Autor Wątek: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?  (Przeczytany 10994 razy)

Offline kadet

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: bat
Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« dnia: 11.11.2015, 18:28 »
Ostatnio wieje u nas na północy, czasu coraz mniej na łowienie (tylko poranki) postanowiłem przerzucić się na metodę, którą można szybko rozpocząć i szybko skończyć wykorzystując czas maksymalnie. Postanowiłem przerobić mojego pickera (Mikado Black Draft 2,7m) na zestaw do połowu okonia na boczny trok.

Dzisiejszy połów był zerowy, ale samo zarzucanie i "kręciołkowanie" sprawiło sporo frajdy. Myślę że wypróbowałem wszystkie "techniki" prowadzenia paprocha ;)

Mam jednak dwa pytania:
1. Jak wiadomo picker ma kilka końcówek o różnej czułości. Na szpuli mam żyłkę 0.18, trok lekki 6g, na haczyku 8 twister. Zastanawiam się jaka końcówka będzie do takiego zestawu najwłaściwsza: czy ta najczulsza czy ta twardsza. Dzisiaj miałem tą najczulszą, ale miałem problemy z obserwacją ze względu na silny wiatr. Czy mogę prosić was o opinię?

2. Podczas zarzucania na jeziorze teren jest zróżnicowany. W odległości zarzucania jest raczej bez roślinności, nie czuć oporów podczas zwijania, w połowie drogi zaczyna się roślinność i zestaw zaczyna się zaczepiać. Ogólnie trok jest na długości ok. 30cm, twister ok. 80cm. Czy można użyć jakiejś zmiennej techniki prowadzenia, aby w tej drugiej części w miarę unikać zaczepień? Zaczepienie są nieszkodliwe, po lekkim oporze zestaw idzie dalej, niemniej jednak zaczyna ciągnąć za sobą krzaki ;)

Offline yarousseau

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #1 dnia: 11.11.2015, 18:45 »
Szczytówkę dobierz do panujących warunków, obciążenia... Po prostu stosuj taką na której najlepiej będziesz czuł brania rybek, dno (jak jest odpowiednio czuły kij to można domyślić się jakie jest dno), zaczepy itd... Ja na boczny trok jak już łowię to łowię Robinsonem Diaflex perch 2-12 g 2,75 m (czuła wklejanka) ale czasami nawet ten kij mógłby być delikatniejszy gdy biorą same okonki a nie okonie:) zatem obstawiam w ciemno że najlepiej sprawdzi się najczulsza szczytówka ale najlepiej jak sam metodą prób i błędów znajdziesz złoty środek... Zaczekaj na pierwsze puknięcia i pierwsze rybki na kiju, zaczep kilka razy o zielsko, inne zawady to będziesz potrafił odróżnić opór jaki stawia rybka podczas uderzenia (charakterystyczne puknięcie) od zaczepów... Jak przy brzegu jest zielsko to odpowiednio wcześniej (zależy od głębokości tej części bez zaczepów i różnicy głębokości względem miejscówki z zielskiem) przyspiesz zwijanie i poderwij zestaw do powierzchni wody i po prostu zwiń zestaw do brzegu i następnie znowu obławiaj głębszą miejscówkę... Gdybyś chciał obłowić jednak tą część z zielskiem to musisz użyć czegoś lżejszego (boczny trok służy do obławiania drobną przynętą strefy przydennej) i poprowadzić zestaw po powierzchni (szybciej prowadzona gumka, blacha, wobler pracujący przy powierzchni, etc.). Przede wszystkim testuj, próbuj, rzucaj, zwijaj, zerwij kilka zestawów, wyholuj troszkę rybek to sam będziesz wiedział co i jak:)
Jak odpowiednio zbudujesz zestaw to zanim poczujesz puknięcie na kiju to już zauważysz gwałtowne ugięcie szczytówki więc należy trzymać tak kij by dobrze była widoczna szczytówka która jest tu sygnalizatorem brań :)
Powodzenia!
yarousseau
Mazovia Fishing Team
https://www.facebook.com/mazoviaft/

