Ankieta

Czy wyślesz  wniosek 'o dekomunizację PZW' do ZG PZW?

Tak, należy to zrobić!
63 (79.7%)
Prawdopodobnie, ale obawiam się konsekwencji
8 (10.1%)
Raczej  nie, bo ktoś tu manipuluje
6 (7.6%)
Jestem przeciwny takim wnioskom1
2 (2.5%)

Głosów w sumie: 79

Głosowanie skończone: 19.04.2021, 20:29

Autor Wątek: Czas pogonić komuchów  (Przeczytany 28039 razy)

Offline Młot_na_komune

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 6
Czas pogonić komuchów
« dnia: 18.02.2021, 08:43 »
Witajcie!
Przywitam się tutaj, bo wszedłem tylko zamieścić ten post i ruszam dalej. Zbierzmy się w sobie i walczmy.

Drodzy Wędkarze, Koledzy i Koleżanki!


Dożyliśmy czasów, gdzie Polski Związek Wędkarski się “reformuje”. Czy są to działania tylko pozorowane? Szczere... nie wiem. Ale faktem jest, iż grupa reformująca w Zarządzie Głównym zmienia statut, dyskutuje o tych zmianach, pyta członków związku, co ma robić, w jakiś sposób konsultuje się z nami. Niestety, wczoraj wylano mi zimny prysznic na mą gorąca chyba głowę. Otóż w filmie podsumowującym kolejne ‘posiedzenie’ tejże komisji od reform, stwierdzono, że wyczyn będzie inaczej finansowany, zaś PZW wejdzie w sport “szuwarowo-bagienny”. Zasugerowano rzekomo, że nie może być tak, iż 95% wędkarzy łoży na mało liczna grupę “tak zwanych” wyczynowców.

Jestem wyczynowcem, o ile można tak powiedzieć. Choć nie osiągnąłem spektakularnych sukcesów, to jednak uważam się za sportowca w PZW. I wczorajsze słowa mocno mnie zabolały. Stąd moja prośba o wysłuchanie mnie i przyłączenie się do pewnej akcji.

My, wędkarze wyczynowi, wcale nie jesteśmy jakimiś pasożytami żerującymi na krwi wędkarzy w związku. PZW było związkiem sportowym i otrzymywało z Ministerstwa Sportu całkiem pokaźne dotacje, wynoszące rocznie kilka milionów złotych. PZW nie zdecydowało się na przeobrażenia, jakie były wymogiem, aby zostać związkiem sportowym. Powodem było głównie to, że we władzach związku nie mogłyby wtedy zasiadać osoby związane ze służbami bezpieczeństwa PRL. Tak więc pieniądze, jakie moglibyśmy mieć dzisiaj, rok w rok, odebrano nam tylko dlatego, że związek pełen jest ludzi z nomenklatury PRL. To oni obsiedli po 1989 roku władze związku jak muchy łajno, nie mając wcale na celu pomagać wędkarzom, ale samym sobie. Do dziś wielu jest tych ludzi na wysokich stanowiskach w okręgu czy ZG, w komisjach, sądach, radach, kapitanacie. Dlatego oskarżanie nas, wędkarzy wyczynowych, o “żerowanie na wędkarzach” uważam za jakiś kiepski żart.

Kolejna sprawa to kto kieruje Kapitanatem Sportowym. Gdyby były to osoby, które rozumieją wędkarzy, wszystko wyglądałoby inaczej. Jednak tu znów mieliśmy specjalistów z MO, PZPR lub SB, którzy uparli się na tworzenie dyscyplin niczym w lekkiej atletyce. Porażająca jest skala ich niekompetencji. Ale wiadomo o co chodziło, aby brać diety i inne dodatki, nie zaś pomagać takim jak my. A to my jesteśmy dla nich, a nie oni dla nas. A moim, i moich kolegów zdaniem, wyczyn lub sport w PZW może nie tylko się sam finansować, ale również i przynosić różnego rodzaju zyski. Oczywiście, jeśli nie ma wód zasobnych w rybę, to i trudno, żeby sport się rozwijał. Ale właśnie tacy ludzie nami rządzą. Nie są w stanie zbudować rybnych łowisk z myślą o zawodach, na których każdy potem skorzysta, a teraz i tak obrywa się nam.

Pominę fakt, że ryb nie zabieram, opłacam za to pełną składkę, mi karta nie musi się zwrócić.

Dlatego postanowiłem razem z moimi znajomymi, iż nie damy się tak traktować. W związku z czym tworzymy wniosek, który chcemy, aby Zarząd Główny, a zwłaszcza Panowie od reform, uwzględnili w swoich pracach. Dotyczy on pozbawienia funkcji w Zarządach Okręgów i Zarządzie Głównym tych, co piastowali funkcje w SB, MO, PZPR czy WSI. Uważamy, że już najwyższy czas, aby PZW stał się na powrót związkiem sportowym. I czas na małą dekomunizację. Nie chcemy, by kogoś wyrzucać ze związku, po prostu niech osoby mające za sobą przeszłość w służbach PRL  nigdy więcej nie decydują, jak ma wyglądać wędkarstwo.

I nie apelujemy tylko do wędkarzy wyczynowych, ale do wszystkich. Oczyśćmy raz na zawsze władze związku z tych, co przyszli tu tylko po synekury, diety, nagrody, tak zwane kilometrówki. Niech wreszcie zaczną decydować o polskim wędkarstwie fachowcy, ci, co chcą służyć wędkarzom, nie na nich zarabiać lub wykorzystywać do swych celów. Niech raz na zawsze znikną sieci rybackie z wód związkowych, niech wreszcie władze zaczną lobbować w naszym interesie, a mamy przecież już nad sobą widmo podwyżek dzierżaw zbiorników, jakie nam zapoda państwo poprzez Polskie Wody chociażby. Może warto się postawić i walczyć, aby nie zdzierano z nas przysłowiowej skóry? Niech wreszcie związek zacznie też edukować wędkarzy, pracować z młodzieżą jak trzeba. Obecnie niewiele się dzieje, bo okręgi, co wygrały wybory dzielą się łupem, czyli stanowiskami w ZG. I znów jest to samo.

Proszę więc w imieniu swoim i kolegów, abyście, Koledzy Wędkarze, wysyłali ten wniosek na adres Zarządu Głównego. Im więcej NAS to zrobi, tym mocniejszy będzie nasz przekaz. Wysyłać można zarówno mailowo, jak i poprzez Pocztę Polską. Wpiszcie Koledzy po prostu swoje dane do wniosku i wszystko gotowe. Te kilka minut “wysiłku” może sprawić, że wszystko stanie się takie, jak powinno. Być może właśnie teraz tworzymy historię?

Nie podaję tu swojego imienia i nazwiska z oczywistych powodów. Nie chcę narażać siebie, kolegów z teamu czy firmy z którą współpracujemy na atak postkomuny i ich zemstę.


Z wędkarskim pozdrowieniem

Fan feedera z miasta nad pięknym jeziorem bez ryb, ale za to z siatami.


Wniosek - https://docs.google.com/document/d/1M1P2vYyAaRjse7LZVYlic0yOhikPn2-EmuuqoUZk8FM/edit?usp=sharing

Offline Młot_na_komune

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 6
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #1 dnia: 18.02.2021, 08:46 »
I jeszcze tekst tego wniosku do pobrania:

Data.....


                                             Wnioskodawca:.............................



Do
Prezesa Zarządu Głównego PZW (Zarząd Główny PZW)
......................


Wniosek o przeprowadzenie lustracji we władzach i organach PZW



Na podstawie paragrafu 13 punkt 3 w związku z paragrafem 30 punkt 10 Statutu PZW wnoszę o dokonanie stosownych zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania PZW,  w zakresie o którym mowa w treści uzasadnienia niniejszego wniosku, a następnie przeprowadzenie lustracji we władzach i organach PZW, celem ustalenia kto był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (T.j. Dz.U. 2021 poz. 177), w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.



Uzasadnienie

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że na podstawie decyzji Ministra Sportu i Turystyki z 9 grudnia 2016 r., w dniu jej uprawomocnienia, PZW utracił status polskiego związku sportowego w rozumieniu art. 82 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (T.j.Dz.U. 2020 poz. 1133) i posiada obecnie wyłącznie status stowarzyszenia.

Przez ponad 5 lat toczyła się batalia pomiędzy ówczesnym Ministrem Sportu i Turystyki, a Zarządem Głównym PZW odnośnie zmian w statucie i ordynacji wyborczej PZW, celem dostosowania ich do wymogów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Minister Sportu i Turystyki wielokrotnie upominał najwyższe władze Polskiego Związku Wędkarskiego w związku z niedostosowaniem statutu i ordynacji PZW do wymogów przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz wzywał do niezwłocznego zwołania nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów, celem przyjęcia stosownych zmian w statucie związku oraz ordynacji wyborczej.

