Autor Wątek: Zakup roweru - prośba o porady  (Przeczytany 11031 razy)

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #30 dnia: 08.06.2019, 11:48 »
Alek, fajny sprzęt. Ja sceptycznie podchodziłem do kół 29, ale zmieniłem zdanie na plus po pierwszych kilku km w terenie. Przede wszystkim dużo lepsze wybieranie nierówności takich jak korzenie itp. Rower wyraźnie lepiej się toczy.  Reba dobry amor, będziesz zadowolony.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #31 dnia: 08.06.2019, 17:47 »
Jestem po pierwszej jeździe, delikatnie zszokowawszy jak ten rower jeździ :o. Rama sztywna, rower naprawdę lekki. Dzisiaj 48km nakręciłem, ale od baaaardzo dawna nie jeździłem. Cztery litery bolą jak cholera od siodełka, ale jutro powtórka z rozrywki. Przy okazji pstryknąłem parę fotek z moich tras rowerowych. Jak znajdę chwilę to wstawię.
Adam

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #32 dnia: 08.06.2019, 19:30 »
Nie ma co się dziwić, że tyłek boli. Za 2 tygodnie będziesz mógł zamiast siodełka z pianki wstawić plastikowe/karbonowe i uwierz mi, nie będziesz odczuwał różnicy.
A rower kozak, nie wiem ile dokładnie waży, bo producent nie podaje, ale przypuszczam, że około 11 kg, a to za 6k pln to jest naprawdę górna półka patrząc, że topowe hardtaile ważą 9-10 kg, ale kosztem wytrzymałości napędu.

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #33 dnia: 08.06.2019, 20:10 »
Alek, w wolnej chwili sprawdź jak Ci się jedzie na najszybszym przełożeniu (36×11). Czy przy V około  35 km/h  nie brakuje tych kilku zębów na dużym blacie? (W porównaniu do 3 tarcz gdzie największa ma około 42-44 z)

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #34 dnia: 08.06.2019, 22:09 »
Możesz to policzyć.
Obwód koła x przełożenie(36:11=ilość obrotów koła na jeden obrót korby)× kadencja(ilość obrotów korby na minute) x 60= odcinek drogi pokonany w godzine.
Dla kadencji 90 prędkość będzie wynosiła około 40,5kmh, ale przy kadencji 100 robi się już 45kmh, zakładając, że obwód koła 29er to 2295mm.

Ja mam blat 38 i najmniejszej koronki używam tylko na zjazdach, na płaskim asfalcie jadąc mtb jestem w stanie utrzymać te 30kmh, na krótkim odcinku do 45 się bujne.
W mtb obecnie najlepsza konfiguracja to 1x12  z koronką 10z.
Przełożenia pokrywają się praktycznie ze standardowym napędem mtb 3x10

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #35 dnia: 09.06.2019, 06:54 »
Grzegorz, leci :thumbup: :bravo:
Adam

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 003
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #36 dnia: 09.06.2019, 16:31 »
Ej, on nie ma pedałów.
Jest poprawny politycznie.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #37 dnia: 09.06.2019, 16:39 »
Alek, w wolnej chwili sprawdź jak Ci się jedzie na najszybszym przełożeniu (36×11). Czy przy V około  35 km/h  nie brakuje tych kilku zębów na dużym blacie? (W porównaniu do 3 tarcz gdzie największa ma około 42-44 z)
Raczej nikt nie osiąga takich prędkości na rowerze MTB typowo w konfiguracji XC. Jak jesteś utrzymać 30 km/h to jest to naprawdę bardzo dobry wynik, ja osiągam średnio 24-26 km/h.

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #38 dnia: 10.06.2019, 00:10 »
Zaden dobry wynik...
Lekki rower z węgla, koła dt swissa, opony Schwalbe Roro&Rara z gumy speed grip zalane mleczkiem, trochę interwałów i nie jest problemem 30kmh na ulicy, na szutrze 27-28 ale czasem jak noga podaje to 30 też polecę ;)

Dobry wynik to zrobił gość co giga(80km)
Przejechał w czase niewiele dłuższym niż ja mega(50km) na bikemaratonie, z tego co pamietam to średnią miał koło 35kmh, na trasie było kilka podjazdów i krętych singli w lesie a tak to polne/leśne drogi.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline andrew_xc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja: 10
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #39 dnia: 10.06.2019, 06:44 »
Wszystko to kwestia wytrenowania, ja na szosie już nie jeżdżę bo jest trochę niebezpiecznie i nie można się wyluzować. Poza tym jak startowałem w zawodach to traktowałem to bardziej jako trening. Jeśli chodzi o średnie prędkości, to mi na góralu przy odległości 303 km wyszła 28,8k m. Fakt nie było dużo górek ale teren był zróżnicowany. W górach to jest inna jazda, tam obciążenia są zupełnie inne. Mój rower to typowy XC, waży około 9,4 kg, oczywiście 29". Niestety obok wędkarstwa to druga moja korba :).

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #40 dnia: 07.12.2021, 17:16 »
No dobra Panowie, czas odświeżyć wątek :)
Odstawiłem dzisiaj rowery na serwis po sezonie. Wpadł mi w oko kolejny rower, tym razem full. Człowiek robi się wygodny z wiekiem. Zrobiłem sobie jazdę próbną. Powiem szczerze kosmos. Nie będę wnikał w szczegóły techniczne. Za zakupem "przemawia" cena. W przyszłym roku będzie droższy o kilka tysięcy.  Dostałem też spory rabat. Ogólnie jest mega problem z dostępnością rowerów. Sklep dostaje 30% towaru. No dobra to argument dla przekonania samego siebie ;D Zapewne mało prawdopodobne jest by ktoś z forum użytkował poniższy model, ale kto wie?
https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-trek-top-fuel-9-8-xt-2021

Adam

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #41 dnia: 07.12.2021, 17:26 »
Grubo , super sprzęt, jak masz okazje to kupuj, niestety wszystko w 2022r., podrożeje a to co ma średnie i duże gabaryty dodatkowo. Poszukaj na fb Krzyśka Kałużnego on chyba ma lub miał cos podobnego :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #42 dnia: 07.12.2021, 17:30 »
Janusz, masz na myśli Krzyśka z Matchpro?
Adam

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #43 dnia: 07.12.2021, 17:41 »
Pytanie czemu full? Ja osobiście gdybym miał kupować jakiś rower to chyba wybrałbym gravela, tylko jakoś te kierownice do mnie nie przemawiają. W tej cenie rower to na zawody, do rekreacyjnej jazdy trochę przerost formy nad treścią moim zdaniem 🙂. A co do tego konkretnego modelu to w tej cenie raczej nie ma się co obawiać o jakość.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zakup roweru - prośba o porady
« Odpowiedź #44 dnia: 07.12.2021, 17:53 »
Dlaczego full. Mam Ht i jestem mega zadowolony. Zacząłem sporo jeździć w trudniejszym terenie. Momentami brakuje przyczepności z tyłu. Tam gravel nie sprawdzi się na pewno ;). Poza tym kręgosłup już nie ten. :) Kozi, odwieczne dylematy Ht czy FS. Co do ceny, no cóż, gdyby były tańsze na podobnym osprzęcie to chętnie bym kupił. Problem w tym, że nie ma w czym wybierać w realu. W 2022 roku nie wiadomo kiedy rowery będą dostępne no i dużo droższe.
Adam