Autor Wątek: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast  (Przeczytany 8442 razy)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #15 dnia: 12.11.2021, 17:17 »
Cześć.
Jak sprawuje się ten kołowrotek po dłuższym czasie użytkowania ?
Chodzi o rozmiar Medium odpowiednik  ultegry 5550.

Mam "bliźniaczą"  ultegrę 5500  ci4 i rzutowo jest rewelacja , ale brakuje mi w niej wolnego biegu w wieczorno-nocnych wyprawach.

Mam wersję bez Ci4 podpięta do karpiówki. Spisuje się bardzo dobrze, nie jestem specem od rzucania ale wszędzie gdzie chciałem dorzucić zawsze odrzucałem.

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #16 dnia: 12.11.2021, 18:02 »
Cześć.
Jak sprawuje się ten kołowrotek po dłuższym czasie użytkowania ?
Chodzi o rozmiar Medium odpowiednik  ultegry 5550.

Mam "bliźniaczą"  ultegrę 5500  ci4 i rzutowo jest rewelacja , ale brakuje mi w niej wolnego biegu w wieczorno-nocnych wyprawach.
Super się spisywały.
Sprzedałem bo po prostu mi się znudziły.

Kultura pracy mega. Aksamitnie wręcz, czy to pod obciążeniem czy bez.

Hamulce to istna bajka. Nie jest to typowy QD ma większy zakres regulacji.

Bardzo udane młynki.



Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #17 dnia: 12.11.2021, 19:18 »
Dzięki , teraz na mnie kolej by się mi znudziły :).
Zaczynam się za nim rozglądać .

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #18 dnia: 07.07.2022, 13:01 »
Witam Koleżanki i Kolegów
 
Po długiej nieobecności wracam tutaj, bo zacząłem właśnie znowu intensywnie łowić feederem.
Przy okazji odświeżę ten wątek ze znakomitą recenzją.
Łowię sprzętem, który posiadam (a posiadam go dużo), ale postanowiłem rozszerzyć mój arsenał o kij, którym mógłbym łowić na 80-100m.
Kupiłem na początek kołowrotek Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC.
Z uwagi na fakt, że ma on identyczną szpulę jak omówiony w tym wątku Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+, chcę się dowiedzieć, jaka jest pojemność szpuli tego kołowrotka, po założeniu pierścieni redukcyjnych obydwu wielkości?
Brak tej informacji w papierach Ultegry, a może ktoś ją znalazł gdzieś w Internecie.

Pozdrawiam serdecznie


Offline Jakrzysiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Radomia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #19 dnia: 07.07.2022, 13:27 »
Dla 5500

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #20 dnia: 07.07.2022, 13:32 »
Witam Koleżanki i Kolegów
 
Po długiej nieobecności wracam tutaj, bo zacząłem właśnie znowu intensywnie łowić feederem.
Przy okazji odświeżę ten wątek ze znakomitą recenzją.
Łowię sprzętem, który posiadam (a posiadam go dużo), ale postanowiłem rozszerzyć mój arsenał o kij, którym mógłbym łowić na 80-100m.
Kupiłem na początek kołowrotek Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC.
Z uwagi na fakt, że ma on identyczną szpulę jak omówiony w tym wątku Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+, chcę się dowiedzieć, jaka jest pojemność szpuli tego kołowrotka, po założeniu pierścieni redukcyjnych obydwu wielkości?
Brak tej informacji w papierach Ultegry, a może ktoś ją znalazł gdzieś w Internecie.

Pozdrawiam serdecznie
0,20/200 - 3500 - 0,30/89
0,35/220 - 4500 - 0,30/300
0,35/290 - 5500 - 0,30/395

Chyba dobrze obliczyłem, jak coś to poprawić

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #21 dnia: 08.07.2022, 11:07 »
Witam,

Kolegom @Jakrzysiek, @motov8 dziękuję za pomoc, myślę, że te informacje przydadzą się także innym forumowiczom.
Dziś będę nawijał na jedną szpulę żyłkę, a na drugą plecionkę - zobaczymy co z tego wyjdzie.
Kręcąc jedynie tak na sucho kołowrotkiem Ultegra CI4+ 5500 XTC, już wiem, że gdyby tylko pojawiły się na rynku, identyczne Ultegry, ale w rozmiarach 4500 i 3500 (bardziej feederowe niż karpiowe), to obydwa biorę w ciemno. Załatwiłyby one kompleksowo sprawę kołowrotków feederowych, w moim arsenale.
Myślę, że nie tylko w moim.

