałem i o 10szt. Miejscówek nie zmieniam bo najzwyczajniej w nocy jakoś nie sprawia mi to przyjemności. Z reguły łowię na główkach na napływie.

Czyli inaczej niż mówi teoria? Łowisz na płytkim (napływ główki)? Ja bym łowił w dół nurtu tam gdzie za główką z reguły jest wymyty dół. Na jakiej rzece łowisz?

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #8 dnia: 07.12.2021, 20:09 »
Moja taktyka na miętusy jest taka - typuje sobie 3- 4 miejscówki za dnia. Łowię na jednej nie dłużej niż godzinę. Czym gorsza pogoda, tym wcześniej można zacząć. Ważne, żeby co 15-20 minut wyciągać zestaw i sprawdzić czy nam się rybka już nie złowiła, bo zdarza się tak, że brania miętusa są niewidoczne. Najlepiej sprawdzają się wędki teleskopowe, bo często w trudnych warunkach na miejscówce. łatwiej się dostosować. Ja łowię na dwie wędki. Jedną z rosówkami, drugą z rybką lub filecikiem. Ze skutecznością przynęt różnie bywa. Raz skuteczniejsza jest jedna, raz druga. Najlepsze miejscówki to zagłębienia z różnymi zawadami. korzeniami itp. Najwięcej brań mam w pierwszych godzinach po zapadnięciu zmroku. Jak do 22-ej nic się nie dzieje daje sobie spokój, bo przynajmniej do rana żadnych brań nie będzie.

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #9 dnia: 07.12.2021, 20:35 »
Ja maksymalnie złowiłem dwa na jednym wypadzie chociaż słyszałem i o 10szt. Miejscówek nie zmieniam bo najzwyczajniej w nocy jakoś nie sprawia mi to przyjemności. Z reguły łowię na główkach na napływie.

Czyli inaczej niż mówi teoria? Łowisz na płytkim (napływ główki)? Ja bym łowił w dół nurtu tam gdzie za główką z reguły jest wymyty dół. Na jakiej rzece łowisz?
.
Łowię na Dunajcu. Oczywiście, że szukamy jak najgłębszych dołków, ale na napływie też są dołki ;)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #10 dnia: 07.12.2021, 22:06 »
Ja nigdy na miętusa nie polowałem. I mało o tej rybie wiem.
Ale spotkałem w życiu wędkarza, który miał w połowach tej ryby dobre wyniki.
Ryby zabierał. Podobno łowił sztuki nawet kilogramowe.
Łowił w małej rzeczce, dopływie Wisły. szerokość rzeczki ze 4-5 m.
Przynęta - rosówki. Rzeczkę znał dobrze, wypłycenia i dołki.
Łowił późna jesienią w dołkach, około 1 m, czasem ciut więcej.
Z tego co mówił najważniejsza była miejscówka + odpowiednia temperatura.
Wiem, że nie jeździł autem tylko autobusami, więc raczej nie łowił nocą tylko wieczorami.
;)

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #11 dnia: 08.12.2021, 05:07 »
Najważniejsza jest temp wody. Jak spada poniżej 10 stopni to już można ich szukać.

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #12 dnia: 08.12.2021, 12:30 »
Moja taktyka na miętusy jest taka - typuje sobie 3- 4 miejscówki za dnia. Łowię na jednej nie dłużej niż godzinę. Czym gorsza pogoda, tym wcześniej można zacząć. Ważne, żeby co 15-20 minut wyciągać zestaw i sprawdzić czy nam się rybka już nie złowiła, bo zdarza się tak, że brania miętusa są niewidoczne. Najlepiej sprawdzają się wędki teleskopowe, bo często w trudnych warunkach na miejscówce. łatwiej się dostosować. Ja łowię na dwie wędki. Jedną z rosówkami, drugą z rybką lub filecikiem. Ze skutecznością przynęt różnie bywa. Raz skuteczniejsza jest jedna, raz druga. Najlepsze miejscówki to zagłębienia z różnymi zawadami. korzeniami itp. Najwięcej brań mam w pierwszych godzinach po zapadnięciu zmroku. Jak do 22-ej nic się nie dzieje daje sobie spokój, bo przynajmniej do rana żadnych brań nie będzie.

Dzięki za praktyczne wskazówki - a jak wygląda zestaw? Czy kombinujesz z cienkimi żyłkami i wagą ciężarka czy jak to większosć twierdzi może byc 0,35 na przyponie bo miętus nie jest ostrożny. A czy jest płochliwy?

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #13 dnia: 08.12.2021, 15:17 »
Jakby Cię zainteresowało to poniżej link do mojego dawnego wątku o mietusach.
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=14376.msg403001#msg403001

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Sposób na miętusa - co, gdzie i jak?
« Odpowiedź #14 dnia: 08.12.2021, 16:06 »

Dzięki za praktyczne wskazówki - a jak wygląda zestaw? Czy kombinujesz z cienkimi żyłkami i wagą ciężarka czy jak to większosć twierdzi może byc 0,35 na przyponie bo miętus nie jest ostrożny. A czy jest płochliwy?
[/quote]

Trzeba dostosować obciążenie do warunków na łowisku. Z racji tego, że ja łowię najczęściej na spowolnieniach nurtu, za różnymi przeszkodami w wodzie, gdzie nurt jest słaby, to mi 20 gramowe ciężarki w zupełności wystarczają. Jeśli chodzi o przypony, to na wędce z rosówkami mam O,22, a na tym z martwą rybką cienki wolfram z racji tego, że częstym przyłowem są szczupaki.