Autor Wątek: Mini-Szlifierka  (Przeczytany 2052 razy)

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Mini-Szlifierka
« dnia: 25.10.2021, 21:54 »
Poszukuje Mini szlifierki do drobnych prac, ewentualnie grawerowania (pierwsze próby grawerowania ).  Najlepiej w zestawie z końcówkami.
Jeśli ktoś używa bądź używał może podpowie , na co zwrócić uwagę, może jakiś konkretny model poleci. Budżet  ok 150 - 200 zł , chyba że warto trochę dopłacić i mieć maszynkę do końca świata i o jeden dzień dłużej.

z góry dzięki za pomoc.

poniżej przykładowy zestaw z elementami które by mnie interesowały.
https://aliaz.pl/images/aliaz/480000-481000/MINI-SZLIFIERKA-MULTISZLIFIERKA-FREZARKA-320-EL_%5B480955%5D_1200.jpg

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #1 dnia: 25.10.2021, 22:06 »
Swego czasu bawiłem się w modelarstwo redukcyjne, z tego co pamiętam koledzy modelarze polecali przeważnie urządzenia firmy Dremel. Ponieważ było to już dość dawno temu niestety nie wiem czy Dremel nadal trzyma dawny poziom.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #2 dnia: 25.10.2021, 22:15 »
Swego czasu bawiłem się w modelarstwo redukcyjne, z tego co pamiętam koledzy modelarze polecali przeważnie urządzenia firmy Dremel. Ponieważ było to już dość dawno temu niestety nie wiem czy Dremel nadal trzyma dawny poziom.

Trzyma. Ja sam nie mam ale znajomi co się znają polecali mi właśnie tę markę jeżeli miałbym kupować.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #3 dnia: 25.10.2021, 22:40 »
Dzięki za pomoc. Pewnie sprzęt super, ale cena pełnego zestawu który by mnie interesował sporo wyższa. Myślę że aż tak dobrego sprzętu nie potrzebuje na początek.

Offline Robert 57

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 218
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Sącz
  • Ulubione metody: waggler i feeder

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #5 dnia: 25.10.2021, 22:52 »
Dzięki za pomoc. Pewnie sprzęt super, ale cena takiego zestawu który by mnie interesował sporo wyższa. Myślę że aż tak dobrego sprzętu nie potrzebuje na początek.
220 zł kosztuje podstawowy model Dremela z niewielkim zestawem akcesorii, które na początek być może Ci wystarczą. To niewiele ponad założony budżet. Zerknij też na Proxxona, również solidna marka, ale podobnie jak Dremel w trochę większych pieniądzach. Obawiam się, że te "super" zestawy w skrzynkach z tysiącem akcesorii mogą na dłuższą metę nie podołać.

Offline Robert 57

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 218
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Sącz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #6 dnia: 25.10.2021, 23:02 »

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #7 dnia: 25.10.2021, 23:02 »
Dzięki za pomoc. Pewnie sprzęt super, ale cena takiego zestawu który by mnie interesował sporo wyższa. Myślę że aż tak dobrego sprzętu nie potrzebuje na początek.
220 zł kosztuje podstawowy model Dremela z niewielkim zestawem akcesorii, które na początek być może Ci wystarczą. To niewiele ponad założony budżet. Zerknij też na Proxxona, również solidna marka, ale podobnie jak Dremel w trochę większych pieniądzach. Obawiam się, że te "super" zestawy w skrzynkach z tysiącem akcesorii mogą na dłuższą metę nie podołać.

Czy zwracać uwagę na jakieś minimum mocy dla takiego urządzenia?? Zasilanie chyba lepiej sieciowe ,   jak wygląda kupno końcówek, czy są przystosowane do konkretnej firmy, czy uniwersalne i dostępne bez problemu. Nigdy  nie pracowałem takim czymś i jestem kompletnie zielony , więc sorki za głupie pytania.

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #8 dnia: 25.10.2021, 23:09 »
https://www.action.com/pl-pl/p/dummy-3002840/
Mam "Ferma" kupionego dawno temu, w czasie kiedy był polecaną tańszą alternatywą dla Dremela. Nie polecałem tego sprzętu bo to zestaw którego już się nie kupi i nie wiem czy ten nowy nadal jest dobry.
Zasilanie sieciowe praktyczniejsze, ważne żeby była płynna regulacja obrotów. Warto kupić niezbędne akcesoria ale dobrej jakości, te w tanich zestawach będą zużywały się w oczach. Zazwyczaj uchwyt jest zaciskowy jak w wiertarkach więc akcesoria są raczej uniwersalne, ograniczone jedynie maksymalnym rozwarciem szczęk głowicy.
Popatrz może na ofertę popularnego serwisu aukcyjnego, poczytaj opinie, jeżeli będą pozytywne to kup coś tańszego ale dokup niezbędne akcesoria lepszej jakości.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #9 dnia: 25.10.2021, 23:27 »
oki. Więc faktycznie lepiej kupić z kilkoma dodatkami niż całym milionem gadżetów, a jak będzie potrzeba to dokupić coś dodatkowo.

Czy może ktoś polecić  poradnik , książkę , ebooka , czy stronę o grawerowaniu żeby poczytać trochę przed zabawą.

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #10 dnia: 26.10.2021, 08:34 »
Jeżeli nastawiasz się głównie na grawerowanie to może zerknij na grawerkę Dremel Engraver -kosztuje trochę ponad  stówkę, jest mała i z pewnością będzie bardziej poręczna. Przyznam, że odkąd porzuciłem modelarstwo praktycznie nie używałem mini szlifierki, więc może zastanów się nad taką opcją.