Pozdrawiam

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #22 dnia: 08.07.2022, 11:34 »
Mniejszy rozmiar oznaczałby mniejszą moc, ten kołowrotek to jest kosmos, dlatego masz reduktory typowo pod feedery 12ft itp.
Pamiętaj, że plecionka nie jest okrągła i  wchodzi jej dużo mniej na szpulę niż żyłki.

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #23 dnia: 10.07.2022, 17:37 »
Mniejszy rozmiar oznaczałby mniejszą moc, ten kołowrotek to jest kosmos, dlatego masz reduktory typowo pod feedery 12ft itp.
Pamiętaj, że plecionka nie jest okrągła i  wchodzi jej dużo mniej na szpulę niż żyłki.

Moc tych kołowrotków – jak piszesz, mogę wykorzystać jedynie w moich karpiówkach. Są to karpiówki LD, mają, więc duże przelotki (startowe o nominalnej wielkości 40). To stare modele, ale z górnej półki:
•   Kevin Nash Infinity Amorphus Whisker AKN 12GH, 12ft., 2.75lb.
•   Daiwa Infinity HM 58 M & Whisker IF-XC3300LD, 13ft., 3.00lb.
Ponadto przelotki startowe są oddalone odpowiednio: 109 i 109,5cm od stopki kołowrotka, czyli od krawędzi szpuli ok. 1m.
Natomiast prawdziwego feedera LD nie mam, myślę o zakupie Drennan Acolyte Distance Feeder 13 ft do 100g, lub GURU Aventus Distance Feeder 13ft.
Dotychczas do ww. karpiówek używałem legendarnego niegdyś kołowrotka Tournament-S 5000T Enoth, którego rant szpuli ma średnicę 64,5mm, a wysokość nawoju szpuli 36,5mm. Na szpuli tego kołowrotka jest opisana pojemność zarówno pustej, jak i z ekonomizerem.
Odnośnie zwykłych moich feederów to, jeśli chodzi o kołowrotki wyznaję starą zasadę: „wedle stawu grobla”. Czyli im mocniejszy kij, tym większy i mocniejszy kołowrotek, i tak:
•   Do pickera Garbolino Altima Picker 270m, cw. do 35g używam kołowrotka Daiwa Infinity Q 2000.
•   Do feedera Drennan Acolyte Ultra Feeder 10FT 3,05m cw. do 45g Daiwa Certate 2500R lub gdy łowię z klipsem Shimano Baitruner X Areo 2500 FA.
•   Do feedera Drennan Acolyte Plus Feeder 12FT 3,66m cw. do 60g oraz do Daiwa Match Winner-S Amorphous Coil MW-S L116Q 3,54m, cw do 45g - Shimano Baitruner X Areo 4000 FA.
•   Do feedera Browning Sphere Feeder 390 MH 3,94m cw. do 100g Daiwa Infinity Q 3000 lub Daiwa Certate 4000, ale także Shimano Baitruner X Areo 4000 FA.
•   Do świeżo kupionego feedera Sportex Xclusive Medium Feeder 399cm, cw. do 160g też nie założę Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC ze względu na spacing (dobór, rodzaju, wielkości i rozstawu przelotek). W tym przypadku startowa przelotka zbyt mała a szczególnie zbyt blisko kołowrotka).
Dlatego wyżej napisałem, że oczekuję na identyczne Ultegry, ale w rozmiarach 4500 i 3500. Ważna dla mnie jest nie tylko perfekcyjna mechanika takiego kołowrotka (pozwalająca także nieco wydłużyć zasięg rzutu dzięki szpuli LC), ale także na szpuli perfekcyjny, niekaleczący żyłki klips.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #24 dnia: 10.07.2022, 18:12 »
Z wyższej półki cenowej jest jeszcze LD Feeder od Free Spirit.
 Kije 13 Ft i 14 Ft -  Distance (160 g) i Special(120 g) 
13 ft dwuelementowe  i trzyelementowe a 14 ft tylko trzyelementowe.
 Szczytówki są puste i wykonane z tego samego węgla co kij.
 Możliwość rękojeści w korku lub piance.
Wszelkie info jest na stronach. Taka ciekawostka o LD.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #25 dnia: 11.07.2022, 12:35 »
Z wyższej półki cenowej jest jeszcze LD Feeder od Free Spirit.
 Kije 13 Ft i 14 Ft -  Distance (160 g) i Special(120 g) 
13 ft dwuelementowe  i trzyelementowe a 14 ft tylko trzyelementowe.
 Szczytówki są puste i wykonane z tego samego węgla co kij.
 Możliwość rękojeści w korku lub piance.
Wszelkie info jest na stronach. Taka ciekawostka o LD.


