Autor Wątek: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado  (Przeczytany 72736 razy)

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #315 dnia: 08.09.2022, 21:43 »
Pojedziecie na wodę z zaczepami

Ale po co? :D To już trąca trochę sado - maso :P

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #316 dnia: 08.09.2022, 21:57 »
Moj ulubiony podajnik to Mikado Douglas z podajnikiem Guru i drugi Zhibo z podajnikiem Prestona, oba bez systemu do szybkiej wymiany. Zamiast systemu ICS/QMF stosuję dopinkę z FC zakończoną krętlikiem. Żyłka główna zakończona krętlikiem z agrafką. Można szybko podmieniać, co się da. Podajniki, spomba czy bombkę. Podajnik i przypon doczepiam na łowisku, zajmuje to chwilę. Do Zhibo łatwo zamontować lotkę i mieć taki zestaw z dopinką na podorędziu.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline Krisss

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 81
  • Lokalizacja: Rzeszów
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #317 dnia: 08.09.2022, 22:01 »
Miałoby to zastosowanie, gdyby nie fakt, że przyponowa to 0.22 przy głównej 0.26, na przyponie Stroft, główna Preston więc o przegrubieniu nie ma mowy, odcinek głównej też był "nowy" po odcięciu dobrych 15m.
Mam wrażenie, że się nie rozumiemy albo chcesz udowodnić, że bardzo dobra żyłka 0,22 na 10 cm przyponie jest mocniejsza od bardzo dobrej żyłki 0,26 na długości pewnie kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów.
Ciężko będzie mi (i chyba nie tylko mi) w to uwierzyć. Nie używam żyłek Strofta ani Prestona, ale w tańszych rewirach (Daiwa HS jako główna i Trabucco XPS Match Pro Super Strong na przyponie) przy zestawieniu 0,20 przypon i 0,235 główna lub 0,22 przypon i 0,26 główna jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby częściej jako pierwsza poddała się główna.
Oczywiście mówię o sytuacji, kiedy w zaczepie siedzi haczyk. Natomiast, jeśli zaczepisz o coś podajnikiem (np. zaplączesz w te opisane przez Ciebie trawy z Dzierżna) to nie ma znaczenia co masz na przyponie i wtedy trzeba urwać główną i pogodzić się ze stratą podajnika.
Naturalnie wykluczam sytuacje, kiedy główna została w jakiś sposób osłabiona (kamienie, muszle, przeciągniecie ileś razy po grzbietach ryb podczas holu itd.), bo wtedy może się okazać, że nowy przypon 0,18 jest mocniejszy niż poszarpana główna 0,26.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #318 dnia: 08.09.2022, 22:16 »


Miałoby to zastosowanie, gdyby nie fakt, że przyponowa to 0.22 przy głównej 0.26, na przyponie Stroft, główna Preston więc o przegrubieniu nie ma mowy, odcinek głównej też był "nowy" po odcięciu dobrych 15m.
Mam wrażenie, że się nie rozumiemy albo chcesz udowodnić, że bardzo dobra żyłka 0,22 na 10 cm przyponie jest mocniejsza od bardzo dobrej żyłki 0,26 na długości pewnie kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów.
Ciężko będzie mi (i chyba nie tylko mi) w to uwierzyć. Nie używam żyłek Strofta ani Prestona, ale w tańszych rewirach (Daiwa HS jako główna i Trabucco XPS Match Pro Super Strong na przyponie) przy zestawieniu 0,20 przypon i 0,235 główna lub 0,22 przypon i 0,26 główna jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby częściej jako pierwsza poddała się główna.
Oczywiście mówię o sytuacji, kiedy w zaczepie siedzi haczyk. Natomiast, jeśli zaczepisz o coś podajnikiem (np. zaplączesz w te opisane przez Ciebie trawy z Dzierżna) to nie ma znaczenia co masz na przyponie i wtedy trzeba urwać główną i pogodzić się ze stratą podajnika.
Naturalnie wykluczam sytuacje, kiedy główna została w jakiś sposób osłabiona (kamienie, muszle, przeciągniecie ileś razy po grzbietach ryb podczas holu itd.), bo wtedy może się okazać, że nowy przypon 0,18 jest mocniejszy niż poszarpana główna 0,26.



Na odwrót w grubości też poległa by przyponówka *


* Każdy produkt w trakcie używania podlega zużyciu, więc jeśli na żyłce głównej  są jakieś ubytki, to strzeli główna 0.22 nie przypon 0.26. zresztą każdy wie, że: przed użyciem żyłki należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy produkt wędkarski nie właściwie użyty zagraża Rybiemu życiu lub zdrowiu. Lub strata podajnika.
Marcin

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 863
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #319 dnia: 09.09.2022, 05:45 »
zaczepisz o coś podajnikiem (np. zaplączesz w te opisane przez Ciebie trawy z Dzierżna) to nie ma znaczenia co masz na przyponie i wtedy trzeba urwać główną i pogodzić się ze stratą podajnika.

