Autor Wątek: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał  (Przeczytany 47548 razy)

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #150 dnia: 20.04.2023, 10:10 »
Te dywagacje to takie mniej więcej rozważania  : co było prędzej , jajko czy kura :P
Bo dla mnie strzałówka  zależy gdzie łowię i do czego mi jest potrzebna.

Nie rozumiem jak można  tego nie rozgraniczać.
Bo temat jest  zbyt ogólny dla mnie i każdy ma rację  jak coś mu się sprawdza , ale ten kto z tych rad  korzysta musi to mocno pod siebie zweryfikować.

Podam przykład :
Mam stok na 20 metrze z 3 na 5 m. Siedzą tam racicznice.
I dajcie tam plecionkę  lub jak radzą wyczynowcy żyłeczkę 0,25 .
Każdy hol to  urwana ryba.
I łowię na 30 m z 15 -20 m ze strzałówką ze sztywna  żyłką 0,35m  i jest ok dopiero.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #151 dnia: 20.04.2023, 10:50 »
Po co ci na 30m plecionka , żyłka 0,24 jaka by nie była na takiej długości będzie tak samo przekazywać brania . Skomplikujesz sobie tylko zestaw i nic więcej. Nawet te 0,24 to za bogato , na większości zestawów mam 0,22 lub 0,20 i z karpiami do 10 kg nie ma problemów.

Mam to samo zdanie - plecionka do takich odległości to pomysł co najmniej nietrafiony. Weź pod uwagę, że poza czytelnością brań będziesz miał wątpliwe korzyści z zastosowania plecionki. A i na wspomnianych 30-metrach różnicy w sygnalizacji brań zapewne nie będzie.
Musisz mieć na uwadze to, że plecionka nieco wolniej tonie jak żyłka.
Dlatego po co komplikować to, co jest proste. Osobiście dałbym sobie spokój z plecionką na tak krótkim dystansie.

Co do sygnalizacji brań - może warto zwrócić baczniejszą uwagę na konstrukcję samego zestawu końcowego?
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Supertrampek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 23
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #152 dnia: 20.04.2023, 12:34 »

Rozważam strzałówkę z plecionki, ale przy łowieniu brzan i ich odjazdach, szczególnie na ostatnim odcinku kiedy ryba będzie tylko na plecionce, może dochodzić do spinek - tego się obawiam.


Kilka lat temu robiłem tak na kamiennej opasce i główce w Nowej Soli. Straciłem kilka brzan , które przetarły żyłkę idać pod prąd na zalanej czesci głowki. Póżniej dałem plecionke na strzałówke i poczatkowo nie ogarnąłem tematu. Traciłem ryby pod nogami chyba zle dobrałem przypon z fc plus słaba praca hamulcem kolowrotka przyczyniły sie kolejnych spinek. Trzeba sie przyzwyczaić do tego braku amortyzacji (zyłki) na ostatnich metrach  ale odpowiednio dobierajac przypon wraz odpowiednią pracą hamulca można wyciagnać okazy, które normalnie byłyby poza zasiegiem.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #153 dnia: 20.04.2023, 19:42 »
Dzisiaj była pierwsza próba łowienia ze strzałówką z FluoroCarbonu. Żeby osiągnąć dystans ok. 80 m, trzeba dać żyłkę 0,20 - 0,22 mm a tu już bez strzałówki się nie da podajnikiem 70 g. Właściciel zabronił stosowania plecionki, jako linki głównej, że względu na tych z twardymi karpiówami, co to zacinają z krzyża z 30 m. Zakaz jednak dotyczy wszystkich.
Musiałem więc przewinąć kołowrotki. FC dałem 0,32 mm. Ochrony na palec nie potrzeba.
FC bardzo dobrze mi się sprawiał, jak już zawiesiłem na wędce podajnik. Bez obciążenia odwijał się sam ze szpuli, zwłaszcza z dużej, taka bestia sprężysta. Nie można mu dać luzu, bo potrafi się odmotać całe 10 m.
Rzuty bardzo dobrze. Subiektywne odczucie to ładowanie wędki trochę lepsze niż przy strzałówce z żyłki, gorsze, niż z plecionki. Żyłka 0,30 mm po kilkunastu intensywnych rzutach ciężkimi podajnikami zaczynała się strzępić na odcinku intensywnej pracy z przelotkami. Na FC, podobnie jak w przypadku plecionki, nie ma śladu.
Kontaktu z rybą dziś nie było, więc trudno coś powiedzieć ale nie widzę jakichś niespodzianek, bardziej byłem ciekaw, jak uda mi się wyciągnąć większego karpia na żyłkę 0,20 mm.
Nie mam takich warunków ale myślę, że w przypadku rantu wysłanego racicznicami strzałówka w FC sprawdzi się lepiej niż żyłka, nie mówiąc o plecionce.
Do łączenia z plecionką, niezastąpiony FG Knot ale trzeba się bardziej postarć, żeby był ciasno zawiązany, FC jest sztywniejszy niż żyłka i to, co trzyma się na żyłce z FC potrafi się zsunąć.
Do połączenia z dużo cieńszą żyłką - węzeł Albright.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Cyslavv

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #154 dnia: 24.07.2023, 21:04 »
Cześć,

Czy do plecionki 30lbs stosuje się jeszcze strzałówkę? Jeżeli tak to jaką?
Dodam ze plecionka na zestawie SPOD tylko do nęcenia.

Pozdrawiam,