Autor Wątek: Boczny trok - kompendium  (Przeczytany 32773 razy)

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Boczny trok - kompendium
« dnia: 31.10.2016, 17:43 »
Witam
Z racji tego że za oknem już jesień w pełni chciałbym przestawić się z feedera  na spinning. Ale w tym roku chciałby spróbować połowu na bocznego trotka. Interesują mnie wasze spostrzeżenia co do tej techniki. Zaznaczam że jestem w tym kompletnym laikiem i potrzebuję również podstawowych informacji na temat sprzętu zestawów i przynęt
Ps gdzieś czytałem że do bocznego trotka nadają się pickery posiadam picker fiume xv 30-60 gr długości 3 m czy taki kijek zda egzamin przy bocznym troku ?
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Mat_e92

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Paanie w tych czasach biorą wszyscy tylko nie ryby
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #1 dnia: 31.10.2016, 17:59 »
Cześć. W zasadzie większość pickerów powinna się sprawdzić ważne tylko aby miały bardzo miękką szczytówkę, chociaż dobrze by było aby też sama wędka była dość spolegliwa.  Co do zestawu ja używam kijka do 10g młynek 2500, ale jak kto lubi można i odkręcić karpiową betoniare jak komuś wygodnie ;) ważne żeby zestaw dobrze leżał w dłoni . Do tego żyłeczka 0,14-0,16 no maks 0,18 chociaż jak dla mnie to za grubo. Można łowić na plecionka ale trzeba dorabiać zestaw końcowy z żyłki lub fluorocarbonu. Robimy sporą pętle, rozcinamy w 1/3 do krótkiego ołów ( mi zazwyczaj wystarcza 5-7g bo nie łowie ani w rzece ani na głębokich zbiornikach). Do dłuższego haczyk z przynętą np. twister, robaczek, maleńkie kopytko(z tym że trzeba je zazwyczaj dociążyć małą śrucinką bo będą się kręcić). To chyba wszystko tak na szybko.

Offline arturro

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bielsko-Biała
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #2 dnia: 31.10.2016, 18:56 »
Boczny trok to metoda finezyjna. Porównałbym ją do feedera tam też sygnalizacja brań to szczytówka. Wędka do 10-15 gr. dł. 240 cm. Plecionkę raczej bym odradzał ponieważ tą metodą gł. łowisz okonie które mają kruche pyszczki i będą się spinać. Ciężar obciążenia dobierasz do warunków atmosferycznych i głębokości łowiska. Ja łowię głównie na twistery. Często zmieniam kolory jak tylko kończą się brania. Ogólnie bardzo fajna metodą która daje dużo frajdy nawet łowiąc nieduże rybki a jak pociągniesz sporego garbusa to jak ciągnąć sporego karpia na feeder.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #3 dnia: 31.10.2016, 22:50 »
Zacznę od informacji, że dziś kupiłem - za ciężko zarobione pieniądze - nową żarówkę halogenową.

Jakąś godzinę temu napisałem tutaj trzy tomy o bocznym troki i jego obrzeżach. Tak, to prawda, nie ściemniam.
Gdy już miałem publikować dorobek mojego życia, efektownie jebutnęła... nowo zakupiona żarówka, wywalając tym samym bezpieczniki. W zawiązku z tym, że mój laptop jest zasilany jedynie zasilaczem, wszystko, co w bólach napisałem, poszło w cholerę :facepalm:

Obawiam się, że już nie mam siły na odtworzenie nawet wstępu :)
Piotrze, powodzenia :thumbup:

Jacek

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #4 dnia: 01.11.2016, 00:15 »
Boczny trok to metoda finezyjna. Porównałbym ją do feedera tam też sygnalizacja brań to szczytówka. Wędka do 10-15 gr. dł. 240 cm. Plecionkę raczej bym odradzał ponieważ tą metodą gł. łowisz okonie które mają kruche pyszczki i będą się spinać. Ciężar obciążenia dobierasz do warunków atmosferycznych i głębokości łowiska. Ja łowię głównie na twistery. Często zmieniam kolory jak tylko kończą się brania. Ogólnie bardzo fajna metodą która daje dużo frajdy nawet łowiąc nieduże rybki a jak pociągniesz sporego garbusa to jak ciągnąć sporego karpia na feeder.

 Jeszcze parę lat temu boczny trok to tylko Żyłka. Ale obecnie w dobie japońskich plecionek light game , cienkich jak włos. Plecionka jest lepszym wyjściem ale ma ona też swoje wady.

