Autor Wątek: Problemy z odkręceniem wkręta  (Przeczytany 6525 razy)

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #15 dnia: 18.01.2022, 22:35 »
Jak masz, to wyślij mi, proszę zwykłym listem. Znaczek 3,30 + za towar. Prześlij mi na priw konto i kwotę do przelewu.

Jutro po robocie przejrzę na spokojnie co mam u siebie, pójdę też do sklepu na przeciwko coś dobrać, a wcześniej w pracy zerknę u elektromechaników do organizerów ze śrubkami i się poczęstuję po jednej sztuce na koszt firmy jeśli będzie coś sensownego :x Rezultat polowań wyślę Ci potem na priv ;)
Pomysł Grzegorza bardzo dobry - z reguły zegarmistrzowie to ludzie z pasją, którzy gdy mogą to pomogą i nie zdzierają za to przesadnej kasy. Nietypowe śrubki też powinni mieć :D

Swoja drogą: nie ma jakiejś specyfikacji poszczególnych częścii w instrukcji do kołowrotka?
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #16 dnia: 18.01.2022, 23:14 »
Bartek, wielkie dzięki.
Nie chcę Cię aż tak fatygować. Masz u mnie  duże piwo :beer:, jak się już kiedyś spotkamy.
W sumie, to mam też u siebie trochę śrubek do komputera i mógłbym je przejrzeć. Ale chyba nie są z nierdzewnej stali a na tym mi zależy.

A potrzebuję wkręta z nierdzewnej stali, o zewnętrznym rozmiarze gwinta 2,6 mm, łeb płaski 4,4 mm średnicy, długość min. 13 mm.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #17 dnia: 19.01.2022, 00:04 »
Chyba każdy z nas miał kiedyś problemy z odkręceniem wkręta bardzo mocno osadzonego. W przypadku główki wkreta dostosowanej do śrubokręta płaskiego lub krzyżowego najczęściej kończy się to zniszczeniem gniazda, bo robi się ono okrągłe.
Czy macie jakieś sposoby, jak sobie z tym poradzić?
Problem napotkał mnie podczas próby odkręcenia zewnętrznej płytki knoba Daiwa 6000 LT. Wkręty dość długie, zapieczone w plastiku knoba, jeden dało się z trudem odkręcić, drugi poległ, gniazdo do wkrętaka okrągłe.
Sposób jest jeden , dobrać dobry wkrętak dobrej firmy np. Wera . Większość szkód robią złe , słabej jakości śrubokręty, potrafią zjechać łeb nawet
 w najlepszym wkręcie.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #18 dnia: 19.01.2022, 08:59 »
Patent z gumką pod śrubokrętem raczej tu nie zadziała, zwiększa to tarcie ale tu wkręt jest mocno zjechany. Można próbować dokleić podobną śróbkę "łebek w łebek" za pomocą kleju dwu składnikowego do polączeń metalowych, ale nie wiem czy klej podoła takiej sile. Na pewno warto stuknąć kilka razy w zapieczoną śrubkę przykładając śrubokręt i w niego z wyczuciem uderzyć, czasem odkleja to śrubę, i nawet jeśli jest tam klej typu kropelka, to może na tyle naruszyć połączenie że puści.
Nosferatu z koncentratu

Offline Fisherman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 42
  • Lokalizacja: Garwolin
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #19 dnia: 19.01.2022, 10:24 »
Można próbować w kręcić śrubę z dwoma nakrętkami (kontra) i odkręcać. Nakrętki zaprą się o łeb śruby. Najlepiej by wkręcania śruba miała łeb 6 kątny i grzechotką próbować.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #20 dnia: 19.01.2022, 11:04 »
Często się zdarza że wkręty w młynku siedzą bardzo mocno i nie da się ich łatwo odkręcić. Bywa też że mocowane są na klej do gwintów.  W takich razach podgrzewam tę część suszarką do włosów. Bez przesady,  tak do ok 60-70stC aby nie zniszczyć plastykowej części. Wtedy na ogół dadzą się dosyć łatwo odkręcić.  To stary i bardzo skuteczny skuteczny sposób. Przy ponownym przykręcaniu wkręta dobrze jest posmarować wkręt smarem aby uniknąć takich niespodzianek.
W Twoim przypadku zaczął bym od dobrego śrubokręta o ostrych nie zużytych krawędziach krzyżyka aby mógł wciąć się w gniazdo. Trzeba dobrze dopasować jego końcówkę do zniszczonego gniazda. Czasem pomaga odpowiedni Torx -gwiazdka.
Potem nagrzać cierpliwie fenem uchwyt (to potrwa trochę bo ten właśnie knob ma nietypowe wnętrze, a plastyk słabo przewodzi ciepło) i próbować odkręcać. Powinno puścić.  Powodzenia.

Edit:  Jest jeszcze jeden sposób. Kiedy żaden śrubokręt nie chwyta. Trzeba poświęcić jeden śrubokręt i skrócić- zeszlifować odrobinę jego szpic tak aby nie opierał się o dno zniszczonego gniazda tylko o jego ścianki. Potem po podgrzaniu pacjenta wcisnąć mocno śrubokręt w dziurkę i odkręcać.
Wiesiek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #21 dnia: 19.01.2022, 18:24 »
Można próbować w kręcić śrubę z dwoma nakrętkami (kontra) i odkręcać. Nakrętki zaprą się o łeb śruby. Najlepiej by wkręcania śruba miała łeb 6 kątny i grzechotką próbować.