Offline belkowski28

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 283
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Włocławek
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #11 dnia: 26.10.2021, 08:51 »

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #12 dnia: 26.10.2021, 08:59 »
Mam taką szlifierkę i mogę polecić  maszyna na lata https://proxxon-sklep.pl/product-pol-38569-PROXXON-MINISZLIFIERKA-WIERTARKA-FBS-240-E-28472.html ale do grawerowania niezbędny jest https://proxxon-sklep.pl/product-pol-40183-PROXXON-WALEK-GIETKI-110-P-100-CM-PR28620.html?query_id=1 zwiększa wygodę pracy.

Właśnie oglądałem na youtube test kilku modeli, i akurat wygrał Proxton FBS 240 , więc chyba faktycznie lepiej zainwestować i bawić się spokojnie.

A jak wygląda sprawa nagrzewania się silnika , trzeba często wyłączać i odczekać na wychłodzenie czy nie trzeba zwracać uwagi ?

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #13 dnia: 26.10.2021, 09:39 »
Mam taką szlifierkę i mogę polecić  maszyna na lata https://proxxon-sklep.pl/product-pol-38569-PROXXON-MINISZLIFIERKA-WIERTARKA-FBS-240-E-28472.html ale do grawerowania niezbędny jest https://proxxon-sklep.pl/product-pol-40183-PROXXON-WALEK-GIETKI-110-P-100-CM-PR28620.html?query_id=1 zwiększa wygodę pracy.

Właśnie oglądałem na youtube test kilku modeli, i akurat wygrał Proxton FBS 240 , więc chyba faktycznie lepiej zainwestować i bawić się spokojnie.

A jak wygląda sprawa nagrzewania się silnika , trzeba często wyłączać i odczekać na wychłodzenie czy nie trzeba zwracać uwagi ?
Ja na Twoim miejscu jeszcze bym przemyślał sprawę, jeżeli nie masz perspektyw na używanie tego typu urządzenia częściej (hobby, majsterkowanie) to będzie się tylko kurzyć.
Żeby używać węża trzeba szlifierkę powiesić na stojaku (nie wiem czy jest w komplecie, u mnie w zestawie był) wymaga to blatu roboczego bo zazwyczaj stojak jest przykręcany tak jak imadło.
Z dołączonych akcesoriów do grawerowania użyjesz tylko frezów (o ile będą w zestawie) - ze swojej strony polecam frezy stomatologiczne - są w różnych kształtach - do kupienia w sklepach dla stomatologów.
Ja osobiście chyba kupiłbym grawerkę Dremela, a jak hobby by mnie nie wciągnęło to trochę mniej byłoby żal wydanej stówki niż trzech czy czterech na Dremela czy Proxxona.
Chyba że wiesz, że będziesz ze sprzętu korzystać często - to wtedy jak najbardziej warto zainwestować w coś porządnego.       

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini-Szlifierka
« Odpowiedź #14 dnia: 26.10.2021, 09:52 »
Mam taką szlifierkę i mogę polecić  maszyna na lata https://proxxon-sklep.pl/product-pol-38569-PROXXON-MINISZLIFIERKA-WIERTARKA-FBS-240-E-28472.html ale do grawerowania niezbędny jest https://proxxon-sklep.pl/product-pol-40183-PROXXON-WALEK-GIETKI-110-P-100-CM-PR28620.html?query_id=1 zwiększa wygodę pracy.

Właśnie oglądałem na youtube test kilku modeli, i akurat wygrał Proxton FBS 240 , więc chyba faktycznie lepiej zainwestować i bawić się spokojnie.

A jak wygląda sprawa nagrzewania się silnika , trzeba często wyłączać i odczekać na wychłodzenie czy nie trzeba zwracać uwagi ?
Ja na Twoim miejscu jeszcze bym przemyślał sprawę, jeżeli nie masz perspektyw na używanie tego typu urządzenia częściej (hobby, majsterkowanie) to będzie się tylko kurzyć.
Żeby używać węża trzeba szlifierkę powiesić na stojaku (nie wiem czy jest w komplecie, u mnie w zestawie był) wymaga to blatu roboczego bo zazwyczaj stojak jest przykręcany tak jak imadło.
Z dołączonych akcesoriów do grawerowania użyjesz tylko frezów (o ile będą w zestawie) - ze swojej strony polecam frezy stomatologiczne - są w różnych kształtach - do kupienia w sklepach dla stomatologów.
Ja osobiście chyba kupiłbym grawerkę Dremela, a jak hobby by mnie nie wciągnęło to trochę mniej byłoby żal wydanej stówki niż trzech czy czterech na Dremela czy Proxxona.
Chyba że wiesz, że będziesz ze sprzętu korzystać często - to wtedy jak najbardziej warto zainwestować w coś porządnego.       

Jeszcze czekam, może będą inne modele i opinie. Z materiałów, które oglądałem to akurat Dremel nie wypada tak dobrze ( co mnie szczerze zdziwiło i to bardzo ) , częściej nawet Bosch ma lepsze opinie. Szlifierki będę używał typowo hobbystycznie , ale chce kupić z odpowiednią mocą że przy szlifowaniu czy grawerowaniu będzie trzeba delikatnie robić, żeby nie zatrzymać. Na pewno z wężem elastycznym  bo to jednak wygoda przy precyzyjnych pracach.