Autor Wątek: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)  (Przeczytany 13067 razy)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #30 dnia: 01.08.2021, 09:40 »
Według mnie sumem nie powinno w ogóle się zarybiać,bo nad tym nie zapanujemy Lucjan ,masz przykład Ebro ,dla mnie osobiście sum to może być tylko w dużych rzekach, ale w jeziorach nie powinno go już być ,tam gdzie występuje robi totalne spustoszenie i wiemy to wszyscy :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #31 dnia: 01.08.2021, 09:42 »
Zastanawiam się czasami czym kierują się asy PZW zarybiając zbiorniki sumem :-\

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 161
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #32 dnia: 01.08.2021, 09:46 »
W sród setek postów na fejsie jeden mi się spodobał.
Starszy Pan napisał.

Co się ciśniecie , gość miał prawo zabrać tą rybę.
Amy głupcy na to pozwoliśmy.

Bardzo wymowny post i celowany w punkt.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #33 dnia: 01.08.2021, 10:03 »
Tomasz, tu trzeba działać rozsądnie ale i rozumieć pewne rzeczy. Sum to nasz rodzimy gatunek, i był tu od dawna, a w Ebro to gatunek inwazyjny. Nie można więc porównywać tych dwóch rzeczy. Moim zdaniem punkty za zarybienia to swoisty rodzaj eksperymentu, gdzie naukowcy rybaccy spodziewali się, że brak szczupaka zastąpić można sumem. Ale to tak nie działa. Potrzebujemy zarówno jednego jak i drugiego. Niestety, u nas naruszono równowagę, i pojawiły sie problemy. Szczupak ma nikłą ochronę, a suma chroniono zdecydowanie lepiej. Do tego dawniej mało kto je łowił, z powodu ograniczeń sprzętowych, szczupaki zaś wielu. Jednak dziś sumiarstwo robi się mega modne, i suma będzie coraz mniej jak się tego nie ogarnie. Nie można go tępić, bo to też będzie miało następstwa.

Najlepszym rozwiązaniem jest zrobić odpowiednie badania, poprzedzone naciskiem na rzetelne wypełnianie rejestrów połowowych i przeznaczenie odpowiednich środków na ochronę wód. I zadziałać odpowiednio, limitując połowy na odcinkach rzek na przykład. Bo są miejsca, gdzie suma może być masa, w innych zaś mało. Więc nie będzie tak, że mówimy o wielkiej populacji na Odrze czy Wiśle, bo może to wyglądać różnie. Pamiętajmy, że drapieżnik ze szczytu łańcucha pokarmowego jest bardzo ważny, i nie można go po prostu usuwać bezmyślnie, bo zaczną pojawiać się problemy. Jezioro na którym łowiłem w dzieciństwie w zielonogórskim, miało sporo suma, i nie przeszkadzało to w niczym innym gatunkom, których było bardzo dużo. Nie znaczy to jednak, ze powinno się zarybiać sumem i jeszcze go specjalnie chronić, podczas gdy tępi się inne drapieżniki. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi i monitorowanie wód,  które opiera się na rzetelnie wypełnianych rejestrach połowowych.

I tu właśnie jest sprawa zarybień. Musimy je ograniczać, zastępując je ochroną tarła i badaniami wody, prowadzonymi przez ichtiologów z PZW i Polskich Wód. Każda woda musi być traktowana indywidualnie a nie traktowana jak pole doświadczalne, gdzie na przykład na potęgę zarybia się jaziem. Musimy widzieć co się dzieje z naszymi wodami, a nie wróżyć z fusów. I tu wiadomo co jest grane. Naukowcom rybackim nie jest to na rękę, gdyż szybko okazałoby się jak wielkim fiaskiem było wprowadzenie modelu 'zrównoważonej' gospodarki rybackiej. Ograniczono by zarybienia, co też nie jest na rękę włodarzom PZW, gdyż to dla nich maszynka do robienia kasy. Bo zmuszeni jesteśmy kupować olbrzymie ilości ryb, a nie ma lepszego pola do oszustw, niż zarybienia. Nikt nie udowodni ci, że nie wpuściłeś ryb, chyba, że łapiąc za rękę...

 
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #34 dnia: 01.08.2021, 10:51 »
Qrwa, rekord kraju i dyskusja, zabić czy nie. :facepalm: Jak można zabić żywy pomnik przyrody w ogóle. Jak to jest możliwe, że coś takiego jest prawnie dozwolone :facepalm: Afryka dzika... Choć nie, tam już od dawna chronią swoje dobra naturalne. Kłusoli przerobili na strażników w parkach.

