Autor Wątek: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD  (Przeczytany 11010 razy)

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #15 dnia: 03.12.2020, 19:44 »
Super prezentacja  :thumbup:. Sam jestem zainteresowany zakupem Tournamentów 3010QD.Jeśli będzie to możliwe, to bardzo proszę o opinie po testach w terenie :)
Oby tylko pogoda dopisała, bo na razie wiatry i śnieg od wschodu "wali" chłodem... :sun:
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #16 dnia: 03.12.2020, 19:50 »
Jurku, fenomenalna prezentacja! Ktoś kiedyś powiedział, że jedno zdjęcie to więcej niż tysiąc słów. Na podstawie Twoich zdjęć mogę śmiało powiedzieć, że każde z nich to więcej niż milion słów :) Super porównanie, które pomoże bardzo wielu Forumowiczom :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Pakowanie tych dodatkowych szpul... :facepalm: Przypomniałeś mi naszą rozmowę :)

Ciekaw jestem co powie serwis w Niemczech w temacie zgłaszanego przez Ciebie problemu. Daj proszę znać, gdy dostaniesz odpowiedź.
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #17 dnia: 03.12.2020, 19:54 »
Jurek,
Ładnie to wszystko pokazałeś, brakuje mi tylko jednego pomiaru. Taki malkontent jestem ::)
Mianowicie wysokości nawoju - wysokości szpuli po wewnętrznej stronie. Nikt tego nie podaje a to bardzo ważny parametr dla możliwości rzutowych wędki.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #18 dnia: 03.12.2020, 20:05 »
Ciekaw jestem co powie serwis w Niemczech w temacie zgłaszanego przez Ciebie problemu. Daj proszę znać, gdy dostaniesz odpowiedź.
Dzięki Maciek :beer:, na pewno dam znać, tym bardziej że chłopaki z Drapieżnika obiecali powiadomić mnie

Jurek,
Ładnie to wszystko pokazałeś, brakuje mi tylko jednego pomiaru. Taki malkontent jestem ::)
Mianowicie wysokości nawoju - wysokości szpuli po wewnętrznej stronie. Nikt tego nie podaje a to bardzo ważny parametr dla możliwości rzutowych wędki.
Tomek, jutro postaram się wykonać interesujące Ciebie pomiary i dorzucę zdjęcia. Cenna uwaga a moja nieuwaga :beer:
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #19 dnia: 03.12.2020, 20:17 »
Sztos ta prezentacja, w sumie jest wszystko co trzeba, a najbardziej ucieszyły mnie schematy budowy !!! :bravo:
Przejrzałem je i powiem tak, moim zdaniem łożyska są wszędzie gdzie powinny być, nie mam tutaj oszczędności  (plastikowych tulejek) tylko wszystko podparte stalą. Na pewno zaprocentuje to długą i bezproblemową pracą. Oczywiście trzeba pamiętać o dobrym serwisie. Teraz widać różnice w stosunku do TDRa z korzyścią  dla Tournamenta. Dla mnie ten młynek pod względem mechanicznym wygląda bardzo dobrze. Mam nadzieję, że wypowie się na ten temat ktoś jeszcze, wiadomo kto ;)
Cena, tak jak wspomniałeś jest sprawą subiektywną. Spodziewałem się i tak wyższej.
Leci łapa za dobrą robotę. :thumbup:

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 627
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #20 dnia: 03.12.2020, 21:00 »
Prezentacja Jurku sztos, dużo pracy włożyłeś w to żebyśmy mogli nacieszyć oczy i uzupełnić wiedzę. Kołowrotki mega fajnie wyglądają i jak widać po Twoim wpisie udany zakup sobie zrobiłeś na Mikołaja ;) A na BF w drapieżniku grzechem było ich nie kupić bo sporo zaoszczędziłeś przy 2 sztukach :money: No i dopasowanie wędki z kołowrotkiem tej samej serii bajka. Cieszę się z Tobą i lekko Ci nawet zazdroszczę :P

 :beer: :beer: :beer:
Z poważaniem Marcin

Jestę_Wędkarzę

  • Gość
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #21 dnia: 03.12.2020, 21:41 »
Jurek,
Ładnie to wszystko pokazałeś, brakuje mi tylko jednego pomiaru. Taki malkontent jestem ::)
Mianowicie wysokości nawoju - wysokości szpuli po wewnętrznej stronie. Nikt tego nie podaje a to bardzo ważny parametr dla możliwości rzutowych wędki.
Standardzik tutaj 25mm, to nie Shimano i stroke spool ;)

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #22 dnia: 04.12.2020, 22:56 »
Koledzy, jeszcze raz bardzo proszę :beg: o "nieatakowanie" i mnie i innych jak sądzę posiadaczy młynków Tournament 3010QD i 4010QD o odsprzedaż szpul zapasowych. Fakt że do kołowrotka dodawane są dwie szpule (dosyć nietypowo u Daiwy), nie oznacza że możemy nimi dysponować bez konsekwencji w okresie gwarancyjnym kołowrotka.
Zasada jest prosta: jeżeli coś się dzieje z "młynkiem", do naprawy gwarancyjnej lub reklamacji trzeba oddać CAŁY KOMPLET ,a wiec przez okres najbliższych dwóch lat nie ma takiej możliwości a przynajmniej ja takiej możliwości nie chcę siebie pozbawiać.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #23 dnia: 04.12.2020, 22:59 »
Szpule będą dostępne w sprzedaży w nowym sezonie, także cierpliwości.

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #24 dnia: 05.12.2020, 07:23 »
Prezentacja sztos!!! :thumbup:

Co do samych kołowrotków.