Offline Czarosław

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 270
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ząbki
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #2 dnia: 11.11.2015, 18:52 »
Duzo Łowilem na boczny Trok, picker sie nada, ja lowilem na to mocna szczupakowka, a pickerek delikatniejszy. Najlepsze jest według mnie jednostajne prowadzenie, aczkowiek czasem jakies podrywki, sa miłe wskazane.
Zaczepy bedziesz mieć zawsze - nie da sie tego uniknąć, w szczególności w spinningu, bo musisz szukać ryby. Jesli wiesz, gdzie jest ten zaczep - to sprobój wtedy zwinąć szybciej, aby przynęta popłynęła "nad" zaczepem. Inni techniki raczej nie ma
Kombinuj z długością zarówno Troka, jak i ciężarka. Ja czasem mam Trok długości 10/15 cm
Na jakich wodach lowisz? Bo na na głębokościach gdzies do 2 metrów stosuje 2/3 gramowe ciężarki, 6, według mnie na o wiele większa głębokość ;)
Akurat, branie często da sie, a nawet zawsze wyczuć w dolniku - nie wiem, jak w pickerek, ale zwijanie prostopadle do żyłki bedzie okey, bedziesz widzieć jakies ugięcia szczytówki czy cos ;)
Co do szczytówki, to tak jak mowię - z twardsza bedzie ciężej, ale bedzie sie dało zauważyć ;) wolne zwijanie i bedzie gitara 😃
Pozdro 😃
Zapraszam do polubienia mojej strony!
https://m.facebook.com/FeederRadomTeam/
Pozdrawiam, Cezary 😜

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #3 dnia: 11.11.2015, 19:06 »
Łowienie na boczny trok, brania ryby obseruje się na szczytówce.
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline Czarosław

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 270
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ząbki
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #4 dnia: 11.11.2015, 19:15 »
Łowienie na boczny trok, brania ryby obseruje się na szczytówce.
Z reguły jednak, czuć branie okonia w dolniku. Tez jak zaczynałem, to myślałem, ze na szczytowce, bo sie naoglądałem filmów, a spokojnie, specyficzne szarpanie da sie wyczuć. Mam Mikado Lexusa.
Zapraszam do polubienia mojej strony!
https://m.facebook.com/FeederRadomTeam/
Pozdrawiam, Cezary 😜

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #5 dnia: 11.11.2015, 19:19 »
Łowienie na boczny trok, brania ryby obseruje się na szczytówce.
Z reguły jednak, czuć branie okonia w dolniku. Tez jak zaczynałem, to myślałem, ze na szczytowce, bo sie naoglądałem filmów, a spokojnie, specyficzne szarpanie da sie wyczuć. Mam mikado lexusa

Zgodzię się z Tobą, ale większość brań powinno się obserwować szczytówkę, bo to jest metoda do połowu nie wielkich ryb, czyli małych okonii. jest to skuteczna metoda do ich połowu na nie wielkie paprochy.
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline yarousseau

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #6 dnia: 11.11.2015, 19:21 »
Jakbyś miał kij odpowiedni do bocznego troka i obciążenie odpowiednio dobrane to byś najpierw widział branie na szczytówce a potem dopiero w dolniku być czuł :) Jak kij sztywny to wiadomo ze na szczytowce nic nie zobaczysz tylko poczujesz pukniecie w dolniku ale czesto może byc juz za późno na zacięcie (na szczescie okonki czesto same sie zacinaja:)
yarousseau
Mazovia Fishing Team
https://www.facebook.com/mazoviaft/

Offline Czarosław

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 270
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ząbki
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #7 dnia: 11.11.2015, 19:24 »
Łowienie na boczny trok, brania ryby obseruje się na szczytówce.
Z reguły jednak, czuć branie okonia w dolniku. Tez jak zaczynałem, to myślałem, ze na szczytowce, bo sie naoglądałem filmów, a spokojnie, specyficzne szarpanie da sie wyczuć. Mam mikado lexusa

Zgodzię się z Tobą, ale większość brań powinno się obserwować szczytówkę, bo to jest metoda do połowu nie wielkich ryb, czyli małych okonii. jest to skuteczna metoda do ich połowu na nie wielkie paprochy.
No po to jest ta wlasnie "wklejanka", aczkolwiek, nauczyłem sie czuć w dolniku. Używając cieniutkiej plecionki, czy nawet dobrej żyłki, wszystko jest czuć, bo okoń bierze specyficznie. Tak wlasnie, mówią w filmach, ze niby powinno, ale dla mnie większa frajda jest, gdy czuje to w ręce 😃
Zapraszam do polubienia mojej strony!
https://m.facebook.com/FeederRadomTeam/
Pozdrawiam, Cezary 😜

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #8 dnia: 11.11.2015, 19:29 »
Osobiście mogę polecić do takiej zabawy wklejkę Daiwa Megaforce 2.6 m od 3 do 18 g cena około 150 zł na allegro.

