Autor Wątek: Haki i przypony  (Przeczytany 6729 razy)

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haki i przypony
« Odpowiedź #15 dnia: 31.10.2017, 09:18 »
Nagrałem filmik, żebyście zobaczyli, jak zacina tak skonstruowany hak. Spróbujcie tak samo pojeździć po ręce swoimi przyponami. Zwróćcie też uwagę, jaką robotę robi śrucinka. Jeśli hak nie wbił się w rękę od razu, to robił to, gdy tylko śrucinka spadała z palców. Od razu ustawiała hak grotem do dołu. O czym już niejednokrotnie pisałem, że tak to ma działać ;)

Michał, przekonałeś mnie do pozycjonera 8) :bravo: za zaangażowanie i nie zważanie na możliwość odniesienia ran ;) :D zasłużony :thumbup:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haki i przypony
« Odpowiedź #16 dnia: 31.10.2017, 09:23 »
Jeszcze a propos rurek termokurczliwych. Niestety, te w sklepach elektronicznych się nie nadają, bo one kurczą się pod znacznie większą temperaturą niż te o przeznaczeniu wędkarskim (no, chyba że ktoś takie znajdzie sprzedawane na metry, to poproszę link). Takie wędkarskie można obrabiać nad parą z czajnika, która na tych sklepowych nie robi większego wrażenia.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Haki i przypony
« Odpowiedź #17 dnia: 31.10.2017, 09:45 »
thx
;)

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Haki i przypony
« Odpowiedź #18 dnia: 31.10.2017, 17:58 »
Aby spinka wynikała ze słabej amortyzacji, musi dojść do wypadnięcia dobrze zapiętego haka. Mam nadzieję, że dobrze to opisałem.
To jest tylko jedna z możliwości dlaczego doszło do spinki. Myślę, że dużo ważniejsze jest odpowiednie zapięcie się ryby. Jeśli hak wbił się w sam koniuszek wargi, to po prostu ten kawałek skórki w pewnym momencie robi pstryk i już.
Ja zrobiłem sobie ostatnio kilka przyponów z pozycjonerem z rurki termokurczliwej. Do haka nr 10 i 8. Przy dziesiątce jest to trochę problematyczne, ale przy ósemce już wszystko gra. Ostatnie kilka moich ryb to już haczyki z pozycjonerem (niestety, jesień, wiec było ich tylko kilka i trudno tu wyciągać wnioski absolutne) - każda z ryb była zapięta tak, że nie było absolutnie możliwości, by się wypięła.

Jest taki sprytny sposób do pozycjonerów haczyka. Przed podgrzaniem rurki termokurczliwej wkłada się do środka miedziany drucik. Dzięki temu można sobie  ukształtować sobie odpowiedni łuk. Po braniu drucik oczywiście się wyprostuje, ale wystarczy na nowo wygiąć. Dobre i nie drogie rurki ma Prologic.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haki i przypony
« Odpowiedź #19 dnia: 23.11.2021, 12:18 »
Może spróbuj dać śrucinę tak ze 3 cm za haczykiem - układa to ładnie "pionowo" haczyk przy braniu.

A czy możesz napisać, jaka wagę powinna mieć ta śrucina w stosunku do wagi lub rozmiaru haka (używam zamienników QM1 i drennan wide Gap)?
Właśnie zamierzam kupić śruciny, ale nie wiem jaka wagę wybrać (0.8, 0.6, 0.3 g czy inną). Tak w ogóle, to czy kształt musi być podłużny, czy może być zwykła kuleczka i nie na sensu kupować dedykowanych?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Haki i przypony
« Odpowiedź #20 dnia: 23.11.2021, 16:23 »

  Dodam jeszcze, że sam kształt haczyka ma duże znaczenie - według moich doświadczeń.

 Od dawna używam haczyków typu kurv shank. Używałem tych haków z gotowymi pozycjonerami karpiowymi ( uważam, że są lepsze, praktyczniejsze od rurek termokurczliwych) oraz bez pozycjonerów. Nie zauważyłem aby karpie były gorzej zapięte na haki bez pozycjonerów.  Oczywiście na przypon nawlekam zawsze małego sinkersa i oblepiam go pastą dociążającą. 
 
 Dodam jeszzce, że używam haków bezzadziorowych.  Problem spinek występuje u mnie epizodycznie.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haki i przypony
« Odpowiedź #21 dnia: 24.11.2021, 16:38 »
Zwróćcie też uwagę, jaką robotę robi śrucinka. Jeśli hak nie wbił się w rękę od razu, to robił to, gdy tylko śrucinka spadała z palców. Od razu ustawiała hak grotem do dołu. O czym już niejednokrotnie pisałem, że tak to ma działać ;)
Na filmie widać, że używasz zwykłych, kulistych śrucin. Czy możesz napisać o nich coś więcej - jaka gramatura do jakiego rozmiaru haczyka, rodzaju włosa (gumka, pushstop, ...), długości przyponu na oraz materiału użytego do zrobienia przyponu? Na ryby pójdę pewnie dopiero w lecie i chce do tego czasu sobie wszystko naszykować.
Dziękuję.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść