Autor Wątek: Zestawy gruntowe na martwą rybkę  (Przeczytany 149645 razy)

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #105 dnia: 05.10.2016, 00:04 »
Fajny patent. Jak nie uda mi się kupić gotowca, to zrobię coś na wzór Twojego zestawu, Mateo A jak ten zestaw sprawdzał Ci się w praktyce?

Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

Jožin z bažin

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #106 dnia: 05.10.2016, 00:07 »
Ja nie widziałem w sklepie , ale znalazłem nazwę ( FOX Rage Predator Ledger Stems )  . Mają chyba na tej stronie https://iwedkarski.pl/pl/p/FOX-Rage-Predator-Ledger-Stems-x-2/18821
DeST, dziękuję za linka. Też udało mi się znaleźć ten sklep. Jednak jest mi on zupełnie nieznany i mam jakieś opory, żeby u nich zamówić. Tym bardziej że mają napisane "towar dostępny u dystrybutora", więc nie mają tego na stanie.

Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

Jožin z bažin

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #107 dnia: 05.10.2016, 00:12 »
Fajny patent. Jak nie uda mi się kupić gotowca, to zrobię coś na wzór Twojego zestawu, Mateo A jak ten zestaw sprawdzał Ci się w praktyce?
Jak wywoziłem, to wszystko grało. Jak rzucałem, to raz mi się zaplątało.
Co do efektywności to nie można nic powiedzieć ani porównać do metody klasycznej, bo sandacza nie złowiłem w zeszłym roku. Próbowałem na 3 jeziorach i lipa :-(
Pozdrawiam
Mateusz

Online deST

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 331
  • Reputacja: 45
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #108 dnia: 05.10.2016, 09:21 »
Spróbuj zapytać lub zadzwonić do "fishpointa". Mają sporo rzeczy z Fox Rage.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #109 dnia: 05.10.2016, 14:09 »
Co do przyponów na szczupaka w otulinie nylonowej,  od zawsze uważałem je za najlepsze do połowu na żywca czy martwą rybkę, ze względu na swoją sztywność i zmniejszoną tendencję do zagięć, a co za tym idzie - małej ilości do splątań. Przeszukując internety znalazłem świetny zestaw do samodzielnego montażu przyponów:

http://allegro.pl/stalka-20m-zaciski-i-zaciskarka-zrob-to-sam-i5833574170.html

Do metody spławikowej w zaczepach używam zestawu pater-noster, gdzie za trok boczny do obciążenia służy mi odpowiednio stuningowana 50-60cm opaska elektryczna.

http://allegro.pl/opaska-plastikowa-kablowa-trytytki-5-2-x-500-mm-i5417548270.html

Dzięki odpowiedniej sztywności i szerokości tej opaski, stalka nie plącze się z nią podczas zarzutu i pracy żywca pod wodą - sprawdzone  :thumbup: Oczywiście może być krótsza, ale mi właśnie zależało na podniesieniu rybki min.50cm nad dno. Na grunt podobnie jak koledzy zwykły trok lub zestaw z pływakiem. Pogoda zmieniła się na drapieżnikową, więc trza się dozbroić  :narybki:
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #110 dnia: 05.10.2016, 16:01 »
Jak montujesz tę opaskę? Bardzo jestem ciekaw. Może jakaś fotka? Podziel się patentem, jeśli  to nie tajemnica... ;)
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #111 dnia: 05.10.2016, 16:36 »
Jak będę w domu, to cyknę jakieś fotki.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #112 dnia: 05.10.2016, 16:37 »
Super, dzięki.
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #113 dnia: 06.10.2016, 19:20 »
Zamieszczam schemat mojego zestawu spławikowego pater-noster (fot. Zestaw_paternoster). W kolejności od końca:

-kotwiczka lub hak
-stalka z krętlikami i agrafką
-gumowy koralik
-trok z opaski kablowej z wklejoną prostą rurką antysplątaniową i agrafką do mocowania ciężarka (fot. trok_1_2_3)
-stoper
-spławik montowany jednopunktowo lub centrycznie
-stoper

Istotne w tym montażu troka jest aby wklejona rurka antysp. była prosta i dłuższym końcem skierowana w stronę stalki. Chodzi tu o działanie "dźwigni" którą powoduje zawieszony na końcu troka ciężarek - rurka od strony stalki unosi się ku górze i odciąga rybkę od troka. Używam zazwyczaj żywców 10-max15cm więc obciążenie trzeba także dobierać tak aby zestaw działał prawidłowo. W "zamku" tej opaski rozwierciłem otwór na średnicę rurki, a po jej wciśnięciu połączenie to zalałem klejem na gorąco. Na dolnym końcu opaski wywierciłem otwór, przez który przewlekłem agrafkę do zmiany obciążenia.
Opaska widoczna na zdjęciu jest biała, bo akurat nie było czarnych, choć szszczupakowi to akurat nie przeszkadzało. Podczas jednej doświadczalnej sesji na 8ha zalewie łowiłem na żywca (karasie srebrzyste 8-10cm) 2 zestawami:
1.opisany powyżej paternoster - rybka 0,5m nad dnem, głębokość ok.3m
2.klasyczny zestaw spławikowy z bombką rzeczną - rybka w toni, gł.zmienna do 1,5m
Na 1. jedno branie - szczupak 3,3kg
Na 2. kilka brań - szczupaki max.1,5kg
Za wcześnie jednak na wnioski, trzeba to jeszcze potestować.

