Ankieta

Co lepsze: plecionka czy żyłka na przypon do metody?

Plecionka
43 (38.4%)
Żyłka
69 (61.6%)

Głosów w sumie: 108

Autor Wątek: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?  (Przeczytany 20957 razy)

Offline l.fryziel

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krapkowice
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #30 dnia: 11.08.2017, 10:16 »
Właśnie chodzi mi pod koszyk.

Wysłane z mojego ASUS_Z00ED przy użyciu Tapatalka


Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 636
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #31 dnia: 11.08.2017, 10:49 »
Jakiej grubosci fluorocarbon polecasz i jakiej marki? :D

Używam obecnie (i jestem zadowolony) Drennan Supplex 0.22mm 6.4 lb.

Cena też jest dość atrakcyjna. W UK 5 funtów za 50 metrów, w Polsce pewnie podobnie.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #32 dnia: 11.08.2017, 11:07 »
"...... i w razie potrzeby mogę regulować długość włosa poprzez oplatanie go dookoła kolanka haczyka. ....."

jest inny sposób regulacji włosa , trzeba tylko troszkę inaczej zawiązać węzeł bez węzła np:
I można tu spokojnie dać gumeczkę lub pushstopa. Bardzo interesujące. Muszę tak zawiązać kilka przyponów.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline KrisR

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Skierniewice
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #33 dnia: 13.08.2017, 08:55 »
"...... i w razie potrzeby mogę regulować długość włosa poprzez oplatanie go dookoła kolanka haczyka. ....."

jest inny sposób regulacji włosa , trzeba tylko troszkę inaczej zawiązać węzeł bez węzła np:
Fajny sposób. Tylko pytanie. Czy węzeł bedzie tak zaciśnięty, że spokojnie będę mógł sobie regulować jego długość?
Czy przy zarzutach nie będzie mi przynęta wydłużać włosa?

Osobiście stosuję takie rozwiązanie przy plecionce a to tylko dla tego ,żeby "włos" był/pozostał bardziej "elastyczny". Z możliwością założenia stopera dla pelletów z dziurką.  Na żyłce nie próbowałem, więc nie będę się wypowiadał. Stosuję takie rozwiązanie nie tylko do metody ale i do ciężkiego karpiowania. Przy plecionce aby zwiększyć odległość muszę użyć dość dużej siły aby "wyciągnąć włos". Jest to kwestia ilości oplotów na trzonku. Trzeba dobrać ją do własnych potrzeb i możliwości. Z moich doświadczeń wynika, że po pierwszym, drugim holu węzeł i tak się mocniej zaciska. Nawet stosując jakieś "wspomagacze" typu; igła, zaciskacz itp.  Przy skracaniu używam małych płasko szczypiec do złapania końca plecionki od strony oczka. Więc chyba "trzymanie" jest OK-i.
Oczywiście przy skracaniu włosa końcówkę można schować w pozycjoner.

Offline l.fryziel

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krapkowice
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #34 dnia: 13.08.2017, 09:26 »
"...... i w razie potrzeby mogę regulować długość włosa poprzez oplatanie go dookoła kolanka haczyka. ....."

jest inny sposób regulacji włosa , trzeba tylko troszkę inaczej zawiązać węzeł bez węzła np:
Fajny sposób. Tylko pytanie. Czy węzeł bedzie tak zaciśnięty, że spokojnie będę mógł sobie regulować jego długość?
Czy przy zarzutach nie będzie mi przynęta wydłużać włosa?

Osobiście stosuję takie rozwiązanie przy plecionce a to tylko dla tego ,żeby "włos" był/pozostał bardziej "elastyczny". Z możliwością założenia stopera dla pelletów z dziurką.  Na żyłce nie próbowałem, więc nie będę się wypowiadał. Stosuję takie rozwiązanie nie tylko do metody ale i do ciężkiego karpiowania. Przy plecionce aby zwiększyć odległość muszę użyć dość dużej siły aby "wyciągnąć włos". Jest to kwestia ilości oplotów na trzonku. Trzeba dobrać ją do własnych potrzeb i możliwości. Z moich doświadczeń wynika, że po pierwszym, drugim holu węzeł i tak się mocniej zaciska. Nawet stosując jakieś "wspomagacze" typu; igła, zaciskacz itp.  Przy skracaniu używam małych płasko szczypiec do złapania końca plecionki od strony oczka. Więc chyba "trzymanie" jest OK-i.
Oczywiście przy skracaniu włosa końcówkę można schować w pozycjoner.
Dzięki wielkie. Jutro przetestuje :-)

Wysłane z mojego ASUS_Z00ED przy użyciu Tapatalka


Kadłubek

  • Gość
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #35 dnia: 13.08.2017, 12:46 »
"...... i w razie potrzeby mogę regulować długość włosa poprzez oplatanie go dookoła kolanka haczyka. ....."

jest inny sposób regulacji włosa , trzeba tylko troszkę inaczej zawiązać węzeł bez węzła np:

Właśnie na próbę zawiązałem. Przy 7 owinięciach działa - na plecionce.
Leci :thumbup:

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #36 dnia: 13.08.2017, 13:02 »
Przy 7 owinięciach również sprawdza się na fluorocarbonie
0,25. Więc również leci :thumbup: :D

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #37 dnia: 13.08.2017, 17:26 »
1. Teoretycznie jest nie widoczny w wodzie (nie rozprasza promieni UV)- to teoria której jednak nie jestem w stanie potwierdzić

Teoria o niewidzialności fluorocarbonu jest pozbawiona podstaw teoretycznych bo promieniowanie UV jest niewidzialne dla większości organizmów żywych. Autor teorii miał pewnie na myśli promieniowanie widzialne. Z tym że obiekt który nie odbija promieni widzialnych jest postrzegany jako czarny.
Jeśli już to fluorocarbon odbija całe promieniowanie.