Ze względu na budowe pyszczka okonia musem jest  stosowanie strzałówki z mono lub fc.  Optymalnie 1m, lepszy tu jest fc ze względu że okoń to wzrokowiec.  Takie zestawienie daje nam jedną istotną przewagę nad żyłką, niesamowitą czułość na brania którą nie da nam żyłka. Przy chimerycznych okoniach może ona zadecydować czy W ogóle coś złowimy, skubanie na żyłce często jest niezauważalne.
Drugą istotną zaletą przy  dobrej jakości plecionce,  to zauważalnie dłuższa odległość rzutów.  Co jest istotne przy naprawdę finezyjnych zestawach.

Teraz ciężarek którego dobór też jest istotny.  Sam kształt lepsze są tzw. pałki. Mają tą przewagę nad łezkami że rzadziej grzęzną w zaczepach. Obciążenie sunące po dnie(wzbija piasek tworząc chmurkę itp.) , uderzające o powierzchnie wody.Często wzbudza zainteresowanie pasiaków.

Przynęty w bocznym troku  podstawą są twisterki( od mikro do tych średniej wielkości). Sprawdzają się one tutaj najlepiej.
Ale nic nie wyklucza użycie mikro riperów,kopyt. Tu minusem ze względu na charakter pracy tych przynęt,  aby uniknąć nerwów(splątania) ,wystarczy mała śrucina 0.5g przed przynętą coś jak główka jiggowa. Można też stosować wszelkiego rodzaju obrotówki w rozmiarach od nr00 . Tu polecam stosowanie mikro krętlika z agrafką.
Co do kolorów  tu nie ma jakość utartego szlaku. Ale podstawą którą warto mieć w pudełku są : moto oil, herbata z pieprzem, denaturat , biała perła , czerń, flagowiec, seledyn, do tego coś jaskrawego.

Od biedy można wykorzystać pikera do bocznego. Ale nie da to takiej czułości jak wędka tej metodzie dedykowana.

Wędka tu są dwie szkoły wklejka lub pełna szczytówka.  To i to rozwiązanie ma swoje wady zalety.   Wklejka daję lepsze możliwości wyłapywania wzrokowego brań, pełna zaś lepszy czucie przynęty. Tu decyzja zależy od indywidualnych preferencji.  Do tego dochodzi kwestia długości.Tu rolę odgrywa jak i gdzie łowimy brzeg, brodzenie, łódka.
 Ja polecę ci na wodę stojącą kij o max cw 10-12gr , na rzekę musi być to troszkę mocniejszy kij rzędu 15-18gr. Dobry kij dostaniemy za stosunkowo nie duże pieniądze (120 zl +/-)
 
Co do kołowrotka tutaj optymalna wielkość 1000-2000(2500 shimano). Ale ważniejsze jest tak dobrać  wielkość kołowrotka tak aby wyważył nam on kij. Ma to istotny wpływ na  nasz komfort łowienia( lekki źle wywarzony kij będzie nas bardziej męczył niż cięższy dobrze wyważony Kij).

To tak ogólnie  podstawy.

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 783
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #5 dnia: 01.11.2016, 01:33 »
Moje doświadczenia z bocznym trokiem.
Lata 2006-2009. no coś około tego ;)
Świetna metoda spinningowa, która nie pozwalała się nudzić nad wodą :)
Praktycznie nie było opcji zejść bez rybki z łowiska.
Fakt- 90% brań za sprawą pasiastych mikrusów 18-23 cm. Na moich łowiskach 25 cm. okoń to już garbusek. Owszem garbuski się na bocznego zdarzały. Mój rekord 37 cm. szczęścia :) Bodajże 11 lat temu. Właśnie na bt, na seledynowego twisterka relaxa, jakoś 5 cm czy 7 cm. :)
Moje zestawy wyglądały następująco.
Spinning do 25 gram, uniwersalny , którym wówczas również dżigowałem ;)
Kręciołek 3000 z żyłeczką 0.18-0.20 mm. i haczykiem nr.10 albo 8. Przynęty głównie relaxowskie twisterki mickro. Obciążenie, oliwka 5-15 gram.Najskuteczniejsze kolory jesienią według kolejności.
-motor-oil, wersje gołe jak i z czarnym albo srebrnym brokatem.
-seledyn z brokatem.
-czerwony z brokatem.
-fiolet z brokatem.
Najlepsze w takim łowieniu było to, ze obok okonka zawsze mogła się trafić jakaś niespodzianka. Zdarzały się szczupaczki, sandaczyki , nawet wzdręgi. Fajna opcja, nie powiem czasami patrzę na swój picker pod kątem takich łowów z młodości :)

