Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 176681 razy)

Offline Maniek-Lski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Maniek
  • Lokalizacja: UK / Wroceq
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #600 dnia: 10.08.2023, 08:47 »
Dzięki panowie :thumbup: zgadzam się 100% SiG ma piekielna moc, trzeba tylko wiedzieć jak ja wykorzystać i dać też cos od siebie, wszystko podane jak na tacy, pięknie :bravo: :bravo: :bravo:

Przez ostatnie trzy dni poziom wody na odcinku mojej rzeki opadł już bardzo nisko, bo z 0.910 m (były to idealne warunki pod brzany) do 0.640 m do tego słońce za oknem i duchota, w takie dni większość wędkarzy zalicza blank lub kończą sesje z kilkoma kleniami.
Gdyby nie obowiązki po pracy to dzis pod wieczór przeprowadziłbym kolejny test przy tak niskim stanie, ehh może uda się wyskoczyć w piatek 8)
Wędkarstwo to uzależnienie z mojego własnego wyboru. Nie piję za dużo, nie rozbijam butelek, idę po prostu na ryby... Maniek lubi Brzaaanyyyy

instagram   mariusz_l_ski_fishing

Offline Maniek-Lski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Maniek
  • Lokalizacja: UK / Wroceq
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #601 dnia: 10.08.2023, 12:34 »
Gratulacje Maniek! Pięknie połowione! :thumbup: :bravo: Masz ładną rzekę! Ciekawi mnie jak będzie u ciebie w październiku, kiedy kulki/pellety zostaną zastąpione białymi. Jak możesz to dawaj znać jak ci idzie. Teraz ma być trochę mniej deszczu, więc woda powinna opaść do normalnego stanu, co oznaczać może więcej leszcza 8) A na Severn organizowane są zawody UK Barbel Masters w tym roku, podobno coś im nie wypaliło z rezerwacją Trentu, ciekawe czy nie gdzieś w twoich rejonach właśnie :) Kilku znajomych się wybiera, jak co roku.

U mnie ta taktyka się sprawdza za każdym razem. Wędki w wodzie 1.5-2 godziny (dzień coraz krótszy) ale minimum 4 brzany wchodzą, jak wczoraj. Ogólnie to nie jest wyprawa gdzie się odpoczywa, człowiek jest spocony, bo jest masa roboty. Rozłożyć się , zanęcić, potem zrobić porcję siatek PVA, zawiązać przypon lub dwa, potem zarzucenie wędek, hol ryb, no i zawinięcie się. Człowiek jest ciągle w ruchu :) A od 16 czerwca już mam 54 brzany, wszystko w krótkich sesjach, do tego sporo kleni. Za każdym razem się dzieje. Wczoraj znów pomogło donęcenie sklejonymi pelletami. Ale ostatnie dwie ryby skończyły w zaczepach, i zamiast 6 brzan były 4. Teraz robię tak, że resztki po sesji zabieram i mrożę, na następnej sesji jest to namaczane i w postaci kul donęcam tym po około godzinie łowienia.

Dzięki Luk :thumbup: tak to prawda,Severn w okolicach Shropshire jest piękna, szkoda tylko ze bardzo rzadko wyjeżdżają sztuki powyżej 10lb, na Avon jest ich znacznie więcej, ale mam za daleko, żeby jeździć tam po pracy, Trent jeszcze dalej :-\ rozmiar brzan nigdy mi nie przeszkadzał, liczyła się każda sztuka i nadal tak jest, ale jednak czuc glod nowego PB, rośnie wraz z ilością złowionych brzan ;D jak to się mówi apetyt rośnie w miarę jedzenia :narybki: :narybki: :narybki:
Tak na pewno dam znać, jak to będzie wyglądało u mnie w październiku. Zostaje z wami na dobre, już się mnie nie pozbędziecie! :P

Co do leszcza w mojej okolicy to nie mam z nim najmniejszego problemu, przez piec lat ani jednej sztuki. W tym sezonie wpadło mi kilka pięknych płoci, największa 41 cm! Piękna, silna i bardzo waleczna, jak uda mi sie to wstawię fotkę w odpowiednim wątku.

UK Barbel Masters na Severn hmmm może być ciekawie, przejadę się zobaczyć jak wygląda impreza, jeśli będzie gdzieś w okolicy.

