Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1879728 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 497
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13425 dnia: 06.01.2022, 11:02 »
Mityczne wyważanie wędki. Jeśli trzymasz potem nóżkę kołowrotka między palcami, to co zmienia fakt, że waży on 250 lub 500 g?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline gemaro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13426 dnia: 06.01.2022, 11:03 »
odchylając wajchę do tyłu przełącza się na tylni hamulec który działa jako WB. Z racji przyzwyczajenia - czy jeżeli "zamienię" hamulce w ten sposób, że ten na szpuli będzie "luźny" i będzie robił za wolny bieg a tylny do rzutów i łowienia bez WB to będzie wszystko działać?
Niestety nie,
1. Jeśli Wolny bieg nie będzie na jednej osi z przednim hamulcem, tylko jak w Okumie będzie on "niewspółdzielny", to żadnej ryby tym nie zatrzymasz, te "hamulce" są tylko po to by "terkotka" mogła luźno "jechać" i "dzwonić" wędkarzowi że "coś tu się mistrzu dzieje". Nie mówiąc o tym że przy mocnym docisku raczej (choć nie na pewno) coś by się tam "sypło".
2. Jeśli oś jest współdzielona, to nie zakręcisz w ogóle tylnego hamulca, jeśli front jest całkiem luźno. Jeśli choć trochę front złapiesz, to tylny wolnobieg nadal jest tak słaby że niczego nie wyholujesz.

Raz w życiu (czyli nie tak dawno) zarzuciłem wędkę przełączoną na wolnobieg (taki test, głupi zresztą) i podajnik 20 gramowy po przebyciu, nie z mała 15 metrów w powietrzu, nagle wylądował w wodzie. Test powtórzyłem i okazało się że wolnobieg przy takiej szybkości ma jakieś zabezpieczenie które zrzuca go na frontowy hamulec, tam wiadomo hamowanie jest szczodre i podajnik ląduje w wodzie. Test był głupi bo zapewne nadwyrężył jakoś mechanizm, na szczęście dla mnie ten się nie popsuł, ale powiedziało mi to że jazda na "wolnobiegu" z taka prędkością nie jest git, myślę że hamowanie nim ryby też nie będzie.
Mądrego to aż miło "posłuchać". Dzięki :)

Offline Jakrzysiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Radomia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13427 dnia: 06.01.2022, 11:44 »
Mam Ballistic EX LT 4000 DC. Doskonały młynek godny polecenia. Bardzo go lubię.  Praca jedwabista, "wypasiony" dobrze "spasowany" przy montażu, mnóstwo łożysk no i doskonałe precyzyjnie frezowane mocne zębatki.  Kosztuje niewiele drożej od "zwykłego" Ballistica LT. Dokupiłem do niego oryginalną szpulkę zapasową.  Ostatnio widziałem taką na Allegro za 218zł.  Nie ma potrzeby dopasowywać innej.
Przy jakiej wedce masz ten kreciol zamontowany ?
Wywazy 14FT matcha o wadze 180-205 gram ?

Po co wyważać coś (zestaw) jak i tak on leży przez większość czasu na podpórkach / stojaku? Idąc tym tokiem- karpiówki też trzeba wyważać? Oj coraz więcej teorii a mniej przebywania nad wodą  chyba. ;)

Offline krzysztof4101997

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 12
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13428 dnia: 06.01.2022, 11:53 »
Kurcze a ja jak łowię na rzece lub kanale to zawsze wędkę do spławika trzymam w ręku :(. Muszę rozejrzec się za jakąś podpórka.
A co do wyważeniu to też uważam, że to bez sensu. Najlepiej gdy cały zestaw jest jak najlżejszy.

Online grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13429 dnia: 06.01.2022, 13:14 »
Jeśli ktoś chce wywarzać wędkę kołowrotkiem to niech nie zapomni trzymać zestaw powyżej kołowrotka. Dodawanie ciężaru w miejscu podparcia dźwigni nie ma wpływu na równowagę.

Do 14ft matcha można założyć nawet 800gramowy morski kołowrotek. Jeśli ktoś trzyma stopkę kołowrotka między palcami to będzie leciał na pysk tak samo jak  z tym ważącym 200gramów.

Offline Henodus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 4
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13430 dnia: 06.01.2022, 23:48 »
Panowie, polećcie sprawdzone źródło konopii (ziarno do gotowania).
Dziękuję.