Tak mi się właśnie przypomniało, że ta metoda dawała nam mega rezultaty na Odrze. Szwagier mój był specjalistą. Sporo pięknych świnek w ten sposób złowił i...brzan :) Pamietam, że sprawdzał mu się seledynowy kolor twisterka w rzecznym łowieniu. Natomiast ja nie miałem ręki do świnki w tamtych latach... Za to swoją pierwszą w życiu brzanę, dokładnie 54 cm. złowiłem właśnie na troka, na odrzańskim przelewie. Przynętą był 7 cm. twister motor-oil :) Jak się nie mylę było to z 12 lat temu ;)

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #6 dnia: 01.11.2016, 19:23 »
Dzięki koledzy z łopatologicznie odpowiedzi 
Mam jeszcze pytanie o model haków przez Was polecanych oraz o sposób prowadzenia przynęty
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #7 dnia: 01.11.2016, 19:49 »
Jeśli chodzi o model haczyków, to z moich obserwacji najlepsze są haczyki z prostymi uszkami i zadziorami. Wielkość jest uzależniona od wielkości przynęt. Niestety te lepsze haczyki mają uszka pod ukosem i wówczas przewlekam przez uszko i wiąże jak haczyk z łopatką. Ważne by te haczyki były możliwe jak najgrubsze, bo trafiają się niezłe przyłowy. Największy mój przyłów to szczupak 69cm, a przyłów jaki widziałem do szczupak 116cm.
Technika prowadzenia jest zależna od temperatury wody. Im woda zimniejsza tym wolniejsze prowadzenie z długimi pauzami. Ja preferuje nadawanie długości i tempa podciągnięć szczytówką, potem pauza. Warto eksperymentować z tempem i długością podciągnięć.
Marcin

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #8 dnia: 01.11.2016, 19:50 »
Owner Tenkara  long-d  to mój ulubiony model. A  prowadzenie od leniwego , zmiennego z zatrzymaniem do bardzo szybkiego. Wszystko zależy jak w danym dniu okonie reagują.

Offline Mat_e92

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Paanie w tych czasach biorą wszyscy tylko nie ryby
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #9 dnia: 01.11.2016, 20:41 »
Ja również stosuje haki z prostym, nie podgiętym uszkiem np. Mikado sensual round 4 tanie a dobre. Używałem gamak'ów ale jakoś mi nie podpasowały i do tego drogie . Co do prowadzenia trzyba kombinować raz wolniej raz szybciej, szybsze podbicie i mini opad ( jeśli można to tak nazwać przy bt). A co do przyłowów to duże prawdopodobieństwo że weźmie inna rybka jak płoć, jaź,kleń, nieraz karp czy lin . Mój największy do tej pory przyłów to esox 78 szczęśliwie wyciągnięty bez przyponu.

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #10 dnia: 01.11.2016, 20:48 »
Przy odrobinie kombinowania, na boczny trok można połowić przepięknych wzdręg.  Moja największa na boczny trok miała 36cm...
Marcin

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #11 dnia: 01.11.2016, 21:24 »
Dzięki koledzy nie pozostaje mi już nic tylko do wędkarskiego po zakupy i na :fish:
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Arnie

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #12 dnia: 06.11.2016, 23:16 »
Ja również stosuje haki z prostym, nie podgiętym uszkiem np. Mikado sensual round 4 tanie a dobre. Używałem gamak'ów ale jakoś mi nie podpasowały i do tego drogie . Co do prowadzenia trzyba kombinować raz wolniej raz szybciej, szybsze podbicie i mini opad ( jeśli można to tak nazwać przy bt). A co do przyłowów to duże prawdopodobieństwo że weźmie inna rybka jak płoć, jaź,kleń, nieraz karp czy lin . Mój największy do tej pory przyłów to esox 78 szczęśliwie wyciągnięty bez przyponu.

Dokładnie używam tych samych, moje właściwie nowe odkrycie. Rewelka.

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #13 dnia: 27.03.2017, 21:23 »
Odkopie

Mam zamiar spróbować bocznego, na kreciołku mam plecionkę 0,12. Na przypon z hakiem mam zamiar dać na 0,14 pytanie, użyć żyłki czy fluorocarbonu?
Co bardziej doświadczeni koledzy proponują?
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline mav3rick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 036
  • Reputacja: 99
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Przewóz
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #14 dnia: 27.03.2017, 21:29 »
Odkopie

Mam zamiar spróbować bocznego, na kreciołku mam plecionkę 0,12. Na przypon z hakiem mam zamiar dać na 0,14 pytanie, użyć żyłki czy fluorocarbonu?
Co bardziej doświadczeni koledzy proponują?
Dopiero raczkuję w tym temacie, ale mam kilka wypadów. Wg mnie lepszy jest fluo z racji jego sztywności, no i jest niewidoczny w wodzie.