Autor Wątek: Kto pyta nie błądzi - wie i nie ma problemu z prawem  (Przeczytany 1359 razy)

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Witam

Założyłem ten temat, aby się upewnić czy zgodnie z przepisami, mogę wstawić sztycę z podrywką oraz krótki film z zastosowaniem tej sztycy w podrywce czyli połów żywca. Bo wiecie, jest teraz okres ochronny szczupaka, i czy na tą porę będzie to legalne z przepisami i jak to się ma wobec użycia podrywki w naszym kraju. Zapraszam kolegów do dyskusji. Jeśli według przepisów nie naruszę prawa, to jutro wrzucę filmik na YouTube :) z prezentacji mojej sztycy do podrywki i jej użycie nad wodą.



Ja zawijam się do pracy, czekam z niecierpliwością na Wasze opinie na ten temat!

Pozdrawiam :)
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Kto pyta nie błądzi - wie i nie ma problemu z prawem
« Odpowiedź #1 dnia: 10.04.2017, 11:12 »
Ustawa o rybactwie śródlądowym mówi na ten temat.

Art. 7. 1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.

Trzeba zwrócić uwagę tutaj na zapis "w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką" - czyli podrywką łowić możesz tylko wtedy, kiedy łowisz również wędką. Nie masz wędki - nie możesz korzystać z podrywki.

W innym wypadku:

Art. 27b. 1. Kto:
2) dokonując amatorskiego połowu ryb:
a) używa podrywki wędkarskiej niezgodnie z art. 7 ust. 1,

podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny nie niższej niż 200 zł.


Tyle mówi na ten temat RAPR:

3.10. Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.


Nie ma tutaj mowy o sztycy i tym jak ta podrywka ma być wprowadzana, w jaki sposób nią łowić. Określa się jedynie, że podrywkę stosować możesz tylko w miejscu i w czasie amatorskiego połowu ryb wędką oraz podane są wymiary podrywki i średnica oczek. Na to zwróć uwagę, resztą się nie przejmuj.
Grzegorz

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kto pyta nie błądzi - wie i nie ma problemu z prawem
« Odpowiedź #2 dnia: 10.04.2017, 11:20 »
Ustawa o rybactwie śródlądowym mówi na ten temat.

Art. 7. 1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.

Trzeba zwrócić uwagę tutaj na zapis "w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką" - czyli podrywką łowić możesz tylko wtedy, kiedy łowisz również wędką. Nie masz wędki - nie możesz korzystać z podrywki.

W innym wypadku:

Art. 27b. 1. Kto:
2) dokonując amatorskiego połowu ryb:
a) używa podrywki wędkarskiej niezgodnie z art. 7 ust. 1,

podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny nie niższej niż 200 zł.


Tyle mówi na ten temat RAPR:

3.10. Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.


Nie ma tutaj mowy o sztycy i tym jak ta podrywka ma być wprowadzana, w jaki sposób nią łowić. Określa się jedynie, że podrywkę stosować możesz tylko w miejscu i w czasie amatorskiego połowu ryb wędką oraz podane są wymiary podrywki i średnica oczek. Na to zwróć uwagę, resztą się nie przejmuj.

Witam

Dzięki za szybką odpowiedź! Grzegorz oczywiście leci ode mnie :thumbup: Ja też dzwoniłem teraz do okręgu dopytać co i jak, nie ma zakazu łowiąc na podrywkę, łowić na podrywkę mogę w miejscu w którym wędkuję, oczywiście muszę mieć przy sobie wędkę, to normalne. Nie mogę przenosić złowionych żywczyków na inne łowisko. To wszystko się zgadza ;) No i jak się jakieś nie wymiarowe ryby wejdą w podrywkę no to normalne, że trzeba je wypuścić i używać tylko żywczyków nie objętych okresem ochronnym, no i patrzeć czy dany gatunek nie ma wymiaru ochronnego ;)

Pozdrawiam

PS. tak więc jutro zamieszczę filmik z użyciem mojej sztycy w podrywką na YouTube ;)
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek