Autor Wątek: Termometr do wody  (Przeczytany 2590 razy)

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Termometr do wody
« dnia: 13.12.2014, 19:13 »
Chcialem dowiedziec sie, jaki termometr do mierzenia temperatury wody poleacie,jezeli ktos uzywa.
Wiem ze Luk ma takowy termometr i  chyba dobrze wie po co go nosi ze soba na lowisko.Taki pomiar moze nam duzo powiedziec o zachowaniu i zwyczajach zywieniowych  ryb w roznych porach roku.Mysle ze to swietny sposob na znalezienie naturalnych siedlisk ryb w zimnych porach roku.Jak wiadomo sprawdzajac temp w roznych partiach wody lub akwenu ,mozna znalezc miejsce gdzie roznica 1 st.moze miec decydujacy wplyw na zerowanie ryb.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Termometr do wody
« Odpowiedź #1 dnia: 13.12.2014, 19:45 »
Miałem termometr bo utonął ;)

Poszukaj czegoś na necie - powinny być tanie. Termometr to  świetna rzecz, bo pozwala na sprawdzenie jaka jest woda i czy ryby żerują. Na moim ostatnim filmie fajnie było widać jego brak. Błędnie przyjąłem, że woda jest zimna  a nie była jeszcze aż tak bardzo. To na przykład pomoze zorientowac sie czy wchodzić w pellety czy nie. Czy stosować podajnik mały czy duzy... Na niektórych wodach skok o 1-2 stopnie w ciagu kilku dni oznacza, że ryba rusza do żerowania (na wiosnę). Dobra rzecz ogólnie.
Polecałbym zorganizować kawal sznurka i jakiś ciężarek - i wrzucić do wody tak aby był przy dnie - co da lepszy pomiar...
Mierzenie temperatury pozwala na uzyskanie dodatkowych danych a to może oznaczać 'wstrzelenie się'...
Lucjan

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Termometr do wody
« Odpowiedź #2 dnia: 13.12.2014, 20:24 »
Mozesz wyjsnic jak ma sie ta zaleznosc temp.wody do wyboru pelletu czy przynety miesnej.Od jakiej temp.uzywac tej a nie innej przynety, czym sa to twoje obserwacje i spostrzerzenia,czy to jakies ogolnie  wartosci i zasady przyjete przez wedkarzy angielskich.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Termometr do wody
« Odpowiedź #3 dnia: 13.12.2014, 21:18 »
Nie ma jakieś tabeli z temperaturami... ;)  Ale samemu mozna zauważyc pewne zależności. Metoda nie jest jedyną skuteczną techniką połowu z gruntu. Koszyk i białe, podajnik 'metodowy' i białe, koszyk i chleb tostowy, pelletowe torebki herbaty, 'bomb fishing'... Te metody beda działały z rózną skutecznością własnie w zalezności od temperatury. Jak jest niska i sie nie zmienia - to wiadomo, że nie ma sensu kombinować z mocniejszym nęceniem - jak rośnie - mozna się lepiej dopasować.

Samemu możesz to zauważyć - i jeżeli jedna technika wchodzi przy daanej temperaturze - na przyszłośc może byc to idealna wiadomośc czego uzywać. czasmi pojawia się ciepły wiosenny dzień i ciepła noc (normalnie jest zimna) - i skok temperatury daje informację jak łowić i co stosować. W pewnej temperaturze pellety u mnie wygrywaja z białymi - i przestaje je w ogóle kupować. Na jesień na odwrót...

Warto robic zapiski... Może dla niektórych jest to śmieszne - ale później jedni łowia 30 ryb a inni 5... ;)
Lucjan

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Termometr do wody
« Odpowiedź #4 dnia: 13.12.2014, 21:49 »
Warto robic zapiski...

Ja uważam to za podstawę skutecznego łowienia. Tylko wówczas, kiedy zapisujemy wszystko jesteśmy w stanie dostrzec pewne zależności. Bez notesu nie ruszam się nad wodę. Od kiedy zacząłem stosować "notes" i wyciągać z niego wnioski, zdecydowanie poprawiłem wyniki.
Co do termometru, to ja używam termometru plastikowego z przeznaczeniem do kuwet ciemniowych (w fotografii tradycyjnej się je stosuje). Nie stłucze się, a jest bardzo dokładny, bo różnica temperatury wywoływacza jednego-dwóch stopni Celsjusza może powodować obniżenia jakości zdjęcia. Termomentry są więc bardzo dokładne. I jak pisał Luk, mozna go uwiązać do jakiegoś ciężarka i na dno z nim.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Termometr do wody
« Odpowiedź #5 dnia: 14.12.2014, 21:22 »
Wlasnie pomyslalem sobie aby zamocowac taki termometr malych gabarytow,ale raczej elektroniczny poprostu do zestawu do tyczki tak jak najzwyklejszy gruntomierz,ale nie celem badania gruntu ;D.Stawy na ktorych wedkuje maja charakter powyrobiskowy i sa miejsca gdzie jest od 1m do 5m.Raczej to oczywiste ze w zimowych porach roku najcieplej jest tam gdzie najglebiej,ale moze sie myle i z powodow blizej mi nieznanych np;podwodne prady,ruchy wody,wiatr,polozenia slonca wzgledem jakiegos brzegu i jego dlugosci naslonecznienia w ciagu dnia jest inaczej.Mozna byloby w taki sposob najzwyczajniej znalezc najcieplejsze miejsce na zbiorniku, wiec ryby powinny tam byc.Ale nie gwarantuje to ze beda braly,bo czynnikow ktore o tym decyduja jest znacznie wiecej i tak naprawde ich nigdy nie poznamy.