Autor Wątek: Żyłka do feedera  (Przeczytany 3471 razy)

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 826
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #15 dnia: 24.06.2023, 16:01 »
(...)
Jeśli łowię na żyłkę, to niezmiennie od dwóch sezonów używam Quattron Salsa 0.25mm.

Przymierzałem się do niej w kwestii wędek typowo gruntowych ale sprzedawca mi odradził bo podobno strasznie rozciągliwe są. Prawda li to?

Tak, jest dość elastyczna, miękka przez co nie do końca uzyskuję satysfakcjonujący efekt, gdy robię z niej skrętkę. Aczkolwiek ta wada przekłada się na wartość dodaną, bo sprzyja to amortyzacji podczas holu.
Mi ta żyłka przypadła do gustu (łowię na nią na metodę i na "klasyka"), mam jeszcze chyba z pół szpuli, a kupiłem całe 3000m ;)
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #16 dnia: 24.06.2023, 18:50 »
Shimano technium bardzo dobra żyłka co kolega głupoty pisze. Miałem w ubiegłym roku jakaś nie markową 0.30 ta się dopiero plątała i sama wyskakiwala ze szpuli. Przy shimano tego nie ma więc ja polecam używam do metody 0.30mm jak i do trupka.

Wiem że są jej zwolennicy ale mi po prostu nie pasuje.

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #17 dnia: 24.06.2023, 19:01 »
Może to wina kołowrotków albo źle coś robisz jak nawijasz lub trafiłeś na nie wiadomo jaką tą żyłkę...
C&R

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #18 dnia: 24.06.2023, 22:29 »
Tak, jest dość elastyczna, miękka przez co nie do końca uzyskuję satysfakcjonujący efekt, gdy robię z niej skrętkę. Aczkolwiek ta wada przekłada się na wartość dodaną, bo sprzyja to amortyzacji podczas holu.

Szkoda... jakoś do klasyka sztywniejsza mi podchodzi...
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #19 dnia: 24.06.2023, 23:41 »
Ta żyłka 0.22 mm sprawuje się dobrze w rzecznych warunkach:

https://sklepdrapieznik.pl/zylki/32143-zylka-ms-range-pro-ls-feeder-line-300m-022mm.html
Dobra i mocna żyłka. Faktyczna wytrzymałość 3,6 kg.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Antoni

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 4
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #20 dnia: 26.06.2023, 06:50 »
Skrętka z grubej żyłki (ja idę na całość i stosuję "bazarową" 0,40 ;)) wiązana do plećki standardowym węzłem do wiązania haczyka z łopatką potem stoper i metalowy krętlik z agrafką - żadne plastikowe wynalazki bo lubią się w plecionkę wrzynać. Można się bawić w feeder gumy zamiast skrętki ale nigdy nie czułem większej potrzeby.

Plecionkę stosuje Mikado Octa Braid 0.10 (czyli realnie jakieś 0.12 ;D) i taki koszyk 112g plus towar lata jak złoto.

Podoba mi się to rozwiązanie. Ja póki co robiłem podobnie, z tą różnicą że zamiast węzła stosowałem krętlik, a skrętkę robiłem z żyłki głównej. Myślicie że to błąd?

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #21 dnia: 26.06.2023, 07:11 »
Podoba mi się to rozwiązanie. Ja póki co robiłem podobnie, z tą różnicą że zamiast węzła stosowałem krętlik, a skrętkę robiłem z żyłki głównej. Myślicie że to błąd?

Akurat przy łowieniu na plećkę jak chcesz mieć zestaw ze skrętką to musisz go zrobić z żyłki - a jak trzeba tak zrobić bo innego wyjścia nie ma to lepiej wybrać najsztywniejszą którą ma się pod ręką - niektórzy robią ją z nawet fluorokarbonu. A jeśli łowisz na żyłkę główną grubszą niż 0.22 to kombinować można tylko po co? Generalnie im zestaw prostszy to sprawia mniej problemów nad wodą.

Natomiast jeśli chodzi o szybkozłączki z krętlikiem między skrętką a przyponem to w "amatorskim" łowieniu w nurcie moim zdaniem lepiej taką szybkozłączkę mieć niż jej nie mieć. Po pierwsze ogranicza skręcanie przyponu a po drugie życie "wiślanego" przyponu jest raczej krótkie nawet jeśli nie było pełne "wydarzeń" :)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Antoni

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 4
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #22 dnia: 26.06.2023, 08:08 »
U Ciebie w nurcie taki koszyczek się utrzymuje? Ja póki co wędkuje na Wiśle która podlega pod okręg Tarnów. Ciężarek 100g z nurtu zabiera. Koszyczek 80g z kolcami też...

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #23 dnia: 26.06.2023, 11:22 »
U Ciebie w nurcie taki koszyczek się utrzymuje? Ja póki co wędkuje na Wiśle która podlega pod okręg Tarnów. Ciężarek 100g z nurtu zabiera. Koszyczek 80g z kolcami też...

Zależy od miejsca i od stanu wody. Na najbliższej mi i ulubionej opasce teraz ciężarek 200g może być używany do przepływanki bez spławika :)

Jeśli opaski lub równy brzeg odpadają to pozostają główki/ostrogi. Poniżej masz link jak takie łowiska czytać.

http://zanetygrabowski.pl/?page_id=221

Bo nie jest zawsze tak że ryby nawet te które nurt lubią w tym nurcie zawsze stoją - taka ryba głupia nie jest i jeśli jej się nie opłaca stać w głównym nurcie to szuka sobie miejsca gdzie mniej musi się z nim męczyć.

I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Antoni

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 4
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #24 dnia: 26.06.2023, 11:53 »
Czytanie rzeki to nieziemska umiejętność. Czasem można kobietę szybciej rozszyfrować ;D Ja dopiero raczkuję czytam, oglądam ale jadąc nad rzekę to wszystko wygląda zupełnie inaczej.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Żyłka do feedera
« Odpowiedź #25 dnia: 26.06.2023, 11:56 »
Ja dopiero raczkuję czytam, oglądam ale jadąc nad rzekę to wszystko wygląda zupełnie inaczej.

A ja wcale o wiele mądrzejszy nie jestem :) Taki już urok wielkich rzek i ryb które w nich żyją 8)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.