Autor Wątek: Jak odpowiednio ustawić wędkę  (Przeczytany 1242 razy)

Offline bstst

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Jak odpowiednio ustawić wędkę
« dnia: 23.05.2023, 23:55 »
Dobry wieczór, w jaki sposób najlepiej ustawić podpórki pod method feeder? Mam przednią i tylną podpórkę flagmana na jedną wędkę. Pytanie brzmi, wędzisko ustawiać w sposób żeby wędka leżała bokiem do tafli wody? Czy normalnie przodem? Ustawiłem do tej pory bokiem, żeby szczytówka była bardziej napięta. Natomiast przodem jak rzucę centralnie przed siebie to szczytówka będzie w linii prostej… Drugie pytanie, do tej pory stawiałem bokiem, po zarzuceniu zamykam kabłonek, odkladam wędkę, w tym momencie czekam aż żylka pójdzie po całości pod wodę? Jeżeli tego nie zrobię to mam wrażenie że żylka ma luz i nie jest odpowiednio napięta… nie wiem w którym momencie należy zrobić ruch korbką kołowrotka żeby wszystko było cacy, pozdrawiam!

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #1 dnia: 24.05.2023, 07:21 »
Ad 1)
"Książkowo" to im kąt między żyłką a dolnikiem wędziska bardziej zbliżony do prostego tym lepiej. W praktyce nie ma to tak wielkiego znaczenia - grunt żeby Tobie było wygodnie :) Jak siedzisz zwrócony twarzą do tafli wody to rzucasz trochę w bok (jak się da) lub wędzisko ustawiasz pod kątem. Jak szczytówka sygnalizuje branie to wystarczy :)

Ad 2)
Chodzi o technikę rzutu. Zarzucasz, wędzisko w górę na luźnym nadgarstku a gdy żyłka dochodzi do klipa to sam podajnik sprowadza Ci wędzisko "do poziomu". Odkładasz na podpórki i zamykasz kabłąk. Jak zrobisz wszystko dobrze to nie ma potrzeby napinania  żyłki korbką.


I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #2 dnia: 24.05.2023, 07:28 »
Najlepiej ustawić wędkę pod kątem około 45-60 stopni do zarzuconego miejsca, mając szczytówkę jak najbliżej powierzchni wody. Wtedy można siedzieć zwróconym twarzą do łowiska i obserwować wodę, co wg mnie jest bardzo istotne. Brania też są widoczne, może są mniej 'spektakularne', ale nie powinno to stanowić problemu. Inaczej jest trochę jeśli pytasz jak łowić z dwiema wędkami :)
Lucjan

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #3 dnia: 24.05.2023, 09:21 »
Najlepiej ustawić wędkę pod kątem około 45-60 stopni do zarzuconego miejsca, mając szczytówkę jak najbliżej powierzchni wody. Wtedy można siedzieć zwróconym twarzą do łowiska i obserwować wodę, co wg mnie jest bardzo istotne. Brania też są widoczne, może są mniej 'spektakularne', ale nie powinno to stanowić problemu. Inaczej jest trochę jeśli pytasz jak łowić z dwiema wędkami :)

Jak kumasz po angielsku to w tym filmie idealnie wyjaśniono jak należy prawidłowo zarzucać - głównie jak nie robić wielkiego plusku i jak ustawiać wędkę po dojściu do klipa i po wpadnięciu zestawu do wody.

Offline Tetley

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: RMI
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #4 dnia: 24.05.2023, 13:10 »
Najlepiej ustawić wędkę pod kątem około 45-60 stopni do zarzuconego miejsca, mając szczytówkę jak najbliżej powierzchni wody. Wtedy można siedzieć zwróconym twarzą do łowiska i obserwować wodę, co wg mnie jest bardzo istotne. Brania też są widoczne, może są mniej 'spektakularne', ale nie powinno to stanowić problemu. Inaczej jest trochę jeśli pytasz jak łowić z dwiema wędkami :)

Jak kumasz po angielsku to w tym filmie idealnie wyjaśniono jak należy prawidłowo zarzucać - głównie jak nie robić wielkiego plusku i jak ustawiać wędkę po dojściu do klipa i po wpadnięciu zestawu do wody.

w tym filmie...

