Autor Wątek: Pytanie do posiadaczy wędek odległościowych 3-składowych 420 cm  (Przeczytany 1616 razy)

aroo04

  • Gość
Witajcie. Mam małą prośbę do osób jak w tytule. Proszę o zmierzenie (najlepiej suwmiarką) średnicy zewnętrznej blanku na 5 cm nad rękojeścią (chodzi mi o największą średnicę blanków) waszych matchówek 4,20 m w wersji 3-składowej. Dobrze, żebym miał takie pomiary od kilku osób oczywiście z dopiskiem jak model wędziska był mierzony. Z góry dziękuję.

MrProper

  • Gość
11,85 - Acolyte Plus.

aroo04

  • Gość
Wartość, którą podałeś to w przybliżeniu 12mm, dobrze rozumiem?
A reszta kolegów nie pomoże??? Przecież wielu z Was taki sprzęt posiada...

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Większość też jest w pracy. Zmierzę jak wrócę, Shimano Hyperloop i Drennan Acolyte Ultra.

aroo04

  • Gość
Ok, w takim razie czekam :)

Offline dalglish7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
14,90 - Trabucco Precision XT Match Carp.
Zbyszek

MrProper

  • Gość
Wartość, którą podałeś to w przybliżeniu 12mm, dobrze rozumiem?
A reszta kolegów nie pomoże??? Przecież wielu z Was taki sprzęt posiada...

Dokladnie tak.

Offline meteo76

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 280
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Shimano Beastmaster AX: 14,50 mm.
Wojtek

aroo04

  • Gość
Super, dziękuję za pomiary koledzy. Pozdrawiam :thumbup:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Obie wędki 4,2 m.
Drennan Acolyte Ultra: 11,3 mm,
Drennan Matchpro Ultralight: 12,1 mm.
Pozdrawiam
Mateusz

aroo04

  • Gość
Może powiem po co mi te dane w ogóle. Otóż ostatnio rozwodziliśmy się nad lepszością 3-składów nad teleskopami i wiele osób uważało, że te drugie przez większą średnicę blanków są dużo bardziej podatne na podmuchy boczne. Ja posiadam Robinson Bluebird tele match (1,8) i Jaxon Eternum tele match (1,9). Jak więc widać w większości przypadków jest to różnica do 0,5 cm. Prosiłem Was o to, bo w katalogach producenci tego nie podają :)
Sprawdzałem też wagę i tu o dziwo tele wypadły lepiej-z reguły były lżejsze o kilkanaście gram od 3-składów (mowa rzecz jasna o modelach tych samych, ale w różnych wersjach-tele i 3-skład). Ale w sumie to takie informacje dla mnie :)
Tak, czy tak, dzięki :)


Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0

aroo04

  • Gość
A, jeszcze jedno. Żeby te dane dało się porównywać dobrze, żeby wędki miały podobną klasę-czyt. c.w. Moje mają odpowiednio 5-24 i 5-20g. Wiadomo, że match light będą węższe od np. match carp ;)

aroo04

  • Gość
Tak wiem, z dużej litery :thumbup:

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Teleskopy mogą jak najbardziej być lżejsze i to jest własnie zasługa grubego blanku (mniej materiału konstrukcyjnego wymaganego do tej samej wytrzymałości na zgięcie).
To znana zasada z fizyki https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/co-jest-trudniej-zgiac-rurke-czy-pret/
"...
Jednak gdybyśmy rozpatrywali rurkę i pręt o tej samej masie, ale w związku z tym o różnych promieniach, to wtedy dużo ciężej byłoby zgiąć rurkę.
"
Wnioskując dalej wędziska o grubych blankach przy zastosowaniu tego samego materiału konstrukcyjnego wymagają jego mniejszej ilości aby osiągnąć taką samą wytrzymałość.
Tomek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Niestety ich wieloczłonowa konstrukcja pozostawia też dużo do życzenia w sprawie pracy blanku.

Marcin

Marcin