Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 176384 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #270 dnia: 31.10.2021, 11:57 »

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #271 dnia: 01.11.2021, 09:24 »
No cóż... Po obejrzeniu filmu powyżej wychodzi na to że sposobem na brzanę jest realizacja i wyciągnięcie wniosków z dwu złudnie trywialnych prawd.

1) Brzana to ryba.
2) Jeśli jej nie ma w łowisku to nie da się jej złowić

Mi przez ostatnie trzy długie sesje niestety nie udało się (chyba) brzany znęcić i jestem w stanie lekkiej (ale pogarszającej się) desperacji. Taktyka nęcenia pana Grabowskiego przynosi efekty ale niestety nie mam żadnego doświadczenia z nęceniem kulami, od doboru składników i spoistości zaczynając na zasięgu rzutu i celności kończąc (szczególnie takimi "bochenkami"). Bo wydaje mi się że sam skład "spożywki" nie ma większego znaczenia a główną "siłą" ściągającą brzanę jest dodatek konopi (ja używam świeżo gotowanej a płynem zawierającym konopne "miazmiaty" rozrabiam zanętę). Zrobiłem "rachunek sumienia" i wyszło mi parę "grzechów ciężkich".

- Szukałem brzany dokładnie w połowie parokilometrowej opaski tam gdzie powinna siedzieć w lecie i wczesną jesienią a powinienem na jej końcu gdzie nurt jest odrobinę słabszy.
- Nie przyłożyłem odpowiedniej wagi do wstępnego nęcenia (a zanęty na koniec sesji i tak zostało).
- Koszyk umocowany na stałe (mimo że zestaw się praktycznie nie plącze) jest kiepskim pomysłem wtedy kiedy brzana może brać delikatnie.

Dobrze kombinuję?
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #272 dnia: 01.11.2021, 09:27 »
Do tego Grabowski ciągle łowi te brzaniska na odległość rzutu ręką...

Wydaje mi się, że jego arbuzy w znacznej mierze składają się z gliny nasączonej jakimś aromatem ewentualnie. Do tego ma ona za zadanie trzymać frakcje typu gotowana konopia. Nie jestem wcale takie pewien, że one są głównie z drobnej spożywki.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #273 dnia: 01.11.2021, 09:55 »
To że nęci kulami wynika z tego że łowi głównie na spławik i ma w tym wieloletnie doświadczenie, a to że głównie składają się z gliny to nie ulega żadnych wątpliwości - zanęta w takiej czy innej postaci ma rybę ściągnąć a nie nasycić. Ciekawy jest też brak białych robaków w tych kulach - mimo że większość ludzi dodaje do zanęty jakieś "mięsko".

Dla mnie wnioski są na razie takie - zmienić miejscówkę na taką z odrobinę słabszym nurtem, przyłożyć się do wstępnego nęcenia w ilościach sporych - głównie glina + konopia + jakaś spożywka o mocnym aromacie (może halibut), zrobić bardziej czułe zestawy na haczyk białe robaki i nie szukać brzany po całym korycie...

Kule jak na razie sobie odpuszczę z powodów wyjaśnionych wyżej...
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #274 dnia: 01.11.2021, 10:11 »
Jeśli stosuje tę zanętę, którą sprzedaje jako brzanową, to jest to zmelasowana spożywka, trochę piernikowa w zapachu, z wieloma grubszymi dodatkami, jakieś ziarna, płatki... Kiedyś kupiłem, coś tam próbowałem połowić, ale jednak nie mam tyle samozaparcia i chęci, żeby przygotowywać ją jak należy - przecierać, miksować jakąś wiertarką, dodawać parę kilo gliny. Ostatnio pan Grzegorz lepi kule bez dodatku robaków - przynajmniej na kilku filmach tak deklarował. Rok czy dwa temu z kolei miał też takie filmy, na których litr robaków albo i więcej leciał do wiadra. Wydaje mi się, że obecność brzany na danym odcinku jest tu głównym składnikiem sukcesu, a sama zanęta musi mieć przede wszystkim dobrą konsystencję: zachęcić, nie przekarmić, nie dać się szybko rozbić. Stąd te bochny i różnicowanie spoistości kul - stały element filmów pana Grzegorza. Siwy na tym odcinku rzeki bije swoje życiówki i bez kul - koszyk, dwa litry robaków na sesję i jazda.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #275 dnia: 01.11.2021, 10:15 »
Siwy na tym odcinku rzeki bije swoje życiówki i bez kul - koszyk, dwa litry robaków na sesję i jazda.

