Autor Wątek: Wędka karpiowa na spławik.  (Przeczytany 758 razy)

Offline Igor_Wic

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Wędka karpiowa na spławik.
« dnia: 25.08.2023, 21:27 »
Cześć,
tak jak w temacie, czy wędką karpiówką 360cm 2.5lbs + 5g spławik dało by się łowić?
Jestem nowy we wędkarstwie i nie jestem pewien, z góry dziękuje za odpowiedzi :D.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 811
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #1 dnia: 25.08.2023, 22:06 »
Wiesz, da się łowić nawet sztachetą z płotu. Tylko pytanie ile byłbyś w stanie za pomocą takiego "wędziska" wyciągnąć ryb z wody... Nie traktuj tego jako kąśliwej uwagi, ale połączenie karpiówki 2.5 lb (do której zaleca się założenie ciężarków o masie od 70 do 84gr.) ze spławikiem 5 gr. może właśnie tak wyglądać...
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #2 dnia: 25.08.2023, 23:26 »
Cześć,
tak jak w temacie, czy wędką karpiówką 360cm 2.5lbs + 5g spławik dało by się łowić?
Jestem nowy we wędkarstwie i nie jestem pewien, z góry dziękuje za odpowiedzi :D.

Widać, że jesteś nowy :D

Każde wędzisko ma swój ciężar wyrzutowy i zarzucanie zestawu dużo poniżej dolnej granicy będzie nieskuteczne. Twój spławik nigdzie nie poleci, pewnie wyciągnie kawałek żyłki z kołowrotka ale na tym będzie koniec. Brak amortyzacji w trakcie holu sprawi, że mniejsze ryby będą się spinać.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #3 dnia: 26.08.2023, 05:23 »
Na rynku są kije dedykowane do łowienia spławikiem karpi np.Mikado Noctis x Carp floater 10 ft 2 lbs ,bez obawy takimi kijami da się je łowić ,sam używam patyka 11 ft 2,25 lbs :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #4 dnia: 26.08.2023, 05:47 »

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #5 dnia: 26.08.2023, 07:47 »
Kołowrotek wymiata :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #6 dnia: 26.08.2023, 08:48 »
Na rynku są kije dedykowane do łowienia spławikiem karpi np.Mikado Noctis x Carp floater 10 ft 2 lbs ,bez obawy takimi kijami da się je łowić ,sam używam patyka 11 ft 2,25 lbs :beer:

Kije do łowienia z powierzchni to nie to samo co te do łowienia spławikiem. Krótkie patyki są używane głównie w trudno dostępnych miejscach, gdzie zazwyczaj gałęzie czy inne przeszkody nie pozwalają na użycie dłuższego kija. ALe do spławika to raczej się słabo nada, zwłaszcza, że zarzuty będą sprawiały wiele trudności. Kije 3 metrowe to spory kłopot przy łowieniu spławikiem przy głębokości powyżej 1.5 metra, sztywność sprawia, że jest problem z zacinaniem, zarzutem.

Wg mnie nie ma sensu się męczyć. Zwykła spławikówka okraszona silniejszym kołowrotkiem z żyłką 0.25 mm powinna spisać się dużo lepiej. Dzięki amortyzacji kija taka grubość żyłki powinna sprawić, że nawet niezłe klocki można wylądować w podbieraku. Ważne też jest to, że w terminologii wędkarskiej słowo float może się odnosić do sygnalizatorów powierzchniowych, służących do łowienia karpi. I tutaj taki kij jak najbardziej się nada, do łowienia karpi z powierzchni właśnie. Tak jak w pellet wagglerze, karp zacina się samoistnie. Co innego przy typowym łowieniu na spławik, tutaj trzeba zacinać.

Pytanie więc jaki spławik i zestaw ma na myśli autor wątku :)
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #7 dnia: 26.08.2023, 10:01 »
Według mnie takie łowienie jest mega ,chodzi o łowienie blisko brzegu dużych ryb ,dlatego sprzęt musi być mocny ,autor opisuje co i jak i jakie ryby się łowi ,dla jednego nie ma to sensu dla innego to fajna zabawa ;) :beer:

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 811
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #8 dnia: 26.08.2023, 10:32 »
Tomku, chyba nie doczytałeś, że Autor tematu dopiero "wchodzi" w wędkarstwo, a więc nie ma bladego pojęcia co i jak. Więc opowiadanie o czymś, co jest "mega" to nieco nietrafiony pomysł. Bo podejrzewam, że Autor tematu ma bardzo nikłe pojęcie o zbudowaniu prostego zestawu spławikowego, a co dopiero zagłębiać się w tajniki "specjalistycznego" wędkarstwa karpiowego z tzw. podchodu.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #9 dnia: 26.08.2023, 10:38 »
Autor tematu to świetny karpiarz ,i wie doskonale jak wygląda zestaw na który łowi skutecznie ,na tym forum nie zauważyłem żeby ktoś tak łowił więc najpierw nad wodę potem wywody co i jak bez urazy ,autor tematu pyta czy da się tak łowić ,moja odp jest prosta da się bo sam tak czasami sobie łowię ,z podchodzi właśnie :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #10 dnia: 26.08.2023, 10:43 »
A co do kija, to że ma w nazwie floater nie znaczy ,że służy tylko do spławika powierzchniowego ;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #11 dnia: 26.08.2023, 10:51 »
Co do specjalistycznego łowienia z podchodu,to nie widzę żadnego problemu ,podstawa to obserwacja wody szukanie spławow i miejsc gdzie żerują karpie często jest to według mnie bardziej pozytywne łowienie jak wywózka ,czy rzuty i czekanie kilkunastu godz na branie :beer:

Offline Igor_Wic

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #12 dnia: 26.08.2023, 20:50 »
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, zdecydowałem spróbować takiego połączenia na następnym wyjeździe na ryby. :D

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędka karpiowa na spławik.
« Odpowiedź #13 dnia: 27.08.2023, 00:15 »
Nie zapomnij pochwalić się jak Ci poszło.