No właśnie o to mi chodziło, gdy odpisałeś że 
Wystarczy nie wiązać przyponów 2 lub więcej razy mocniejszych od żyłki głównej

Co ma przypon do podajnika w zaczepie ;)
Dzierżno uzależnia

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #320 dnia: 25.09.2022, 16:00 »
Jak coś jest tanie, to i tak wychodzi drogo. Ja używam systemu ICS Prestona, teoretycznie drogo, ale podajniki są porządne, mnóstwo rozwiązań podajników, koszyków i ciężarków w jednym systemie, dzięki czemu płynnie można przejść w czasie łowienia z metody na klasyk, bombkę czy podajnik do robaków.

Dokładnie tak Panie Rafale. Koszyki porządnie wykonane system ICS daje mnóstwo rozwiązań. Tanie nie są to prawda. Lecz jeśli nie łowi się na wodach z "ciekawym dnem"-,mowa o zaczepach to polecam bez dwóch zdań.
pozdro 8)

Nom, no i jestem po przesiadce na Prestona. Te z Mikado co zostały wykorzystam w miejscach trudniejszych gdzie jest obawa o stratę. Zakupiłem sobie całą serię ICS-S,L,XL wraz z formami, do tego koszyczki pod klasyka, koszyk maggot. Wszystko to bo miałem dość rurek Mikado-i jakież było moje zdziwienie jak łowiąc L chciałem założyć XL, a tam rurka za krótka :facepalm: :'( zatem jak chce się mieć możliwość przeskakiwania na różne wielkości, to trzeba zacząć od rurki od XL. Kolejna obserwacja-XL Prestona wcale nie zabiera za dużo towaru.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #321 dnia: 25.09.2022, 16:11 »
Który rozmiar Prestona odpowiada wielkości L w Mikado ?

Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #322 dnia: 25.09.2022, 16:36 »
Tak sobie przypominam że te trzonki prestona to są uniwersalne tylko od podatników xl, chciałem kiedyś na trzonek od podajnika l założyć podajnik xl i za krótki był.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #323 dnia: 25.09.2022, 16:42 »
Tak sobie przypominam że te trzonki prestona to są uniwersalne tylko od podatników xl, chciałem kiedyś na trzonek od podajnika l założyć podajnik xl i za krótki był.

O tym właśnie napisałem. Jak założysz trzonek od XL to wsadzisz w niego pozostałe, jak zaczniesz uzbrojkę od L-ki, to z XL będzie problem, brakuje dosłownie pół centymetra, bo kapturek wchodzi na rurkę, ale za mało. Potrzebowałem szybkiej zmiany, więc zmieniłem, dociągnąłem stoper ograniczający przesuw podajnika po żyłce i łowiłem XL z trzonkiem L na sztywno.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #324 dnia: 25.09.2022, 16:44 »
Który rozmiar Prestona odpowiada wielkości L w Mikado ?
Wielkościowo to chyba żaden, trzeba by poważyć z towarem, może zrobię to dla porównania.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #325 dnia: 25.09.2022, 16:46 »
Rozumiem że M jest mniejszy a L większy od Mikado ?

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #326 dnia: 25.09.2022, 17:07 »
Pofatygowałem się do garażu rozrobiłem trochę zanęty i zrobiłem pomiary. Na foto 3 koszyki (od prawej), Mikado Douglas L qmf, Preston Large i Preston XL-wszystkie 30gr. Zapakowałem je zanętą tak jak do łowienia i poważyłem, wyniki są tak jak poniżej. Błąd pomiarowy polega na tym, że w gumową foremkę Mikado można dopchnąć towaru,w  sensie rozepchać na boki (starałem się zrobić "standardowo), w Prestonach (formach) nie. Natomiast jasno widać że Mikadowskie L zabiera porównywalnie towaru z XL Prestona, nie L.

















Offline mdziam78

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 241
  • Reputacja: 18
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #327 dnia: 25.09.2022, 19:06 »
Zaczynając w zeszłym roku zabawę z wędkowaniem kupiłem kilka Amperio QMF, coś urwałem, coś się rozpadło, ale mając na uwadze plany wdrożenia bombki i szybkiej wymiany dokupiłem w tym roku również kilka Mikado. Był to błąd, gdyż jakość jeszcze gorsza, ciężko się nabija w starej foremce, rurki nie pasują. Ogólnie podpisuję się pod opinią, że nie warto i ARC bije je na głowę. Mikado po raz kolejny pokazało klasę, a właściwie jej brak.