Ówczesny Zarząd Główny PZW nie przychylił się do proponowanych przez ministerstwo zmian, które to zmiany dotyczyły każdego polskiego związku sportowego, działającego w oparciu o ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Ostatecznie więc Minister Sportu i Turystyki wykreślił Polski Związek Wędkarski z listy polskich związków sportowych. Obecnie Polski Związek Wędkarski nie ma charakteru polskiego związku sportowego.

Jednym z podstawowych warunków funkcjonowania PZW jako polski związek sportowy, jest spełnienie ustawowych wymogów m.in. co do tego, że:
1) Członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (T.j. Dz.U. 2021 poz. 177), w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.;
2) Członek organu kontroli wewnętrznej polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.
3) Członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego.

Trzeba zauważyć, że w latach 2010-2016, czyli w okresie w którym Polski Związek Wędkarski był jednocześnie polskim związkiem sportowym, a w którym to okresie PZW musiało dostosować swój statut i ordynację wyborczą do postanowień ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (co dawało m.in. prawo do różnego rodzaju dotacji z budżetu państwa, jak i prawo do powoływania kadry narodowej oraz prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie) wielu działaczy PZW zasiadających w okręgowych władzach, jak i w Zarządzie Głównym PZW, Komisjach Rewizyjnych, Sądach Koleżeńskich miało za sobą przeszłość w organach bezpieczeństwa państwa PRL.

Nawet dziś, to jest w 2021 r., w samym Zarządzie Głównym PZW, jak i w poszczególnych Zarządach Okręgów, Komisjach Rewizyjnych oraz Sądach Koleżeńskich PZW nadal jest wielu byłych pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa PRL. Już z tego powodu mało komu zależało na wprowadzeniu daleko idących zmian w Statucie i ordynacji wyborczej PZW, aby PZW pozostało polskim związkiem sportowym. Z chwilą bowiem spełnienia ustawowych wymogów, osoby te nie mogłyby dalej zasiadać w organach i władzach PZW. Dlatego też obecnie nie ma zmian w strukturach PZW, nie ma też lobbingu w zakresie zmian w prawie dotyczącym wędkarstwa, zaś samo PZW realizuje inne cele m.in. gospodarkę rybacką polegającą na gospodarczych odłowach.

Mając na uwadze powyższe wnosimy o to, aby każdy z członków władz i organów PZW złożył na piśmie oświadczenie, będąc świadomym odpowiedzialności za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia, że nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (T.j. Dz.U. 2021 poz. 177) w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. Następnie weryfikację istniejących oświadczeń powinno się powierzyć jednej z istniejących już komisji przy Zarządzie Głównym PZW, zaś Zarząd Główny PZW powinien wprowadzić stosowane regulacje w powyższym zakresie obowiązujące w PZW.

Skoro bowiem aktualnie taki wymóg istnieje we wszystkich polskich związkach sportowych, konieczne jest również wprowadzenie tego wymogu w przepisach dotyczących funkcjonowania PZW. Dzięki temu wzrośnie identyfikacja wędkarzy z Polskim Związkiem Wędkarskim, jak i będzie możliwe przeprowadzenie dalszych strukturalnych reform w ramach całego PZW. Jednocześnie takie działanie nie pozbawi nikogo statusu członka PZW, a więc nie umożliwi realizacji naszej wspólnej pasji. Natomiast dla setek tysięcy wędkarzy w Polsce zrzeszonych w PZW da to nadzieję na systemowe zmiany w nim. Ponadto nie trudno jest zauważyć, że takie działanie pozbawi wielu wędkarzy prawa do krytyki PZW, w zakresie nazywania Naszego stowarzyszenia "stowarzyszeniem komunistycznym", bądź też "stowarzyszeniem ubeckim", jak i "stowarzyszeniem w którym zasiada pełno komunistów" itp.

