Autor Wątek: Haczyk do metody  (Przeczytany 152892 razy)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #330 dnia: 14.11.2021, 21:20 »
Nie bardzo wierzę w testowanie na ręce "zaczepialności" haczyka w rybi pysk. Na oko widać, że różnica pomiędzy ręką a rybim pyskiem jest duża. Można to tylko sprawdzić na łowisku, podobnie jak długość włosa. I to tylko na określonym łowisku i w określonych okolicznościach. Nie ma uniwersalnych przyponów, które zawsze się sprawdzą, trzeba kombinować.
Jedno, co warto przetestować na sucho to wytrzymałość przyponu. Na początek sprawdzam faktyczną wytrzymałość żyłki przyponowej wagą wędkarską. Na węźle, jakim ją wiążę do żyłki głównej - easy loop lub podwójna ósemka. Węzeł bez węzła jest zwykle słabszy, bywa, że dużo słabszy. Testuję go po zawiązaniu na  2/3 wytrzymałości żyłki przyponowej. Jeśli przyponówka 0,22 -0,23 ma wytrzymałość 3,2 - 3,6 kg a węzeł na węźle wytrzymuje ponad 2 kg to jest ok. Jeśli pęka poniżej 2 kg to wiążemy od nowa.
Gotowe przypony też nie zawsze są lepsze. Testowałem gotowce na żyłce 0,23, które rwały się przy 1-1,2 kg.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #331 dnia: 14.11.2021, 22:42 »
Nie bardzo wierzę w testowanie na ręce "zaczepialności" haczyka w rybi pysk. Na oko widać, że różnica pomiędzy ręką a rybim pyskiem jest duża. Można to tylko sprawdzić na łowisku, podobnie jak długość włosa. I to tylko na określonym łowisku i w określonych okolicznościach. Nie ma uniwersalnych przyponów, które zawsze się sprawdzą, trzeba kombinować.
Jedno, co warto przetestować na sucho to wytrzymałość przyponu. Na początek sprawdzam faktyczną wytrzymałość żyłki przyponowej wagą wędkarską. Na węźle, jakim ją wiążę do żyłki głównej - easy loop lub podwójna ósemka. Węzeł bez węzła jest zwykle słabszy, bywa, że dużo słabszy. Testuję go po zawiązaniu na  2/3 wytrzymałości żyłki przyponowej. Jeśli przyponówka 0,22 -0,23 ma wytrzymałość 3,2 - 3,6 kg a węzeł na węźle wytrzymuje ponad 2 kg to jest ok. Jeśli pęka poniżej 2 kg to wiążemy od nowa.
Gotowe przypony też nie zawsze są lepsze. Testowałem gotowce na żyłce 0,23, które rwały się przy 1-1,2 kg.
Niestety, ale to jest przypadłość żyłek. Każdy przypon będzie miał inną wytrzymałość i nie da się tego przewidzieć przy jakim obciążeniu pęknie.
Dlatego na przypon zazwyczaj stosuję plecionki, chyba, że łowię na bata czy match, ale to głównie zabawa z małymi rybkami do 2 kg.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #332 dnia: 15.11.2021, 18:27 »
[quote author=motov8 link=topic=17.msg559764#msg559764
Dlatego na przypon zazwyczaj stosuję plecionki, chyba, że łowię na bata czy match, ale to głównie zabawa z małymi rybkami do 2 kg.
[/quote]
A czy możesz napisać, na co zwracać uwagę przy wiązaniu przyponu na plecionce? Wiem, że w połowie przyponu powinno się dać śrucinę, żeby ryba lepiej się zacinała i że przypon powinien być odrobinę słabszy od żyłki głównej (choć tu na forum zdania są podzielone, ponieważ i tak strzeli przypon, bo jest krótki i nie rozciąga się, w przeciwieństwie do żyłki głównej).
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #333 dnia: 15.11.2021, 19:40 »
Nie stosuję żadnych śrucinek na zestawach samozacinających. Jak ryba się złapie to się złapie, to jest wędkarstwo. Możesz mieć perfekcyjny zestaw a i tak nic z tego nie wyjdzie.