Niech mnie ktoś poprawi jeśli zbladzilem.

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #38 dnia: 13.08.2017, 17:36 »
Fluorocarbon ma zbliżony indeks refrakcji do wody, więc tylko dla tego jego widzialność jest ograniczona bo nie występuje w wodzie soczewkowanie.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #39 dnia: 23.11.2021, 18:41 »
Pozwolę sobie odgrzać kotleta.
Jedni mówią, że lepsza plecionka, drudzy że żyłka, trzeci że fluorocarbon, a jeszcze inni, że materiał nie ma znaczenia.
A gdyby tak rozłożyć przypon na części pierwsze i przeanalizować, która z nich jest lepsza w zależności od użytego materiału. Ostatnio wiązałem i testowałem przypony i zauważyłem, że haczyk do zacięcia lepiej ustawia włos z żyłki niż z plecionki. Chodzi mi o to, że włos ze sztywnej żyłki/fluorocarbonu niejako wymusza dane ustawienie haczyka względem przynęty, w przeciwieństwie do elastycznej plecionki, na której haczyk względem przynęty ustawia się jak chce.
W związku z tym kombinuję z połączeniem materiałów: włos z żyłki przywiązany węzłem bez węzła do elastycznego i tonącego przyponu z plecionki.
Nasuwa się jedno pytanie - jaka jest dopuszczalna grubość włosa, żeby "działanie" malutkiego haczyka nie zostało zakłócone?
Czy ktoś już próbował czegoś takiego albo ma podobne spostrzeżenia?
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #40 dnia: 23.11.2021, 21:13 »
Dużo by pisać. Ale w skrócie:
Najlepsze pozycjonowanie przynęty daje włos z FC. Nawet jak się zagnie, to po naciągnięciu wraca do poprzedniego kształtu. Podobnie na przyponie, nawet mocno skręcony można rozprostować, nie rozciąga się trwale ale ma też swoje wady. Nie zawsze taka sztywność przyponu jest pożądana i co najważniejsze, jego siła na węźle bez węzła jest bardzo słaba. Dlatego u mnie wypadł do wiązania przyponów.  Do włosów z żyłki a już koniecznie z plecionki trzeba dać pozycjoner, który odpowiednio ustawi haczyk. Pozycjoner z czasem się przerywa a przy żyłce czasem zrobi się taki świński ogon, którego pozycjoner nie jest w stanie skorygować i wtedy trzeba przypon przewiązać od nowa.
Zbyt cienka plecionka na przyponie tnie rybie pyski, grubsza zaburza balans pomiędzy wytrzymałością linki głównej a przyponu.
Do włosa do bagneta typu oczko żyłka i FC są dość trwałe, do plecionki, nie ma takie wiązanie sensu.

Jeśli chcesz się bawić w łączenie plecionki z żyłką, to weź na przypon grubszą plecionkę a na włos FC.
Niejasne jest dla mnie pytanie:
"Nasuwa się jedno pytanie - jaka jest dopuszczalna grubość włosa, żeby "działanie" malutkiego haczyka nie zostało zakłócone?"
Odpowiedź: malutka. A serio,, jaki rozmiar haczyka masz ma myśli
pisząc malutki.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #41 dnia: 23.11.2021, 21:21 »
Ja tam nie używam ani plecionek ani fluorocarbonu na przypony metodowe. Miałem , próbowałem i stwierdziłem że najlepsze są zwykłe żyłki .


Pozdrawiam Łukasz

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #42 dnia: 23.11.2021, 21:46 »
Niejasne jest dla mnie pytanie:
"Nasuwa się jedno pytanie - jaka jest dopuszczalna grubość włosa, żeby "działanie" malutkiego haczyka nie zostało zakłócone?"
Odpowiedź: malutka. A serio,, jaki rozmiar haczyka masz ma myśli pisząc malutki.
Mam na myśli haczyk w rozmiarze np. 14 (Preston PR C1 - klon QM1).
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #43 dnia: 23.11.2021, 21:53 »
Pytanie: łowisz na sztywno, czy na przelot.
Do łowienia karpiówkami mam przypony z plecionki. Gdy łowię feederami przypony z fluorocarbonu 0,25mm. Z tym, że włos robię z bardzo cienkiej plecionki - 0,08mm.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do metody: plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #44 dnia: 23.11.2021, 22:30 »
Pytanie: łowisz na sztywno, czy na przelot.
Półprzelot - przed podajnikiem mam stoper, który się przesuwa podczas brania i jest przelot.

Gdy łowię feederami przypony z fluorocarbonu 0,25mm.
Jakiej żyłki (marka oraz grubość) używasz w połączeniu z tym przyponem z fluorocarbonu?
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść