Autor Wątek: Bolonka - jaką kupić?  (Przeczytany 6535 razy)

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #30 dnia: 12.01.2022, 22:37 »
Trudno coś obiektywnie polecić bo, żeby to zrobić trzeba by było znać większość bolonek na rynku, a ja ich znam zaledwie kilkanaście modeli. Do tego te w których ja obecnie gustuje nie są tanie. Mi osobiście najbardziej przypadły do gustu bolonki Italica. Mocne, ale nie kosztem finezji. Ale jak pisałem wyżej, to trochę kwestia gustu i osobistych preferencji. Jest Wiele topowych bolonek, rożnych producentów i której byś nie kupił to pewnie spełniła by większość Twoich oczekiwań. Dlatego moim zdaniem nie ma sensu polecać czegoś z wysokiej półki, bo te produkty bronią się jakością i dlatego kosztują ile kosztują. Polecać warto coś w rozsądniejszych pieniądzach co wyróżnia się w swojej półce cenowej in plus. Z tych wędek, które miałem i które znam, kupionych za rozsądne kwoty do cięższego łowienia dobry jest np Colmic Horizon. Przyzwoita jakość i parametry za rozsądne pieniądze. Obawiam się jednak, że już raczej nie do kupienia. Do lżejszych zestawów spokojnie wystarczy chwalona tutaj Aqua Mistralla. W tym przedziale cenowym są także TX3, wersja mocniejsz - 33 i delikatniejsza -22. TX to najwyższa półka jakościowa jeśli chodzi o bolo i baty u Robinsona, więc na pewno warte uwagi. Tym bardziej, ze jak któś tu wspominał, serwis tego producenta naprawdę jest bardzo dobry i w razie czego nie ma problemu z naprawą albo dokupienie np złamanej szczytówki. Co do najlepszej długości to najbardziej uniwersalną, która sprawdzi się na większości łowisk to - 6m. Ale tak naprawdę wędkę dobieramy do warunków na łowisku i gramatury zestawu. Jeśli np głębokość wody w miejscu łowienia będzie wynosiła z 5 metrów, to trudno nam będzie łowić komfortowo 6m wędką. Jeśli chcemy łowić delikatnymi zestawami na większych odległościach, to też lepiej się sprawdzi dłuższa wędka, bo wtedy ma się większą kontrolę nad zestawem.

Offline Koper

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #31 dnia: 12.01.2022, 22:55 »
Również polece VDE TX3 z serii x33.
Posiadam bolonkę TX3 533 i jestem zakochany w tym blanku, szybka kosa z dużą mocą.
Co do wyważenie to używam z dość lekkim młynkiem vde 306 match, i na pewno nie wyważa jej idealnie w punkcie mocowania kołowrotka, ale zestaw jest na tyle lekki że zupełnie mi to nie przeszkadza. Zdecydowanie wolę lżejszy zestaw niż dokładanie ciężkiego kręcioła tylko po to, aby przesunąć punkt ciężkości o te kilka cm.
A miałeś w ręku serie x22? Bo widzę, że różni się ciężarem wyrzutu i wagą kija.

Niestety nie mam porównania, z tego co się orientuję w x33 blank są wzmocnione spiralnym oplotem.

Offline warcianin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 38
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #32 dnia: 12.01.2022, 23:54 »
A najwyższa seria nie jest tx4🤔
Konrad

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 080
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #33 dnia: 13.01.2022, 08:39 »
Doliczyłem się 5 składów i 8 przelotek. Dwie ruchome na szczytówce i jedna na drugim segmencie.
Masz rację. Pisałem z pamięci zamiast sprawdzić. Mój błąd.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #34 dnia: 13.01.2022, 17:08 »
A najwyższa seria nie jest tx4🤔
Jeżeli dobrze kojarzę,to tx4 są tylko baty :beer:

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #35 dnia: 13.01.2022, 19:37 »
Własnie sobie uświadomiłem, że mam tego bata TX4 -7m. Kupiłem go nawet z tego co pamiętam na tym forum. Kurczę, całkiem o nim zapomniałem :P :'(

Offline Koper

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #36 dnia: 13.01.2022, 20:39 »
Własnie sobie uświadomiłem, że mam tego bata TX4 -7m. Kupiłem go nawet z tego co pamiętam na tym forum. Kurczę, całkiem o nim zapomniałem :P :'(

To tak lekko zbaczając z tematu, jakie wrażenia z użytkowania tego patyka?
W tym roku planuję jakaś 7m i TX są wysoko na liście życzeń.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #37 dnia: 13.01.2022, 20:43 »
Zapomniał, że kupił a Ty pytasz o wrażenia z użytkowania ;)

Offline Koper

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #38 dnia: 13.01.2022, 20:45 »
Zapomniał, że kupił a Ty pytasz o wrażenia z użytkowania ;)

Może chwilę poużywał zanim zapomniał że kupił :D

Offline cyprinus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 23
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #39 dnia: 13.01.2022, 20:50 »
Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami. Te opinie pozwoliły mi spojrzeć szerzej na temat bolonki, w tym jej długości. Skręcę kilka gramatur, zajrzę do sklepu i pomacham na sucho.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #40 dnia: 13.01.2022, 20:55 »
Własnie sobie uświadomiłem, że mam tego bata TX4 -7m. Kupiłem go nawet z tego co pamiętam na tym forum. Kurczę, całkiem o nim zapomniałem :P :'(

To tak lekko zbaczając z tematu, jakie wrażenia z użytkowania tego patyka?
W tym roku planuję jakaś 7m i TX są wysoko na liście życzeń.
Miałem kiedyś pierwszego bata z serii TX 7m, ale sprzedałem, bo nie do konca mi pasował. TX4 jest lepszy moim zdaniem. Ma więcej mocy i jest lepiej wyważony. Chyba też smuklejszy. Jestem z niego naprawdę zadowolony. Sugeruje dokupić sobie do niego szczytówkę z wklejanki, wtedy łowi się nim jeszcze przyjemniej.

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #41 dnia: 13.01.2022, 21:58 »
Pomachałem dziś Mikado UV i  Robinsonem VDE TX3- 633, w domu jeszcze chwila zastanowienia i wybrałem Robinsona. Sztywny, szybki blank, oplot dodaje jej mocy. Chciałbym czasem połowić na Cralusso Surfa na wiślanej opasce i UV chyba by była za delikatna. Mam nadzieję, że przy łowieniu w mniejszych uciągach i na małych rybach też będzie z niej jakaś satysfakcja i przyjemność z holu, od czegoś trzeba zacząć i wolę mieć mocniejszą wędkę na początek.
Artur

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #42 dnia: 14.01.2022, 18:10 »
Artur będziesz zadowolony ;) ,tx3 kapitalne bolonki mam 5m i jestem mega zadowolony z zakupu ,według mnie w tej klasie cenowej kijek petarda :beer:

Offline Wojtek Bielsko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bielsko Biała
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #43 dnia: 10.04.2022, 20:19 »

A Ja się zastanawiam czy kupić colmic fiume 2k do 20 gram 700 cm czy shimano aero x5 do 25 gram 700 cm. Doradzcie  proszę.
Odi profanum vulgus et arceo

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #44 dnia: 10.04.2022, 23:04 »
Też miałbym dylemat którą z tych dwóch wybrać.