Autor Wątek: Bolonka - jaką kupić?  (Przeczytany 6578 razy)

Offline trolu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #45 dnia: 11.04.2022, 09:55 »
Witam serdecznie. Podepnę się pod temat bolonki🙂. Niedługo 40-cha na karku w związku z czym chcę sobie kupić niezapomniany prezent. Poszukuję Bolonki 6m, która spełni moje oczekiwania, tak jak kupiona kilkanaście lat temu shimano bxte 6 m. Moje typy wymarzonego prezentu pochodzą ze stajni shimano, maver, italica, colmic. Proszę znawców tematu o info w jakich Polskich sklepach (internetowych i stacjonarnych najlepiej na Śląsku) można namierzyć  w/w kije. Rozważę każdą propozycję. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam serdecznie wszystkich zapaleńców wędkarskich

Offline Wojtek Bielsko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bielsko Biała
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #46 dnia: 11.04.2022, 11:20 »
w \polsce jest dystrybutor mavera. Wpisz maver polska i Ci wyskoczy :) Oczywiście same nowości w cenach od 1800 wzwyż. Daiwę Tournament znalazłem do kupienia w kilku sklepach internetowych we Włoszech ale cena powala...grubo ponad 2 tysiące. A najlepiej porozmawiaj ze znawcą z tego portalu kolegą o nicku TOKED
Odi profanum vulgus et arceo

Offline trolu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #47 dnia: 11.04.2022, 13:17 »
:thumbup:

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #48 dnia: 18.08.2022, 11:35 »
Cześć,

Co moglibyście polecić w temacie bolonki ?
Chce łowić na gliniankach za trzcinami.

Na głębokości od 3-4 m , w odległości do 30m .
Metoda : mieszaniec pellet wagler z podciąganką ala Barton_ -> z przewaga podciąganki :)
Spławik .. nie mam pojęcia ale dociążony  do 10 gr + dodatkowe obciążenie ok 5 g max -> tu nie wiem bo tak jeszcze nie łowilem.
Ryby  karaś , lin  i leszcz.
Długość bolonki 5m  - raczej średnia półka Tubertini , Milo ...

Offline Wojtek Bielsko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bielsko Biała
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #49 dnia: 18.08.2022, 12:31 »
Cześć
Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać pieniędzy :)
Odradzam 5 metrową bolonkę!!! Jeżeli warunki Ci pozwalają łowić 5 metrową wędką to matchówka 4,57 lub 4,90 m  będzie sto razy lepsza!!! Jak już musisz mieć akurat bolonkę to weź co najmniej 6 metrową to będziesz mógł ją wykorzystać na rzekę......bo bolonki zostały wymyślone do łowienia na przepływankę w rzece i to wartkiej rzece! Według mnie dobre bolonki tzn "małolejące" robią firmy: maver, colmic, daiwa, milo ale tylko najdroższe.
Odi profanum vulgus et arceo

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 431
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #50 dnia: 18.08.2022, 12:46 »
Do takiego łowienia, jak opisujesz, czyli woda stojąca, częste rzuty (chyba, że ten pellet waggler to tak tylko czasami ;) ) to z kolei 6 metrową bolonkę odradzam. Umęczysz się, zwłaszcza przy wietrze albo nawet lekkim deszczyku. 5 metrów to już trochę lepiej, znajdziesz coś lekkiego i nie musi być taka super cięta jak na rzeczną przepływankę, więc nie pójdziesz w koszty. Gdzieś tam wcześniej polecałem Trabucco - spokojnie się nada, a im bardziej leniwie będziesz łowił, tym bardziej się nada ;). Ale mimo wszystko polecałbym jakąś matchówkę.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #51 dnia: 18.08.2022, 13:19 »
Mam Mavery na rzekę  6 i 7 m , ale za długie mi się wydają  i faktycznie do częstego machania bym się przemęczył...
Poszedłbym w odległościówkę  , ale mam pokrowce  do 1,4 m i tak zostanie..
Te  5m to na jeziorko potrzebuję lub na jakiś wakacyjny wypad , by się łatwo składała  :).

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #52 dnia: 18.08.2022, 13:20 »
Gdzie będzie przewaga matchówki 4.5m nad bolonką 5m? Tym bardziej, że ta bolonka raczej nie będzie miała pełnej długości. Matchówka będzie bardziej smukła, waga podobna.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 431
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #53 dnia: 18.08.2022, 13:59 »
Gdzie będzie przewaga matchówki 4.5m nad bolonką 5m? Tym bardziej, że ta bolonka raczej nie będzie miała pełnej długości. Matchówka będzie bardziej smukła, waga podobna.

Matchówka powinna być nieco lżejsza, smukłość przyda się przy wietrze, gęstsze przelotki lepiej trzymają żyłkę z dala od blanku, co przy deszczu ma znaczenie - jeszcze nie miałem bolonki, do której żyłka by się nie kleiła. No i w matchach masz większy wybór co do akcji, jaką ma mieć.
Ale problem z długością transportową rozumiem, bo sam taki mam i szedłem w Trabucco ze względu na modele o długości transportowej < 135 cm ;)
Takie coś powinno być ok: https://sprzetlorpio.pl/product-pol-871-Wedka-Activa-Bolo.html. Na rzekę wolę model Flare BLS Extreme, bo jest minimalnie sztywniejszy w moim odczuciu. Przy czym to wszystko to taka najniższa klasa średnia.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.


Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #55 dnia: 23.01.2023, 10:46 »
Żeby nie powielać tematów odkopie trupa.
Co sądzicie o bolonce Hydra Perfect 600 ?
Jak ona się ma do robinsona tx3 6m?
Bolonki bede używał na klenie, ewentalnie cos mniejszego na przepływankę.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #56 dnia: 23.01.2023, 13:59 »
O tym konkretnym modelu bolonki Hydry się nie wypowiem bo nie miałem okazji się z nim zapoznać. Posiadam za to starszy model z tej samej stajni - X051 W wersji 6 metrowej. Jej następcą jest  Queen Dream | Medium Action, dostępna u Górka ale tylko w wersji 7m. Jest to naprawdę genialny kijek. Łowienie nim to czysta przyjemność. Łowi nią czasem na swoich filmach Górek i Marcin Kostera. Co do Perfecty to z tego co widzę ma praktycznie takie same parametry co ta, która posiadam. Taka sama średnica blanku i 15 gram mniejszy ciężar własny. Z opisu wynika, że ma również podobną akcje. Proponuję Ci napisać email-a do Górka, ma zwyczaj odpisywać i się dokładnie upewnić czy faktycznie tak jest. Jak pisałem, Kacper posiada ten starszy model, więc będzie miał porównanie. Co do tego Robinsona, to też go mam i jest to naprawdę przyzwoity kij. Porównywać go do Hydry nie ma sensu, bo to przynajmniej pólka niżej, a może nawet dwie jeśli chodzi o wyważenie, sztywność i zbalansowanie. Ale to nie zmienia faktu, że bolonka warta swojej ceny. Warto też wiedzieć, że bolonki Hydry są produkowane i chyba nawet projektowane przez Italica. A to już duża gwarancja jakości.