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka


Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13431 dnia: 07.01.2022, 10:04 »
odchylając wajchę do tyłu przełącza się na tylni hamulec który działa jako WB. Z racji przyzwyczajenia - czy jeżeli "zamienię" hamulce w ten sposób, że ten na szpuli będzie "luźny" i będzie robił za wolny bieg a tylny do rzutów i łowienia bez WB to będzie wszystko działać?
Niestety nie,
1. Jeśli Wolny bieg nie będzie na jednej osi z przednim hamulcem, tylko jak w Okumie będzie on "niewspółdzielny", to żadnej ryby tym nie zatrzymasz, te "hamulce" są tylko po to by "terkotka" mogła luźno "jechać" i "dzwonić" wędkarzowi że "coś tu się mistrzu dzieje". Nie mówiąc o tym że przy mocnym docisku raczej (choć nie na pewno) coś by się tam "sypło".
2. Jeśli oś jest współdzielona, to nie zakręcisz w ogóle tylnego hamulca, jeśli front jest całkiem luźno. Jeśli choć trochę front złapiesz, to tylny wolnobieg nadal jest tak słaby że niczego nie wyholujesz.

Raz w życiu (czyli nie tak dawno) zarzuciłem wędkę przełączoną na wolnobieg (taki test, głupi zresztą) i podajnik 20 gramowy po przebyciu, nie z mała 15 metrów w powietrzu, nagle wylądował w wodzie. Test powtórzyłem i okazało się że wolnobieg przy takiej szybkości ma jakieś zabezpieczenie które zrzuca go na frontowy hamulec, tam wiadomo hamowanie jest szczodre i podajnik ląduje w wodzie. Test był głupi bo zapewne nadwyrężył jakoś mechanizm, na szczęście dla mnie ten się nie popsuł, ale powiedziało mi to że jazda na "wolnobiegu" z taka prędkością nie jest git, myślę że hamowanie nim ryby też nie będzie.
Mądrego to aż miło "posłuchać". Dzięki :)


Coś mi tu nie pasuje O:)
Wolny bieg generalnie działa jak hamulec tylni, aczkolwiek szczątkowy( w wersji okrojonej z mocy). Mało ma więc podkładek, raczej rybek nie da się przy jego pomocy holować.
Zasada działania klasycznego hamulca tylnego (też nie każdego) polega na tym, że szpula osadzona na osi głównej jest zablokowana takim czy innym patentem, zaś podczas pracy hamulca kręci się cała oś wraz ze szpulą. Pokrętłem reguluje się docisk (moc).
W przypadku hamulca przedniego jest odwrotnie. Oś główna jest zablokowana, zaś podczas pracy hamulca szpula kręci się wokół osi, pokrętłem umieszczonym na szpuli reguluje się docisk.
Kołowrotek z wolnym biegiem posiada można powiedzieć dwa hamulce, przedni i tylny. Dźwignia i system, który ona uruchamia, pozwala blokować oś główna (wówczas pracuje przedni hamulec), lub też pozwala osi głównej się obrać i wówczas pracuje tylni.
Jest tutaj jednak pewien fenomen. Hamulec na szpuli ustawiony na minimum i hamulec tylny (wolnego biegu) dokręcony na maksa zrobi misz masz ;)
Jest jeszcze konstrukcja baitrunnerow Shimano z tylnym hamulcem. Które mają pokrętła hamulca do walki z rybą i hamulca wolnego biegu zlokalizowane z tyłu. Jest to jednak patent ścisłe powiązany z hamulcem walki, więc to też nie jakaś czarna magia. W każdym razie znane mi są przypadku używania kołowrotków z tylnym hamulcem i dźwignią hamulca walki jak baitrunnerów. Po małej przeróbce zakresy regulacji są takie, że dźwignia hamulca walki służy jak dźwignia wolnego biegu.
Czesiek

