Autor Wątek: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić  (Przeczytany 12908 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« dnia: 26.10.2021, 23:24 »
Siemka.

Będzie krótko i treściwie. Takie tematy trzeba omawiać w krótkich, żołnierskich komendach. Wtedy najlepiej zapadają w pamięć. Do sedna.

O co chodzi? Lubię (wy zapewne też) raz na jakiś czas udać się na niczyją wodę, na jakimś zapomnianym pustkowiu, odludziu, z dala od miasta czy zabudowań.

Takie miejsca są czarujące ale niestety zdarzyło mi się mieć kilka razy nie miła sytuację gdzie ktoś (czasem dwóch) obcy podchodził do mnie. Niby zagadać, niby popatrzeć ale widać było, że coś pod czachą mu pracuje i miałem wrażenie, że nie koniecznie o wynik wędkarski mu chodzi.

Jak się zachować w takiej niepewnej sytuacji, lub co gorsza gdy intencje tej osoby staną się jawne i nagle trzeba będzie dać odpór jakiemuś napastnikowi? Co robić, czego nie. Zapraszam do lektury. :beer:


Wstępną selekcje ofiary złodziej robi wzrokowo oceniając ofiarę i jej zachowanie. To co musimy wiedzieć, że pewne zachowania potrafią skutecznie odstraszyć napastnika. Oto one:

- Patrzenie w oczy.
W pierwszym kontakcie z nieznajomym, złap z nim kontakt wzrokowy i na wstępie zawieś swoje oczy na jego oczach przez kilka sekund. To znana od dawna postawa pewności siebie i odwagi. W trakcie dalszej rozmowy wracaj do tego co jakiś czas i pokaż w ten sposób, że jestem pewnym siebie gościem. Zero patrzenia w ziemię, rozglądania się na boki itp, itd.

- Wyprostowana sylwetka.
Postawa gotowości, wysportowania i pewności siebie. Zero garbienia, drapania się po uchu, czy dłubania w nosie. Pierś wypięta jak do orderu, nogi wyprostowane w kolanach (trzeba wizualnie mieć jak najwięcej centymetrów), broda zadarta do góry.

- Spokojny, niski głos.
Mów mało, ale treściwie. Staraj się obniżyć barwę głosu, nie mów szybko. Powoli, ale treściwie, tonem zdecydowanym. Przeklnij raz na jakiś czas. Mała "kurwa" przemycona do krótkiego zdania doda kilka punktów.

- Zero alkoholu.
Na samotnych zasiadkach w dziczy nie pij alkoholu. Obniża on sprawność fizyczna, intelektualna i sprawia, że będąc w stanie upojenia jesteś atrakcyjniejszym kąskiem.

- Trzymaj na dystans.
Nie podchodź i staraj się trzymać dystans minimum 1,5 metra od rozmówcy. Gdy dojdzie do sytuacji gdzie napastnik będzie ewidentnie dążyć do skrócenia dystansu, reaguj natychmiast. Dobre są krótkie komendy z nutka humoru. Na przykład: "Nie podchodź do mnie za blisko, nie lubię męskiego towarzystwa!"

- Gestykuluj!
W trakcie rozmowy używaj rąk jako nośnika informacji o pewności siebie. Gestykulacja rozumiana jako podnoszenie rąk, pokazywanie coś z boku, klaskanie, zaciskanie pieści (wszystko to wiadomo dopasowane do treści rozmowy i jej temperamentu) w oczach napastnika jest niemile widziane. Świadczy to o pewności siebie, gotowości do działania. Najgorsze co można zrobić to stać jak przysłowiowy Jasiu przy tablicy gdy Pani z maty go odpytuje w szkole. Ręce spuszczone wzdłuż ciała, głowa pochylona, i zabawa paluszkami. Zapomnij o tym!

- Posiadaj narzędzia do obrony.
Najlepszym i w miarę budżetowym zestawem do samoobrony jest gaz i pałka. Obie te rzeczy są dozwolone, mozna je posiadac i w razie KONIECZNOŚCI legalnie użyć przeciw drugiemu człowiekowi. Jakie są najlepsze? Gaz w żelu, min. 50ml objętości i z blokada przycisku. Pałka najlepiej teleskopowa.
Ten ekwipunek trzymaj w miejscu widocznym dla osób trzecich i pod ręką tak byś mógł go użyć natychmiast. Najlepiej mieć w kaburach podpięte w pasie przy spodniach. I podkreślam, widoczność takiego zestawu to świetna prewencja.