Offline Krisss

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 81
  • Lokalizacja: Rzeszów
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #334 dnia: 15.11.2021, 19:49 »
A w stosowaniu śrucinki nie chodzi przypadkiem o to, żeby plecionka nie pływała? Co taka śrucinka miałaby dawać przy zacięciu na tak krótkim przyponie?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #335 dnia: 15.11.2021, 20:01 »
Dociążenie przypony przyspiesza oraz polepsza wbicie się haka. Z tym, że do krótkich przyponów to raczej zbędny element.

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #336 dnia: 15.11.2021, 20:40 »
W lecie przy klasyku dociążam przypon śruciną, żeby szybciej szedł na dno, zmniejsza to ilość uderzeń uklejek na przynętę (pływają częściej w toni niż przy dnie i przechwytują drobiny). Czy lepiej dzięki temu wbija się hak? nie jestem tego w stanie stwierdzić, ale na chłopski rozum to możliwe.
Nosferatu z koncentratu

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #337 dnia: 18.11.2021, 08:12 »
Dyskusja o pękaniu przyponów przeniesiona tutaj:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5497.msg559859#msg559859
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 638
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #338 dnia: 05.06.2022, 05:48 »
Preston PR-C1 jest wycofany z produkcji? Nie ma go obecnie w sklepach, miałem spory zapas, ale zużyłem prawie wszystko.

Co zamiast tego haka warto stosować?
Mam jeszcze kamasany 911(x). Nie bardzo chciałabym znów kupować wszystko co leci bo później bałagan się robi, chciałem trochę w minimalnym pójść, ale samymi kamasanami nie da rady metody obsłużyć. Ostatnio byłem na kanale, więc ryby raczej mniejsze - na kamasany było dużo pustych brań na ringersa. Później zastosowałem pół ringersa - brały leszczyki takie po może 35 cm i te które wyciągnęłam to były zapięte w bok pyska.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka



Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #340 dnia: 05.06.2022, 10:42 »
Dawid, przeskocz na QM1 z Guru, są podobne, odchylone oczko powinno pomóc w ilości zacięć. Wg mnie warto wejść w gotowce, bo są w kilku wersjach i wychodzą dobrze cenowo (podstawa to gumka na włosie i bagnet). Mi one dobrze zacinają. A teraz może być problem z transportem z Chin, wiele sklepów ma puste półki bo nie ma towaru w UK.
https://www.anglingdirect.co.uk/guru-qm1-hooks?gclid=Cj0KCQjwqPGUBhDwARIsANNwjV5hr3HM17WZiVpnXMkTPg30D1aNHEr_aAz2uZoB5te3zm2I01oVSjgaAlUCEALw_wcB
Lucjan

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #341 dnia: 05.06.2022, 12:25 »
Polecam Kamasan T360. Chwytne i nie rozginają się tak łatwo jak QM1
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 638
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #342 dnia: 05.06.2022, 16:46 »
No tak, QM1 kiedyś używałem, ale przeszedłem na prestony bo kosztowały mniej. Mam wrażenie, że QM1 kosztowały parę lat temu tyle samo co teraz (może warto o zapasy) a na starych opakowaniach prestonowych haków wciąż jest cena: 1.25. Teraz jakieś Kamasany i tak kosztują ponad 2 funty, więc już mniejsza różnica w stosunku do QM1.

Mój Angling Direct nie jest wielki, więc i tak oni tam wszystkiego nie sprowadzają więc nie widać pustych pułek.

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 622
  • Reputacja: 108
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #343 dnia: 15.11.2022, 22:34 »
Panowie czy któryś z was może porównać haki Guru Super MWG-B 10 do haków Drennana WGS 10. Bardziej chodzi mi o wielkość obu haków czy jest to samo czy może ciut większy jest od Guru.
Z poważaniem Marcin

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haczyk do metody
« Odpowiedź #344 dnia: 15.11.2022, 23:17 »
Wielkość porównywalna. Guru mocniejszy, grubszy drut i przez to trochę cięższy.
Pozdrawiam,
Tomek