Autor Wątek: Feeder na rzekę w wersji light  (Przeczytany 1446 razy)

Offline SUM-1979

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Feeder na rzekę w wersji light
« dnia: 04.04.2022, 15:46 »

Witam Wszystkich

Poszukuję feedera rzecznego w wersji light do łowienia poza głównym nurtem.
Obecnie używam feederów o CW 150, 140 i 120gr - dają radę oczywiście, ale gdy chcę połowić w klatkach między główkami to potrzebuję czegoś delikatniejszego - o cw: 90/100gr. Łowię tam głównie białoryb.
Wymagania:
- 3,6m długości (do 1,6m dł. transportowej)
- CW: 90/100 g.
- akcja szybka lub średnia
- krzywa ugięcia: szczytowa lub progres
- fajnie jakby przelotki na szczytówce były większe, ale nie jest to kluczowe.
- budżet: 300-500zł.

Wyszukałem sobie następujące kije, w kolejności od najbardziej preferowanego:
1. Sensas black arrow 400 3,6m/90gr - kusi mnie ten dwuskład, przy długości transportowej poniżej 1,6m.
2. Browning argon 2.0 feeder mh 3,6m/30-90g - fajne duże przelotki na szczytówkach
3. Tubertini Flexo MEDIUM 3,6m/100gr  - producent opisuje akcję jako szczytowa, przechodząca w pół paraboliczną - nie wiem co o tym sądzić, bo to stwierdzenie się wzajemnie wyklucza moim zdaniem.
4. Flagman SHERMAN PRO FEEDER NEW GENERATION 3,60m/100G
A może jakaś Daiwa lub Shimano ???

Chętnie wysłucham Waszych opinii w temacie powyższych wędek.
Dziwne... U mnie biorą!

Offline fkuzi555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2022, 17:21 »
W takim budżecie mam Trabucco Inspiron FD competition still 3,60 do 90g. Jak dla mnie wygrywa pod kątem pracy z podstawowym n'zone (tym niebieskim), Armadale 3,60 100g i podstawowym Horizonem. Szczytówki mi ciut nie leżą, gdyż są mocno paraboliczne, a wole jak płynnie mi się to ugina, ale idzie przywyknąć, ewentualnie dopasować, bo to ma 2,1mm. Rok temu trafiłem te kije po 350zł, ale obecnie widzę, że są droższe. Trzeba tylko uważać na podróby, bo marka FL i chyba Rumpol ma prawie identyczną nazwę...

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #2 dnia: 04.04.2022, 19:23 »
DELPHIN MAGMA
Pozdrawiam Piotr

Offline SUM-1979

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #3 dnia: 04.04.2022, 22:27 »
W takim budżecie mam Trabucco Inspiron FD competition still 3,60 do 90g. [...]
Zapomniałem o nim, ale machałem Inspiron competition still 3,6m/75g i był mega głęboko pracujący progres - analogiczny do starego Trabucco Selektora, którego zresztą posiadam. Słyszałem opinie, że ta wędka w gramaturze do 90 gram  również głęboko pracuje, więc to by ją przekreślało na rzekę, nawet na spokojną wodę między główkami. Ale dzięki za propozycję - znam sklep gdzie można ją obejrzeć - więc sprawdzę.
Dziwne... U mnie biorą!

Offline SUM-1979

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #4 dnia: 04.04.2022, 22:30 »
DELPHIN MAGMA
A coś więcej? Dlaczego polecasz? jaka akcja/krzywa ugięcia ?
Dziwne... U mnie biorą!

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #5 dnia: 05.04.2022, 00:34 »
...również głęboko pracuje, więc to by ją przekreślało na rzekę, nawet na spokojną wodę między główkami.