- Wybieraj odpowiednie miejsca.
Jakie to są? Najlepsze są miejscówki do których prowadzi wąskie gardło, i nie możliwości podejść z boku, bo na przykład rosną gęsto jeżyny. W wąskim, ciasnym gardle łatwiej się bronić przed dwoma czy nawet trzema osobami. Pole działania zawęża możliwość zajścia od tyłu czy z boku i w przypadku strzelania gazem, czy miotania pałka działa na korzyść broniącego się.

- Wykorzystuj naturę!
Suchy piasek sypniety w oczy, czy chwycenie w dłoń dużego kamienia, cegły, czy tulipana z butelki szklanej leżącej w stercie śmieci jest opcja na czarna godzinę i warto z tyłu głowy mieć otwarte horyzonty, że każda rzecz może się przydać.

- Miej porządek na stanowisku.
Taki detal a jednak ma znaczenie. Osoby roztrzepane są w oczach złodziei lepszym kandydatem na ofiarę niż uporządkowany gość, u którego wszystko ma swoje miejsce. Dyscyplina i porządek jest oznaką siły.



To by w skrócie było na tyle, nie życzę nikomu przykrych spotkań, ale w razie "w" polecam stosować się do takich zachowań. W oczach napastnika będziecie mało atrakcyjni do ataku, i już na poziomie weryfikacji wasza kandydatura odpadnie :beer: tego sobie i wam życzę na naszych zasiadkach :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #1 dnia: 26.10.2021, 23:37 »
Dobre rady, na pewno przydatne i godne zapamiętania.

Pokaże Twój wpis żonie, bo twierdzi, że jestem świr, kiedy kłade pod krzesłem maczetę, albo batona na półkę boczną :)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #2 dnia: 26.10.2021, 23:55 »
Zapomniałem o jeszcze jednym.

Wychodząc na spotkanie z obcym, skup się całym sobą na jego osobie. Zapomnij o przerzucaniu zestawu, zerkaniu na spławik. Cała swą uwagę poświęć gościowi, ale robiąc to na chłodno. Patrz w oczy, stój wyprostowany, niech widzi gaz i pałkę, mów mało, obserwuj jego ruchy. Taka postawa będzie informacja "nie jesteś tu mile widziany, mam Cię na celowniku, jestem gotów na konfrontację".

Bądź asertywny i po wymienieniu kurtuazyjnych, poznawczych pierwszych zdań, grzecznie ale zdecydowanie zasugeruj by gość nie przeszkadzał Ci, bo lubisz ciszę i spokój nad wodą. Warto wspomnieć, że z natury jesteś nerwowy gość i pomaga Ci to się wyciszyć. To bardzo dobra laurka i kolejny znak na "nie" przy naszej osobie w jego oczach.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 934
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #3 dnia: 27.10.2021, 08:38 »
Ciekawy wpis. Dziękuję.

W przeszłości sporo czasu spędzałem nad rzekami w różnych odludnych miejscach, ale plus był taki, że praktycznie nigdy nie byłem sam tylko z ekipą. Więc było bezpieczniej.
;)

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #4 dnia: 27.10.2021, 08:41 »
Bardzo przydatny artykuł, dający do myślenia. Nad wodą zwykle jestem sam, łowię w miejscu w którym kręcą się różni ludzie bo to teren miejski ale na uboczu, idealne miejsce na piwko w plenerze. Nawet ostatnio zastanawiałem się nad gazem i chyba go sobie dziś zamówię :)


Siemka.

będąc w stanie upojenia jesteś atrakcyjniejszym kąskiem.


To akurat nie jest prawda, testowałem na imprezach i nie działało na dziewczyny :P
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #5 dnia: 27.10.2021, 08:54 »
Super rady w pigułce :thumbup: Mam nadzieję że każdy je przeczyta i zapamięta.
Robert

