Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 176381 razy)

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #450 dnia: 21.07.2023, 11:02 »
To może być powodem dlaczego płatki owsiane (te górskie) brzanę nęcą. I to białe i to białe a brzanie pewnie "wsio rawno" jak smakuje ;)
W takim razie pęczak powinien być killerem.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #451 dnia: 21.07.2023, 11:37 »
W przeszłości często polowałem na brzany. Głównie San i Dunajec.
W okresie lipiec-sierpień najskuteczniejsza zanęta: płatki owsiane górskie,
najskuteczniejsza przynęta: ... płatki owsiane, parzone (nie górskie).
Ale brzany tylko do 2 kg. Za to sporo.
Na pęczak też próbowałem, dużo mniej brań.
;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #452 dnia: 21.07.2023, 11:54 »
Płatki są genialne i nie tylko na rzece zrobią robotę,zawsze mam je ze sobą w arsenale ;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #453 dnia: 21.07.2023, 11:57 »
Warto też zapoznać się z TTX em,najlepszy z gatunkowo od Sensasa :beer:

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #454 dnia: 21.07.2023, 12:03 »
Na pęczak też próbowałem, dużo mniej brań.

Pewnie dlatego że wszyscy płatkami nęcili :) Wierzcie lub nie ale u mnie najskuteczniejszą zanętą ogólnego przeznaczenia był najtańszy Traper Feeder Special a jak próbowałem czegoś niby lepszego to była lipa... Teraz nad Wisłą prawie pustki bo mało ludzi wykupiło pozwolenia na wody bieżące i "magia" Trapera przestała działać.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #455 dnia: 21.07.2023, 12:08 »
To nie magia Trapera tylko cena działała,większość wędkujących jechało na Traperze ,ryba się przyzwyczaiła,teraz nie ma ludzi Trapera więc magia znikła ;)

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #456 dnia: 21.07.2023, 12:15 »
To nie magia Trapera tylko cena działała,większość wędkujących jechało na Traperze ,ryba się przyzwyczaiła,teraz nie ma ludzi Trapera więc magia znikła ;)

Dokładnie! :D Dlatego też podchodzę ostrożnie do brzanowych "klasyków" typu żółty ser - nie twierdzę że nie działa ale jakoś nie mam ochoty wrzucać do Wisły kopy kilogramów goudy a dojścia do dużych ilości przeterminowanego sera nie mam. Co innego w okolicach Wawy... tam cwaniaki przez dekady pewnie tony tego do koryta wrzucili.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #457 dnia: 21.07.2023, 12:19 »
Mimo wszystko szedłbym w pellety halibut, kryl,Robin Red ,hot demon ,pamiętajmy że Brzana to drapieżca :beer:

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #458 dnia: 21.07.2023, 12:26 »
Mimo wszystko szedłbym w pellety halibut, kryl,Robin Red ,hot demon ,pamiętajmy że Brzana to drapieżca :beer:

No i tak będę robił :) :beer: Mój plan to zbudować sobie łowisko przez popołudnie plus "rekreacja" na białe/kukurydza (może) a pod wieczór koniec żartów i kulka/pellet i tak do rana. Wejdzie to dobrze a jak nie wejdzie to trudno :)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #459 dnia: 22.07.2023, 09:50 »
W przeszłości często polowałem na brzany. Głównie San i Dunajec.
W okresie lipiec-sierpień najskuteczniejsza zanęta: płatki owsiane górskie,
najskuteczniejsza przynęta: ... płatki owsiane, parzone (nie górskie).
Ale brzany tylko do 2 kg. Za to sporo.
Na pęczak też próbowałem, dużo mniej brań.

Myślę, że tutaj bardziej chodzi o to, że dawniej brzan było bardzo dużo, Dunajec od nich kipiał, San także. Od kiedy jednak zmieniło się wiele odnośnie klimatu jak i uciągu, tarło naturalne jest o wiele słabsze i populacja tego gatunku słabnie. Ja słyszałem wiele opowieści, o tym, że brzany łowiło się na byle co. Bo było ich wiele, bo była między nimi spora konkurencja pokarmowa.

Nie wierzę w żadne cudowne działanie płatków owsianych, specjalnych zanęt czy żółtych serów. Sam też przekonałem się, że jakieś pepperami czy mięsa nie dorównują kulkom, pelletom czy białym. Ale trzeba rozumieć dlaczego. Otóż najlepszą taktyką jest nęcenie w taki sposób, aby na haku mieć to czym się nęci. Wtedy ryba staje się mniej podejrzliwa. Ja teraz mam taktykę nęcenia 3-4 spombów z Koruma w dane miejsce (na jedną linię), gdzie zawartość to konopie (schodzi mi litr na krótką, 2-3 godzina sesję), miks pelletów 2 i 4 mm (halibut, karp i kryl) oraz kruszone kulki i mała ilość kulek 12 mm. Do tego procą wprowadzam po dwie garście pelletu halibutowego 8 mm i po 20-30 kulek, ale tak, aby ryba spotykała je na swej drodze do nęconego miejsca. Póki co mam pełne ręce roboty za każdym razem i rozmawiając z innymi wędkarzami mam o wiele więcej ryb od nich. Sprawdza mi się to na wszystkich odcinkach Trentu. A nie łowię nocą ale do zmroku :)