Wieczorne sesje brzanowe po pracy są bardzo wyczerpujące, jest dokładnie tak jak to opisałeś. Bardzo lubię aktywne łowienie, muszę cos robić i cały czas być zajęty, to chyba weszło mi w krew po wielu wielu latach spinningu.
Ostatnio zrezygnowałem z parasola i krzesła, już nie targam tego ze sobą, ponieważ notorycznie zniechęcało mnie to do zmiany miejsca gdy zapadła cisza na wybranym stanowisku, teraz mam ze sobą tylko pokropiwec na dwa kije, podpórki ,jedna torba, w która wchodzi kwadratowe wiadro ze smakołykami dla brzan i cala reszta, ewentualnie zarzucam na siebie maly plecak jesli w torbie braknie miejsca na reszte gadzetow.

Od 16 czerwca mam na kacie ponad 30 brzan, jestem bardzo zadowolony z tego wyniku poniewaz jest coraz lepiej.
Luk jestem ciekaw, ile na Trencie średnio w ciągu całego sezonu wpada ci brzan blisko lub ponad 10lb?

Co do kul, dodajesz jakąś pastę lub trochę zanęty, żeby skleić razem miks peletow czy trzyma sie wszystko razem po samym namoczeniu?
Wędkarstwo to uzależnienie z mojego własnego wyboru. Nie piję za dużo, nie rozbijam butelek, idę po prostu na ryby... Maniek lubi Brzaaanyyyy

instagram   mariusz_l_ski_fishing

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #602 dnia: 12.08.2023, 11:16 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #603 dnia: 12.08.2023, 16:13 »

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #604 dnia: 13.08.2023, 09:04 »
Od 16 czerwca mam na kacie ponad 30 brzan, jestem bardzo zadowolony z tego wyniku poniewaz jest coraz lepiej.
Luk jestem ciekaw, ile na Trencie średnio w ciągu całego sezonu wpada ci brzan blisko lub ponad 10lb?

Graty, dobrze ci idzie! :bravo: CO do większych brzan, to ich nie ważę, ale myślę, że na trzy lub cztery jedna ma powyżej 10 lb, przy czym póki co nie przekroczyłem 13 lb. W jednym przypadku myślałem już, że będzie blisko mojego rekordu, okazało się, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, ze zaczepiłem brzanę coś pod 4 kilo za płetwę piersiową, stąd taka szalona walka ;D Na moim odcinku jest sporo mniejszej brzany, na Gunthorpe jest znacznie większa, blisko rekordu UK, wielokrotnie raportują tam okazy do 8-9 kilo (ale na jesień-zimę).

Co do kul, dodajesz jakąś pastę lub trochę zanęty, żeby skleić razem miks peletow czy trzyma sie wszystko razem po samym namoczeniu?

Wiele zależy od uciągu. Ogólnie namoczone pellety dobrze się kleją, ale jak ciągnie mocniej, to dodaję mocno skruszonych kulek (na 'proch'), i to dodatkowo pomaga. Można przemoczyć pellety, można też zrobić kule i je podsuszyć. Można po uformowaniu lekko namoczyć wodą, co je utwardza, i zostawić na jakiś czas. Ogólnie przestałem używać zanęty, co nie tylko sprawia, że jest mniej pracy, jest też dużo taniej :) Zanęta 2 kilo u mnie już 9-10 funtów, jest 2.5 raza droższa niż pellety. Można je zmielić i ma się już coś wysokiej klasy :) Myślę, że zanęta przy łowieniu brzan to u mnie 'przeżytek'.
Lucjan

Offline Maniek-Lski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Maniek
  • Lokalizacja: UK / Wroceq
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #605 dnia: 15.08.2023, 11:24 »
Dzięki 8) u mnie na ponad 30 brzan żadna nie miała nawet dobrych 9lb, ale ja łowie tylko w dzień i wieczorami ,do 30min po zachodzie słońca i zawijam sie.
Myślę ze, te większe wychodzą po prostu w nocy, ponieważ moje pb (10.11 lb) sprzed trzech lat padło właśnie w środku nocy, najpierw dobre 9lb+ a po 20min PB, przez 5lat zaliczyłem tylko dwie brzanowe nocki na Severn, zdecydowanie wole krótkie wieczorne sesje niż kiwanie na krześle cala noc, efekty i tak zdają się bardzo podobne.