Tez je oglądałem i zastanawiałem się nad kupnem.
Zniechęciła mnie składana korba.
Po doświadczeniach z Winnerem postawiłem na drugiego TP i TDR 25QD
Wkręcana rączka jest dla mnie pewniejsza i nie nabiera z czasem luzów.

Niemniej życzę bezproblemowego użytkowania i zadowolenia ze sprzętu.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #25 dnia: 05.12.2020, 20:53 »
Jurek,
Ładnie to wszystko pokazałeś, brakuje mi tylko jednego pomiaru. Taki malkontent jestem ::)
Mianowicie wysokości nawoju - wysokości szpuli po wewnętrznej stronie. Nikt tego nie podaje a to bardzo ważny parametr dla możliwości rzutowych wędki.

Tomek, dodatkowe pomiary szpul wykonane:
https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/2408_05_12_20_8_11_29.jpeg
https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/2408_05_12_20_8_11_46.jpeg
https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/2408_05_12_20_8_12_00.jpeg
https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/2408_05_12_20_8_12_20.jpeg

Dodatkowa Informacja: Obie szpule u swojej podstawy przy klipsie posiadają dwa frezowane okręgi.
dotyczy szpuli z kołowrotka 4k:
nawijając podkład z żyłki 0,26 do frezu zewnętrznego wchodzi do wypełnienia dokładnie 150mb plecionki 0,12 (w moim przypadku)
Informacje proszę traktować jako ułatwienie a nie parametr techniczny.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #26 dnia: 09.10.2021, 12:21 »
Jak wrażenia z użytkowania młynków?
Mniejszy i większy różni się "mocą" przekładni czy tylko wielkością szpuli i body? Będę szukał czegoś do dystansu 40-80 i kijków 11-12ft.
 

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 615
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #27 dnia: 09.10.2021, 13:53 »
Od początku tego sezonu używam większego do rzecznego feedera z koszyczkami 50 - 70 g: nie mam żadnych zastrzeżeń do pracy, mocy, nawoju ani hamulca, a jedyny luz jest wyczuwalny tylko przy macaniu na sucho i występuje "fabrycznie" przy tego typu składanych korbkach (TDR, TDM itd.). O kolorystycznym dopasowaniu do feedera Tournament Pro wspominać nie muszę, bo przecież właśnie za to się dopłaca ;)

Być może dostępne już w UK kołowrotki feederowe Guru/Daiwa Aventus 4000 mają trwalszą przekładnię (wycinaną, a nie odlewaną), co sugeruje firmowy opis, ale pewności nie ma.

Offline Toms

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 1
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #28 dnia: 18.03.2022, 07:38 »
czesc grupo.
mam podoby "problem" z kolowrotkiem jak recenzent.
otoz przy powolnym nawijaniu modelu 4000 (naprawde powolnym) jest slyszalny delikatne szorowanie, czy szumienie.
problemu nie ma gdy nawijam w druga strone po odblokowaniu.

nie wiem jak kolowrotek ogolnie ma chodzic bo nie mialem innych tego modelu w reku.
jako ze odebralem go wczoraj, wiec po prostu moge oddac...

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #29 dnia: 18.03.2022, 12:38 »
czesc grupo.
mam podoby "problem" z kolowrotkiem jak recenzent.
otoz przy powolnym nawijaniu modelu 4000 (naprawde powolnym) jest slyszalny delikatne szorowanie, czy szumienie.
problemu nie ma gdy nawijam w druga strone po odblokowaniu.

nie wiem jak kolowrotek ogolnie ma chodzic bo nie mialem innych tego modelu w reku.
jako ze odebralem go wczoraj, wiec po prostu moge oddac...

Napiszę coś, co nie będzie cieszyć się aprobatą 😀
Co z można zrobić z tym szumem?
Nic!!
Ależ to odkrywcze :-[

Bardziej konkretnie.
Problem dotyczy głównie modeli wielkości 6000 LT i MQ oraz 4000 wg dawnej rozmiarówki (BG, TDR, Tournament)… Najczęściej zdarza się w modelach bez MagSealed, aczkolwiek to nie reguła, bo wyposażone w te doszczelnienie też mogą szumieć- aczkolwiek w tych modelach szansa na „dźwięki” jest mniejsza.
Problem występuje w koszu (pod rotorem), wiele wskazuje na to, że to łożysko oporowe, zaś zabawa przełącznikiem blokady wydaje się to potwierdzać. Nie jest to jednak łożysko oporowe.
Spędziłem nad tym wiele czasu i próbowałem rozgryźć. W detale nie będę wchodził, bo trochę tajemnic muszę zostawić dla siebie :-[
Co można zrobić zatem?
Po serwisie i wyeliminowaniu problemu może się on znów pojawić! Transport, wstrząsy, wibracje, zmiany temperatur, a nawet użytkowanie, opady, wilgoć. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że problem powróci/zniknie.
Wynika to bezpośrednio z budowy (ciężko stwierdzić czy wadliwej czy nie) i zastosowanych elementów.
Jedynym panaceum (w zasadzie dobrym na wiele kolowrotkowych „dolegliwości”) jest porządne łowienie i używanie, używanie, używanie…

O ile kołowrotek jest nowy, dopiero zakupiony, zaś hałasy bardzo nieznośne, to owszem, warto wymienić na lepiej pracujący egzemplarz. Najlepiej zrobić to stacjonarnie, bo fajna sztuka po kurierskiej podróży może po rozpakowaniu szumieć gorzej niż poprzednia, a sprzedawca zrobi oczy jak 5 zł, bo zapakował naprawdę fajną sztukę. Jak wspomniałem- podróż, wstrząsy, wibracje…
Taka sytuacja… ;)
Czesiek