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13432 dnia: 07.01.2022, 12:52 »
Wolny bieg generalnie działa jak hamulec tylni, aczkolwiek szczątkowy( w wersji okrojonej z mocy). Mało ma więc podkładek, raczej rybek nie da się przy jego pomocy holować.
...
Jest tutaj jednak pewien fenomen. Hamulec na szpuli ustawiony na minimum i hamulec tylny (wolnego biegu) dokręcony na maksa zrobi misz masz ;)
...
Po małej przeróbce zakresy regulacji są takie, że dźwignia hamulca walki służy jak dźwignia wolnego biegu.
Za "cientki" w temacie jestem, żeby takie rzeczy wiedzieć 😮
Odpowiedziałem jak umiałem najlepiej, wiem że tyłem nie powinno się "hamować" ryby, tak zakłada konstrukcja i instrukcja młynka, nigdy jednak przeróbek nie robiłem i w tym temacie wiedzy żadnej nie posiadam.
Wiem że tylny hamulec powinien być ustawiony na tyle mocno, by uciekającej rybie haczyk wbił się w wargę. Ma nie wylecieć jej z pyska, docisk ma być też na tyle mocny, by szpula nie kręciła się jak głupia, kiedy ryba zmieni kierunek i np. płynie do brzegu nie wybierając już żyłki/plecionki. Resztę mam zrobić ja, kiedy przełączę się na frontowy hamulec. To teoria.
Sam stosuję wolny bieg gdzie oporu nie ma prawie żadnego, bo koszyki w klasyku i metodzie mam przelotowe i to ja zacinam rybę kiedy słyszę że wolnobieg terkocze. Chyba że widzę branie na szczytówce, a następnie wolnobieg nie daje znaku, wtedy zacinam od razu, bo znaczy to dla mnie że ryba płynie do brzegu i w 2-3 na 5 przypadków tak jest, reszta to zawalone przeze mnie brania. To praktyka.
Nigdy jednak nie holowałem ryby na wolnobiegu, nawet nie podejrzewałem że się da. Ale w tym sezonie, mam taki jeden kołowrotek z lidla z wolnobiegiem i zapodam mu taką chłostę, zobaczymy co z tego wyjdzie. 😈 Napiszę co ciekawego z tego wynikło :)
Nosferatu z koncentratu

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13433 dnia: 10.01.2022, 21:40 »
Panowie poratuje ktoś linkiem do gumowych klipów na Ali, albo chociaż powie co wpisać na Ali by je wyszukać? :)
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13434 dnia: 10.01.2022, 21:51 »
Panowie poratuje ktoś linkiem do gumowych klipów na Ali, albo chociaż powie co wpisać na Ali by je wyszukać? :)
https://tiny.pl/91rpq
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13435 dnia: 10.01.2022, 22:04 »
Panowie poratuje ktoś linkiem do gumowych klipów na Ali, albo chociaż powie co wpisać na Ali by je wyszukać? :)
https://tiny.pl/91rpq

Dziękuję  bardzo,  nie wiedziałem, że jest aż tyle rozmiarów. Które z nich znajdą zastosowanie jako klipy do żyłki? Wziąłbym te najpopularnejsze rozmiary :)
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline brendas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 328
  • Reputacja: 59
  • Lokalizacja: Maków Mazowiecki/Olsztyn
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13436 dnia: 10.01.2022, 22:56 »
Brałem 3 mm. Póki co zamontowałem do Okumy Ceymar CXTR-40 i jest miodzio.
Ile szt. potrzebujesz?
Kuba

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13437 dnia: 20.01.2022, 19:47 »
Pany na czym polega przewaga łowienia płotek zimą na feeder na zestaw helikopterowy nad zestawem ze skrętką?
Marcin

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13438 dnia: 20.01.2022, 20:09 »
Może na tym, że w helikopterze przynęta znajduje sie dużo bliżej koszyczka, w sumie też jest powyżej koszyczka.
Ja zimą dużej różnicy w skuteczności nie zauważyłem, jak dla mnie to helikopter mial większą przewagę na mulisty, zarośniętym dnie.
Może koledzy z wiekszym doświadczeniem coś dorzucą :)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13439 dnia: 20.01.2022, 20:15 »
Pany na czym polega przewaga łowienia płotek zimą na feeder na zestaw helikopterowy nad zestawem ze skrętką?

??

Nie ma żadnej przewagi. Są to dwa różne zestawy, każdy ma swoje mocne i słabe strony.

Zestaw helikopterowy jest idealny do podajnika z białymi robakami. Są bardzo małe podajniki na rynku, gdzie wchodzi ok 20-30 robaków, haczyk jest przy samym podajniku i brania potrafią być błyskawiczne i atomowe. Dodatkowo białe robaki, obok chleba, są idealna przynęta i zaneta na zimowa płoć. Zestaw helikopterowy ma jednak tę wadę, że w przypadku mulistego dna niezdaje egzaminu, dodatkowo jeśli woda się wykrystalizuje zimą to ryba widząc podajnik na dnie może być nie ufna i nie pobierać pokarmu.

Zestaw ze skrętka odsuwa nam przynętę od koszyka, więc jest bardziej dyskretny... Dodatkowo przy zastosowaniu odpowiednio długiego przyponu (od 30 cm wzwyż, najlepiej 50 cm) mamy atut opadu przynęty, co może aktywować wzdręge czy okonia do brania.

Musisz dopasować zestaw do rodzaju dna, i aktywności ryb na łowisku. Także do czystości wody, o czym wspominałem wcześniej.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.