Autor Wątek: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...  (Przeczytany 5047 razy)

Offline marcinF

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« dnia: 02.10.2015, 15:06 »
Witam serdecznie. Juz zdazylem sie przywitac w powitalni. Tak jak w opisie, mam maly problem, do konca nie wiem z czym. Niedawno zakupilem pickera Garbolino maxim 3m, do tego mam kolowrotek Spro Passion rd630. Zakupilem do tego zylke Prestona Reflo Power max 0,23. Uzywam methon feedera z Drennana 25g large. Dzisiaj bylem z tym drugi raz nad woda i zauwazylem, ze przeciera mi sie zylka. A dokladnie ostatnia przelotka w szczytowce to robi. Ogladalem dokladnie przelotke i nie zauwazylem zadnych uszkodzen. A zylka jest na prawde mocno kaleczona zwlaszcza przy mocnym zarzucie. Na pewno nie jest to wina kolowrotka bo przetarcia sa przy podajniku. Czy mozliwe jest ze na pierwszy rzut oka nie widac na przelotce nic a to jej wina, czy moze wina lezy po stronie zylki? Nie wiem,moze jest za bardzo rozciagliwa i w miejscu styku z przelotka sie kaleczy? Podpowiedzcie prosze co sprawdzic, bo sprzet jest nowy, a szkoda mi tracic podajniki i oczywiscie ryby. Dzisiaj stracilem chyba prze to ladnego karpika :( z gory dziekuje i pozdrawiam.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: problem z wędką lub żyłką :(
« Odpowiedź #1 dnia: 02.10.2015, 15:31 »
A masz inną wędkę ?, to załóż ten kołowrotek z żyłką na inną wędkę i wtedy zobaczysz czy wina leży po stronie przelotki ( szczytowej ) czy żyłki. Wymiana przelotki to groszowe sprawy i możesz sam wymienić, tylko musisz dobrać średnicę rurki.

Offline marcinF

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #2 dnia: 02.10.2015, 15:34 »
A wiesz, ze nie pomyslalem o tym zeby na innej wedce sprawdzic, albo chociaz szczytowke zmienie na kolejnej sesji nad woda. Dzieki wielkie, jak to mowia na najprostrze rozwiazania czasem najtrudniej wpasc
Pozdrawiam
Marcin

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #3 dnia: 02.10.2015, 15:55 »
Przelotkę w spiningu sprawdzało się kiedyś "na rajstopę".
Przeciągałeś rajstopę przez przelotkę i jak "puściło oczko " to przelotka do wymiany, ale w feederze nie przejdzie ...
Paweł.

Offline marcinF

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #4 dnia: 02.10.2015, 18:18 »
Witam, nie dawala mi ta przelotka spokoju i chyba znalazlem winowajce. Mianowicie inna przelotka, pierwsza na szczytowce a nie szczytowa. Od dolu jest ukruszona dookola, mam przynajmniej taka nadzieje ze to to :( no i problem bo akurat tej szczytowki chcialbym najczesciej uzywac. Wymienial ktos z Was samemu taka przelotke? Warto samemu czyprzelotke jakiegos serwisu? A jeszcze pytanko do posiadaczy Garbolino maxim carp picker, czy da sie dokupic dodatkowe szczytowki w polsce? I czy moglbym pokusic sie o zalozenie szczytowki 1oz, bo najwieksza jest3/4 oz a mysle ze troszke sztywniejsza bylaby pod karpiki lepsza :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #5 dnia: 02.10.2015, 18:39 »
Można wymienić przelotkę, jeśli masz trochę smykałki to wymienisz sam bez problemu. Przelotkę z odzysku z jakiejść starej szczytówki, tylko lakier byś musiał kupić, np; Lakier do omotek.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #6 dnia: 02.10.2015, 20:58 »
Marcin, a gdzie dokładnie zauważasz uszkodzenia żyłki. W różnych miejscach żyłki? Jak dokładnie wyglądają?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline marcinF

