Autor Wątek: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder  (Przeczytany 13347 razy)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #15 dnia: 24.02.2021, 11:56 »
Jakiej grubości plecionka rozcina rybie pysk? Od ładnych paru sezonów używam plecionki 0.10 (tak wiem, w przypadku plecionek grubość jest praktycznie umowna) i nie spotkałem się z takim fenomenem. Zakładam więc, że chodzi o jeszcze cieńsze plecionki?
Marcin

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #16 dnia: 24.02.2021, 12:15 »
Grubość plecionki też gra rolę ale ważniejszy jest splot i przeznaczenie, ja używam koruma plecionki przyponowej i pomimo że jest dość cienka 0.20 to pysków nie tnie . A jak ktoś używa taniej plecionki spinningowej spłaszczonej i do tego jeszcze cienkiej to na bank będzie cięła pyski.
https://sklepdrapieznik.pl/plecionki-przyponowe/38944-plecionka-korum-smokescreen-micro-braid-10m-15lb-020mm.html polecam
Paweł

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 138
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #17 dnia: 24.02.2021, 14:10 »
Jakiej grubości plecionka rozcina rybie pysk? Od ładnych paru sezonów używam plecionki 0.10 (tak wiem, w przypadku plecionek grubość jest praktycznie umowna) i nie spotkałem się z takim fenomenem. Zakładam więc, że chodzi o jeszcze cieńsze plecionki?
Owiń w palce i sprawdź.
Jeśli kilkukilogramowy karp jest w stanie zerwać kilkufuntowy przypon przypon to Tobie też się powinno udać.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #18 dnia: 24.02.2021, 14:22 »
Jakiej grubości plecionka rozcina rybie pysk? Od ładnych paru sezonów używam plecionki 0.10 (tak wiem, w przypadku plecionek grubość jest praktycznie umowna) i nie spotkałem się z takim fenomenem. Zakładam więc, że chodzi o jeszcze cieńsze plecionki?
Nie wiem jaki w tym fenomen, ale tak się dzieje niestety. Wystarczy porównać splot plecionek spinnigowych i typowo karpiowych.

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #19 dnia: 24.02.2021, 14:25 »
Jakiej grubości plecionka rozcina rybie pysk? Od ładnych paru sezonów używam plecionki 0.10 (tak wiem, w przypadku plecionek grubość jest praktycznie umowna) i nie spotkałem się z takim fenomenem. Zakładam więc, że chodzi o jeszcze cieńsze plecionki?
Owiń w palce i sprawdź.
Jeśli kilkukilogramowy karp jest w stanie zerwać kilkufuntowy przypon przypon to Tobie też się powinno udać.
Grzegorz sprecyzuj o co ci chodzi z tym testem plecionki w palcach?
Sławek

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 138
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #20 dnia: 24.02.2021, 17:24 »
Owiń cienką plecionkę w palce i spróbuj zerwać, jest duża szansa, że poranisz sobie palce. Jeśli ryba zapnie się wewnątrz pyska, a nie za wargę, to jej pysk skończy podobnie.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #21 dnia: 24.02.2021, 17:31 »
Dokładnie tak się dzieje a, że większość karpi zacina się "płytko" to taką sytuację mamy rzadko.

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #22 dnia: 24.02.2021, 17:39 »
Owiń cienką plecionkę w palce i spróbuj zerwać, jest duża szansa, że poranisz sobie palce. Jeśli ryba zapnie się wewnątrz pyska, a nie za wargę, to jej pysk skończy podobnie.
Grzegorz to zrób taki sam test z żyłka np. 0.24mm również jest duża szansa że żyłka poprzecina ci palce, według mnie ten test nie jest przekonujący.
Sławek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #23 dnia: 24.02.2021, 17:40 »
Tak jest prawda i nie ma co z nią dyskutować. Cieńsze plecionki, właśnie te z gorszego splotu, tną rybom pyski jak nóż. To czuć w palcach, która potnie. Są szorstkie i spłaszczone.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #24 dnia: 24.02.2021, 17:41 »
Owiń cienką plecionkę w palce i spróbuj zerwać, jest duża szansa, że poranisz sobie palce. Jeśli ryba zapnie się wewnątrz pyska, a nie za wargę, to jej pysk skończy podobnie.
Grzegorz to zrób taki sam test z żyłka np. 0.24mm również jest duża szansa że żyłka poprzecina ci palce, według mnie ten test nie jest przekonujący.
Porównujesz żyłkę do plecionki? Proszę cię...

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #25 dnia: 24.02.2021, 17:43 »
Dokładnie, kto woli żyłkę niech stosuje, natomiast kto wybiera plecionkę niech  weźmie pod uwage te dedykowane, zamiast tych cienkich do spinu.
Sławek

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #26 dnia: 24.02.2021, 17:45 »
Nie porównuje tylko pokazuję ze ten test nie jest do konca przekonywujacy bo zylka tez ma właściwości tnące tylko oczywiście w mniejszym stopniu.
Sławek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #27 dnia: 24.02.2021, 17:47 »
Każda linka ma jakieś właściwości tnące jedna mniejsze druga większe. Trzeba dobrać tą właściwą.

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #28 dnia: 24.02.2021, 17:48 »
Racja :beer: wszystko z głową.
Sławek

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #29 dnia: 24.02.2021, 19:38 »
Widocznie używam plecionki z "lepszym" splotem :)
Teoretycznie plecionka powinna rozcinać pyski, ja tego nie zauważyłem. Tak samo jak przy podajnikach zamontowanych na sztywno teoretycznie powinienem mieć spinki, a bardzo rzadko się zdarzały. Nie twierdzę, że niemożliwe jest żeby było inaczej. Może to kwestia holu, a może miękkiego wędziska? Może zdarza się przy karpiach 10+, których nie łowię? Nie mam pojęcia. Jak już wcześniej pisałem, łowię od paru lat z przyponami z plecionki i nie stwierdziłem takiego problemu. Dziękuję za propozycję, ale testu palca nie muszę robić, wiem czym różni się plecionka od żyłki.
Oczywiście nie namawiam nikogo do używania przyponów z plecionki, ja po prostu takie preferuję.
Marcin