Offline kadet

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #9 dnia: 11.11.2015, 20:21 »
Na jakich wodach lowisz? Bo na na głębokościach gdzies do 2 metrów stosuje 2/3 gramowe ciężarki, 6, według mnie na o wiele większa głębokość ;)

Pozdro 😃

Dzięki za informacje :beer:

A te 6g to była najcięższa pałeczka jaką miałem. Dziś tak wiało, że gdybym miał coś większego, to pewnie bym to użył. Obserwacja szczytówki też była utrudniona przez wiatr.

Niemniej jednak pomimo braku ryb dzisiejszy poranek zaliczam do udanych, gdyż mogłem potrenować różne metody prowadzenia przynęty. Może w niedzielę pogada będzie łaskawsza :D

Co do głębokości jeziora to sprawa jest dość skomplikowana. Z tego co mi mówiono to w jednym miejscu jest rów ok. 7m, w którym według wędkarskich legend lubią przebywać duże leszcze. Dzisiaj natomiast widziałem spinningistę, który przeszedł w jednym miejscu na drugą stronę będąc zanurzonym maksymalnie do klatki piersiowej (musiał pewnie mieć fajny strój).

Ogólnie jezioro w większości jest dość płytkie, pewnie do 2m.

Offline Czarosław

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 270
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ząbki
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #10 dnia: 11.11.2015, 20:26 »
Na jakich wodach lowisz? Bo na na głębokościach gdzies do 2 metrów stosuje 2/3 gramowe ciężarki, 6, według mnie na o wiele większa głębokość ;)

Pozdro 😃

Dzięki za informacje :beer:

A te 6g to była najcięższa pałeczka jaką miałem. Dziś tak wiało, że gdybym miał coś większego, to pewnie bym to użył. Obserwacja szczytówki też była utrudniona przez wiatr.

Niemniej jednak pomimo braku ryb dzisiejszy poranek zaliczam do udanych, gdyż mogłem potrenować różne metody prowadzenia przynęty. Może w niedzielę pogada będzie łaskawsza :D

Co do głębokości jeziora to sprawa jest dość skomplikowana. Z tego co mi mówiono to w jednym miejscu jest rów ok. 7m, w którym według wędkarskich legend lubią przebywać duże leszcze. Dzisiaj natomiast widziałem spinningistę, który przeszedł w jednym miejscu na drugą stronę będąc zanurzonym maksymalnie do klatki piersiowej (musiał pewnie mieć fajny strój).

Ogólnie jezioro w większości jest dość płytkie, pewnie do 2m.
Stosowałbym mniejsze cieżarki, max 4 gramowe, jesli 2 metry, chociaz ja z reguły na takiej daje 3, ale 4, czy wieksze i mniejsze rozmiary, też powinieneś mieć w pudełku 8)
Nie jest to drogie, wiec kupno paru paczek to koszt rzędu 15/20 złoty :P
Zapraszam do polubienia mojej strony!
https://m.facebook.com/FeederRadomTeam/
Pozdrawiam, Cezary 😜

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #11 dnia: 15.11.2015, 22:43 »
Kadet, wtrącę tylko, że żyłka 0,18 to trochę za grubo do bocznego troka. Optimum to 0,14, byle świeża. Spróbuj, a poczujesz różnicę w kontroli zestawu przy tak lekkim obciążeniu.

Offline gorrys7

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 2
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #12 dnia: 02.11.2021, 17:09 »
Ciekawe ze nikt nie probowal cienkiej plecioniki z dluzszym trokiem z zylki.Ja tak lowie.I brania sa bardziej widoczne.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #13 dnia: 02.11.2021, 18:41 »
To już drugi złoty szpadel dzisiaj dla Ciebie :P
Pozdrawiam,
Tomek

Online krzysztof4101997

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 12
Odp: Jaka konfiguracja pickera do bocznego troka?
« Odpowiedź #14 dnia: 02.11.2021, 19:08 »
Może ma ustawiona datę, że powyżej wpisów z 2015 roku mu nie wyświetla;)