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #7 dnia: 02.10.2015, 21:46 »
Mateo, dokładnie to przed podajnikiem powstają te przetarcia i wędkując miałem wrażenie, że ich miejsce zależy od tego jak dużo żyłki zostawię między wędką a podajnikiem podczas zarzutu zestawu. Zwijając zestaw bardzo wyraźnie słychać na kiju jak otarty fragment żyłki przechodzi przez przelotki. Przetarcia wyglądały różnie, raz jakby ktoś drapnął żyletką i powstał taki opiłek na żyłce (włosek), innym razem po prostu było wyczuwalne na żyłce, że po prostu jej brakuje, jest chropowata, spłaszczona, poszarpana. Wkurzyłem się bo sprzęt nowy, kupiony w Anglii i pewno w transporcie musiała się gdzieś obić ta przelotka. Tylko dziwne, że jest to pierwsza przelotka na wymiennej szczytówce i aż tak kaleczy żyłkę podczas zarzutu...
Pozdrawiam
Marcin

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #8 dnia: 02.10.2015, 22:13 »
To raczej wada produkcyjna, takie też się zdarzają. Jak mieszkasz w Anglii i tam kupiłeś to nie powinno być problemu z wymianą.

Offline marcinF

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #9 dnia: 02.10.2015, 22:19 »
No właśnie już nie mieszkam w Anglii, kupiłem wędkę na ebay-u tuż przed powrotem do kraju, więc lipa. Będę musiał naprawić we własnym zakresie lub kupić nową szczytówkę. Tylko dlaczego one takie drogie są i chyba niedostępne w polsce...
Pozdrawiam
Marcin

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #10 dnia: 02.10.2015, 22:25 »
To widzę że nawet sprzedawcy w Anglii to praktykują, jak klient nie ma okazji zobaczyć, dotknąć i pomacać :D , to mu ślą bubel co na sklepie by się nie sprzedał. A może sprzedawca nie sprawdza też wszystkiego przed wysyłką, nowe to musi być bez wad.

Offline marcinF

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #11 dnia: 02.10.2015, 22:37 »
Pewno nie wiedział, nie sprawdził, tak samo jak ja, z resztą oglądając wędkę nawet  mi przez myśl nie przeszło żeby sprawdzić, tym bardziej że ta szczytówka była w tubie. A wyszło dopiero na rybach jak wymieniłem.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #12 dnia: 02.10.2015, 22:53 »
No to może rzeczywiście coś z przelotką. Bo często też powyżej podajnika powstają na żyłce pewne deformacje. Szczególnie, jak się często zarzuca i ciągnie ryby. Żyłka na odległości metra od podajnika lubi być sfatygowana i trzeba pamiętać, żeby jednak od czasu do czasu przewiązać zestaw. Podczas holu sam podajnik może uszkadzać żyłkę. Zależy to też od budowy podajnika. Niektóre mają na końcu dość twardą i wąską końcówkę. Dotyczy to głównie takiego montażu, kiedy podajnik może przesuwać się po żyłce. W podajnikach Drennana raczej rzadko to się zdarza, bo łącznik siedzi bardzo mocno w gnieździe podajnika.

A ta przelotka ma uszkodzony insert czy ramkę?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline marcinF

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #13 dnia: 02.10.2015, 23:00 »
W Drennanie tak jak napisałeś nie ma takiej opcji, bo używam tego łącznika i nie ma raczej możliwości poruszania się. Uszkodzony jest tylko insert, tak jakby brakowało dolnej połowy tego ceramicznego oringu. Do tego są dosyć ostre krawędzie, stąd też mniemam że to jest winowajca.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prośba o poradę, przecieranie żyłki...
« Odpowiedź #14 dnia: 02.10.2015, 23:11 »
No to rzeczywiście, to będzie winowajca. Zdarzają się różne wady produkcyjne.
Ja taką szczytówkę raz miałem przy starym pieckerze Shakespeara.
To chyba najlepiej będzie kupić nową szczytówkę, a teraz używać innej.
Pozdrawiam
Mateusz