Dlatego wg mnie należy odpowiednio nęcić i mieć na uwadze, że za dnia brzana woli mniejsze przynęty, czyli należy polegać (jeśli nie używamy białych lub kasterów) na pelletach 8 mm i kulkach 10 lub 12 mm, zaś jak się ściemnia można wejść w rozmiar 14-15 mm. Użycie zbyt dużych przynęt za dnia to zazwyczaj znacznie mniejsza ilość brań. Często pytam tych co zjeżdżają na co łowią, i zawsze, zawsze jest to samo. Każdy kto używa dużych przynęt (mowa o łowieniu do zmroku) ma słabe wyniki. Do tego wcale nie jest wielu nęcących bopperem z Koruma, co mnie bardzo dziwi.

W tym roku przeszedłem z zanęty na pellety 2 mm do zatykania koszyka, i uważam, że to kolejny strzał w dychę. Po pierwsze nie trzeba się pieprzyć z rozrabianiem zanęty, zalewam małą porcję mieszanki wodą, do tego dodaję porcję startych kulek i jest genialnie, całość gotowa w minutę. A jako że używam kulek krylowo-krewetkowych, jest ta sama nuta smakowa.  Dodając torebki PVA o średnicy monety 2 zł mam dodatkowe naprowadzanie na przynętę. Dzięki temu zredukowałem ilość łowionych leszczy do minimum, w tym tygodniu byłem cztery razy na wieczornych brzanach, i minimum to 3 brzany na sesji, do tego wchodzi kleń i sporadycznie duża płoć. Co jeszcze ważne używam kulek miękkich, tych do nęcenia, żadnych mrożonek czy czegoś twardego. To też ważne, bo ryba wg mnie nie przepada za czymś twardym.

Dlatego przy łowieniu na polskich rzekach trzymałbym się konsekwentnie danej taktyki, czekając na brzany, eliminując drobnicę. Żadnych śmiesznych przyponów jak 0.16 mm, tutaj trzeba mocy. Jak po kilku sesjach nie ma kontaktu z brzaną, trzeba szukać ich gdzie indziej. Bo nie siedzą wszędzie jak się niektórym wydaje. To mocno migrująca ryba. Polecam na przykład sprawdzać głębokość na rzece, bo jeśli koryto ma tę samą lub podobną szerokość, ale gdzieś jest płycej, oznacza to, że musi być większy uciąg, a to znów zwiększa szanse na to aby tam były brzany. Moim zdaniem lepiej nastawiać się na brzanę, inne gatunki traktując jako przyłów a nie na odwrót :)
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #460 dnia: 22.07.2023, 10:05 »
Lucjan zgadzam się z twoim podejściem pellety miękkie kulki,ale płatki robią mi robotę od lat ,nie musisz wierzyć w ich moc,ale nie ma co też ich negować :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #461 dnia: 22.07.2023, 15:54 »
Nie neguję płatków, ja nie wierzę w ich działanie. A mając jasny kolor mogą być magnesem na leszcza :) A tego należy unikać, bo stado plaskaczy oczyści miejscówkę w oka mgnieniu, co zmniejsza szanse na wąsate damy 8)
Lucjan

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #462 dnia: 23.07.2023, 06:26 »
Nie neguję płatków, ja nie wierzę w ich działanie. A mając jasny kolor mogą być magnesem na leszcza :)

Tak samo jak białe robaki ;) Akurat w moim przypadku (a ze mnie taki łowca brzan jak z koziego odbytu trąba) dodatek płatków bardziej pomagał w kontakcie z królową niż przeszkadzał, pewnie dlatego że białych ani pinki do zanęty nie dodawałem. Zresztą to zależy od rzeki (bo nie spodziewałbym się dużej populacji leszcza czy krąpia na górnym Sanie) no i miejsca w tej rzece.

No i płatki mają dwa plusy w porównaniu do białych - pierwszy to dostępność i cena a drugi to trwałość i łatwość przechowywania.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #463 dnia: 23.07.2023, 09:49 »
To zależy jak używasz białych. Jeśli jak Lucio Łofca, to rzeczywiście :) Użycie białych do łowienia brzan to wykorzystanie sporej ich ilości, tutaj nie wali się zanęty, ta służy raczej do zamknięcia koszyka.
Lucjan

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #464 dnia: 23.07.2023, 09:53 »
To zależy jak używasz białych. Jeśli jak Lucio Łofca, to rzeczywiście :) Użycie białych do łowienia brzan to wykorzystanie sporej ich ilości, tutaj nie wali się zanęty, ta służy raczej do zamknięcia koszyka.


Dokładnie, to ma być podstawa zanęty,  białe + reszta. A nie zanęta + garstka białych.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka