Autor Wątek: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits  (Przeczytany 69826 razy)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #135 dnia: 26.05.2022, 22:38 »


Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Czy dobre zanęty mączkowe (Sonubaits, Dynamite Baits) z uwagi na ich skład mają silniejsze właściwości wabiące w porównaniu do zanęt spożywczych? Tym samym czy można ich stosować po prostu mniej? Jestem początkującym feederowcem bo jest to dopiero mój trzeci sezon ale często udawało mi się łowić kilka godzin mając ryby w łowisku przez cały czas i zużyć 1kg zanęty + kuku i robaki. Taka sytuacja podczas łowienia na spławik raczej rzadko się w sezonie zdarza. Najczęściej jak to robi większość pakowałem do wody kilka kg mieszanki gliny z zanętą.

Czy mają silniejsze właściwości wabiące? I tak i nie. Mączka rybna używana w tych zanętach, bagata jest w aminokwasy proste między innymi takie jak: arginina, cysteina, terozyna, czy lizyna. Były liczne badania w jaki sposób ryby reagują na  zawartość tych aminokwasów w różnych stężeniach. W skrócie ryby wyczuwają te aminokwasy i receptorami zapachowymi, bo są dla nich rewelacyjnym źródłem pożywienia. Zwykła spożywka też jest bogata w aminokwasy, ale często tworzą one dłuższe łańcuchy białkowe, a te trzeba najpierw strawić, więc trzeba zużyć na to energię. Za to są dobrym źródłem cukrów.
Więc nie są lepsze, tylko różnią się nazwijmy to "środkiem wabiącym".

Możesz wymieszać Sonubaits że zwykłą spożywką. Od lat tak robię i daje to bardzo zadowalające skutki. Szczególnie przy cenach jakie w tej chwili mają te zanęty.
Niemka co się rozwodzić w  temacie takich mieszanek. Luk zrobił to bardzo dobrze w jednym ze swoich filmów, o tu:



Marcin

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #136 dnia: 27.05.2022, 03:23 »
A tak w temacie MMM od Sonu.

Próbował ktoś Chocolate Orange Method Mix?

Offline pitry1987

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #137 dnia: 27.05.2022, 07:11 »
A tak w temacie MMM od Sonu.

Próbował ktoś Chocolate Orange Method Mix?

Tak fajnie karasie na niego reagowały, ale były wody co użycie go zamiast MMM czy F1 powodowało skokowy spadek brań. Fajnie pachnie, ma kolorowe frakcje i dobrze klei powiedziałbym nieco mocniej niż MMM.
Bo rybka lubi pływać i to nie w patelnianym oleju 😃

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #138 dnia: 27.05.2022, 07:24 »
U mnie sprawdza się najlepiej ze wszystkich zanęt Sonubaits które stosowałem.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #139 dnia: 27.05.2022, 09:19 »
Byłem na kanale, takim gdzie raczej mało kto łowi na pellety i tego typu wynalazki, dziadki tam raczej białe robaki lądują i kukurydzę, raczej zresztą bardzo mała presja i zauważyłem, że leszcze bardzo dobrze zareagowały na ringersy na metodzie. Zastanawiam się, czy na tą przynętę też by dobrze nie zareagowały.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #140 dnia: 27.05.2022, 13:17 »
U mnie w metodzie to najbardziej łowne zestawienie. No i skisłe masło od Marosa. Ringers pomarańczowy.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 30
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #141 dnia: 03.06.2022, 09:03 »
Panowie jaką mieszankę polecilibyście na duże karasie? Łowisko to ok 10ha zalew z przeważnie twardym ziemno-gliniastym dnem z małą ilością roślinności i dość czystą wodą.

Online carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 422
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #142 dnia: 03.06.2022, 09:20 »
Panowie jaką mieszankę polecilibyście na duże karasie? Łowisko to ok 10ha zalew z przeważnie twardym ziemno-gliniastym dnem z małą ilością roślinności i dość czystą wodą.

F1 Sweet jasna się ciśnie na klawiaturę...

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 30
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #143 dnia: 03.06.2022, 15:18 »
F1 Sweet jasna się ciśnie na klawiaturę...

F1 akurat mam na stanie :) Myślałem o tym żeby dosypać do niej 25-30% Pro Super Sweet ale tej nigdzie nie mogę namierzyć

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 30
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #144 dnia: 04.06.2022, 22:51 »
Dziś F1-nka jasna podparta mieszanką pelletów pro feed z F1 feed dała 1 karasia ok 40cm i 13-14 leszczy w granicach 1-1,3kg. Wynik jeśli chodzi o ilość ryb całkiem fajny ale gdzie te karasie ? Już myślałem, że będzie ok bo karaś był drugą rybą ale później były już tylko leszcze. Co następnym razem wypróbować ? Banoffee, Power Scopex, Chocolate & Orange a może coś ostrzejszego jak Spicy Meaty MM ?

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #145 dnia: 04.06.2022, 23:53 »
Dziś F1-nka jasna podparta mieszanką pelletów pro feed z F1 feed dała 1 karasia ok 40cm i 13-14 leszczy w granicach 1-1,3kg. Wynik jeśli chodzi o ilość ryb całkiem fajny ale gdzie te karasie ? Już myślałem, że będzie ok bo karaś był drugą rybą ale później były już tylko leszcze. Co następnym razem wypróbować ? Banoffee, Power Scopex, Chocolate & Orange a może coś ostrzejszego jak Spicy Meaty MM ?
Wypróbuj zmianę podejścia. Od 40 lat ludzie na zanętę leszczową łowią płocie, na marcepanowo-karasiową łowią leszcze, a na te na mączkach wyciągają szczupaki. Choć te na mączkach są chyba sporo młodsze...
Nie, wróć, stój! Czy łowisz dany gatunek w naturalnym miesiącu jego żerowania, czy jednak przypadkiem jest to że słyszenia taka woda, gdzie się ją określa karasiową? Czy wcześniej mówiłeś tam te ryby? W jaki sposób? Dlaczego nie tak teraz? Jeśli nie, to jak żerują karsie?
Marcin

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #146 dnia: 05.06.2022, 09:07 »
Koperek, wpierw poszukałbym miejsca gdzie wg wszelkich  znaków na ziemi i niebie karaś powinien być.

Czyli przede wszystkim sąsiedztwo roślinności wodnej, od lilli, po tataraki. Nie rzucaj na otwartą wodę bo to aż prosi się o leszczowy armagedon.

Jeśli necisz dywanowo, to może warto pójść w nęcenie punktowe? Proca zamiast spomba, i rzadsze acz regularne budowanie miejsca strzałami z procy.

Na zestaw polecam metodę, gdyż w sąsiedztwie grążeli zawsze będzie pełno wszelkiej drobnicy, łatwiej będzie selekcjonować większe ryby wybierając zestaw metodowy.

Jeśli o zanete chodzi to polecam jakąś na maczkach rybnych. Nawet samodzielnie zmiel sobie pellet, np allera. Karaś (srebrzysty) nie jest z natury wybredna ryba, i jak zobaczy jedzenie to podejdzie :)

A że w takich warunkach łatwo o lina, to życzę Ci takiego bonusa w trakcie zasiadki :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 30
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #147 dnia: 05.06.2022, 15:25 »
... Czy łowisz dany gatunek w naturalnym miesiącu jego żerowania...

Zaraz zaraz. To jest chyba klucz do mojej zagwozdki. Czy one przypadkiem teraz nie są podczas tarła ? Ale ze mnie głąb :facepalm:
Leszcze skończyły tarło więc jedzą na całego, a karasiom jeszcze amory w głowie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #148 dnia: 05.06.2022, 18:21 »

Zaraz zaraz. To jest chyba klucz do mojej zagwozdki. Czy one przypadkiem teraz nie są podczas tarła ? Ale ze mnie głąb :facepalm:
Leszcze skończyły tarło więc jedzą na całego, a karasiom jeszcze amory w głowie.


Z karasiami jest różnie :) Zauważyłem wielokrotnie, czy to z karasiem czy z F1, że są momenty lub dni czy też pory dnia, gdy dany gatunek 'odpuszcza'. I na przykład łowi się tylko liny a karasi brak lub na odwrót. Czasem widać na zawodach, jak budzi się dany gatunek, powiedzmy, że karp i nagle większość zaczyna je łowić.

Jeśli łowisz leszcze, to często one będa wypierać inne ryby, bo zazwyczaj łączą się w całkiem duże stada. I przede wszystkim tiu będziesz miał problem, ja mam w przypadku łowienia brzan czy karpi taki. Podstawą jest rezygnacja z zanęty, gdyż tę leszcz uwielbia, zwłaszcza słodką. Czasem pomaga użycie pelletu 2 mm zamiast zanęty lub zmiana miejsca. Leszcz niezbyt chętnie podpływa do brzegu (o ile to nie jest  mały zbiornik), karaś przeciwnie. Więc pokombinuj ze zmianą miejsca. Leszcz też nie przepada za bliskością zielska, lilii czy grążela, karaś natomiast traktuje te miejsca jako schronienie.

Kolejna rzecz to haczyki. Spróbuj zejść z wielkością, gdyż karaś jest bardziej delikatny i ma 'miękki' pyszczek. Nie wiem czy łowisz na spławik czy z gruntu, ale leszcz ma dużo większą 'gębę', i możliwe, że zejście z haka na numer lub dwa numery mniejszy pozwol lepiej zacinać karasie.

Tak więc zanęta to nie wszystko. Ja od lat kombinuję jak koń pod górkę by nie łowić leszczy, które są moją 'zmorą' i obrzydło mi łowienie ich, bo w UK to bardzo popularna ryba, zwłaszcza na rzekach :)
Lucjan

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 30
Odp: Feeder Fans - W naszych bait bagach - Sonubaits
« Odpowiedź #149 dnia: 06.06.2022, 00:20 »
Łowię na tym zbiorniku dopiero pierwszy sezon. Początkowo na klasyka, a od jakiegoś czasu również na metodę. Jest on dość płytki praktycznie bez roślinności zanurzonej i grążeli. To, że są tam ładne karasie wiem na pewno bo wczesną wiosną brały dość dobrze. Dopiero mniej więcej od tarła leszczy jakby je wymiotło. Zdarzy się jeden góra dwa ale to nic w porównaniu do tego co było np w kwietniu. Ostatnio jak pisałem łowiłem tam metodą przy użyciu jasnej zanęty Sonu F1 sweet z mieszanką pelletów pro feed z feed F1 i złowiłem poza jednym karasiem kilkanaście leszczy. Mam wrażenie jakby leszcze po prostu nie dopuszczały innych ryb do jedzenia.

Co do przynęt i haczyków to wcześniej łowiąc tradycyjnym koszykiem karasie fajnie brały na białe robaki lub kukurydzę na haku 12-14, a przy metodzie na 6mm Ringersy na Drennanie Wide Gap Specjalist nr 12 czyli klasyka. Haczyki może i spore ale karasie również bo ok 35-40cm 

Następnym razem spróbuję łowić w innym mniej obleganym rejonie zbiornika. Może tam będzie mniej stale nęconych leszczy i karasie dopchają się do przynęty.