Autor Wątek: Koszyk metoda z pva kiełbaska  (Przeczytany 2237 razy)

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Koszyk metoda z pva kiełbaska
« dnia: 22.06.2023, 15:02 »
Witam. Zamierzam przerobić koszyk Prestona XL 30g na ten patent z gumką pod kiełbaski pva(30-40mm) i w związku z tym mam pytania:
1. Rozumiem że po wyjęciu z wody podajnika przed następnym ulokowaniem kiełbaski trzeba podajnik dobrze osuszyć np. ręcznikiem? Czy macie kilka takich podajników i zmieniacie całość?
2. Chciałbym pakować w pva pellet rozm. 2,4,6,8 mm a jako przynęt używać troszkę większych kulek niż standardowo do metody np 16mm. Czy ktoś z Was używał takich rozmiarów przynęt i czy ma to sens?
3. Co ile przerzucać zestaw w przypadku gdy nie ma brań?
Czytałem kilka wątków dotyczących tematu aczkolwiek nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #1 dnia: 22.06.2023, 15:49 »
Myślę że rozwiązaniem może być materiał PVA wolnorozpuszczalny, nie będziesz musiał się martwić że rozleci się w locie bo złapał delikatnie wilgoć z podajnika. Przetarcie ręcznikiem też nie zawadzi.
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #2 dnia: 22.06.2023, 15:54 »
Dzięki za odzew. Takie pva też zakupie, doczytałem jeszcze ze można zalać pva boosterem który może spowolnić rozpuszczanie pva to będę testował.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #3 dnia: 22.06.2023, 16:19 »
Kup sobie Mikado Aperio, zamiast niszczyć Prestona ;)
Raz, że taniej, dwa, że ksztalt bez przerabiania dużo lepszy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #4 dnia: 22.06.2023, 17:18 »
Myślałem a aperio i trochę rażą mnie te burty... Mam obydwa Koszyki i mogę oba przerobić i gdyby rybki współpracowały to sprawdziłbym czy jest jakaś różnica. Zależy mi na dobrej "pułapce" bez zbędnych burt itp. A miał ktoś do czynienia łowiąc w ten sposób ale trochę z większymi przynetami np 16mm? Do nie dawna stosowałem solid bag pva z dobrymi wynikami ale przestało grać. Jest większa presją na łowisku i dużo towaru ląduje w wodzie z tego co widzę. Z obserwacji i Romów wynika że wyniki są słabe. Uznałem więc że solid bag być może też to już jest za dużo i stąd pomysł na kiełbaski z podajnikiem. W środek max 8mm ale na włosie wolałbym już coś co się ewidentnie odzanaczy np 16mm. A może za dużo kombinuje??

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #5 dnia: 22.06.2023, 17:19 »
1. Tak, po wyjęciu zestawu z wody osuszam dobrze gumkę i z grubsza podajnik. Możesz też naszykować sobie kilka podajników z siateczkami i za każdym razem zakładać nowy podajnik na trzonek, jeśli oczywiście masz cierpliwość.
2. Jeśli łowię podajnikiem z pva, to właśnie po to, aby używać zanęt/przynęt które w tradycyjnym podajniku nie miałyby racji bytu. Ma to jak najbardziej sens i jest to efektywne łowienie, szczególnie grubszych ryb.
3. To zależy od przynęty i żerowania ryb. Jeśli łowię na większe kulki, a ryby nie biorą często (lub jeśli nastawiam się tylko na grubą rybę), to i przerzucam rzadziej (1-2 godziny, czasem rzadziej). Mniejsze przynęty i częstsze brania, czyli przerzucam częściej (20-40min).
Michał dobrze Ci radzi - Mikado Aperio to trafny wybór pod względem kosztów, jak i skuteczności.











Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #6 dnia: 22.06.2023, 17:24 »
Dziękuję za konkretne odpowiedzi, rozwiałeś moje wątpliwości. Do tej pory wędkowałem na metodę feederkiem z przynetami max 12mm albo karpiówka z pva z cięższym kalibrem. Czyli to będzie taki mój półśrodek... Może być ciekawie bo nie zauważyłem by ktoś tak łowił... Dziękuję jeszcze raz, pozdrawiam.

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #7 dnia: 22.06.2023, 17:28 »
Ja tak łowię brzanówkami 2,2lb i ewentualnie karpiówkami 3lb, jeśli ma być grubiej i blisko zaczepów. W wędkarstwie to jest piękne, że nie musimy ograniczać się do pewnych schematów, dlatego często łowię hybrydowo - łączę elementy feedera z karpiowaniem i przynosi mi to zarówno efekty, jak i satysfakcję.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #8 dnia: 22.06.2023, 17:35 »
Hmmm myślałem o podajniku 30g z kiełbaska i o feederowym kijku do 100g (flagman legend) ale jak zrobię to może to najpierw zważę 🙃 ewentualnie jakby niekomfortowo się rzucało to by przejść na lekka karpiówke...

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #9 dnia: 22.06.2023, 17:37 »
Jeszcze jedno... W aperio z tego co pamiętam był krętlik do wymiany przyponów czy się mylę? A na zdjęciach chyba widzę jakiś łącznik?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #10 dnia: 22.06.2023, 17:59 »
Przecież krętlik możesz wyrzucić i dać tam, co Ci pasuje ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #11 dnia: 22.06.2023, 18:07 »
No tak. Mam tylko łączniki Prestona i raczej tam nie pasują tak było na sztywno. W sumie może być krętlik, zestaw sobie trochę poleży w wodzie. W metodzie częściej przerzucam i często zmieniam przypony kombinuje itp itd a przy krętlik bywa to dla mnie czasem hmmm irytujące że tak powiem

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #12 dnia: 22.06.2023, 18:12 »
Ja używam łączników karpiowych (krętlik plus taki zaczep z drugiej strony). Na zaczep idzie kawałek koszulki, żeby przypon nie spadł.  A od góry blokuję podajnik stoperkiem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Sych

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #13 dnia: 22.06.2023, 18:17 »
No i git.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyk metoda z pva kiełbaska
« Odpowiedź #14 dnia: 22.06.2023, 19:32 »
Mikado z wymiennym trzonkiem nie mają już krętlika tylko łącznik podobny do tego z podajnika Drennana. Niestety czasem lubi się rozłączyć i tracimy przypon lub podajnik. Stosuję łączniki quick change beads Drennana lub tańsze podobne. Nad podajnik daję, jak Michał stoper, żeby ryba sama się zacinała.
Do mocowania PVA używam gołej gumy np od amortyzatora albo nawet recepturki, którą łatwiej osuszyć niż gumki do włosów, chociaż nie jest tak trwała i nie wygląda tak profesjonalnie, jak ta ostatnia.
Na hak na włosie daję często pellet 8 mm, taki, jaki jest też w PVA.
Podajniki Aperio świetnie się nadają, trzeba tylko założyć gumkę. Burty przy dość dużych kiełbaskach nie przeszkadzją.
Zwykle mam dwa podajniki, jak pierwszy ląduje w wodzie, przygotowuję: osuszam i ładuję kolejny.
Pozdrawiam,
Tomek