Interesują mnie produkty tej firmy, obecnie szczególnie Free Spirit Hi-‘S’ Power Feeder Special 12 ft., bardzo lubię wędki typu feeder o tej długości, chcę nim ogarnąć na miejskim zalewie odległość 60-70m.
Jest to bardzo nowoczesna wędka, ale nie wiem jak jest z czułością tych pustych szczytówek, tym bardziej, że są tylko w komplecie dwie szczytówki 2.5 i 3.0oz., zatem niewiele różniące się czułością. Myślę, że być może producentowi zależało na perfekcyjnym ugięciu wędziska. Brak także w necie jakiejś wiarygodnej recenzji tego kija.
Ponadto nie mogę znaleźć w PL nigdzie tego modelu.
Rozważam także GURU Aventus Distance Feeder 12 ft. tak samo trudny do znalezienia w PL, ten ma szczytówki 1.5, 2, 3oz.
Idealny do tych wędek byłby wg mnie kołowrotek wielkości 4500 o konstrukcji podobnej do Ultegry Ci4+. Na razie niczego godnego uwagi nie znalazłem, choć prawda jest taka, że specjalnie go nie szukałem. Bardzo ważny jest dla mnie precyzyjny klips na szpuli.

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #26 dnia: 12.08.2022, 13:17 »

Na załączonej fot. szpule z założonymi ekonomizerami 3500.
Na prawej szpuli, nawinięte jest 150m żyłki Sufix 0,28mm. Żyłka nieco (ok. 1mm) wychodzi poza dolną krawędź kołnierza szpuli. Myślę, że żyłki o realnej średnicy 0,25-0,26mm w 150m odcinku wypełniłyby szpulę idealnie.
Na lewej szpuli nawinięte jest 200m plecionki Varivas PE 1.0. Do dolnej krawędzi kołnierza brakuje jeszcze ok. 1mm.
Zatem można by spokojnie nawinąć plecionkę PE 1.2 w ilości 200m, lub 150m PE 1.5 (to są moje szacunki).
Celowo podaję japońskie jednostki PE oznaczenia przekroju, gdyż plecionka pochodzi z japońskiego rynku, więc oznaczenia te są bardziej dla mnie wiarygodne, niż podawana na rynku europejskim umowna średnica.

Offline marcinc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 4
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #27 dnia: 09.11.2023, 18:19 »
Model medium ma ręczne czy"automatyczne" zbijanie pałąka?

Wysłane z mojego motorola edge 30 neo przy użyciu Tapatalka


Offline marcopolo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Toruń
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano Medium/Big Baitrunner XTB Ci4+ Longcast
« Odpowiedź #28 dnia: 12.11.2023, 12:58 »
Model medium ma ręczne czy"automatyczne" zbijanie pałąka?

Wysłane z mojego motorola edge 30 neo przy użyciu Tapatalka

Ręcznie, tak samo jak CI4+