Feeder na rzekę powinien być na tyle sztywny (+ wyposażony w odpowiednio sztywne szczytówki), by nurt nie przyginał go w sposób, który zaburza sygnalizację brań. Pałowatość nie jest do tego potrzebna, a przy łowieniu przyzwoitych ryb stanowi istotną wadę w porównaniu z głębszym ugięciem (amortyzacja, wiązanie ryby, zużywanie rybiej energii). Wiodące feedery rzeczne (Daiwy, Drennany, Zemexy etc.) nie mają ugięcia szczytowego, a niektóre z nich (np. Acolyte Distance czy Tournament Pro) uginają się całkiem głęboko już podczas holu dużych płoci czy krąpi :)

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #6 dnia: 05.04.2022, 05:36 »
DELPHIN MAGMA
A coś więcej? Dlaczego polecasz? jaka akcja/krzywa ugięcia ?

Delphiny to typowy parabolik pracujący pod najmniejszymi rybami, na rzekę kompletnie się nie nadają, tam jedynie Impala jest bardziej progresywana ale znowu dwuskład i długość transportowa ponad 180cm przy 3.6.
Dzierżno uzależnia

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #7 dnia: 05.04.2022, 08:00 »
W takim budżecie mam Trabucco Inspiron FD competition still 3,60 do 90g. [...]
Zapomniałem o nim, ale machałem Inspiron competition still 3,6m/75g i był mega głęboko pracujący progres - analogiczny do starego Trabucco Selektora, którego zresztą posiadam. Słyszałem opinie, że ta wędka w gramaturze do 90 gram  również głęboko pracuje, więc to by ją przekreślało na rzekę, nawet na spokojną wodę między główkami. Ale dzięki za propozycję - znam sklep gdzie można ją obejrzeć - więc sprawdzę.
Ja selektorem łowię na Wiśle między klatkami, koszyki 60g i bez problemu można łowić, selektory to klasyczne progresy i czegoś takiego powinieneś moim zdaniem szukać, jeżeli 60g Ci wystarczy i chcesz mieć frajdę z holu, a nie szczytową "pałę"

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #8 dnia: 05.04.2022, 19:41 »
Master Carp Pro 360H. Akcja progresywna, szczytówki dość sztywne. Nie łowię na rzece. Na wodach stojących do dalszych rzutów i większych ryb.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #9 dnia: 05.04.2022, 20:20 »
A na jaki kolego białoryb się nastawiasz ? Raczej mniejszy z bonusem,czy grubsza ryba ?

Nie za wiele łowię na rzece,ale dobrze mi się operuje w średnim nurcie ( średni to u mnie 60g + kolce) ,Legendem 3.6 60g. Obsługuje koszyki nawet 80g bez większego problemu,jak mowa o rzutach do 40m. Dalej trzeba zejść z gramatury.
Kij jest sprężysty,ma spore przelotki i do tego ładnie na nim czuć płotki. Tanio można dokupić szczytówkę 4oz.

Na rzekę z uciągiem 60g+, finezyjny kij,to tak średnio,ale ten Legend by Ci podpasował. Jest też wersja 100g,a nawet 150g.

Offline SUM-1979

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #10 dnia: 05.04.2022, 22:33 »
Master Carp Pro 360H. Akcja progresywna, szczytówki dość sztywne. Nie łowię na rzece. Na wodach stojących do dalszych rzutów i większych ryb.
Obecnie już mam By Dome - przecież to sztywna pała. Łowię nią w nurcie - i tu się nadaje, ale jak ciągnę leszczyka takiego powiedzmy 30cm to nawet go dobrze nie czuje - zero frajdy. To jest kij na poważne karpie, zupełnie nie o to mi chodziło.
Dziwne... U mnie biorą!

Offline SUM-1979

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Feeder na rzekę w wersji light
« Odpowiedź #11 dnia: 05.04.2022, 22:36 »
A na jaki kolego białoryb się nastawiasz ? Raczej mniejszy z bonusem,czy grubsza ryba ?

[...]

ale ten Legend by Ci podpasował. Jest też wersja 100g,a nawet 150g.
Raczej mniejszy. Głównie łowię płocie, leszcze i krąpie. Rzeczne bonusy zdarzają się niestety coraz rzadziej. Pomyślę nad tym legendem. A machałeś tym 100g?
Dziwne... U mnie biorą!