Znam okolice Gunthorpe z wypadów na sandacze , w tym roku na pewno wybiorę się tam kilka razy, ale już tylko za brzanami z myślą o nowym pb na przełomie wrzesień / październik.

Miałem kiedyś przyjemność podczepić/najechać brzane, ale to przy spinningowaniu, kij 275 cm do 15g, kołowrotek 2500 i żyłka 0,16 z 4 cm brzanowym woblerekiem zapiętym za tylną płetwę ogonową. Walka trwała 14min :narybki: a brzana mierzyła 70+ cm, pierwszy raz zdarzyło mi się, żeby brzana wyskoczyła na powierzchnię w ciągu holowania, zrobiła to dwa razy, wyglądało to kapitalnie.

Co do robienia kul z peletu, miałem okazje spróbować tego triku w piątek po pracy, bylem bardzo zaskoczony jak łatwo jest sklejać taki miks peletów 2,4,8mm + kruszone kulki 10-12mm, kolejny świetny pomysł Luk :beer:
 Nie wiem, czy to zasługa kul z peletu, czy po prostu szczęście, ale tamtego wieczora wpadła mi największa brzanka tego sezonu, dzięki! :thumbup:
Wędkarstwo to uzależnienie z mojego własnego wyboru. Nie piję za dużo, nie rozbijam butelek, idę po prostu na ryby... Maniek lubi Brzaaanyyyy

instagram   mariusz_l_ski_fishing

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #606 dnia: 15.08.2023, 12:22 »
Selektywne łowienie brzan 1 - 2 lb (z użyciem gliny oraz uklejowym przyłowem):


Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #607 dnia: 16.08.2023, 19:22 »
Selektywne łowienie brzan 1 - 2 lb (z użyciem gliny oraz uklejowym przyłowem):

Takie kleniowanie a'la górek.
O ile łowienie kleni w martwym sezonie wędkarskim to super zajawka, to już wypad na brzany w takim wydaniu to ahhhh ten marketing, gliny kasa kasa gliny czy jak to tam leci.....

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline plompek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 119
  • Reputacja: 16
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #608 dnia: 16.08.2023, 23:50 »
Selektywne łowienie brzan 1 - 2 lb (z użyciem gliny oraz uklejowym przyłowem):

Ciesze sie że Marcin wrócił na jutuba ale selektywne łowienie brzan to by raczej było w angielskim stylu np z brzanówką na podpórce i pelletem w koszyku i na włosie żeby sie te ukleje i inne ryby nie wieszały(wtedy jest selekcja)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #609 dnia: 17.08.2023, 00:42 »
No właśnie - gdyby łowca miał na uwadze większe brzany, niechybnie użyłby selektywnej zanęty i przynęty, a zatem najwyraźniej chciał wyselekcjonować sportowe egzemplarze w granicach 2 lb, które od pelletów, kulek czy kawałków mielonki wolą robaczka na niezbyt dużym haczyku. Tak to widzę :)

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #610 dnia: 17.08.2023, 01:15 »


chciał wyselekcjonować sportowe egzemplarze w granicach 2 lb

Hehe

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #611 dnia: 17.08.2023, 18:13 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #612 dnia: 18.08.2023, 20:15 »

Offline Maniek-Lski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Maniek
  • Lokalizacja: UK / Wroceq
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #613 dnia: 21.08.2023, 13:25 »
O proszę, sam Des Shipp na mojej lokalnej rzece Severn w Bewdley.
Jedna ładna brzana złowiona w ciągu dnia przy aktualnych warunkach (niska rzeka, czysta woda, środek dnia) to cały czas niezły wynik :fishonhook:  Wczoraj bylem od 13 do 19:30, trafiłem tylko dwie mniejsze brzanki... oj nie jest łatwo w ciągu dnia kiedy grzeje :sun:
 Znacznie więcej i większe sztuki łowie wieczornymi sesjami w ciągu 3-4h, chyba odpuszcze weekendy całkowicie i pomieszkam trochę w domu ;D

Wędkarstwo to uzależnienie z mojego własnego wyboru. Nie piję za dużo, nie rozbijam butelek, idę po prostu na ryby... Maniek lubi Brzaaanyyyy

instagram   mariusz_l_ski_fishing

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #614 dnia: 21.08.2023, 15:00 »