Autor Wątek: Plecionka czy żyłka?  (Przeczytany 28516 razy)

Offline Tinca Fan

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • KEEP CALM AND GO FISHING
  • Lokalizacja: Nidzica
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #15 dnia: 30.04.2015, 12:53 »
Tak - plecionka niszczy przelotki jeśli są słabej jakości , najbardziej niszczy porcelanowe, po prostu wyciera je . Łatwo to stwierdzić oglądając przelotkę przez lupę. Najbardziej narażona jest przelotka szczytowa i piersza od kołowrotka
Obecnie nawet w tańszych wędziskach montuje się przelotki Fuji SIC które są niepodatne na niszczące działanie plecionki ( pod warunkiem uczciwości producenta) więc problem jest zminimalizowany ale trzeba też uważać zwlaszcza przy uwalnianiu z zaczepów, wtedy lepiej nie posługiwać się wędziskiem - odłożyć je a zaczep wyrwać ręką owijając plecionkę o jakiś obły przedmiot ( butelka, kawał gałęzi itp)

Firma Fuji opatenowała wiele lat temu spiek SIC. W tańszych wędkach mających przelotki posiadające w nazwie SIC a nie będące produktem Fuji, stosowany jest pewien myk. Tylko Fuji ma prawo wykorzystywać znak SIC, inne firmy w opisie podają np. przelotki typu SIC.
Różnica w gładkości oryginalnego spieku Fuji SIC a podróbek innych firm jest znacząca.

PS. Należy pamietać jeszcze o jednym, nie tylko plecionka może wpływac niszcząco na powierzchnię przelotki ale również przelotka słabej jakosci (twardości) i gładkości może niszczyć plecionkę.
Pozdrawiam Marcin

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #16 dnia: 30.04.2015, 13:06 »
Tak - plecionka niszczy przelotki jeśli są słabej jakości , najbardziej niszczy porcelanowe, po prostu wyciera je . Łatwo to stwierdzić oglądając przelotkę przez lupę. Najbardziej narażona jest przelotka szczytowa i piersza od kołowrotka
Obecnie nawet w tańszych wędziskach montuje się przelotki Fuji SIC które są niepodatne na niszczące działanie plecionki ( pod warunkiem uczciwości producenta) więc problem jest zminimalizowany ale trzeba też uważać zwlaszcza przy uwalnianiu z zaczepów, wtedy lepiej nie posługiwać się wędziskiem - odłożyć je a zaczep wyrwać ręką owijając plecionkę o jakiś obły przedmiot ( butelka, kawał gałęzi itp)

Firma Fuji opatenowała wiele lat temu spiek SIC. W tańszych wędkach mających przelotki posiadające w nazwie SIC a nie będące produktem Fuji, stosowany jest pewien myk. Tylko Fuji ma prawo wykorzystywać znak SIC, inne firmy w opisie podają np. przelotki typu SIC.
Różnica w gładkości oryginalnego spieku Fuji SIC a podróbek innych firm jest znacząca.

Dokładnie tak nie miałem tego czasu wytłumaczyć
Co do kołowrotka to nierozciągliwość plecionki, przy zacięciu ryby powoduje że cały impet pryzmuje szpula kołowrotka zanim zacznie pracować wędka   
Krzysztof

Offline Dragster

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Koronowo
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #17 dnia: 30.04.2015, 15:33 »
Plecionki przede wszystkim używa się do spanikowania na sandacza gdyż ma on specyficzny sposób atakowania przynęty i łatwiej zauważyć takie branie oraz łatwiej stukać przynętą o dno
natomiast do połowu okoni czy szczupaka niema to logicznego zastosowania w niczym nam plecionka nie pomaga a ma kilka wat trudniej się zarzuca niszczy przelotki i kołowrotek   

Kolego @Dyzma, plecionka łowcom sandaczy służy po to by poczuć branie w dłoni, nadgarstku czy nawet łokciu co jest podstawą. Do tego obserwacja oczywiście też się przydaje ale nie zawsze są ku temu warunki.
Sławek

Offline Mariusz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Gruba ryba
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #18 dnia: 13.05.2015, 15:47 »
Bierz Pan plecionkę, leć nad wodę i testuj! 8)
Robię  to co lubię. Lubię to co robię! Łowię ryby!

Offline zajcu

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: 44-190
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #19 dnia: 13.05.2015, 17:49 »
Ja bardzo lubię ultra lekki spining, głownie dlatego, że wędkę którą posiadam zajmuje w całości 200 cm, a w transporcie 104 cm, czyli zawsze leży w aucie i całkowicie nie przeszkadza. Często jak wracam z pracy po nocnych zmianach a mam jeszcze siłę, to po prostu zajeżdżam nad wodę, wyciągam  wędkę, która większość czasu tam leży i  łowię. Jeśli chodzi oto czy żyłka czy plecionka ja używam tego i tego ale na raz ;) mianowicie. Plecionka nawinięta jest na kołowrotku używam do ultra spina taka :http://bass-sklep.pl/plecionka-dragon-ultra-8x-nano-135m-szara-duplikat-1.html o średnicy 0.06 mm ma ona ponad 5 kg wytrzymałości więc wystarcza na dużo większe ryby niż okonie, a przynęta 1-2 g można spokojnie rzucać na 30-50 m. Plecionka przekazuje dużo lepiej wszystkie drgania na szczytówkę i wszystko lepiej czuć niż, na  rozciągliwej żyłce . Przypon mam zawsze ok 70-100cm z fluorocarbonu przeważnie grubość 0.16. Używam takiego zestawy z dwóch prostych powodów. 1 przy zaczepie i zerwaniu nie tracę plecionki, która kosztuje krocie pieniędzy, 2 wydaję mi się, że ilość brań okoni jest większa, ale to już tylko moje subiektywne stwierdzenie.
Pozdrawiam Paweł.
„Nie oczekuj lepszych rezultatów, jeśli wciąż robisz to samo”
Albert Einstein

