ORGANIZACJE WĘDKARSKIE > Sposoby i pomysły na zmiany

Próba oszacowania kosztów stworzenia łowiska

(1/11) > >>

niedzielnywedkarz:
Hej,
zainspirowany tematem o łowieniu w Angli, chciałbym się dowiedzieć ile może kosztować w PL stworzenie łowiska. Na początek, czy ktoś mógłby mi powiedzieć, ile by kosztowało wykopanie stawu o wymiarach 100x200x3 metry + zabezpieczenie by woda nie wyciekła?

katmay:
Tu jest wiele zmiennych, które zaważą na kosztach. Pierwszymi są informacje, czy to ma być wykopane, czy przepływowe. Z pytania wnioskuje, że kopanie bez dopływu, więc na dno proponuję maty bentonitowe. Plusem ich jest to, że praktycznie nie sposób ich przebić, a jeśli tak to same się uszczelnią.
Następne pytanie, czy masz co zrobić z urobkiem. 60000 metrów kwadratowych ziemi, piachu i innych wykonanych rzeczy. Nie możesz tego sprzedać bez koncesji.
Następnym punktem, w którym nie można oszczędzać jest wykonawca. Im bardziej doświadczony, tym lepiej. Podpowie kilka rzeczy, które można wymyślić tylko podczas wykonawstwa.
Po uzupełnieniu wody poczekaj przynajmniej rok z zarybieniem. Możesz stracić ryby bez wykonania nasadzeń i zadomowienia się rybiego pokarmu.

Przy tej powierzchni sama mata będzie Cię kosztować w okolicy 35000zł.
Projekt, pozwolenia, wykonawca...

Plus ryby. Im większe tym drożej. Na dzi3n dobry 100k powinno wystarczyć.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

niedzielnywedkarz:
Na razie nie będę się w to bawił. Bardziej mnie interesuje, ile by to kosztowało i jakie są procedury. Idealnie by było stworzyć gotowy biznesplan, który by pomógł komuś w podjęciu decyzji o inwestycji. Dla jednej osoby 100.000 PLN to kupa kasy, ale dla przedsiębiorcy może to być całkiem niewiele i wiedząc, że się to zwróci, podejmie inwestycję. Również, jest to kwota do przełknięcia dla koła PZW, albo dla urzędu miasta, albo, co mniej prawdopodobne, dla stowarzyszenia - każdy się zrzuca po 100 PLN na początek.

pit1984:
Koszt wykopu jest zależny o kilku czynników.
1. Rodzaj podłoża np Piach wykonawca sprzeda a tobie może robić wykop za darmo w rozliczeniu za Piach. Jeśli będzie glina to niestety w zależności od odległości transportu ciężarówką na zwałkę może kosztować od 18 do 35 zł za m3 urobku. R

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

Laur77:
A jeśli chciałbym zrobić staw zalewowy - przepływowy? Czy trzeba wykonywać operat wodno - prawny? Chodzi mi o to że jak spiętrzę wodę to czy np. mój sąsiad nie będzie miał problemu z zalewaniem? Powiedzmy że mam 5 ha ziemi (niecka) przez którą przepływa rzeczka. Czy np. dobrym rozwiązaniem byłoby usypanie grobli po dwóch przeciwległych stronach działki + wbudowanie mnichów do regulacji poziomu wody?
Temat jest ciekawy i sam noszę się z takim zamiarem...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej