Autor Wątek: Zakup roweru - prośba o porady  (Przeczytany 10847 razy)

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Zakup roweru - prośba o porady
« dnia: 06.06.2019, 20:20 »
Koledzy, może jest wśród Was jakiś maniak rowerowy?
Sprawa wygląda tak: "stary" rower chcę oddać ojcu i muszę kupić sobie nowy. Pojęcie jako takie mam, bo parę rowerów w życiu już zajeździłem . Nowy nie wchodzi jednak w grę bo nie podobają mi się koła 29, tak mam i już. Znalazłem ofertę , link poniżej. Marka jest mi doskonale znana bo obecnie użytkuję takową. Rower ogólnie wysoka półka, chociaż parę lat ma,  nigdy jednak nie jeździłem pełnym fullem. Może ktoś jakimś cudem użytkuje podobny? Ramę czy nie była naprawiana jestem w stanie sprawdzić, podobnie większość osprzętu. Nie wiem natomiast co z dumperem. No i czy wart jest swojej ceny? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
https://www.olx.pl/oferta/cannondale-scalpel-3-zalicytuj-CID767-IDvzvnF.html#92e16d45fb
Adam

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #1 dnia: 06.06.2019, 21:04 »
Najpierw sobie odpowiedz czy full jest Tobie potrzebny. Jeśli nie to się w niego nie pakuj bo nie będziesz zadowolony. Co do tego roweru to brak szczegółowej specyfikacji utrudnia jego wycenę. Przydałyby się także dobrej jakości zdjęcia zębatek (zarówno przednich jak  i tylnych) by można ocenić ich stan. Może się bowiem okazać, iż te klika lat jeżdżono na jednym łańcuchu i zębatki trzeba by wymienić a jak wiesz nie jest to zbyt tanie.
Pozdrawiam
Mirek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #2 dnia: 06.06.2019, 21:20 »
Co do łańcucha to nie sądzę by osoba kupująca rower za kilkanaście tysięcy nie zmieniała go na czas. Tak zakładam :) Rower w sobotę jadę oglądać , mam kilkadziesiąt km to nie problem. Czy full jest mi potrzebny? Nie do końca. Obecnie jeżdżę bardzo rekreacyjnie, mam zakaz od lekarza "ostrej" jazdy. Na asfalcie czy full nie będzie tylko utrapieniem tak się właśnie zastanawiam.
Adam

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #3 dnia: 06.06.2019, 21:20 »
Rower z ogłoszenia to w tej cenie prawdopodobnie gruz do dużego remontu. Właśnie... czy na pewno potrzebujesz fulla? Nie chcesz nowego bo są na 29"? Jeśli tak bardzo Ci się to nie podoba to są 27,5 ". Ja mając do dyspozycji 3500-4000 bez wahania brałbym ten https://www.rowerymerida.pl/produkt1657/bignine-500-rower-merida.html. Planuje go kupić w przyszłym roku. Jest również na 27,5 " Nie będę Cie przekonywał na siłę do dużych kół, ale jest to dobre rozwiązanie. Obecnie mam na 26, użytkowałem kilka tygodni 29 i jak dla mnie rewelacja.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #4 dnia: 06.06.2019, 21:29 »
Zbyszek, wiem, że koła 29 to dużo plusów, ale jak dla mnie to rower stracił swoje proporcje. Obecny Cannondale, który użytkuje jest na całym osprzęcie XT. Proponowany przez Ciebie ma Deore. Nie chcę schodzić "niżej". Mam 184 cm wzrostu i rowery(27,5), które brałem pod uwagę nie występują w moim rozmiarze. Tak swoją drogą to kasy  mogę dorzucić do 6 tys max.
Adam

Chub

  • Gość
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #5 dnia: 06.06.2019, 22:49 »
Przejrzyj sobie jeszcze te:

https://www.gtbicycles.pl/rowery


Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #6 dnia: 07.06.2019, 07:30 »
Od razu zaznaczę, że nie jestem na bieżąco obecnie. Okres młodzieńczego maniactwa rowerowego już minął u mnie. Sprzęt nadal mam, a w ubiegłym sezonie i dwa lata wcześniej, śmigałem również na ryby rowerkiem.
Zastanawiam się jednak czy naprawdę jest sens iść w "górala"? Serio. Do rekreacyjnego jeżdżenia, głównie asfaltu, niezbyt mocnego terenu? Zwłaszcza, że jakieś kłopoty zdrowotne...
Przecież do dyspozycji są trekingi jak i hybrydy, czyli crossowe maszyny. Komfort jazdy jak dla mnie znacznie lepszy, szczególnie w crossach, o wiele lepsza pozycja za kierownica, bardziej wyprostowana postawa. Kołami i oponami można też manipulować i ustawić taki rower pod bardziej terenowe warunki lub też bardziej szosowe. Przy tym wszystkim rower nie musi wyglądać jak "od emeryta", czyli błotniczki, lampki, dynamo i pompka.
Tak tylko podpowiadam.
U mnie "góral" i kolarzówka stoją łapiąc głównie kurz, to dla mnie mało wszechstronne maszyny i mniej wygodne, 90% obecnych przejażdżek to cross i treking (ten w zasadzie pod bagaże ;)).

Tylne zawieszenie to pułapka wielu konstruktorów i marek. Nieraz konstrukcje za grubą kasę i renomowanej marki mają spore wady. W grę wchodzi "machanie ogonem", odbicie lub zatrzymanie pedałów. Bez jazdy próbnej, ja bym tylnej amortyzacji nie był w stanie kupić.
Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #7 dnia: 07.06.2019, 07:58 »
Aha, tu się rozmawia o rowerach za 4000-6000 zł...

Jacek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #8 dnia: 07.06.2019, 08:33 »
Powiedział fanatyk jakościowych multiplikatorów i kolekcjoner klasycznych stałoszpulowców z wyższej półki ;D

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #9 dnia: 07.06.2019, 08:40 »
Mateusz - dla Jacka proponuję minimum coś takiego:
Pozdrawiam
Mirek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #10 dnia: 07.06.2019, 08:44 »
:o

To ja już wolę motocross  😅

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #11 dnia: 07.06.2019, 08:48 »
Ej, on nie ma pedałów. Pewnie z 5k jeszcze trzeba dołożyć :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #12 dnia: 07.06.2019, 09:56 »
Za 45 tysięcy PLN-ów nie są one mu potrzebne. Wystarczy, że będziesz machał nogami, a on już sam będzie wiedział gdzie jechać :P

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #13 dnia: 07.06.2019, 10:06 »
Aha, tu się rozmawia o rowerach za 4000-6000 zł...



To i dużo i niedużo. Czasami w pracy mam do czynienia w rowerami i czasami nie mam pewności, czy w pudle jest rower bo waży tak mało.

Czasami ceny to dobrych parę tysięcy funtów. Zwłaszcza z tej firmy: https://www.planetx.co.uk/

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #14 dnia: 07.06.2019, 10:30 »
Ile by nie kosztował, to płacenie za sprzęt, który trzeba napędzać siłą mięśni, jest ze wszech miar nierozsądne. Coś, co ma już dwa koła, musi mieć chociaż mały silniczek, może być nawet elektryczny. To warunek. Tak, rower musi mieć silnik, najlepiej widlasty, o pojemności minimum 800 centymetrów sześciennych. Ludzie, mamy dwudziesty pierwszy wiek...
Jacek