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #20 dnia: 13.05.2015, 18:10 »
Na spinning łowię już ponad 30 lat, od 7 sezonów tylko na plecionki, wytrzymałość , brak rozciągliwości, świetna sygnalizacja i niewielki przekrój w stosunku do średnicy przemawiają za plecionką, minus to spinning zimą kiedy może zamarznąć , ale zimą nie łowię. No i plecionka nie zużywa się tak mocno i szybko jak żyłka.

Offline mongo2001

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #21 dnia: 15.05.2015, 12:56 »
Od tego sezonu pletka i juz tylko pletka 8)
Ważne aby była to dobra pletka.

Offline Loktok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #22 dnia: 26.05.2015, 17:58 »
Ważne aby była to dobra pletka.

I to jest bardzo ważne zdanie. Można się szybko zrazic kupując tania plecionkę szybko zaczyna się strzępić, tracic kolor, spłaszczać się. Ja od siebie polecam PowerPro (oprócz 8 lb - miała tendencję do spłaszczania i strzepienia się)

Ja od kilku lat spinninguje juz tylko na plecionkach (oprócz wędki paprochowej na okonie - powróciłem do zyłki). Jako że od pewnego czasu jestem zwolennikiem ciężkiego spina (przynety 50g i więcej) to plecionka super się sprawdza, dodatkowo nie pamiętam już kiedy straciłem jakieś przynety na zaczepach :-)

Pozdrawiam Michał

Offline emil

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 1
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #23 dnia: 20.06.2015, 07:52 »
Plecionka , zdecydowanie :thumbup:

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #24 dnia: 09.11.2015, 20:54 »
Już wiem ze plecionka tylko jaka, kolor i średnica co polecicie początkującemu? Oczywiście do spiningu.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #25 dnia: 09.11.2015, 23:39 »
Ja stosowałem różne plecionki: Power Strike, Power Pro, Momoi, Daiwa Tournament 8 Braid.
Wiele dyskusji na temat plecionek tyczy się w sieci. Dyskutują znakomici spinningiści. Co ciekawe, każdy ma swoją ulubioną. Jedni zachwalają Power Pro, inni Momoi...
Ja, dla moich skromnych potrzeb spinningowych ograniczających się do okresowego jigowania za sandaczem, pozostałem przy plecionce Daiwa Tournament 8 Braid.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arcadius

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #26 dnia: 09.08.2016, 20:16 »
Używam od tego roku pp vermilion red 4lb. Niektórzy uważają,że czerwony odstrasza okonie lecz ja u siebie nic takiego nie zauważyłem.

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #27 dnia: 11.09.2016, 21:53 »
Na spinning łowię już ponad 30 lat, od 7 sezonów tylko na plecionki, wytrzymałość , brak rozciągliwości, świetna sygnalizacja i niewielki przekrój w stosunku do średnicy przemawiają za plecionką, minus to spinning zimą kiedy może zamarznąć , ale zimą nie łowię. No i plecionka nie zużywa się tak mocno i szybko jak żyłka.
Na zimowe łowy świetnym rozwiązaniem jest nanofil,
Jedynym gatunkiem na jaki nie chodzę z plećka jest jaź i kleń.
Jednak są i  w tych gatunkach zwolennicy .
Co do zalet największa jest ta , że gumę i koguta czy 99% moich przynęt prowadzę jak chcę i czuje wszystko co sie z nią dzije, nie ma żadnych niespodzianek.
Robię z przynętą co chcę i czuję każde branie ryby lub jej odpychanie wabika.
Obecnie w tym sezonie nanofil po 3 latach dał ciała i musiałem go wywalić do kosza, a od kolegi dostałem do testu mistrall shiro 0.17 fluo zobaczymy co zadziała
Feeder & spinning

Offline Koreczek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #28 dnia: 13.09.2016, 14:49 »
Wpis usunięty przez administratora.
Profil stworzony w celu reklamowania producenta sprzętu wędkarskiego.
Konto zostało zablokowane.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #29 dnia: 13.09.2016, 14:50 »
Wpis usunięty przez administratora.
Profil stworzony w celu reklamowania producenta sprzętu wędkarskiego.
Konto zostało zablokowane.


Dokładnie, co kto lubi. Niektórym dmuchana lala jest w stanie zastąpić kobietę ;)
Marcin