Pojadę ściąć jakiś pomnik przyrody i się pochwalę, że za jednym zamachem będę miał na kilka lat opału na zimę. Może nagrodę jakąś dostanę, co?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 400
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #35 dnia: 01.08.2021, 11:33 »
Na całe szczęście dzisiaj już cały internet huczy o tym bestialskim akcie. Wszystkie fanpage, wszystkie grupy. Tysiące komentarzy i reakcji (90% krytykuje takie zachowania). Bardzo dobrze tym skur...om, bo teraz nie zaznają spokoju już nigdzie.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 012
  • Reputacja: 216
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #36 dnia: 01.08.2021, 12:26 »
Na całe szczęście dzisiaj już cały internet huczy o tym bestialskim akcie. Wszystkie fanpage, wszystkie grupy. Tysiące komentarzy i reakcji (90% krytykuje takie zachowania). Bardzo dobrze tym skur...om, bo teraz nie zaznają spokoju już nigdzie.
Fajnie, że coraz więcej ludzi jest świadoma swoich działań.
Tylko pytanie pozostaje jedno: czy PZW w ogóle odniesie się do sytuacji?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #37 dnia: 01.08.2021, 12:29 »
Jeśli dobrze zrozumiałem, to jest już jakieś światełko w tunelu, bo za zabicie okazu nie jest już przyznawany dyplom z wyróżnieniem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 811
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #38 dnia: 01.08.2021, 13:10 »
Mam takie pytanie: Czy ktoś zwrócił uwagę na ogon tego suma? Skąd wzięły się takie "znamiona" kłuto-szarpane? Widać, że są one świeże.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #39 dnia: 01.08.2021, 13:14 »
Może na szarpaka trafiony
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #40 dnia: 01.08.2021, 13:17 »
Mam takie pytanie: Czy ktoś zwrócił uwagę na ogon tego suma? Skąd wzięły się takie "znamiona" kłuto-szarpane? Widać, że są one świeże.
Plecionka, ciągnięcie po kamieniach...

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #41 dnia: 01.08.2021, 15:03 »
Weźcie też pod uwagę ze nie dawno zakończyło się tarło suma ( zależy od regionu), w tym roku już kilak sztuk złapałem i to takich kijanek od 60 - 84 cm sporo było poharatanych, nie tylko na ogonie 
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Offline Moskvicz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: 17
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #42 dnia: 01.08.2021, 15:28 »
Problem polega na tym, że od ludzi którzy dysponują potencjałem intelektualnym pantofelka wymagacie myślenia na poziomie istoty rozumnej i świadomej. To niestety tak jie zadziała.

Zakazy/nakazy/drakońskie kary i pałą w łeb - to niestety jedyne środki perswazji, jakie są w stanie zrozumieć tego typu osobniki.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 161
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #43 dnia: 01.08.2021, 15:52 »
Wasyl jak zwykle w punkt.
Cyt. Z fejsa.
Najgorsze w tej bajce jest to, że tak jak oni postąpiło by 90% posiadaczy karty w tym kraju. Głowy trupów wiszące na ścianach w siedzibach pzw niestety to potwierdzają... Parę lat temu wyjebałem się na lokalne koło, po tym jak, spotkałem jego działaczy ze złotymi oznakami pzw szarpiących ryby na zimowisku. Agresywny spining na tarlisku też jest niestety standardem 😕. Nic mnie już kurwa nie zdziwi, nic. Wracałem ostatnio z siłki i widziałem jak kolejne, jadące przede mną auto, mija coś na drodze. Z daleka myślałem, że to rowerzysta, albo pieszy. Jak dojechałem zobaczyłem siedzącego na środku drogi gołębia. Nikt kurwa się nie zatrzymał, i nie zabrał ptaka w jakieś bezpieczne miejsce. Był tak zajechany upałem i lotem, że nawet nie uciekał. Dostał wodę i pomału doszedł do siebie. Ludzie z mijających mnie aut, trąbili, pokazywali fuck. Jestem przekonany, że gdyby tam leżał, pies, kot, albo rowerzysta który zasłabł, większość też by pojechała, przecież się kurwa spieszyli. Piotrek szkoda gadać, każdego dnia spotykam się z zachowaniami potwierdzającymi to, że jesteśmy najgorszym ścierwem zamieszkującym ziemię. Smutne to kurwa, ale prawdziwe 😪
Maciek

Offline Bubel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: 16
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #44 dnia: 01.08.2021, 17:03 »
Na zdjęciu brakuje tylko kupki śmieci i browara 8) I oto jest obraz polskiego wędkarstwa, z jednej strony mięsiarze a z drugiej "sportowcy" no kill łówiący 14 raz tego samego karpia w tym samym kaczym dołku.  Ustawcie fotkę tego suma na profilowym w ramach protestu.