Można kupić coś takiego https://allegro.pl/oferta/wykretak-wykretaki-do-zerwanych-srub-4szt-zestaw-11004872407 Jedna z wielu ofert z instrukcją obsługi w opisie.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #22 dnia: 19.01.2022, 19:27 »
Wykręcić wkręt czy śrubę z gwintem metrycznym lub drobnozwojnym, a blachowkręt czy wkręt do drewna, to dwa różne wyzwania. Oczywiście w pierwszym przypadku jest (zazwyczaj) łatwiej.

Tomek, gdybyś mieszkał bliżej (dzieli nas 100 km), wpadłbyś i prawdopodobnie dalibyśmy radę. Jeśli przypadek jest beznadziejny, trzeba wkręt czy śrubę rozwiercać, wiertłami od ok. 0,3-0,5 mm, wedle potrzeb, bo innego wyjścia nie ma. Montaż nowego wkręta to już pikuś.

Aha, bym zapomniał: niektóre rady są wręcz komiczne ;)
Jacek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #23 dnia: 19.01.2022, 20:08 »
Dziękuję wszystkim za rady. Na razie wstrzymuję się do czasu, jak będę miał nowy wkręt, którym będę mógł zastąpić ten ze zniszczonym gniazdem.
Podziękowania dla Wieśka za pomysł z suszarką. Zastanawiałem się, jak podgrzać wkręt nie paląc knoba. Palnik i opalarka odpada, chociaż myślałem już o jakimś pośrednim podgrzaniu wkręta typu podgrzewanie palnikiem elementu, który dotykałby wkręta.
Wykrętaki i tym podobne sposoby raczej odpadają, przy średnicy wkręta nieco ponad 2 mm i łba 4,4 mm.

Plan mam taki, jak już będę miał zapasowy wkręt:
1. Podgrzanie knoba suszarką, za radą Wieśka, trochę to potrwa ale niczego raczej nie uszkodzi.
2. Zmajstrowanym przecinaczkiem z dobrej stali pobijanie łba wkręta po obwodzie w lewo. Nie raz udało mi się tym sposobem odkręcić wkręt/śrubę.
3. Jak 2 nie da rady to odwiercenie łba wkręta i złapanie gnoja szczypcami. Na długości powinienem mieć prawie 1 cm do mięsa, na szerokość nie za wiele ale myślę, że dam radę.

Drugi wkręt, który udało mi się wykręcić za pierwszym razem, choć nie bez trudu, wrócił na miejsce już nasmarowany.

Nigdy nie sądziłem, że zdjęcie zaślepki z knoba może sprawić tyle problemów. Właściwie to mógłbym wyłamać zaślepkę i po założeniu łożysk zakleić to gumą do żucia :P
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #24 dnia: 19.01.2022, 20:25 »
Tomek, krótka piłka: łeb wkręta usuń rozwiercaniem, zdejmij zaślepkę, podgrzej pozostałą część wkręta lutownicą, po czym wykręć go odpowiednimi szczypcami (skoro sporo wystaje ponad materiał, w który jest wkręcony).
Jacek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 170
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #25 dnia: 19.01.2022, 20:34 »
Poraz kolejny podgrzej pasujący w miare srubokręt na gazie do czerwoności. Szybko przyłóż do łba śruby potrzymaj kilka sekund i szybko odkręć.
Nagrzewając korpus suszarką w środku ugotujesz smar nawet ten w łożyskach....
Maciek

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #26 dnia: 19.01.2022, 20:59 »
Jacek dobrze radzi , jak już się zepsuło łeb to zostaje rozwiercenie-usunięcie łba i wykręcenie reszty szczypcami albo w imadle. W podgrzewanie bym się nie bawił za dużo plastiku.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #27 dnia: 19.01.2022, 21:25 »
No tak, podgrzanie lutownicą :facepalm: Dzięki Jacek :thumbup:
Maciek, dzięki ale myślę, że kilka sekund nie wystarczy, żeby się wkręt nagrzał. Poza tym już żaden śrubokręt do tej dziury nie pasuje. Smar olewam, bo chcę wymienić łożyska, nie chcę tylko spalić plastiku.
Zostaję przy swoim planie z pewnymi modyfikacjami:
1. Podgrzanie wkręta lutownicą, z wyczuciem, żeby nie uszkodzić plastiku.
2. Zmajstrowanym przecinaczkiem z dobrej stali pobijanie łba wkręta po obwodzie w lewo. Nie raz udało mi się tym sposobem odkręcić wkręt/śrubę. Mam chyba nawet gdzieś taki zrobiony ze stalowego kołka do wstrzeliwania w beton.
3. Jak 2 nie da rady to odwiercenie łba wkręta i złapanie gnoja szczypcami. Przedtem nagrzanie wkręta lutownicą.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #28 dnia: 19.01.2022, 21:41 »
Ja niedawno odkręciłem wyrobioną śrubkę od wi-fi w laptopie za pomocą obcinaczek do skórek. Są na tyle cienkie i ostre, że złapały łepek śrubki i dało się tym sposobem ją wykręcić.

Pozdrawiam
Mirek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z odkręceniem wkręta
« Odpowiedź #29 dnia: 19.01.2022, 21:56 »
Każdy pomysł dobry :beer:. Jak szczypce nie chwycą dość mocno to może ucinaczki.
Pozdrawiam,
Tomek