W interesie nas wszystkich - którym na sercu leży dobro PZW, a więc tym którym chcą, aby PZW rozwijało się jako stowarzyszenie pasjonatów wędkarstwa - jest to, aby niniejszy wniosek zyskał powszechną akceptację, zarówno przez Prezesa Zarządu Głównego PZW Teodora Rudnika, jak i cały Zarząd Główny. Obecnie wielu działaczy Zarządu Głównego PZW podkreśla w swoich publicznych wystąpieniach w internecie, że wędkarze nie identyfikują się z Polskim Związkiem Wędkarskim. Też dostrzegamy ten problem. Stąd też konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, w zakresie o którym mowa wyżej.



Z poważaniem
................

Online Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #2 dnia: 18.02.2021, 08:58 »
Część! Ktoś z głową porządnie ogarnął temat :thumbup:

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 564
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #3 dnia: 18.02.2021, 09:04 »
Wow, jestem w szoku! Czyżby panowie reformatorzy z ZG nieświadomie uruchomili wyczynowców? No proszę, zaktywizowali ludzi, jest sukces ;D ;D :D

Ja mam tylko taką uwagę, że wniosek jest adresowany do prezesa PZW. Nie powinien być do samego ZG? Podobno Rudnik sam był w PZPR, choć chyba niewiele tam robił, bo to nauczyciel. Raczej mu sie taki wniosek nie spodoba...

Pytanie do Arka - do kogo adresować takie wnioski? Czy prezes PZW musi przekazać to ZG? Czy reformatorzy z PZW poczują się tu adresatami?
Lucjan

Offline piter dolly

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: podkarpacie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #4 dnia: 18.02.2021, 09:10 »
W końcu coś na miarę...,brawo ja się piszę i wysyłam :bravo: :thumbup:

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 470
  • Reputacja: 95
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #5 dnia: 18.02.2021, 09:17 »
Jako zażarty antykomunista, antyesbek i antyBolek popieram z całego serca.
Kiedyś poruszyłem temat komuchów i sbeków we władzach PZW na forum PZW i zostałem zablokowany.
Niewygodny temat dla wszystkich Bolków jak widać 😉
Oczywiście podpisuje się pod tym !!!

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #6 dnia: 18.02.2021, 09:18 »
W końcu z grubej rury ktoś im przywali :)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 470
  • Reputacja: 95
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #7 dnia: 18.02.2021, 09:56 »
Daj to na grupy wedkarskie na facebook'u

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #8 dnia: 18.02.2021, 10:00 »
Nie korzystam z żadnych mediów społecznościowych poza tym forum.
Ale myślę, że warto wrzucać to wszędzie, gdzie się da.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 564
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #9 dnia: 18.02.2021, 10:46 »
Jak wrócę z pracy to wrzucę, niebiosa nadały ten wniosek właśnie teraz ;D No i witamy na forum Młocie, wielkie :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ale czy ma być adresowany do prezesa PZW ten wniosek?
Lucjan

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #10 dnia: 18.02.2021, 11:20 »
Dziękuję Koledze za przygotowanie takiego wniosku, gdyż z chęcią go podpiszę i wyślę. Proszę też o wskazanie adresata, do którego ma dotrzeć wniosek.
Ze swojej strony mogę tylko dodać, że przekażę swoim znajomym ten wniosek i poproszę o przesłanie na wskazany adres.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #11 dnia: 18.02.2021, 11:59 »
Może warto przykleić tego posta na "rozkładówce" tak, aby nie znikł w czeluściach forum?

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #12 dnia: 18.02.2021, 12:08 »
Myślę, że warto go też przyklejać wydrukowanego na tablicach PZW przy zbiornikach ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #13 dnia: 18.02.2021, 15:23 »
Jak poważnie traktować anonima ?
Jędrula zmusiłeś mnie do zabrania głosu :P
JKarp

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czas pogonić komuchów
« Odpowiedź #14 dnia: 18.02.2021, 15:50 »
Wniosek brzmi ciekawie,ale mi również nie pasuje anonimowość.  Ktoś chce stworzyć siłę i ok,ale ta siła musi znać lidera. Bez podpisu wyczynowców,kadry,czy kogoś liczącego się ,stworzona siła nie ma autorytetu.
Zmierzam do tego,by siła była wykorzystana dobrze,a nie tylko wykorzystana.

Przeciętny wędkarz ma mieć jaja do złożenia wniosku,a sam zainteresowany ,protoplasta pomysłu ,ma jaj nie mieć ?

Idea słuszna,ale dla mnie ,bez autorytetu,nie wiarygodna.