Tzn. w którym?
Jakiś link?
Pozdrawiam

Robert

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #5 dnia: 24.05.2023, 13:24 »
Drugie pytanie, do tej pory stawiałem bokiem, po zarzuceniu zamykam kabłonek, odkladam wędkę, w tym momencie czekam aż żylka pójdzie po całości pod wodę? Jeżeli tego nie zrobię to mam wrażenie że żylka ma luz i nie jest odpowiednio napięta… nie wiem w którym momencie należy zrobić ruch korbką kołowrotka żeby wszystko było cacy, pozdrawiam!

Robisz to poprawnie. Patrz tylko czy szczytówka się za mocno nie wygina bo przesuniesz podajnik.
Warto na sam koniec, kiedy już poczujesz że wybrałeś cały "luz" zostawić delikatnie wygiętą szczytówkę (odchylenie od wędki o 10°) będziesz wtedy widział na niej tzw. "ocierki ryb" ryby często potrącają płetwami czy nawet pyskiem żyłkę kiedy ryją w mule za pożywieniem. Daje to znać wędkującemu o tym czy w polu nęcenia są ryby, bo jeśli nie ma i siedzisz tam godzinę, to zwyczajnie warto zmienić miejscówkę.
Jest jeszcze taktyka "nęcenia drugiej linii" i przerzucania się na nią, ale najpierw musisz być pewien że w zbiorniku na pewno jest ryba.
W każdym razie spokojnie, wszystko powoli, wiedza jak się zachować przyjdzie z czasem spędzonym nad wodą, wiedzą z forum i poradników z YouTubka. Polecam Ci kanały: WJNR, Fishing Queen, Akademia Feedera Tv, i wszelkie filmy z udziałem Pana Stanisława Karwackiego aka. "Stachu" (jak wpiszesz w YT " Stachu ryby" to Ci tego trochę wyskoczy.
Pomyślnych brań życzę :narybki:
Nosferatu z koncentratu

Offline bstst

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #6 dnia: 24.05.2023, 15:34 »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, jeszcze zapytam dla formalności, po zarzuceniu, zamknięciu kablówka, odkładam wędzisko, i od razu delikatnie pozbywam się luzu na żyłce? Czy dopiero w momencie gdy żylka cała pójdzie po wodę? Zacząłem zaznaczać sobie na żyłce białym markerem miejsce w które rzucam, i po zarzuceniu i delikatnym zwinięciu często zaznaczony fragment żyłki jest np na szpuli dlatego właśnie za dużo żyłki zwijam bo zwijam i po zarzuceniu żeby nie było luzu, i gdy żylka pójdzie pod wodę żeby wygiąć szczytówkę, a zapewne wystarczy tylko raz żeby nie przesadzić?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #7 dnia: 24.05.2023, 19:03 »
Najlepiej rzucać do klipa, wtedy masz rzuty na powtarzalną odległość. W końcowej fazie rzutu odchylasz wędkę, hamując lot podajnika. Podajnik wpada do wody i opada na dno w najlepszy sposób a żyłka w tej końcowej fazie się prostuje. Jak tylko podajnik wpadnie do wody zatapiasz szczytówkę, żeby wiatr nie zrobił z niej balona. Z finalnym napięciem szczytówki lepiej poczekać, aż żyłka zatonie. Można bardzo delikatnie wybierać luz w czasie zatapiania żyłki ale nie jest to konieczne. W żadnym wypadku nie można dopuścić do przesunięcia podajnika, który upadł już na dno.
Miejsce zaklipowania warto na żyłce zaznaczyć markerem, żeby w przypadku konieczności wypięcia klipa albo używając klipów samo wypinających się, można było ponownie zaklipować ten sam dystans.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak odpowiednio ustawić wędkę
« Odpowiedź #8 dnia: 24.05.2023, 19:25 »
Najlepiej ustawić wędkę pod kątem około 45-60 stopni do zarzuconego miejsca, mając szczytówkę jak najbliżej powierzchni wody. Wtedy można siedzieć zwróconym twarzą do łowiska i obserwować wodę, co wg mnie jest bardzo istotne. Brania też są widoczne, może są mniej 'spektakularne', ale nie powinno to stanowić problemu. Inaczej jest trochę jeśli pytasz jak łowić z dwiema wędkami :)

Jak kumasz po angielsku to w tym filmie idealnie wyjaśniono jak należy prawidłowo zarzucać - głównie jak nie robić wielkiego plusku i jak ustawiać wędkę po dojściu do klipa i po wpadnięciu zestawu do wody.

w tym filmie...

Tzn. w którym?
Jakiś link?

Hehe już się poprawiam 😁