Autor Wątek: Dobre żyłki do bata i odległościowki  (Przeczytany 7951 razy)

Offline marius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Dobre żyłki do bata i odległościowki
« dnia: 08.09.2021, 19:34 »
Witam,

szukam dobrych żyłek do bata i odległościówki. Jakie możecie mi polecić żyłki (główną i przyponową) na takie ryby jak przede wszystkim średni i większy leszcz i lin? Czy żyłka przyponowa może być taka jak główna  tyle że o mniejszej średnicy czy musi być typowo przyponowa? Czy do bata żyłka powinna być tonąca czy pływająca?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #1 dnia: 08.09.2021, 21:45 »
Przyponówka na wodę stojącą: np. Hydra Prodige/Górek Nylon Premium, Matrix Power Micron, Preston Accu Power (0.12 - 0.14 mm, więcej jeżeli duże liny). Główna do bata: nadaje się większość żyłek przyponowych i uniwersalnych (np. Drennan Supplex). Główna do matchówki: "tonąca" po zatopieniu często tonie zbyt głęboko, co negatywnie wpływa na skuteczność zacięć - lepsza może być żyłka kołowrotkowa w rodzaju Preston Float Max, która po zatopieniu utrzymuje się bliżej powierzchni.

Online motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 012
  • Reputacja: 216
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #2 dnia: 09.09.2021, 00:02 »
Do bata używam Hydra Prodige 0,16mm, a co 8)
Do odległościówki Tubertini gorilla sinking 0,18mm.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #3 dnia: 09.09.2021, 00:26 »
Nie. Do przyponu nie może być taka żyłka jak do głównej, lecz w mniejszej średnicy. Aczkolwiek być może. Lecz nie wiedzą o tym ludzie, którzy zadają takie pytania.
Na dzień dobry tylko przyponówka i to 2 rozmiary mniejsza niż główna. Dalej... Nie powinieneś mieszać markowej żyłki przyponowej np Drennana z markową żyłką główną Jaxona, bo można się przejechać w kwestii wytrzymałości różnych średnic u różnych producentów.
Żyłka główna stosowana jako przypon, lecz w mniejszej średnicy to szczególne przypadki, ale skup się na: żyłka główna lepszej marki niż przypon. Żyłka główna nie może jakością odstawać za bardzo od przyponowej, ponieważ może się okazać, że jest cieńsza od przyponu.
Żyłki tego samego producenta powinny zachować odpowiedni stosunek wytrzymałości względem siebie. Lecz nie muszą.

Do bata i odległościówki stosuje się zupełnie inne żyłki.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #4 dnia: 09.09.2021, 07:17 »
Do bata możesz użyć tej samej marki żyłki jako główną i jako przypoową z zachowaniem różnych średnic. Tak jak pisał koga wyżej np. o dwa rozmiary cieńsza na przypon niż główna. Ja buduję zestawy na żyłce Robinson Super Cup. Tonąca żyłka przy bacie to tylko do "frangielki" ale tu się nie wypowiem, bo nie łowię w ten sposób.
Do odleglosciowki żyłka obowiązkowo tonąca. Np Tracucco T-Force XPS Match.
Możesz poczytać jeszcze tutaj:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=6044.0
Połamania.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #5 dnia: 09.09.2021, 07:32 »
Do splawika zawsze rewelacyjne były żyłki STROFT. Mocne i sprawdzone przez wielu zawodników. Jak kiedyś startowałem w zawodach to do bata miałem całe zestawy budowane na Strofcie, a do odległościówki przypony robiłem z żyłki tej firmy. Zresztą, do dzisiaj używam ich przyponówek z powodzeniem do metody

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #6 dnia: 09.09.2021, 08:38 »
Do przyponów od wielu , wielu lat stosuję tylko Strofta , jakoś mnie nie zawodzi .
Do bata cały zestaw na Strofcie . W odległościówce  Trabucco S-force .


Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #7 dnia: 09.09.2021, 09:35 »
Zestawy do bata i tyczki buduję na żyłkach Stroft GTM, przypony wiążę na żyłkach Stroft GTM, Fiume Super Competition oraz Matrix Power Micron X. Z tych trzech żyłek Fiume oraz Matrix mają średnicę zgodną z opisem na szpulach, natomiast Stroft jest pogrubiony o 0,02 mm.

Do odległościówki mogę szczerze polecić żyłkę, polecaną kiedyś na tym forum przez Kolegę N3su a mianowicie MS Range Pro Match Line. Żyłka bardzo dobrze tonie, nawet przy pierwszym użyciu nie ma problemu z jej zatopieniem. Aktualnie używam trzech grubości - 0,15 mm, 0,18 mm (do ogólnego przeznaczenia) oraz 0,22 mm (na większe komercyjne karpie). Tu ciekawostka - żyłki 0,15 mm oraz 0,22 mm są przegrubione o 0,01 mm, natomiast 0,18 mm ma realną średnicę 0,175 mm.

Offline lajon38

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 316
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #8 dnia: 09.09.2021, 10:45 »
Do bata i do przyponów feederowych używam tej żyłki.

https://allegro.pl/oferta/mikado-zylka-lx-sapphire-classic-50m-0-16-mm-9843430676

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #9 dnia: 09.09.2021, 16:13 »
Podzielam dobre opinie o żyłce Stroft. Ja także na tej żyłce najczęściej buduję zestawy do bata. :)

Generalnie stosuję zasadę doboru średnicy przyponu o jeden stopień mniejszy od żyłki głównej dla żyłek do 0,14 mm włącznie i o dwa stopnie mniej przy średnicach większych.
 
Na ogół przy łowieniu batem lepiej jak żyłka główna nie jest zatopiona. Jednak przy silnym wietrze łowienie może być bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Wiatr przemieszcza szybko zestaw z pola nęcenia. Zmieniam więc wtedy zestaw na  fragielkę. Stabilność położenia takiego zestawu jest znacznie lepsza.  Fragielkę stosuję przy batach do 6 m. Dłuższe baty zmniejszają komfort łowienia tym sposobem.

marius:
Wszystkie żyłki mają gęstość większą od wody, a więc wszystkie są tonące. Jednak jeśli nie zostaną zanurzone całkowicie  pod wodę, to napięcie powierzchniowe nawet bardzo małych wystających fragmentów może utrzymać całość lub część na powierzchni.

 :)
Marian

Online ErykS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jarocin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #10 dnia: 09.09.2021, 16:27 »
Ja ostatnio do odległościówki stosuje żyłki colmic i nie narzekam na przypony natomiast clarusso i też  się nie zawiodłem na nich. Ogólnie używałem już trabuco, mavera, cralusso i wszystkie były ok .
Eryk :-)

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #11 dnia: 09.09.2021, 16:43 »
Żyłka do odległościówki - w ostatnich latach Rive Match,
Przyponówki - Maver SLR na stojącą, Maver Exel  na płynącą - chyba najmocniejsza przyponówka jaką stosowałem, niestety mocno sztywna.
Na zestawy i przypon - uniwersał- Maver Lenza Madre, albo Maver Smart 619
W tym sezonie testuję Górek Nylon, jak na razie są ok.
Kuba

Offline Lewapiks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 429
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #12 dnia: 10.09.2021, 16:41 »
Dobra żyłka do matcha to Trabucco XPS Match Sinking. Od lat ich używam. Uwaga - delikatnie przegrubione.

Offline gorrys7

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 2
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #13 dnia: 05.11.2021, 15:04 »
Potwierdzam jakosc zylki stroft.Jednak ostatnio jakby stracila na wartosci.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobre żyłki do bata i odległościowki
« Odpowiedź #14 dnia: 07.11.2021, 16:44 »
Dobra żyłka do matcha to Trabucco XPS Match Sinking. Od lat ich używam. Uwaga - delikatnie przegrubione.
W przeciwieństwie do innych Trabucco, prawie nie przegrubiona. Też polecam, również do feedera.
Pozdrawiam,
Tomek