Też racja :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #276 dnia: 01.11.2021, 10:30 »
Matematyk powiedziałby że obecność brzany jest warunkiem koniecznym choć nie wystarczającym do jej złowienia. Na razie nie pozostaje mi nic innego jak zdusić zazdrość zielonooką bestię i pogratulować panu Grabowskiemu i Siwemu zarówno łowiska jak i wyników :)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 686
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #277 dnia: 01.11.2021, 18:30 »
Mi się wydaje, że tymi kulami faktycznie warto się zainteresować. Szczerze mówiąc nigdy ich nie robiłem poza jakimiś kulkami robionymi z normalniej zanęty jednak to zupełnie coś innego. Nawet sobie pomyślałem, że może warto potrenować te kule w domu bo trudno uczyć się wszystkiego nad wodą, szczególnie jak tych wyjazdów nad wodę jest bardzo mało.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #278 dnia: 01.11.2021, 18:41 »
Kulami lepiej znęcisz i utrzymasz ryby ;)

Offline Janusz(co_lowi_z_Tamara)

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stolica
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #279 dnia: 01.11.2021, 18:45 »
Górek najlepiej tłumaczy, jak lepić kule z gliny. Na każdą wodę. Przynajmniej ja jego filmy bardzo cenię.
PB: parokilowy karp, szczupak niemieszczący się w podbieraku, lin do łokcia, płoć co trzeba chwytać oburącz, spora certa. Nie mierzę, bo taki mam styl. Rybki wypuszczamy.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #280 dnia: 01.11.2021, 19:49 »
Kulami lepiej znęcisz i utrzymasz ryby ;)

Akurat to wie każdy kto oglądał na przykład filmy Górka. A gdzie te kule się znajdą po paru minutach w nurcie gdzie koszyk 100g ciężko utrzymać to już zupełnie inna kwestia. Co prawda nurt przy dnie nie jest bardzo silny (i nie ma naporu wody na żyłkę) a i kule w filmach pana Grabowskiego nie są bardzo kuliste (przypominają raczej bochenki).

Eksperymentować warto bez dwu zdań, tylko czy warto do "równania" na złowienie ryby dodawać zupełnie nowy czynnik na ostatnich godzinach nad wodą w sezonie? :-\ Warto sprawę przemyśleć :)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #281 dnia: 01.11.2021, 19:53 »
Kulami lepiej znęcisz i utrzymasz ryby ;)

Akurat to wie każdy kto oglądał na przykład filmy Górka. A gdzie te kule się znajdą po paru minutach w nurcie gdzie koszyk 100g ciężko utrzymać to już zupełnie inna kwestia. Co prawda nurt przy dnie nie jest bardzo silny (i nie ma naporu wody na żyłkę) a i kule w filmach pana Grabowskiego nie są bardzo kuliste (przypominają raczej bochenki).

Eksperymentować warto bez dwu zdań, tylko czy warto do "równania" na złowienie ryby dodawać zupełnie nowy czynnik na ostatnich godzinach nad wodą w sezonie? :-\ Warto sprawę przemyśleć :)
Jeśli zrobisz ciężkie kule to spokojnie się utrzymają. Jak na Warcie dają radę to wszędzie się da.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #282 dnia: 01.11.2021, 20:03 »
Jeśli zrobisz ciężkie kule to spokojnie się utrzymają. Jak na Warcie dają radę to wszędzie się da.

Czyli glina rzeczna dobrze namoczona i lepiej zrobić 3, 4 duże i spłaszczone niż 10 małych, tak? Zastanawiam się też czy nie dodać do tej gliny odrobinę lessu - mam za domem dosłownie całą górę. Less jest raczej rozpraszający ale bardzo ładnie smuży i roznosi zapachy wszelakie.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #283 dnia: 01.11.2021, 20:05 »
Jeśli zrobisz ciężkie kule to spokojnie się utrzymają. Jak na Warcie dają radę to wszędzie się da.

Czyli glina rzeczna dobrze namoczona i lepiej zrobić 3, 4 duże i spłaszczone niż 10 małych, tak? Zastanawiam się też czy nie dodać do tej gliny odrobinę lessu - mam za domem dosłownie całą górę. Less jest raczej rozpraszający ale bardzo ładnie smuży i roznosi zapachy wszelakie.
Lepiej zrobić 3 czy 4 duże spłaszczone jak 10 małych pan Grabowski nie raz o tym mówił na filmach ,kule możesz doklejać również melasą czy bentonitem ;)

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #284 dnia: 01.11.2021, 20:12 »
Lepiej zrobić 3 czy 4 duże spłaszczone jak 10 małych pan Grabowski nie raz o tym mówił na filmach ,kule możesz doklejać również melasą czy bentonitem ;)

Wiadomo że królowa jest tylko jedna ale duży rzeczny leszcz też ładnie walczy - więc melasa dodana do listy zakupów "spożywczych". Hmmm.... już knuję "gienialny" plan ;D

I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.