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #6 dnia: 27.10.2021, 09:18 »
Ja mam zawsze Lolę przy sobie,zresztą jak łowimy jest ciepło najczęściej i człowiek rozebrany,widząc gościa pokrytego w 50% ciała w tatuażach rzadko się zdarza żeby chcieli coś,zawsze u mnie kończy się na rozmowie i zawinięciu delikwentów,Ale rady :thumbup:
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Offline Jareek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #7 dnia: 27.10.2021, 10:43 »
Przydatne ale też trochę straszne, że taki post powstał. Najgorsze jest to, że często pewne nieprzyjemności nad wodą tworzą wędkarze-wędkarzom. Sam byłem świadkiem pewnego rodzaju ataku pary starszych wędkarzy na innego łowiącego bo im się numery rejestracyjne jego samochodu nie podobały. Był to dość agresywny atak na zasadzie próby wynoszenia sprzętu ze stanowiska(szarpaniny) i straszenia, że odjedzie stąd na lawecie...Oczywiście interweniowaliśmy i udało się ów Panów opanować ale niesmak pozostał. Mieszkam niedaleko granicy czterech województw i często zdarza się, że wędkarze łowią w innym okręgu i spotykają się z taką reakcją "tubylców". Planuje w przyszłym sezonie połowić trochę nad dzikimi odcinkami rzeki w spokoju, daleko od ludzi i po przeczytaniu tego postu chyba zaopatrzę się w jakiś gaz :-)
Jarek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #8 dnia: 27.10.2021, 10:51 »
Azymut :thumbup:
A dasz link do przykładowego dobrego gazu?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #9 dnia: 27.10.2021, 11:40 »
To akurat nie jest prawda, testowałem na imprezach i nie działało na dziewczyny :P

To działa w drugą stronę. A potem po wytrzeźwieniu następuje niespodziewanka :)

Ja mam zawsze Lolę przy sobie,zresztą jak łowimy jest ciepło najczęściej i człowiek rozebrany,widząc gościa pokrytego w 50% ciała w tatuażach rzadko się zdarza żeby chcieli coś,zawsze u mnie kończy się na rozmowie i zawinięciu delikwentów,Ale rady :thumbup:

Wydaje miś się, że ocena na podstawie tatuaży to przesada chociaż sam nie mam. Jeden drugiemu nierówny i takie niechlujne bazgroły to często ktoś kto może być pomocny w "rozwiązywaniu problemów" :) Często ludzie mają prawdziwe arcydzieła i nie każdego na takie stać. Prędzej ktoś kto zechce porozmawiać o tym czy ryby biorą i sprawach technicznych niż szukać zaczepki.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #10 dnia: 27.10.2021, 11:49 »
Azymut :thumbup:
A dasz link do przykładowego dobrego gazu?

Jasne.

Ten gaz jest z gatunku budżetowych ale spełnia wszystkie wymogi. Jest w żelu, ma duża pojemność i ma blokadę przycisku.
https://allegro.pl/oferta/gaz-pieprzowy-obronny-100ml-klever-ko-strumien-zel-6655971295

Nie ma uchwytu do pasa, ale są różne pokrowce, ewentualnie poszukaj na innych aukcjach buteleczek z klipsem do pasa :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #11 dnia: 27.10.2021, 11:51 »
Kiedyś jako młody chłopak spinningowałem samotnie na jednym z wiślanych starorzeczy. W pewnym momencie usłyszałem plusk, kiedy spojrzałem w tamtą stronę zobaczyłem biegnące  3 - 4 zdziczałe psy, które wyglądały niemal jak hieny. Przyznam, że nigdy wcześniej, ani potem nie widziałem tak wyglądających psów. W ciągu kilku sekund siedziałem już na drzewie, które szczęśliwym trafem rosło kilka metrów ode mnie. Wolałem nie myśleć co mogłoby się wydarzyć gdyby jeden z psów się nie poślizgnął i nie wpadł łapą do wody, a ja nie usłyszałbym tego plusku...   

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #12 dnia: 27.10.2021, 12:24 »
Azymut :thumbup:
A dasz link do przykładowego dobrego gazu?

Jasne.

Ten gaz jest z gatunku budżetowych ale spełnia wszystkie wymogi. Jest w żelu, ma duża pojemność i ma blokadę przycisku.
https://allegro.pl/oferta/gaz-pieprzowy-obronny-100ml-klever-ko-strumien-zel-6655971295

Nie ma uchwytu do pasa, ale są różne pokrowce, ewentualnie poszukaj na innych aukcjach buteleczek z klipsem do pasa :beer:
Dzięki :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #13 dnia: 27.10.2021, 12:46 »
Bardzo dobre i niezawodne gazy to Sabre Red i Fox ;)

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczeństwo nad wodą - jak się obronić
« Odpowiedź #14 dnia: 27.10.2021, 13:38 »
Uwierz mi że widząc moją gębe i to że jestem pokryty tatuażami ludzie automatycznie mają respekt,nie raz tego doswiadczylem
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.