Jeśli chodzi o spławik to można zastosować 2 warianty:
1.przelotowy mocowany jednopunktowo (opisany powyżej), który stosuję gdy łowię z zanurzonymi szczytówkami, podczas fali na wodzie lub/i na dalszych dystansach, w miejscach gdzie nie ma zaczepów między naszymi zestawami a wędkami
2.przelotowy mocowany centrycznie (rurka przechodząca przez korpus) - gdy łowię ze szczytówkami mocno uniesionymi, w miejscach z zaczepami od strony naszego brzegu.
Chcąc łowić gruntowo należy oczywiście wyeliminować spławik i zamontować jakiś pływak na rurce, od strony stalki lub na połączeniu rurki z opaską.
Zestaw ten miałem zaledwie na 2-3 zasiadkach, ale tylko ze względu na kończący się sezon 2015 (w zasadzie na drapieżnika nastawiam się głównie na jesień). Na kilkadziesiąt wykonanych rzutów żaden nie zakończył się splątaniem.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #114 dnia: 06.10.2016, 19:34 »
Dzięki bardzo za opis. Fajny patent. Ode mnie łapka :thumbup:
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #115 dnia: 06.10.2016, 20:48 »
Ja używam coś co się nazywa John Roberts parernoster booms - zasada działania jak wyżej .Kosztuje grosze i występuje w dwóch wielkościach. Super sprawa do łowienia na rzekach na żywca lub martwą rybkę.
Poniżej link do strony jak wygląda zestaw z tą rurką
http://www.pike-angling.co.uk/?q=node/12

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #116 dnia: 07.10.2016, 01:03 »
Łoha, dzięki za opis swojej metody. :thumbup: Sprawdzenie w praktyce jest najważniejsze, bo na schematach często coś wygląda ciekawie, a potem okazuje się, że coś się plącze i nie działa jak należy.

Darku, również dzięki za link do zestawu!
Pozdrawiam
Mateusz

Offline marcopolo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 243
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Toruń
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #117 dnia: 07.10.2016, 08:54 »
Ja używam coś co się nazywa John Roberts parernoster booms - zasada działania jak wyżej .Kosztuje grosze i występuje w dwóch wielkościach. Super sprawa do łowienia na rzekach na żywca lub martwą rybkę.
Poniżej link do strony jak wygląda zestaw z tą rurką
http://www.pike-angling.co.uk/?q=node/12

A można to kupić w Polsce?

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #118 dnia: 07.10.2016, 21:15 »
Ja używam coś co się nazywa John Roberts parernoster booms - zasada działania jak wyżej .Kosztuje grosze i występuje w dwóch wielkościach. Super sprawa do łowienia na rzekach na żywca lub martwą rybkę.
Poniżej link do strony jak wygląda zestaw z tą rurką
http://www.pike-angling.co.uk/?q=node/12

Widziałem już jakiś czas temu podobne bomy stosowane w wędkarstwie morskim. Z jakiego materiału zrobiony jest trok na tym schemacie (co jeśli jest miękki)?  W miarę szybkiej rzece to może i spełnia swoje zadanie bo stalkę z rybką naciąga nurt, ale w wodzie stojącej rybka ma duuuużo więcej swobody i może splątać zestaw (piszę to z własnego doświadczenia - częste splątania przy dość miękkim troku). W drodze prób wpadłem właśnie na wyżej opisany pomysł zastosowania długiej i sztywnej opaski kablowej jako troka i póki co nie narzekam na splątania.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #119 dnia: 07.10.2016, 22:13 »
Ta rurka którą pokazałem zrobiona jest z twardego plastiku. Sprawdziłem na stojącej wodzie i ani razu nie splątałem zestawu. Napisałem że fajnie sprawdza się na rzece ponieważ łatwo jest obłowić miejsca z zaczepami bez obaw że żywiec ucieknie w korzenie itp. Na stojącej wodzie sprawdzi się tak samo .
Ja te rurki kupiłem na angielskim ebayu
Poniżej macie link jak koleś dokładnie pokazuje budowę tego zestawu. Dokładnie taki sam sprawdzałem i sprawdza się  jak należy. Żywczyk pływa tylko na ustalonej głębokości i w promieniu długości przyponu. Przypony robię sam około 25 cm z linki drennana 7 pike wire . Zam miałem obawy czy nie będzie splątań itp ale nic z tych rzeczy nawet przy dłuższych wyrzutach